Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Ingezonden Stukken J Naar aanleiding van eene door den minister van koloniën aan den gouverneur-generaal van Ned. Indië gedane vraag naar don stand der operatiën op Lombok, is Maandagochtend van den landvoogd het volgende telegraphische bericht ontvangen „Mataram bijna geheel opgeruimd. Tjakra- negara wordt beschoten uit batterij te Paga- sangan en uit twee nieuwe batterijen aan oostrand van Mataram bij Karang Bedil en bewesten vroeger bivak van hetzeveude bataljon. Brug over de Djankok door bandjir vernield. Gemeenschap volgende dag hersteld en brug op ijzeren palen in aanbouw. Bivak Ampenan is deels naar Kapitan ver plaatst. Havenhoofd Ampenan en Decauvillebaan tusschen posten zijn in uitvoering. Ziektecijfers gestegen door kwalen van lichten aard." Een varken van 400 500 pond is zeker geen zeldzaamheid, maar dat een hok van 24 varkens, alle uit dezelfde bak gevoerd, dat gewicht hebben, komt minder dikwijls voor. W. van Oosterom, aan do Yuursche, bij Baarn, leverde dezer dagen zulk een hok van 22 varkens af aan den slager Wansing, te Naarden. Het gemiddeld gewicht was 422 ponden. Het sluieren van koeien is ook te Loos- drecht vertoond. Bij een veehoeder aldaar zijn onlangs eenige runderen, die lijdende waren aan mond- en klauwzeer, op last van het veeartsenijkundig Staatstoezicht verkampt met een zak over den kop, alsof de dieren zich schaamden over de veel kostende, weinig batende, zeer belemmerende en ten deele practisch onuitvoerbare maatregelen van voor zorg, die in een toch reeds afgesloten kring ten haren behoeve worden genomen. Natuurlijk wekte dit den algemeenen lachlust op en is de eerbied voor de wet, ter bestrijding ook van mond- en klauwzeer, welke wet weinig kans heeft ooit populair te worden, niet toe genomen. De voorstelling is niet herhaald. Onder de berichten welke van het oorlogs terrein te Lombok worden gemeld, is het volgende zeker zeer opmerkelijk: „Een Europeesch sergeant, die ter hoogte van zijn hart een horloge droeg, kreeg in het uurwerk een kogel, die het geheele werk ver nielde, doch in den zilveren achterwand bleef zitten. Dat horloge heeft hem du3 het leven gered." Wegens de toelating van levende schapen in België is het met de schapen-exportslachterij te Rozendaal plotseling opgehouden, tot groot nadeel van hen, die aan de inrichting een goed stuk brood verdienden. Van het plan, om een tweede exportslachterij op te richten, zal nu wel niets komen. Het vervoer langs het station Rozendaal naar België is zeer groot. Op één dag werden van daar niet minder dan 500 stuks met bestemming naar Antwerpen en Brussel ver zonden. De beesten zijn „moddervet" en zien er alle zeer gezond uit. De meeste schapen komen uit Noord-Holland. In de Friesche Wadden nabij Holwerd is in den laatsten tijd iets eigenaardigs te zien. Een Engelschman, zekere lord Goult, ligt er met een groot pleizierjacht en houdt zich op bijzondere wijze bezig met de eenden- jacht. Met eenige mannen, in het wit gekleed, gaat hij in een roeiboetje, gewapend met een klein kanon. Dan wordt zoo lang rondgevaren totdat men een flinken koppel eenden onder schot heeft, waarna het kanon, met hagel geladen wordt afgeschoten. Op deze wijze vallen soms met één schot zestig zeventig eenden. Het ophalen der getroffen dieren ver oorzaakt gewoonlijk nog al eenige moeite. Uit Enkhuizen schrijft men Eenige tijd geleden werd alhier een vrouw met vier kinderen op straat gezet. Wegens verregaande onzindelijkheid wilde niemand haar een huis verhuren, totdat haar eindelijk een kelderwoning werd verschaft door een weldadig ingezetene, die tevens nieuwe kleeren en ver schillende huiselijke benoodigdheden voor haar kocht. Hoewel jong en gezond, verkeerde zij al spoedig weer in een staat van vervuiling, en dientengevolge, werd zij ook de kelderwoning uitgezet; wederom zat zij op straat, wat in dezen tijd van het jaar minder aangenaam is. Het algemeen armbestuur trachte nu een ge schikter verblijf voor haar te vinden. Gemakkelijk ging dit niet, daar de lustom haar op te nemen eer af- dan toegenomen was. Eindelijk gelukte het, haar een onderkomen