Buitenland. Marktberichten. Te Koog a. <3. Zaan ia een ernstig geval van eroup door dr. Vrendenberg met gunstig gevolg behandeld, door aanwendig van heil- serum, hetwelk hem juist bijtijds doordr. Ph. Kooperberg uit Leeuwarden was toegezonden. Omtrent Lombok werd Woensdag aan de bladen het volgende geseind Te Sasari omringden het 6de en 11de bataljon den Radja, zyn zoon en zjjn kleinzoon, die zich overgaven aan generaal Segov en naar Ampenan gebracht werden. De Radja was aan de dij gewond. Vele poenggawa's boden ook hunne onder werping aan. Schatten aan edelgesteenten, goud en zilver werden weer gevonden. Geen schot werd heden gelost. Al onze ver loren kanonnen zijn terug." Van den gouverneur-generaal is door den minister van koloniën het volgende telegram ontvangen „Op het bericht dat de oude Radja zich te Sasari, op den weg naar Lingsar, bevond, is gisteren eene colonne uitgerukt; de dessa werd omsingeld. De Vorst, diens zoon en de zoon van Ktoet gaven zich over. Inmiddels onderwierpen zioh te Tjakra-Negara verscheidene voorname Baliërs. Hun verzet is gebroken. Het laatste verloren bergkanon is ook terug. Geen schot werd meer gelost. Generaal Vetter adviseert tot terugzending van twee bataljons. Hy vergat gisteren to melden dat de poeri van den Radja geheel verlaten was. De Koninginnen en U worden eerbiedig geluk gewenscht. Het aantal minderen dat gesneuveld is en overleden aan wonden, is gebleken zes en veertig te bedragen. Op mededeeling hunner namen is door my aangedrongen. Nog zjjn gevonden 3389 kilogram zilver, be nevens veel preciosa." Het Leidsch Dagblad voegt hieraan toe: De gunstige tijdingen volgden dus elkaar snel op. Nu is ook de radja terecht en in onze macht. En wat zyne schatten betreft, schynt men er meer achter te komen, waar die zich bevinden. Schatten aan goud, zilver en edelge steenten z(jn gevonden en vallen, krachtens het recht van den overwinnaar, ons ten deel. Na de verguizing, waaraan hy heeft blootge staan onder den eersten indruk van het geleden échec, heeft Generaal Vetter nu waarschyniyk het vooruitzicht, dat zyn naam, als winnaar van den schat van Lombok, zal worden geprezen als in de zeventiende eeuw dien van Piet Hein, den overwinnaar van de Zilvervloot. Maar, wat vooral van beteekenis is: de beweging onder de Baliërs, die hen tot onderwerping doet neigen, houdt aan. En wanneer wy kunnen ver trouwen, dat het met die gezindheid ernst is, dan zal zeker van onze zyde van tegemoetkoming biyk gegeven worden; De Nederlandsche leeuw heeft zyne kracht getoond. De smaad, die ons was aange daan, is schitterend gewroken. Als overwinnaars kunnen wy thans ons grootmoedig toonen jegens de overwonnenen. Maandagmorgen kregen in den zooge- naamden Duivelshoek eene zijstraat van de Reguliersbreestraat te Amsterdam twee kinderen van omstreeks zes jaren ruzie met elkaar. De twist sloeg over, eerst op de moeders der beide kinderen en daarna op de vaders. Het geschil liep eindelijk zoo hoog, dat vier politie-agenten en een inspecteur zich met het geval bemoeiden. Toen aan hun ver zoek om uiteen te gaan niet werd voldaan, werd de sabel getrokken, maar daar de vech tenden door omstanders werden geholpen, moesten de agenten hun heil zoeken in de vlucht. Sterke drank De drinkgewoonte kost jaarlijks aan ons volk f 96,000,000, terwijl gansch Nederland nog geen 75 millioen aan brood uitgeeft; 80 pCt. der vonnissen door de rechtbank geveld, zijn een gevolg van sterken drank. Mond- en klauwzeer onder het vee. „Nelis," de bekende landbouw-correspondent van het Handelsblad, komt nog eens terug op de maat regelen, ter beteugeling van bovengenoemde ziekte genomen. Hy schryft: „Nog even moet ik het met u hebben over de maatregelen tegen „tongblaar." Er zyn vreemde dingen gebeurd. Boeren deden aangifte by den Burgemeester hunner woonplaats dat het vee ïydende was aan de ziekte, by wie toch geen districtsveearts, noch zyn plaatsver