Buitenland. Marktberichten. Oosterèhd, 10 Oct. Be vereeniging „Nut en Genoegen" hield gisteravond hare huis houdelijke vergadering. Na goedkeuring van notulen en rekening over het verloopen jaar, werd het gewone jaarlijksche bedrag tot aankoop van boeken voor de bibliotheek vastgesteld. De ledenlijst wijst hetzelfde cijfer aan als het vorige jaar, nl. 57. Ten slotte kwam aan de orde de verkiezing van een nieuw bestuur de heeren P. J. Bouma en W. K. Bakker verklaarden voor een hernieuwd mandaat niet in aanmerking te willen komen. Tot leden van het bestuur werden nu gekozen de heeren J. Daalder Dz., L. Koning en J. J. Roeper, resp. tot voorzitter, secretaris en penningmeester. De heer P. J. Bouma, die 24 achtereenvol gende jaren als voorzitter der vereeniging heeft gefungeerd, werd bij acclamatie benoemd tot eere-voorzitter en tot adviseerend lid van bestuur. Daarna sluiting der vergadering. Tot directeur van het zanggezelschap „Eendracht maakt macht," is benoemd de heer J. de Jongh, te de Waal. De oefeningen zullen wederom gehouden worden in het lokaal van den heer Koppen. Als een bewijs boe verregaand somtijds de spot wordt gedreven met alle vermaningen en wenken op geneeskundig gebied, diene het volgende Een Rijks-veearts hield in de provincie Noord- Holland een inspectie over het vee, lijdend aan mond- en klauwzeer. Hij waarschuwde op eene hofstede de boerin voorzichtig te zijn met het gebruik van de melk en die als voorzorgsmaatregel in ieder geval te koken. De boerin keek hem lachend aan en zei, dat zij wel wijzer zou zijn. Zij geloofde niets van al die kunsten, want dan zou haar zoontje zeker reeds lang ziek zijn. En wat bleek nu De kleine deed vaak zijn maal met brokken roggebrood, die uit den bek vielen der lijdende dieren en meestal met slijm waren overdekt. „Och, hij houdt er zoo van," zeide de waardige moeder, „en, ziet ge wel, hij groeit als 'n kool." Op het Oude Kerksplein te Amsterdam staat een café, dat den naam van „Lombok" draagt. Maandagavond maakte die naam een al te diepen indruk op het krijgshaftig en vaderlandslievend gemoed van eenige straat- jongelui. „Lombok moet gebombardeerd worden" meenden zij en dra was er geene ruit meer heel in het gebouw met den uitdagenden naam. De stichting der Vereeniging tot chris telijke verpleging van landloopers en bedelaars te Beekbergen is geheel voltooid. Men is bezig met opneming. De officieele openiDg zal binnen weinige dagen plaats hebben. Uit Rozendaal (N.-B.) schrijft men: Met de schapen-exportslachterijen aan de Belgische grens schijnt het ernst te worden. Duizenden vette schapen, meestal uit Noord en Zuid-Holland, werden reeds geslacht en het vleesch in kisten naar Antwerpen, Brussel en Namen verzonden. Er is ernstig sprake van de oprichting van een tweede export-slachterij, voor den uitvoer over Antwerpen naar Engeland. Deze laatste zou dan ingericht worden voor het slachten van tweehonderd schapen per dag. Ten einde de oude muntbiljetten van f 10 aan den omloop te onttrekken, is aan's Rijks kantoren van ontvang eene uitnoodiging ge richt, om deze na ontvangst niet meer uit te geven, doch ze te storten bij de betaalmeesters. Hoe gevaarlijk het is door een kat gebeten te worden, heeft ondervonden de landbouwer A. van Drunen, in den polder de Kalverwaard bij Werkendam. Toen hij door verdrinking een einde aan het leven van zijn kater wilde makeD, werd hij door dit dier in zijne hand gebeten, met het gevolg dat hand en arm zoodanig begonnen op te zwellen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Gelukkig dat die spoedig