te bezorgen voor f 2.50 per dag of f 17.50 per week. Goed dat het algemeen armbestuur slechts één zoo „kostbare" protégée heeft. Zaterdag deed zich bij het vertrek van het detachement suppletie-troepen uit Amster dam het volgende incident voor. In de loods kwam nl. een knappe jonge vrouw uit het volk, die den eersten den beste koloniaal om den hals vloog en een fermen zoen gaftoen een tweede, daarna een derde. Toen een luitenant vroeg of dat alles familie van haar was, zeide zjj„dat ze al die jongens een zoen tot afscheid wilde geven." Daar het zoenen van 232 mannen wel wat veel tijd zou weg nemen, vond de luitenant dat zij het bij de eerste tien maar moest laten en werd de jonge „dame" uit de loods verwijderd, wat ze zeide „niet aardig te vinden." Te Catanea stond een grondeigenaar torecht, wegens moord, gepleegd op een zijner werklieden. Hoewel hf) alles bekende, werd hij door de jury vrijgesproken tot groote verbazing van zijn eigen advocaat. Na de terechtzittieg werd de jury door het volk uitgejouwd. Te Birmingham is eene nationale vereeniging tot stichting van een pensioenfonds voor ouden van dagen tot stand gekomen. Deze vereeniging zal zich over geheel Engeland trachten te vertakken. Te Berlijn heeft de vorige week een rech terlijk ambtenaar terecht gestaan onder de aan klacht dat hij zijn dienstbode had mishandeld. Bjj het onderzoek bleek dat het geval zich aldus had toegedragen. De jonge vrouw van den beklaagde had een dienstbode gehuurd, eenige jaren ouder dan zij en die daarom alles beter meende te weten dan mevrouw. Dit gaf aanleiding tot zóó hoogloopenden twist, dat de heer des huizes tusschen beiden moest komen-. Tegenover hem zette de dienstbode toen zulk een „grooten mond" op, dat hij haar een paar oorvijgen gaf. De rechter besliste, dat deze daad niet de grenzen overschrijdt van het recht van „matige tuchti ging," welk zeker artikel der Pruisische ver ordening op de dienstbode den meester toestaat, en sprak den beklaagden daarom vrij. In Duitschland heeft men proeven genomen met een voedingsmiddel daf voor paarden ge schikt is gebleken en ook voor menschen bruik baar geacht wordt. Het is een soort brood, waarvan hout het voornaamste bestanddeel uitmaakt. De Berlijnsche trammaatschappij heeft reeds sedert eenigen tijd hare paarden met hout- brood gevoed en de dieren bevinden zich bij 15 kilogram van dit gebak per dag, zeer goed. Eene inrichting te Berlijn levert dagelijks 200 centenaars houtbrood af. De bereiding is als volgt: door een scheikundig proces wordt het hout, in den vorm van zaagsel, tot gisting gebracht, wat bij het vrij rijke suikergehalte van het hout zeer spoedig gelukt. Ook roggemeel en zemelen worden aan een zelfde gistingsproces onderworpen. Van dit alles te zamen maakt men een mengsel van 7a tot 3/4 zaagsel en Va tot 'U roggemeel met zemelen. Men kneedt dit tot een soort van deeg en vormt het tot brooden, die op gewone wijze gebakken worden. Er wordt verzekerd, dat op deze wijze ook voor menschen een vri) smakelijk baksel bereid kan worden, dat in den vorm van kleine schijfjes gebakken, den smaak van beschuit heeft. De prijs van het houtbrood is 5 Mark per centinaar. Vergadering Maandag 30 Oct. voorm. 10 uur. Voorz. Jhr. Strick van Linscboten, burgemeester. Tegenwoordig 10 leden, de heeren Westenberg, P. Ketfser, Koorn, Koning, Bakker, Lap, C. Kejjser Pz. Dros, Zjjm en R leper. Afwezig de heer Mets, met kennisgeving. De notulen worden gelezen. De heer C. KeiJser Pz. merkt op, dat het door hem gesprokene, op het advies van B. en W. als antwoord aan het bestuur der 30 Gem. polders in zake de Waalderweg, niet duideiyk wordt weergegevenspr. had zulks uit voeriger gewenscht. De Voorz. antwoordt met eene verwijzing naar het regl. van orde te dezer zake en doet vervolgens aan de leden het verzoek om, wanneer men eem bijna woordelijke opname van het gesprokene wenscht vooral langzaam te sprekenvan den Secretaris, wien men eene groote nauwkeurigheid in hel opmaken der notulen niet kan ontzeggen, kan met niet verlangen dat hij woordelijk het gesprokene za! weergeven. De notulen worden goedgekeurd. De Voorz. doet vervolgens mededeeling