"f OFFICIEEL SEOEELTE. N°. 737. Zondag 28 October. A". 1894. Nieuws» en Advertentieblad. Binnenland. m n redi is eg reei 3 ter Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor DïfiN Bubo SO Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amtottca an andere landen met vorhooging der porto's. Advertentiün vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiên Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. öroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. LBONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LA.NGEVELD Sc SE ROOU, Parkstraat, Buaa op Tixil GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten RAADHUIZE een slentel ronden In de Roogerstraat aan den Burg. RAADSVERGADERING. )e BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL relet op art. 41 der Gemeentewet Irengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis i de ingezetenen, dat eene vergadering van Raad door hem is belegd op Maandag, den 29 a. s., des voormiddags 10 uur, in de daar- ir bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 26 October 1894. De Burgemeester, STRICK VAN LINSCHOTEN. Te behandelen onderwerpen Mededeelingen, Ingekomen stukken. Benoeming gemeente-geneesheer. Benoeming stembureau. TEXEL, 27 October 1894. Wij herinneren er aan, dat Dinsdag a.s. de kiezing zal plaats hebben van een lid voor Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor district Helder. Voor de inlevering van stembriefjes daarvoor, iden de kiezers alhier dien dag gelegenheid Raadhuize, van des morgens 9 tot des middags 4 uur. loewel het eene geheel vrije verkiezing en de kiezers alzoo niet gehouden zijn aan der voorgestelde candidaten, doch ook een ieren naam op hun stembiljet mogen rijven, willen wij gemakshalve vermelden publiek aanbevolen candidaten. Se zijn alphabetisch gesteld, de volgende: J. H. van Balen. H. VAN CaLOAR. Dr. P. C. F. Frowèin. J. C. Jansen. I. Korver. J. J. Kraakman. A. Maas. J. J. Stooker. J. B. Verheij. B. J. G. Volok. De opening der stembriefjes zal plaats toen te Helder Donderdag 2 Nov. Te midden der drukte van voorbereiding ir de verkiezing wist onze burgerij evenwel nog tijd te vinden voor andere zaken, n.l. een harer medeburgers een indrukwekkend cheidswoord en vaarwel toe te roepen. Was aan den avond van Vrijdag j.l., dat dit voornemen, reeds eenige dagen aan lig, uitvoering werd gegeven. A Betrof een afscheidsgroet aan den van hier ^^trekkenden geneesheer, den Heer Stam. Tegen 7 uur vereenigde zich in het lokaal ran de Alg. bewaarschool een groot aantal ■0ajelieden (jongens en meisjes) benevens de •ijkende leden van het Fanfarecorps, voorzien ■au hunne instrumenten. Te 7 uur toog men op weg naar de woning ijan den Heer Stam, waar, aangekomen, het 'anfarecorps zich liet hooren. Vervolgens werd door de jongelieden boven- ;enoemd, den Heer Stam en gezin, welke nmiddels buitengekomen waren, een „afscheids- troef' toegezongen, die, zoowel door de woorden ils de zang indrukwekkend mocht heeten. Wederom liet zich daarna het Fanfarecorps ïooren en kort daarop klonk uit der zangeren :ei, het: „Ons Vaarwelaan Br. M. Stam." De heer Stam bracht allen een woord van lank voor de eer hem bewezen. Het Fanfarecorps vulde verder de ovatie, aan Dr. Stam als afscheidsgroet gebracht, aan, en een luid Hoerah! klonk uit de menigte. Daarna trok men weder af naar de Alg. bewaarschool waar de stoet werd ontbonden; onder het gaan daarhenen werd door het Fanfarecorps op enkele plaatsen een nummertje muziek gegeven. De groote menigte welke tegenwoordig was, verspreidde zich na afloop langzamerhand weder; velen trokken naar hunne woningen, anderen bewogen zich nog eenigen tijd langs 's Hoeren straten en nog weder anderen spoedden zich naar de vergadering der Vrljz- Kiesvereeniging om na de poëzie van zooeven het prozaïsche van eene politieke rede te genieten. Zoo is het leven vol afwisseling. Oudeschild, 26 Oct. De eerste bijeenkomst van het plaatselijk nut alhier, werd gisteren gehouden. De opkomst was weinig grooter dan dit gewoonlijk op den eersten leesavond het geval is. De heer Muller las een der paedagogische schetsen van Dr. Ritter voor, waarna de heer C. C. Backer eenige beschouwingen ten beste gaf over de sociale kwestie. Door den heer H. Hin werd orgelmuziek ten gehoore gebracht en een lied voorgedragen. Nadat door de heeren Kroon en Muller nog voordrachten waren gehouden, werd de bijeen komst gesloten, met de mededeeling, dat 21 November a. s. eene feestelijke bijeenkomst zal plaats vinden, wijl de vereeniging „Neptu- nus" dan 34 jaren bestaat. Wat de Baliërs thans in hun schild voeren Dat weet niemand, zegt „Janus" in het B. N. Het is moeielijk aan te nemen, dat zij zich doodkalm zullen laten vernietigen en even onwaarschijnlijk is het, dat zjj zich op genade of ongenade aan ons zullen overgeven. Tot nog toe viel hunnerzijds geen enkel SGhot ter be antwoording van ons vuur, wel ziet men achter den meer dan duizend meter langen en van duizend schietgaten voorzienen frontmuur van Mataram, die door een naar voren uitgebouwde enorm lange borstwering geflankeerd wordt, nu en dan Baliërs loopen, maar al ons vuur wordt slechts door een doodsche stilte