vanger, verscheen, om te constateeren of de ziekte werkelijk uitgebroken was. Bygevolg werden ook geene kenmerken geplaatst aan de weidenHet is voorgekomen dat soms in ééne gemeente reeds meer dan twintig boeren aangifte hadden gedaan en toch nog geen ambtenaar van het Veeart3eny- kundig Staatstoezicht een onderzoek had ingesteld. Elders moest men, dagen en dagen lang, wachten, eer de afschouw van het herstelde vee kon plaats hebben; soms zag men geheel tevergeefs naar den veearts uit. Nu is myne bedoeling in het minst niet om den geachten rijksambtenaren iets onaangenaams te zeggen. Integendeel, ik waardeer zeer al hunne zorgen. Myne grief geldt hier het onmogeiyke der wetteiyke bepalingen, by tongblaar in den weidetyd, zooals die nu luiden. Laat er eens eene proef worden genomen met afmaking der verdachte koppelsMond- en klauwzeer is eene te ernstige ziekte, dan dat niet alles zou worden beproefd, om haar uit te roeien. De schade, die de boeren dit jaar door deze infectie-ziekten lyden, is enorm. Ik vrees dat wij zullen hooren van treurige dingenDoordat vele boeren ten gevolge van lage zuivel-pryzen, ziekte onder het vee, te hooge pachten, enz. niet langer aan hunne verplichtingen kunnen voldoen, zal, vrees ik, tot menige executie moeten worden overgegaan." Het „Ned. Lndb. Wkbld." deelt mede de punten van beschry'ving van de 60e algemeene vergadering, die gehouden zal worden op Maandag 17 December 1894, des middags ten twaalf ure, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage. De onderwerpen op die vergadering te behan delen, zyn: I. Mededeeling van de aanwezige afdeelingen en van het aantal namens haar uit te brengen stemmen. II. Voorstellen der afdeelingen. Van de afdeeling HaarlemmermeerIs het noodzakeiyk en daarom gewenscht, dat invoer rechten op granen geheven worden III. Voorstellen van het hoofdbestuur: a, Wat is de beste wyze ter beteugeling van het mond- en klauwzeer? Het hoofdbestuur stelt zich voor, een aantal vraagpunten hieromtrent op te maken ter behan deling in de algemeene vergadering. Deze vraag punten zullen nader in het „Ned. Landbouw Weekblad" worden opgenomen. b. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappy van landbouw stelt voor, door de algemeene ver gadering der leden van die Maatschappy te worden gemachtigd, aan Hare Majesteit de Koningin Weduwe-Regentes een adres in te dienen, houdende eerbiedig verzoek om door Hr. Ms. Regeering by de overige belanghebbende mogendheden, de oplossing van het muntvraagstuk op bimetallieken grondslag te doen bevorderen. Het is bekend, dat in Noord-Holland de gelegenheid tot spoorweggemeenschap tusschen sommige streken inzonderheid van het Oosten naar het Noorden zeer veel te wenschen overlaat. Om bij voorbeeld van Hoorn naar Alkmaar, Schagen of Den Helder te komen, is de groote omweg over Purmerend en Zaandam het eenige middel. Om hierin verbetering te brengen, hebben eenige invloedryke personen zich thans tot een bestuur vereenigd, met den heer Zimmerman, Burge meester van Hoorn, als Secretaris, om pogingen in het werk te stellen, ten einde eene stoomtram verbinding Wognum- Schagen te verkrijgen. De daarby betrokken gemeentebesturen hebben zich, wat betreft de toezegging van geldelyken steun, niet onbetuigd gelaten, en de provinciale Staten in hunne laatstgehouden najaarsvergadering tot dat doel eene subsidie van f 150.000 toegewezen. Toch gaat de zaak nog niet zoo vlug als gewenscht wordt. De Hollandsche IJzeren Spoor- wegmaatschappy heeft voor het medegebruik van het stationsgebouw te Schagen o. a. zulke hooge eisshen gesteld, dat de stoomtram aldaar een eigen station zal moeten bouwen. Dat de zaak tot stand zal komen, wordt niet betwijfeld. In het algemeen belang acht men het echter wen- scheiyk, dat het tydstip niet ver zal zyn, waarop de eerste spade tot het aanleggen van de ontworpen baan in den grond zal worden gestoken. De Japansche troepen zetten den aanval