OFFICIEEL CEDEELTE. N°. 739. Zondag 4 November. A". 1894. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dbn Bosa 80 Cts. Franco per pott door ge heel Nbdkblahd 46 Cts. Naar Amerika «n andere landen met verhooging der porto'a. AdvertentiSn vóór 10 unr op den dag der nltgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummer* 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBobo op Tixat LOSLOOPEN VAN HONDEN. De BURGEMEESTER van TEXEL, herinnert lelanghebbenden aan het bepaalde vervat in irtikel 24 al. 1 der verordening van politie voor leze Gemeente, luidende „Het is verboden honden in de gemeente „te laten losloopen van 1 November tot 1 Hei. Overtreding dezer bepaling wordt gestraft met jeldboete van ten hoogste f 25. Texel, 31 October 1894. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 3 November 1894. De verkiezing in het district Helder, voor afgevaardigde naar de Tweede Kamer der taten-Generaal, had ten uitslag dat eene erstemming moet plaats hebben tusschende eeren A. P. Staalman en J. J. Kraakman. meer uitvoerig bulletin verzonden wij nderdag reeds aan onze geabonneerden op eiland, zoodat wij meenen met bovenstaande ermelding te kunnen volstaan. - Het getal nieuwigheden vermeerdert met dag; maakten wij nog kortelings geleden elding van een nieuw waschtoestel, (Ondine), ans vraagt eene Broodoven (zie de adv. in nummer) de aandacht. Wij hebben het ewuste voorwerp bezichtigd en 't komt ons oor dat het een zeer practisch artikel is voor die zelve hun brood bakkeninzonderheid de bewoners van het land, die moeielijk legenheid kunnen vinden om de trommels brooddeeg ter bakking bij een bakker te en bezorgen, zal de genoemde uitvinding gst welkom zijn. - Aan den heer Stam, die thans ons eiland etterwoon heeft verlaten, werd Woensdag- ond nog voor zijn vertrek van hier, een nog toe eenig, zeer gepast aandenken aan eiland aangeboden. Dat aandenken, hem vereerd door een SO-tal rsonen, bestond in eene collectie photograflën, verschillende plaatsen van ons eiland nomen, in een net kistje geborgen. De vervaardiging van die photograflën (22 getal) was opgedragen aan onzen plaats- noot, de photograaf Langeveld, die, volgens oordeel van zijne lastgevers, zich op uit- kende wijze van die opdracht heeft gekweten, eene bijeenkomst welke tot beoordeeling de photograflën Zondag werd gehouden, groote tevredenheid over de uitvoering eenstemmig gevoelen. De keuze van dit aandenken, ofschoon van zoo groote flnancieele waarde, vinden hoogst gelukkig, omdat de beschouwing van meer dan iets anders zal doen herin- ren aan ons eiland zelve, zoomede aan de oegens en aan de nooden welke men door eenigszins langdurig verbluf hier kan en kennen. In de tweede plaats vinden wfl de keuze van het aandenken gelukkig, omdat daaruit de gelegenheid is geboren dat menigeen onzer eilandbewoners of eventueele bezoekers zich een souvenir van ons eiland zal kunnen aanschaffen. De photograflën (welke in den handel zullen komeD) stellende volgende gezichtspunten voor: Deo Borg. Binnenburgmet gezicht op het Raadhuis. Steenenplaatsgezicht in de Weverstraat. Koogerstraat(2) uit het dorp en van buiten het dorp gezien. Waalderstraat, uit het dorp gezien. Den Burg, gezien van at de Schilderweg. Warmoesstraat, (3) op- drie verschillende plaatsen. Molenstraat, met gezicht op de Gravestraat. Achter de vischmarkt, gezicht op het huis van den heer Westenberg. Ondesckild. De Haven, met gezicht op de stoomboot Ada. Gezicht op 't dorp, ter hoogte van „de Zeven Provinciën. De B. K. Kerk en Pastorie aldaar. Den Hoorn. Het Kerkgebouw der Herv. Gemeente. Gezicht in de Dorpstraat. Waal. Gezichtop het Kerkgebouw der Herv. gem. en Pastorie. Oosterend. Gezicht op het Dorp van af den weg komende van de Waal. Het Kerkgebouw der Herv. Gemeente. Koog. (2) Gezicht op het dorp en in het dorp. Tnsschen Bnrg en Oudeschild. Gezicht op het Boschje (Doolhof) en de tent aldaar. Bovengemelde photograflën behoorden tot de aangeboden collectie; behalve deze collectie