aanwezig was, daar anders wellicht de gevolgen der ontstane bloedvergiftiging, voor hem doodelijk zouden geweest zijn. Ten gevolge van het gebruik van onge kookte melk, afkomstig van koeien, lijdende aan mond- en klauwzeer, doen zich te Alkmaar enkele ziekteverschijnselen voor bij menschen. In den laatsten kermisnacht te G. werd des nachts te één uur een schoenmaker opge beld. De man staat op en opent in nachtgewaad de deur. Een boerenmeid staat op de stoep en zegt, een harer schoenen uitstekende: 'k Bin de dochter van de eierboer uit De zole van men schoe is lös; wil 'm évn maken, astoeblieft, want 'k bin met de vriejer uut, en wi hebt nog zoo dol völl plaizier." Men leest in het „Soer. Hbl.": In verband met de beslissing, genomen op de te Zwolle gehouden landelijke meeting tot opheffing van het privaatbezit, heeft de heer Van Kol (een der vele sprekers) getelegrafeerd aan de firma, die Van Kol's gedurende zijn ambtenaarsloopbaan opgespaarde, nog al belang rijke, kapitalen administreert, om die te ver- deelen onder de opgezetenen van die gewesten waar hij als ingenieur van den waterstaat is werkzaam geweest. Het „Geïllustreerd Gedenkblad", ten voor- deele van de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden in Lombok, uit te geven door den heer F. B. van Ditmar te Rotterdam, is, wat de bewerking betreft, reeds zoover gevor derd, dat de verschijning van deze interres- sante uitgave in den loop van deze maand kan worden tegemoet gezien. H. M. de Koningin-Regentes vereerde, zooals wij gemeld hebben, het werk met eene bedrage, als bewijs van H. D. sympathie, terwijl de hoogste militaire en civiele autoriteiten, in verbinding met Nederland's voornaamste let terkundigen en schilders, niet achterwege bleven. Het financieel resultaat belooft evenredig te zijn aan de algemeene belangstelling die het werk ondervindt, terwijl der vermelding waard is, dat de heoren Blooker, eacao-fabrikanten te Amsterdam, het doel van deze uitgave willende bevorderen, een bedrag van duizend gulden beschikbaar stelden voor eene enkele aankondiging hunner firma op de achterzijde van den omslag. Vrijdag 28 Sept. 1.1. overleed te Arnhem een dame van leeftijd. Althans men meende het. Tot dusverre echter is men nog niet tot de ter-aarde-bestelling overgegaan, omdat zich nog geen afdoende kenteekenen van den dood vertoonden. Uit Loosdrecht wordt het zeker wel zeer merkwaardige geval medegedeeld, dat daar tot correspondent van een blad is aangesteld iemand, die lezen nog schrijven kan. Ongeveer een kilometer westelijk van Oldenzaal is door den bekenden oudheid- vorscher, den luitenant-kolonel Ort, te Deven ter, een uitgestrekt Germaansch grafveld ontdekt. Verscheidene urnen zijn reeds ont graven, waaronder er eene is met versieringen en eene met twee ooren. Zij werden gevonden in heuvels, die in grootte zeer verschillend zijn, en waren slechts gedekt door eene aard laag, die niet dikker was dan een halven M. Dit is dan ook de redeD, dat de meeste in stukken werden aangetroffen. Bij gelegenheid der weder-onthulling van de Ruijter's standbeeld te Vlissingen werden gedenkpenningen verkocht met een borstbeeld, dat niets op den zeeheld geleek en het onderschrift Hermann Ruijter. Zij getuigden minder van des makers kennis der geschiedenis dan van die der menschen want de dingetjes, ongetwijfeld van Duitschen oor sprong, werden, ondanks de fouten, toch ver kocht, al was 't alleen om aan anderen te laten zien „hoe dom die Duitschers toch waren." De uitgifte van zulke gelegenheidspenning bewijst echter, dat zij zoo dom niet waren