Buitenland. Het „N. v. d. D." heeft uit Batavia het volgend telegram ontvangen Tjakra veroverd Tjakra-Negara is door vijf bataljons bestormd en met de Poeri veroverd. De Radja is niet gevonden; aan onze zijde 150 dooden en gewonden. De vijand sneuvelde bij honderden. De schatkist is niet ontdekt. Deze mededeelingen werden bevestigd door het volgende Regeeringstelegram van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië bij het Departement van Koloniën ontvangen. „Gisteren is een aanval gedaan op Tjakra- Negara met vier colonnes, waarvan ééne als reserve. Er werd zeer hevige tegenstand onder vonden. Doorgedrongen werd tot de poeri van den Radja, bestaande uit zestien vakken, waar van 15 voet voor voet werden genomen. Twee posities tegenover de poeri zijn ingenomen door een deel onzer troepende rest keerde in de bivakken terug. Heden worden de operaties vervolgd. De vijand leed zware verliezen. Yan ons zijn gesneuveld vier officieren en gewond ook vier hunne namen volgen heden. Van de minderen zijn, voor zoover bekend, gesneuveld vijf en twintig en gewond honderd en acht man; hunne namen volgen zoo spoedig mogelijk." Een nader telegram meldt nog dat Tjakra- negra geheel is veroverd. De bevolking is rustig, helpt aan het ver nielen en gaf drie kanonnen terug. Naar Ampenan is vervoerd 230 kilogram goudgeld en 3810 kilogram zilvergeld. Hoeveel meer niet te bepalen, daar in grond verborgen is en moet gezocht worden. Narmade biedt onderwerping aan. Er loopt een gerucht dat de oude radja gewond en naar de noordelijke bergen ontsnapt zou zijn. De gevonden schat zou 8 ton bedragen. Door het hoofdbestuur van den Anti- dienstvervangingsbond is aan de beide Kamers der Staten-Generaal een adres gericht, waarin wordt aangedrongen op „eene goede regeling onzer levende strijdkrachten, met invoering van persoonlijke dienstplicht." Zaterdag had te Ylissingen de plechtige teraardebestelling plaats van de drie zeelieden, die bf) de jongste ramp op zoo noodlottige wijze in de uitoefening van hun beroep hun leven verloren. Uit de kantoren van het Belgisch en Neder- landsch loodswezen, op de loodsschoeners en uit tal van woningen woei de vlag halfstok. Naast en achter eiken lijkwagen liep het per soneel van het Belgisch en Nederlandsch loods wezen, terwfil achter den laatsten lijkwagen volgdende inspecteur van het Belgisch loods wezen te Antwerpen, de heer Roger, de onder inspecteur, de commissaris, de ontvanger en het kantoorpersoneel van het Belgisch loodswezen, de geneesheeren Stewart, Schultz en Vermaas, de commissaris van het Nederlandsch loodswezen, terwijl de vier geredden mede de lijkwagens volgden. Behalve in de straten, waar de lijkstoet passeerde, waren op het kerkhof honderden aanwezig om deze droevige plechtigheid bjj te wonen. Onder hen bevonden zich de burgemeester en de inspecteur van het Nederlandsch loods wezen. Het wetsvoorstel van den heer De Savornin Lohman tot wijziging van de onderwijswet, beoogt, blijkens de Memorie van Toelichting van den voorsteller, weg te nemen het groote ongerief, dat voor alle scholen en de groote onbillijkheid, welke voor vele bijzondere scholen ontstaat uit den tegenwoordigen toestand van gebrek aan onderwijzers en van voortdurende verplaatsing van het onderwijzend personeel. Hij herinnert, dat, ontbreekt in een bijzondere school het benoodigd personeel, zij in dat geval elke aanspraak op een wettige bijdrage ver liest. En nu meent hij dat een bijzondere school niet het slachtoffer mag worden van omstandigheden, die het buiten hare macht is te veranderen. Dat dit toch plaats kan hebben, wordt met eenige voorbeelden aangetoond. Te Loosdrecht heeft de jongste storm niet alleen geen schade veroorzaakt, maar aan een ingezetene zelfs buitengewoon voordeel opgeleverd. Vermoedelijk opgedreven door den hevigen wind, heeft eene school snoeken hare toevlucht gezocht in een paar slootjes ter breedte