beantwoord, niettegenstaande het vijandelijk geweer ons van uit Mataram zeer goed zou kunnen treffen. Ik voor mij vrees, dat de Baliërs weer op andere middelen zinnen om ons opnieuw in een val strik te lokken en daarom hopen wij, dat onze staf met de noodige omzichtigheid te werk zal gaan. In 't wolvee is in Friesland tegenwoordig levendige handel, vooral in de melkschapen, waarvoor flinke prijzen worden bedongen. Op sommige plaatsen heerscht nog het zoogenoem de „ongans" onder de dieren. Deze ziekte tracht men te genezen door het voeder te ver mengen met gewoon keukenzout. Naar men verneemt, zullen ruim 300 ambtenaren en beambten van de Staatsspoor wegen overgaan bij de Zuid-Afrikaansche- Spoorwegmaatschappij (Transvaal). In verband met den aanleg eener nieuwe lijn naar de Delagoabaai is veel personeel voor laatstgenoem de maatschappij benoodigd. Een winkelier te Schiedam geeft aan eiken kooper van sigaren een genummerd zakje. Evenals dit ook elders wel geschiedt, wordt, indien op zulk een nummer in de Staatsloterij een prijs valt, door dien winkelier aan den bezitter van het zakje een geschenk uitgereikt, hetzij een kistje sigaren, een huis houdelijk artikel of een bedrag in geld. Twee Schiedammers hadden dezer dagen het geluk elk een prijs van f 26 te winnen, welke bedragen door den winkelier werden uitbetaald tegen quitantie. Bij wijze van reclame had hij vervolgens die quitanties ia zijn winkel voor het raam tentoongesteld. Weldra echter ontving de winkelier bezoek van de politie en werden beide quitanties in beslag genomen, omdat zij niet behoorlijk van zegel waren voorzien. Tegen de aanvan kelijk gelukkige prijswinners werd nu proces verbaal opgemaakt, wegens overtreding van de zegelwet, en er bestaat nu kans, dat het gewonnene, zoo niet geheel dan toch zeker voor een groot gedeelte, door boete zal worden verzwolgen. Men meldt uit Dordrecht: De dorpsstraat in eene der Hoeksche Waardi sche gemeenten leverde in de afgeloopen week een vreemdsoortig en tegelijk vermakelijk schouwspel op. Wat toch was het geval? Onder een troep koeien, grazende in eene weide buiten het dorp, brak mond- en klauw zeer uit. Daar in de gemeente nog geen gevallen waren voorgekomen, vond de districts veearts het geraden het vee op te stallen om verdere besmetting te voorkomen. Daar deed zich echter een groote moeielijkheid opWaar mee moesten de beesten worden vervoerd Er was op het gansche dorp geen geschikt voertuig te verkrijgen, en dit toch was noodig om de dorpstraat niet te besmetten. Eender autoriteiten kreeg echter een lumineus idee de koppen der koeien moesten gesluierd en de pooten van sokken voorzien worden. Fluks waren eenige oude zakken tot dit doel gereed gemaakt en in optoeht ging de troep, bestaande uit ruim 20 stuks vee, door het dorp: Men meende een reclame-optocht te zien voor de winter-nouveautés van een koeien-kleeding- magazijn Zoo heeft voor de landelijke bevolking de mond- en klauwzeer-epidemie toch ook nog hare vermakelijke zijde. In de „N. Langedijker Ct." lezen wij. Het schijnt dat het najaar van '94 nog nadeeliger voor de bewoners dezer streek zal worden, dan voorgaand jaar. Naast lage prijzen der groenten, komt nog buitengewone slapte in den handel. Beste roode en witte kool brengt slechts f 2.— op, terwijl de witte kool nog voor het grootste deel wordt betrokken door de zuurkoolfabrieken. De prijs der gele kool, in welke soort nog eenige handel is, varieert van 2 4 gulden. De wortelen worden gekuild, in de hoop, dat men het volgend voorjaar voor dat artikel beter prijs zal geven. Anderen weer besloten ze te houden voor veevoeder. Met het oog op den spoedig naderende winter is het misschien niet overbodig op de nadeelen te wijzen, welke voortvloeien uit te sterke ver warming der woonkamers. Wie de temperatuur zijner vertrekken boven 64" Fahrenheit verhoogt, zal weldra ondervinden, dat zijne behoefte aan warmte steeds grooter wordt en dat spoedig 70, zelfs 78 graden niet meer voldoende zullen zijn. De oorzaak is het volgende: Bij voortdurende sterke verwarming drogen de wanden uit, evenals alle voorwerpen, welke zich in het vertrek bevinden. Hoe meer deze aan vochtigheid verliezen, des te meer neemt de droge lucht de vochtigheid daar op, waar ze die ten laatste bijna alleen vindt, by den mensch. De onmerkbare uitwaseming der huid en der longen wordt daardoor verhoogd. Daar de verdamping van die vochtigheid aan het menscheiyk lichaam veel warmte onttrekt, wordt door de verhoogde temperatuur ook langzamerhand de behoefte aan warmte vermeerderd. Door de sterkere uitwase ming van alles, wat zich in 't vertrek bevindt, wordt de lucht slechter, naarmate de warmte toeneemt. In die warme lucht krijgen de longen minder zuurstof de noodzakelijkste levensbe hoefte, de stofwisseling wordt langzamer en geringer, de eetlust neemt af, er onstaat een gemelijke stemming, de slaap is kort en onrustig, kortom't lichaam wordt in al zijn levensfunctiën belemmerd. Nergens is de mensch meer blootge steld aan 't opnemen van ziektekiemen, dau 1b vertrekkea, die bovenmate zyn verhit. rs,z OOg( TEXELSCHE COURANT. J. G. VAN DEN BOSOH.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1