als de Hollanders, die het „niet" deden. In de Midden-Amerikaanache havenstad Juan del Sur heeft, volgens een bericht uit li York, een verschrikkelijke ontploffing plaats had in de kazerne. Het geheele gebouw i vernield, Uit de puinhoopen zjjn reeds 1001(1 te voorschfjn gebracht. De ontploffing ia moedelfik aan onvoorzichtigheid te wijten. In een der kinderziekenhuizen te Wei heeft Dinsdag bjj een meisje de eerste inspui plaats gehad met prof. Behring's serum ti diphtheritis. Het betreft hier een hopeloos g; dat, indien het middel niet helpt, in enkele di een doodelijk verloop moet hebben. Na de inspui voelde het kind, dat de tracheotomy had onderg zich volkomen wel en gebruikte eenig vloei voedsel. Het geneesmiddel is een bruine w achtige vloeistof. Uit Triest wordt gemeld, dat het serum sedert 20 Augustus reeds in honderd gevi is toegediend; elf patiënten overleden nogtfc Men meent reeds nu te kunnen zeggen, da toepassing alleen nut zal hebben in het ei stadium der ziekte. De bijdragen ten behoeve der inenting t< de croup blijven aan den „Figaro" toevloi Het blad maakt thans de zevende lfjst inschrijvingen bekend, die een cijfer aanwijst circa 11,000 fr. Er is thans bij het blad in geheel eene som van bijna 138,000 fr. voor Instituut-Pasteur ontvangen. Naar men uit Gent meldt heerscht i zulk een overvloed van peren, dat men i Assenede gekneusd en met zout gemengd veevoeder gebruikt. Voor 1000 kilogram goede hoedanigheid betaalde een veekoope francs. Het nieuwe voedsel de vischworst, r hoe langer hoe meer aftrek. Uit geheel Duitschl Zwitserland, Oostenrijk en België komen vo durend meerdere orders. De fabrikant, defi J. Rubardt te Geestemunde, is dan ook verpl geweest zijne fabriek van stoomkracht te voor tot fijnmaking der visch en het stoppen worsten. Men zal zich herinneren, dat onlangs werkman bfi een ontploffing in de scheikum fabriek te Mfihlhausen (Elzas) spoorloos verdwf was. Op grond van de ontdekking van en voorwerpen in een ketel met zuren en genomen proeven, heeft men aangenomen, de man in de zuren opgelost was. Nu weigert evenwel de vakvereeniging uitbetaling der schadevergoeding bfj ongeluki zy beweert, dat niet uitgemaakt is dat de i dood is; hfj kan zich verwijderd hebben, aan allen twijfel een eind te maken, zal i volgens de „Köln. Ztg." een scheikundig onden instellen, om uit te maken, of zich in de gebleven stoffen menschelfjke bestandde bevinden. Een maatschappij te Manchester zond onla een telegram aan haar vertegenwoordigei Victoria (Britsch Columbië) met betaald antwc Ontvangst van het telegram en terugzen van het antwoord heeft 90 seconden gedui de kngte der Ifin, waarover het telegram is loopen, bedraagt heen en terug 18000 Engel; mijlen of 22600 kilometer. Te Nimes in Frankrijk is een oproer ontsl door het verbod der overheid om stierengevec! te houden, waarbij de dieren worden gedood, i laatste met 's lands wet uitdrukkelijk in s is. De gemeente'overheid schijnt voortoege maar de prefect handhaaft de tot nu toe haaldeiyk op ergerlijke wijze ontdoken wet. De burgemeester heeft in gezelschap van ondernemer der stierengevechten aldaar en een advocaat, een reis naar de hoofdstad gemi om den Minister van Binnenlandsche Zakei verzoeken het verbod in te trekken. De Minister heeft echter verklaard, dat besluit niet kon worden ingetrokken, daar is uitgevaardigd uit kracht eener wet, die eerbiedigd moet worden. Alkmaar, 5 Oct. Graanmarkt. Aangegeven, totaal 4061 Hectoliters, als; 289 Tarwe f 5,60 f 229 Rogge 4,15 Gerst

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2