OFFICIEEL GEDEELTE. N°. 743. Zondag 18 November. A®. 1894. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dkn Bübg 80 Cts. Franco per pott door go- heel Nbdkbland 45 Ctc. Naar Ambika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiên vóór 10 nnr op den dag der nitgave. Prijs der Advertentiên Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Ctc. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burs op Tkxil MEDISCHE-POLIT1E. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL JverwegeDde dat zich in deze Gemeente enkele gevallen van MOND- en KLAUWZEER" onder het rundvee roordoen dat het gebruik van ongekookte melk zooals ïerhaalde malen gebleken is, gevaar oplevert foor besmetting ook b(j menschen; Gelet op het hieromtrent ingewonnen advies ran den gemeente-geneesheer; WAARSCHUWT ie ingezetenen ten dringenste tegen het gebruik ran ongekookte melk en noodigt hen uit, melk liet anders te gebruiken, dan nadat zjj minstens minuten goed heeft gekookt. Texel, den 16 November 1894. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 17 November 1894. De uitslag der herstemming voor een lid fan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, aan onze geabonneerden op het eiland reeds ier extra-blaadje medegedeeld), was dat tot fgevaardigde is gekozen de heer A. P. Staal- aan met 1254 van de 2256 uitgebrachte geldige itemmen. De strijd is hiermede ten einde en dat is naar goed ook, want zoo langzamerhand Ireigde het gevaar te ontstaan dat de goede 'erhouding van onze eilandbewoners, onderling, ir onder zoude lijden, en waarlijk tot dien rijs zou iedere overwinning te duur zijn jekocht, want onze afgezonderde ligging, onze ;e'isoleerdheid als het ware, eischen hier nog neer dan elders, eene goede gezindheid onder - ing. Moge, daar nu de strijd is beslist, we 'erschoond blijven van verdere verschillen en deze. De gevreesde ziekte onder het rundvee, felke de veestapel in verschillende deelen des rnds in dit jaar zoo teisterde en waarvan ons iland tot voor eenige dagen nog verschoond leef, is thans ook hier uitgebroken en ge- onstateerd bij het vee op eenige hoeve's. Hoe treurig het ook moge zijn dat zulke evallen zich thans voordoen, we mogen ons och gelukkig prijzen, dat niet eerder zoo iets ich openbaarde, hetgeen voor de uitvoer van ier waarlijk een ramp zou zijn geweest. Thans bepaalde de uitvoer van herkauwend ee zich tot slechts weinige exemplaren en aar de aangetaste dieren op de stallen worden erpleegd is het gevaar van besmetting van mderijen en stroomend water niet zoo te reezen. Moge de ziektegevallen zich tot een minimum opalen en de uitvoer in het volgend voorjaar ongevolge daarvan geene belemmering onder inden; blijft het altijd een schadepost voor ommigen, in het algemeen komen onze vee- ouders er dan nog niet kwaad af. De tweede buitengewone vergadering van het Nutsdepartement Texel zal Dinsdag 20 November plaats hebben. In afwijking van de bestaande gewoonte om de spreekbeurt door Heeren te doen vervullen, zal dien avond een Dame voor de vergadering optreden, zie achterstaande advertentie. Die omstandigheid, zoomede dat het pro gramma voor dien avond nogal wat belooft, zal vermoedelijk aanleiding geven tot een goed bezoek. Donderdagmiddag ging hier het gerucht dat aan het dorp den Hoorn brand was ont staan. Yan hier uit was echter niets waar- tenemen. Later vernamen wij dat werkeljjk reeds des morgens brand was ontstaan in een schelf hooi, van den heer J. Yeeger. Als oorzaak wordt genoemd broeiinghet verbrande was niet verzekerd. Wij willen onze lezers er op attent maken, dat tengevolge de winterdienst van de stoomboot „Ada" ook in onze postverzen ding eenige wijziging is gekomen en wel als volgt Met de boot 's morgens te 7,30 wordt ver zonden wat den vorigen dag ter post is bezorgd: te Burg vóór 's avonds 10.50. Cocksdorp 's middags 3,20. Waal 4,35. Oosterend 's avonds 10.20. Den Hoorn 's middags 1,50. Oudeschild 's morgens 7,20 van denzelfden dag. Met de boot 's middags 2,15 wordt ver zonden wat dien dag ter post is bezorgd te Burg vóór 's middags 1,15. Waal ook van de