van circa 1 meter rondom de hofstede van den visscher en viscbhandelaar Frese. Zonder veel moeite maakte hij al de vluchtelingen buit. De vangst bedroeg een paar honderd pond. Ia eene afdeeling der Tweede Kamer hebben vele leden zich verklaard voor afschaffing der betaalmeesters. Men wil die functie op dragen aan de Ned. Bank, waardoor een groote besparing voor het Rijk zou ontstaan. Door het beleid van de politie te Beverwijk en Heemskerk is men er Woensdag in geslaagd een kerkdief te betrappen, die reeds eenige maanden geleden en dien dag bezig was de offerbussen in de R. K. kerk te ledigen. Door de politie van Beverwijk werd by aankomst van den trein 10.35 uit Haarlem een persoon waargenomen, die in het .Politieblad" was gesignaleerd en verdacht werd van dergelijke diefstallen. Nog vóór hij Heemskerk bereikt had, had men de politie gewaarschuwd, en begaven daarop de gemeenteveldwachter en de koster zich naar de kerk, waar zij zich op het koor verborgen hielden. Inmiddels was de persoon aangekomen en begon al spoedig de verschillende bussen te onderzoeken. Hfi had het namiddaguur afgewacht, waarop het in de kerk reeds duister begon te worden, en sloeg toen zijn slag. Uit den binnenzak van zijn jas kwam een baleintje te voorschijn, waaraan vischlijm was en waarmee hij behendig den inhoud der bussen tot zich nam. Men liet hem kalm zijn spel volvoeren men sloot, zonder dat hij het kon bemerken, de verschillende uitgangen af, en kon toen den dief gemakkelijk inrekenen. Hy is een Duitscher, handelende in naaimachines. Te Groningen is den 13 door eene ver gadering gehouden van landbouwvereenigingen, (ten einde te verkrijgen, dat voortaan aan de Groninger Korenbeurs het graan per gewicht verkocht wordt,) besloten, met ingang van 1 Januari a.s. aan die Beurs niet anders te ver- koopen dan per natuurgewicht. Reeds 212 personen zijn tot deze vereeniging toegetreden en maatregelen worden genomen om in de provincie nog meer handteekeningen te ver krijgen. Meu meldt uit ZevenaarTe Elten deed zich dezer dagen een geval voor, hetwelk veel opzien heeft gebaard. Bij een familie zou n. 1. een bruiloftsfeest gevierd worden. Een woordenwisseling was voorafgegaan en een uur later vond men een der leden opgehan gen. Het familiefeest ging evenwel door en was er niets minder om, wat aanleiding gaf dat de politie zich met de zaak bemoeide en twee broeders van den overledene, op vermoe den van moord, aan de justitie te Wezel wer den overgeleverd. Had hij de zestig centjes maar betaald B. B. te Nijeberkoop moest schoolgeld be talen, ten bedrage van f 0,60. Hij weigerde dit te voldoen. Hierom werd hij vervolgd en de zestig cents groeiden aan tot een bedrag van ruim f 3. B. bleef nog steeds weiger achtig te betalen. Nu kwamen eenige mannen der wet, een paar politieagenten en een paar commiezen, om het verschuldigd bedrag te inner. Dit gelukte hun, doch voor het overige konden zij niet roemen op een vriendelijke ontvangst. Zij werden door B. getracteerd op niets minder dan een snoeimes 1 De mannen der wet bergden bijtijds het veege lijf, zoodat de scene zonder bloedverlies afliep. Het spreekt echter vanzelf, dat proces-verbaal volgde. In de afdeelingen der Tweede Kamer is de klacht geuit dat de bedrijfsbelasting schromelijk wordt ontdoken, vooral door „vele groote kooplieden bij het opmaken hunner winstrekening." Bewijzen werden niet aangevoerd, zoodat andere leden aan het voorkomen van fraude op zoo groote schaal niet willen gelooven. Bij den gedrukten toestand van handel en nijverheid hebben zeker velen in het afge- loopen jaar geen of slechts weinig winst gemaakt. Maar zoo werd daartegen opgemerkt er wordt opgaaf gevraagd van het gemiddelde over de drie laatste jaren. „Is het aannemelijk dat iemand een bedrijf zou blijven uit-oefenen dat hem in drie jaren niet de geringste v dienste heeft opgeleverd?" Ook werden voorbeelden genoemd van neesheeren", die