verdient ook nog genoemd te worden eene photografie van de Weverstraat, ter plaatse van de apotheek. Omtrent de brand welke Woensdagavond van hier werd waargenomen, zond men ons het volgende bericht: Waal, 81 Oct. Hedenavond om 9 uur werden de bewoners van ons dorp opgeschrikt door het geroep van „brand in 't Spang." Spoedig bleek, dat een hooischelf, toebehoorende aan den Heer H. Roeper in lichte laaie stond. Niettegenstaande de brandspuit van den Burg spoedig aanwezig was, is het hooi geheel verbrand. Naar ons werd medegedeeld, was de schelf tegen brandschade verzekerd. Spoed „Het Vad" maakt de volgende opmerking Volgens de laatste mailberichten is onze marine te zwak om op Lombok clandestienen invoer eenigszins volkomen te beletten en het oversteken van Baliërs naar Bali te verhinderen. Daarom zendt onze Regeering de „Friso" en de „Van Speyk" naarIndie...omdekaap. Dat is de manier om die schepen en de man netjes, die men ook wel gebruiken kan, spoe dig in Indië te krijger. Op 3 Nov. gaan ze en 4 maanden later zijn ze misschien te Batavia. Een Burgerman, die onlangs in ons blad vroeg, waarom ze niet door 't kanaal van Suez werden gezonden, moest spoedig daarna door „een zeeofficier" om zijn onkunde bespot worden. Toch kunnen wij verzekeren, dat niet alleen vele burgers, maar ook vele zeeofficieren als de burgerman denken. (KL Gt. v. R.) Dezer dagen kwam te IJmuiden een visschersvaartuig binnen van de Noordzee. Gedurende de reis was een der opvarenden overleden en ongaarne wilde de bemanning het lijk over boord werpen. Men had toen het lijk van den gestorven kameraad sterk in het zout gezet, om daardoor ontbinding tegen te gaan. Zoo kwam het lijk te IJmuiden aan. Algemeen is in de afdeelingen der Tweede Kamer met bevreemding en ergernis vernomen, dat in de jaren 1888—'93 voor verschaffing van kleeding en uitrusting voor miliciens wegens de verlenging van diensttijd,buitendebegrooting f 1,400,000 is uitgegeven. Men begreep niet hoe 't mogelijk is geweest zulke groote uitgaven buiten de Begrooting te doen. Omtrent een windhoos, die over Zuid- en Noord-Beveland woedde, deelt de ,M:dd. Ct." mede Op een hoefje onder Nisse hield zfl buitengewoon hevig huis. Vele vruchtboomen werden van hunne kruinen beroofd. Canada populieren werden met wortel en tak uitgegooid, jonge fruitboomen plat op den grond gelegd. Twee korenhopen gingen gedeeltelik de lucht in. Een wel wat bouwvallig wagenhuis stortte in elkaar. Het boerenerf bood een tooneel aan van de schrikbarendste wanorde; overal schoven, los stroo, dakpannen, boomtakken. De moestuin was er letterlijk mede bezaaid, ook nog omliggende stukken land. Los stroo dreef vrfj ver mede. Van een in de nabijheid ploegenden boerenzoon ging de hoed mede de hoogte in en is nog niet gevonden. Op Noord-Beveland ging die hoos gepaard met een korte onweersbui, hevigen regen en zwaren hagel. Daar bewoog z|j zich in O. N. Oostelijke richting van ongeveer den Z.-Westelflken hoek des eilands uit. Op haar weg wierp zf) boomen omver, brak knotwilligen, af, rukte van een wagenhuis en een schuur 200 pannen weg, ver strooide een paar graanstapels, brak een weihek door midden, draaide een los staanden wagen eenigen malen rond en wierp hem gebroken neer, sloeg een paard met wagen omver, zoodat de jeugdige voerman eenige schreden ver werd weggeslingerd, en deed een gedeelte van een andere schuur in elkaar zakken. Van het eerste tot het laatstgenoemde punt is de afstand ongeveer 5 K.M. De breedte der baan is naar schatting 100. De voerman van den losstaanden wagen, die zich in de nabijheid van zfln voertuig bevond, zegt zelf niets van den winddruk gevoeld te hebben. De Geneeskundige Raad voor Friesland en Groningen heeft besloten om zich onmid dellijk tot de Regeering te wenden met verzoek een onderzoek in te stellen naar de beteekenis van bloedserum-behandeling, en indien het nut daarvan blijkt, de bloedserum- behandeling in ons land te bevorderen. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1