Koog 's mid. 1 Oosterend vóór 's middags 12,20. Oudeschild 2,20. De bestelling van de post geschiedt 's mor gens door de latere aankomst der boot algemeen iets later, doch direct na aankomst te Oude schild, Burg, Waal, Oosterend, Cocksdorp en den Hoorn. Des middags na aankomst direct te Oudeschild, Burg, Waal en Oosterend. In het postverkeer op het eiland is deze wijziging door de winterdienst gekomen: hetgeen naar de Koog en omstreken wordt verzonden moet des avonds met de post naar Oosterend te Waal zijn aangekomen, aangezien de bestelling vandaar naar de Koog aanvangt 's morgens te 6,50. Hetgeen voor de Koog met de post 'smor- gens te 11 uur te Waal aankomt, blijft ter bezorging tot den volgenden dag liggen. De opgegeven tijd is plaatselijke tijd. In de Purm. Ct. lezen wij het volgende bericht Nu zoomin de Provinciale Staten als het Rijk zich bereid hebben verklaard, de kosten op zich te nemen van een nieuw aan te leggen haven nabij Nieuweschild op Texel, is de hoop van vele visschers verijdeld. De teleurstelling is groot, zoo zelfs, dat bij enkelen de vraag rijst of 't niet voordeeliger is zich voor hun bedrijf te verplaatsen naar het Nieuwediep. De kans dat de zoo noodzakelijke visschers- haven nu vooreerst nog zal worden gemaakt is heel wat verminderd. Oudeschild, 16 Nov. Ofschoon 't verre van zeker is, dat ook onze visschers er profijt van kunnen trekken, is toch de mogelijkheid niet uitgesloten, dat een nieuwe bron van verdienste in 't vooruitzicht is. Er moeten sinds eenige dagen groote scholen sardines door de zeegaten naar binnen trekken. Heldersche visschers moeten er bereids flinke hoeveelheden van hebben gevangen. Naar men zegt is door sommigen reeds voor ruim f 60 gevangen. De visscherij naar sardines is in onze streken eene bijzonderheid, die tot groote zeldzaamheden mag gerekend worden, Den Hoorn, 16 Nov. Gisterenavond hield „Leering en Genoegen" hare eerste buitenge wone vergadering voor het winterseizoen. Als spreker trad op de heer W. Mets van Oudeschild, die als lezing had „de Verzoeking", een opstel van ernstigen aard, doch dat niette min door velen met genoegen werd aangehoord. Vervolgens gaf dezelfde spreker nog een paar luimiger stukjes ten beste. Door den heer Zwanenburg werd als bijdrage een gedicht voorgelezen dat ten zeerste de lachtlust opwekte. De voorz. sloot de vergadering met een „tot weerziens" aan de sprekers, een wensch die ten opzichte van zulke sprekers zeer goed was gekozen. De Cocksdorp, 16 Nov. Het mond- en klauwzeer onder het rundvee, waarvan Texel tot nu toe verschoond bleef, is thans uitge broken op de hofsteden „de Volharding" en „de Tijdgeest". Op eerstgenoemde hofstede heerscht tevens het klauwzeer onder de schapen. De noodige maatregelen tot beteuge ling der ziekte worden genomen. Men maakt zich hier zeer ongerust omtrent het lot van schipper J. Bakker Gz. en zijne drie zoons. Maandag ter visscherij uitgezeild is hij met zijn schuitje in de stormen van Dinsdag en Woensdag op zee geweest. De hoop, dat hij de een of andere haven zou zijn binnengeloopen is door het ontvangen van telegrafische berichten geheel vernietigd. Hier bij komt nog de omstandigheid, dat een beurt man van Texel op Harlingen een schuitje het onderste boven heeft zien drijven. Een paar schuiten zijn uitgezeild om nader te onderzoeken welke kenteekenen het omge slagen vaartuigje heeft. Het hoofdbestuur van „Het Witte Kruis" in Noord Holland zal op de eerstdaags te houden algemeene vergadering te Amsterdam voorstellen een crediet van eenige duizenden te zijner beschikking te stellen, opdat het nieuwe middel tegen diphtheritis in Noord Holland verkrijgbaar zal worden gesteld. Te Monnikendam zijn bij het sloopen van een oud pakhuis aan de haven, hetwelk prijkte met een gevelsteen waarop een schip was uitgebeiteld met het opschrift: „De Lisbonvarder", tusschen de bakken eenige kleine zakjes met ruim honderd goudstukken gevonden, met jaartallen uit de zeventiende eeuw. Volgens overeenkomst zullen Bloopers en de eigenaar de waarde deelen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1