een drukke en winstgevei praktijk hebben, maar hun bedrijfsinkomst zeer laag hadden opgegeven. Er waren onderi hunne studiekosten als bedrijfskapitaal hadd aangenomen en de rente daarvan als kost hunner bediening afgetrokken. Zij war daartoe aangemoedigd door een becijfering het „Tijdschrift voor Geneeskunde." Men vond het hard dat andere geneesheer „die ongezind zijn zich mot dergelijke praktijk in te laten," zwaarder worden belast dan h „minder nauwgezette ambtgenooten." I schept ook een stuitende ongelijkheid tegenoi ambtenaren met vaste inkomsten die er n aan zouden deriken de kosten hunner opleidi in mindering te brengen, en tegenover geper onneerden, wier inkomsten nauwkeurig zi Te 's Heerenhoek verheugde een ec paar zich verleden week in de geboorte een zoon. Nadat daarvan aangifte was daan en de doopplechtigheid afgeloopen, ble dat men zich had vergist en het kind totl vrouwelijk geslacht behoorde. De aangifte doop werden toen nog eens overgedaan. De spoorweg Hoorn—Alkmaar. Het vo loopig verslag over Hoofdstuk IX derStaats grooting bevat hieromtrent het volgende: Van verschillende zijden werd de aanleg een spoorweg van Hoorn naar Alkmaar ter sprs gebracht. Naar men meende te weten, heeft vorige Minister zich bereid verklaard aan goedkeuring der Wetgevende Macht te onderwerp eene met de Hollandsche IJzeren Spoorwegma schappij te sluiten overeenkomst, betreffende d aanleg en de exploitatie van dezen spoorw waarvoor door de provincie Noord Holland de gemeente Alkmaar bijdragen ztyn toeg6zej De voorwaarden van concessie en de bedoel ontwerp-overeenkomst werden, naar men verna reeds voorloopig door de Regeering en de direc der Maatschappij goedgekeurd. Men wenscl den tegenwoordigen Minister te verzoeken o zijn steun aan deze zaak te verleenen en overeenkomst zoo spoedig mogelijk aan de bekrai tiging der Staten Generaal te onderwerpen, omi de aanleg dezer lijn in het algemeen bela wenschelyk werd geacht. De aanleg van spoorweg tusschen de genoemde gemeenten, thans alleen over Zaandam met elkander verbinding staan, werd vooral noodig geacht v het goederenvervoer, waarom men dan ook i met een locaalspoor of een tramweg kan volsta bepaaldelijk voor het vervoer van de talrl land- en tuinbouwproducten, die geen overlas gedogen. Geheel Noord Holland zou door di aanleg worden gebaat. Dat dit het geval blfikt wel uit het feit, dat de Staten vanNoo Holland voor den aanleg van dezen spoon eene subsidie van f 200.000 hebben toegeze niettegenstaande zjj tevens voor den aanleg i een stoomtram van Hoorn naar Schagen bijdrage van f 150.000 verleenen. De roovers op Sardinië hebben een zeldzai brutale daad verricht. Honderd trokken Dinsl in militaire orde op het stadje Tortoli, een pis van tweeduizend inwoners in 't district i Zanusei, op. De inwoners hadden echter lti: gekregen van hun nadering en gingen hen i de gendarmes tegemoet. De roovers waren! wapend en werden beter aangevoerd en joep hun tegenstanders uit elkaar. Daarop dront ze de stad binnen, plunderden ze en namen iljke buit mee. Twee gendarmes waren gedo: een groot aantal stedelingen gewond. Uit Cagl heeft de gouverneur generaal van 't eiland troep gezonden. Groote ontsteltenis heerscht op Sardii Een correspondent van „The Times" f haalt van den krjjgshaftigen geest, die gel Japan thans bezielt. Merkwaardig is de ben vaardigheid, waarmede ieder z(jn deel in oorlogslasten draagt. De houthakker en de we! drager zijn niet minder dan de meer beschaaf en r^jks grooten in spanning over den afloop' den oorlog en offeren tot welslagen daan gaarne hunne spaarduiten. Er doen zich daa ook wel vermakelijke tooneelen voor. Zoo» onlangs een stuk opgevoerd, waarin een Chines generaal zijn Japansche tegenstanders een oog blik in 't nauw brengt. Daar sprong uit de toeschouwers een Japans boer op het tooneel en ranselde den Chinees

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2