N°. 745. Zondag 25 November. AP. 1894. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor dkh Bubo SO Ots. Franco per pott door ge heel Nkdsbland 46 Ots. Naar Ambbtka an andere landen met verhooging der porto's. AdvertentiSn vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentién Van 1 tot 6 regels SO Cts. Iedere regel meer 6 Ots. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Ots. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Bobo op Tixkl MED1SCHE-POLITIE. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL; Overwegende dat zich in deze Gemeente enkele gevallen van „MOND- en KLAUWZEER" onder het rundvee voordoen dat het gebruik van ongekookte melk zooals herhaalde malen gebleken is, gevaar oplevert voor besmetting ook bij menschen Gelet op het hieromtrent ingewonnen advies van den gemeente-geneesheer: WAARSCHUWT de ingezetenen ten dringenste tegen het gebruik van ongekookte melk en noodigt hen uit, melk niet anders te gebruiken, dan nadat zij minstens 5 minuten goed heeit gekookt. Texel, den 16 November 1894. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 24 November 1894. Een jubileum. Op Zaterdag den 8 Dec. a. s. zal de heer C. A. de Braai, H. d. S. aan den Burg, den dag herdenken dat hij 25 jaren een dergelijke betrekking bekleedde. Na achter eenvolgens te Petten en Naarden de betrekking van H. d. S. te hebben vervuld, werd de Heer de Braai in het voorjaar van 1884 als H. d. S. alhier benoemd, welke batrekking hij alzoo ruim 10 jaren waarnam. Wij hebben hier verder niets aan toe te voegen. Ieder die hier geen vreemdeling is, kan weten met hoeveel liefde en ijver de heer de Braai zijne hoogst moeielijke taak vervult, kan ook weten hoe hij, ook buiten het onderwijs, tijd weet te vinden om de belangen van zijne oud-scholieren te behartigen en nuttig werk zaam te zijn voor velen. Moge zijn jubiléum-dag hem eene dag zijn van aangename herinneringen. De uitslag van de verkiezing van Hoofd ingelanden voor het Waterschap de 80 Gem. polders, welke gisteren werd gehouden, was als volgt: Voor 2 Hoofdingelanden (periodieke aftreding) werden uitgebracht 249 geldige stemmen. Hiervan bekwamen de heeren: Jan D. Witte, Westen 153 stemmen. S. Jz. Keijser 139 Jb. D. Bruin 93, S. Dijksen 21, P. J. Roeper 15, D. B. Lap 14, Jb. C. Hin 13, J. D. Witte 10, K. J. Roeper 9, Jan T. Zijm 2 stemmen en H. D. Bruin, J. D. Witte (Hoorn), Jb. Jz. Bruin en M. W. Bakker ieder 1 stem. Verkozen zijn alzoo de heeren: JAN. D. WITTE, Westen. S. Jz. KEIJSER, Burg. Voor de tusschentijds ontstane vacature werden uitgebracht 241 geldige stemmen. Hiervan bekwamen de heeren X. J. Roeper, 114 stemmen. S. A. Dijksen, 96 Jan D. Witte 8, Herman Roeper 6, Jb. D. Bruin 4, Jb. J. Keijser S,S. J, Keijser, Jb Kuiper, S. A. Keijser en J. Roeper ieder 2 stemmen, P. Roeper en D. v. d. Werf ieder een stem. Herstemming moet alzoo plaats hebben tus- schen de heeren K. J. ROEPER en S. A. DIJKSEN. Het contingent dat de gemeente Texel moet leveren voor de Nationale Militie, lichting 1895, is bepaald op 12 man. Dientengevolge zou, redenen van vrijstelling afgetrokken, volgens de loting van 21 October jl., No. 22 het hoogste dienstplichtige nummer zijn. De verloting van f 25, onder de inzenders van oplossingen van het prijsraadsel, zal naar men ons mededeelde plaats hebben op Vrijdag 30 November e.k. 's middags te 12 ure, in het gebouw Plancius, plantage Kerklaan, Amsterdam; de toegang daarbij is voor ieder vrij. De oplossing van het raadsel isHoest Gij gebruik dan Alewijns Haverstroo-pastilles. De tusschenzirmen zijD: Pierson Tentoonstelling Alewijn ij ei SintNicolaas 'sGravenhage Wijnbouw Eigen haard. Aan ons bureau kwamen in niet minder dan 257 oplossingen, van haast alle plaatsen en buurten van Texel en ook van vele plaatsen buiten Texel gelegen. Die ingezonden oplossingen werden allen door ons naar Amsterdam opgezonden. Den Hooen, 21 Nov. Het onderling ver zekeringfonds „Unitas" alhier, (tot uitkeering bij overlijden) hield Maandagavond eene alge- meene vergadering. Nadat de Voorz. de vergadering had geopend met een welkom en een woord van dank aan de leden voor hunne goede opkomst, werd door den Secr. een verslag over het afgeloopen jaar uitgebracht, hetwelk met veel genoegen werd aangehoord. De rekening van den Penningmeester, daarop gedaan, getuigde van grooten bloei der Ver- eeniging, want niettegenstaande aan alle verplichtingen werd voldaan, is het fonds der Vereeniging geklommen tot eene som van f 2765.