dat hij omtrent het pad achter de Weverstraat met den eigenaar heeft gesproken en hjj meent te mogen verwachten dat in de minder gunstige toestand van dat pad, verbetering zal worden aangebracht; dat de onderwijzer R reper met 1 Nov. zal beproeven zijne werkzaamheden weder te hervatten dat de bestrating aan de Waal en den Hoorn reeds zouden zijn ter hand genomen, doch de hoogers kosten voor steen een beletsel is geweestin het volgend voorjaar zal er beslist mede worden aange vangen dat omtrent het voetpad b(j de woning van V Staman te Oudeschild, de belofte is gedaan vai Bpoedige verbetering schrijven van Ged. St., houdende goedkeuring vai het raadsbesluit tot verhuur van het gebouw vooi post- en telegraafkantoor; schrijven van W. H. Houwen, berichtende dat hj met 1 Nov. uit zijne tegenwoordige betrekkin: ontslag krijgt en hij met dien datum of kortdaarni als H. d. S te Zuid-Eierland in functie zal treden schrijven van den Min. van W., H. en N., (ii antwoord op het adres van de Tex. Sohippers- ei Visschersbond, tot opruiming van beletselen voor di visscher(j,) dat adress. hunnerzijds door boeien moetei aanwijzen waar de hinderlijke voorwerpen ziel bevinden schrijven van den heer Schaap, H. d. S. aan dei Hoorn, dat hij de opdracht om zich met het herhalings onderwijs aldaar te belasten, aanvaardt. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. Verder deelt de Voorz, mede, dat omtrent he onderwijs te Oost en de resultaten daarvan, in dezi vergadering nog niets kan worden ter tafel gebracht evenzoo omtrent de verhooging van jaarw. voor di betrekking van onderwijzer te Oudeschild nog geei voorstel kan worden gedaan. Wordt gelezen een adres van ongeveer 30 persons: te Oost, ten doel hebbende een pleidooi te leverei voor het behoud van de school te Oost en de wensc! uitsprekende om den heer Haremaker als Hoofd die school te blijven behouden. Een adres van 5 personen te Oost, van gelijk strekking. De Voorz. merkt op dat dit schrijven hoogi voorbarig is, want dat bQ B. en W. nog geen enkf voorstel aanhangig is, waarop in deze adressen word gedoeld. H(j stelt voor deze adressen voor kennii geving aan te nemen en daarop te zijner tijd t attendeeren. Hiertoe wordt besloten. Gelezen wordt een schrijven van Ged. Statei houdende mededeeling van een K. B., waarbij aa de gemeente Texel wordt toegekend eene som va f 1200, als bijdrage in de kosten harer huishouding Wordt voor kennisgeving aangenomen. Een adres van C. Koopman Czhoudende verzoe tot vergunning voor het koken van garnalen op z(j schuit in de haven van O. S., wordt ter aid oen in in handen van B, en W. gesteld. Benoeming gemeente geneesheer. Voor de vacante betrekking hebben zich 2 sollic tanten aangemeld, nl. de heeren Adr. Wagemaki en P. M Stiggelbout. De Voorz. deelt mede dat hij omtrent den ha ia Wagemaker eenige informatiën heeft ingewonnei c Wat den heer Stiggelbout betreft, deze is alhii zoo algemeen bekend dat informatiën onnoodi d kunnen worden geacht. Mocht de Raad beide soil ei citanten wenschen te bespreken, dan stelt spr. voi a] dit kieschhoidshalve te doen met gesloten deuren, 3 De raad gaat daarop in geheime zitting. 1 Na heropening wordt tot stemming overgegaan! werden uitgebracht op den heer Adr. Wagemak pD 6 stemmen, op den heer Stiggelbout 4 stemme Eerstgenoemde is alzoo benoemd tot gemeenl geneesheer, met ingang van 1 Nov. Benoeming stembureau. D Tot leden voor het bureau worden benoemd 1 heeren A. Dros Az. en A. P. Koorn. ei Verder niet te behandelen, wordt de vergadert tl gesloten. 0 Mijnheer de Redacteur gelieve onderstaand in t st geëerd blad te plaatsen. In uw blad van Woensdag 1.1. zegt u, of 0 ,t berichtgever dat de havenzaak van de baan is, 1 le ondergeteekende deelt niet in dien meening, omd 6 November e. k. de wintervergadering zal geopff worden van de Provinciale Staten van dit ge we 111 inwelke nog advies moet uitgebracht worden op a adres van den Raad van Texel, ten andere omd g er nog niets bekend is van de uitwerking van b 8 adres, aan de Leden van de Tweede Kamer fei Staten Generaal alsmede een adres aan H.M. p

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2