- Neemt men aan, dat tengevolge het niet contribueeren in de wintermaanden, gedurende het tienjarig bestaan van de Vereeniging maar over 8 volle jaren contributie zou zijn betaald, dan is het te meer verrassend zulk een gun- stigen uitslag te mogen constateeren. De aftredende commissaris, de heer Jan Jz. Witte, werd met groote meerderheid van stemmen weder herkozen. In de vorige week werden hier twee Biggen geslacht, wier eigenaars zeker niet ontevreden behoefden te wezen over het gedijen dier beestjes. De eerste van die Biggen werd gekocht den 24 April en vertegenwoor digde thans het gewicht van 331 halve kilo grammen. De tweede werd gekocht op de tweede lammerenmarkt en had thans een gewicht van 295 halve kilogrammen bereikt. Waal, 22 Nov. Bij de dezer dagen ge- houdene stemming van leden van den Kerkeraad der Hervormde Gemeente werd gekozen tot Ouderling (in de plaats van den Heer Jb. Dekker, overleden) de Heer M. Jbz. Bakker Als Diaken werd herkozen de Heer D. Bruin. Oudeschild, 22 Nov. Het 34-jarig bestaan der Sociëteit „Neptunus," ons plaatselijk nut, werd gisteren door de leden en genoodigden op eenigszins feestelijke wijze herdacht. De president, de Heer Muller, herdacht in korte trekken het ontstaan en de werking der vereeniging en spoorde er toe aan, om in den geest der oprichters voort te gaan. Nog een dier mannen, de Heer H. Dito, was aanwezig. Daarna wisselden zangstukjes en tooneel- matige voordrachten elkander af. De zangstukjes van de gezusters Vos en die der gezusters Mets vielen zeer in den smaak, zoo ook de chansonnetten door den Heer K. F. Zegel en anderen ten beste gegeven. Eene prettige afwisseling was eene gratis tombola zonder nieten, waarvoor zich de Heeren C. C. Backer, J. W. Hillenius en K. F. Zegel bijzonder beijverd hadden. Een der genoodigden hield ten slotte een zeer geestige toespraak, die luide toejuichingen verwierf. Eindelijk wist de Heer M. de Graaf, de danslustigen nog een paar uurtjes prettig bezig te houden, waarna elk welgemoed huiswaarts toog. De Cocksdorp, 23 Nov. Schuiten van hier brachten gisterenavond aan de wrakstukken, het zeil, eenig touwwerk en het anker met ankertouw van de verongelukte visschers- schuit, Texel 58. De mast kon men niet machtig worden, daar deze met den top ongeveer 15 voet in den grond zat. Dat de schuit op deze plaats moet omgeslagen zijn, is aan geen twijfel onderhevig daar men ver schillende dingen, zooals een' ketel, eene laars, eene kom, gevangen cockles enz. onder en bij het wrak vond. Van de lijken werd geen spoor ontdekt. Het Amsterdamsche „Dagblad" wijstop de millioenen, door Marine uitgegeven voor het bouwen van schepen, die na enkele jaren verklaard worden niet meer geschikt te zijn. Het blad zegt: Het is de groote fout van het parlementaire stelsel, dat alle leden hun oordeel moeten laten gaan over zaken, waar zjj zoo goed als niets van weten. Het is nu eenmaal onmogelijk dat één menscb, zelfs als heeft hij voor advocaat of dominee gestudeerd, verstand heeft van alles." Volgens den Haagschen correspondent van de „Midd. Crt." zou de minister Van Houten bezig zijn met de bestudeering van de mogelijkheid om eene soort van capaciteiten stelsel in te voeren, volgens hetwelk de kies bevoegdheid afhankelijk zou zijn van het met goed gevolg hebben afgelegd van eenig examen voor bepaalde ambten of graden. Hetgrooter of kleiner aantal uitsluitingen, die daarvan het gevolg zouden zijn, zal natuurlijk beslis send zijn over de vraag of dit plan kans van slagen zou hebben. Als het de examen-manie maar niet in de hand werkt I zegt de corree» pondent. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1