tegen Port-Arthur, de gewichtige Chineesche haven aan de Golf aan Petschili, met kracht voort. Tot dusver evenwel boden de Chineezen met goed gevolg weerstand. Volgens berichten uit Yokohama is Port-Arthur nu geheel door de Japansche troepen omsingeld, Men verwacht daar, dat deze haven spoedig in handen van generaal Oyama's troepen zal wezen, Tevens is bericht ontvangen, dat generaal Yamagata met zijn leger zonder ernstigen tegenstand te vinden, steeds verder noordwaarts rukt in de richting van Mukden. Men vertrouwt daarom te Yokohama, dat deze beide gewichtige plaatsen weldra in handen der Japanners zullen zyn. Eerst dan zullen de vredes onderhandelingen worden geopend. Te Nieuw-York heerseht groote veront waardiging over een besluit van den gouverneur des Staats Flower, die toegestaan heeft met het lichaam van een moordenaar, Wilson genaamd, die eerlang door middel van electriciteit zal worden terechtgesteld, onmiddeiyk na de voltrekking der straf een proef te nemen om de levensgeesten weer op te wekken. De Gouverneur heeft nu Wilson's advocaat belooft, dat ingeval de proef gelukt, het leven van den veroordeelde zal gespaard worden. Wilson zelf heeft daarop zyne laatste hoop gevestigd en den gouverneur bedankt voor zyne gunst. Het schynt echter, dat thans bij een, door tal van ingezetenen onderteekend verzoekschrift, pogingen zullen worden aangewend om het nemen van de proef te verbieden. De Engelsche bladen zijn nog altyd vol byzonderheden aangaande de overstroomingen van de Theems. De leerlingen der vermaarde school Eton zyn voor tien dagen naar huis ge zonden. De gasfabriek to Windsor staat byna geheel stil en het curieuste is, dat ten gevolge van de overstrooming de waterleiding hare dien sten begint te weigeren, zoodat de burgemeester de bevolking tot spaarzaam gebruik van drink water heeft vermaand. Ondanks de zeer lage pryzen voor voeder gewassen en den grooten hooioogst in Engeland, schynt het, dat het artikel suiker daar dezen winter veelal als voedermiddel aan het vee zal worden gegeven. Alle voedermiddelen zyn goed koop, doch niet zoo biliyk in prys als mindere soorten suiker. De suiker is in deze eeuw slechts eenmaal zoo goedkoop geweest als thans het geval is. Bovendien zyn de Engelsche veehouders overtuigd van de goede werking die de suiker op het vee uitoefent. Te Rome zijn uitvoerige berichten ontvangen betreffende de aardbeving, waardoor Sicilië en en Calabrië zyn geteisterd. Daaruit biykt dat ook in Calabrië ernstige schade is veroorzaakt, Evenals te Messina, vluchtten ook vele inwoners te Reggio uit de stad en sloegen tenten op, waar zij den nacht doorbrachten. Naar het heet, zyn vele menschen door deze aardbeving omge komen. Men spreekt te Rome zelfs van 100 dooden, maar tot dusver is de juistheid dezer opgave nog niet gebleken. In het stadje Daly naby Fiume zyn niet minder dan 26 jonge meisjes te geiyk ontvoerd door hunne „Klorissen" die van de ouders geen toestemming konden krygen tot het huweiyk. De meisjes waren natuuriyk in het complot en de ouders zullen nu wel de verstandigste party kiezen en amen zeggen. Dit middel om ouders of voogden tot toestemming te dwingen, wordt in Croatië niet zelden toege past, maar op zoo grooten schaal als thans, is het zeker nooit voorgekomen. In het Zwitsersche kanton Aargau werden onlangs verscheidene zonderlinge vogels gezien, die algemeen opzien wekten. Zy geleken in groote en vorm op gewone musschen, maar hunne veeren schitterden in allerlei kleuren. De geleerden waren het er niet over eens, waar die vogels vandaan kwamenzy opperden allerlei veronder stellingen en pleitten voor de juistheid daarvan met grooten omhaal van geleerdheid, en de stryd werd steeds heftiger, toen plotseling een apotheker kwam verklaren, dat de vogels gewone musschen waren, welke hy beschilderd had, om de vogel- kundigen tegen wie hy een of anderen wrok had eens beet te nemen. De geleerde disputanten vonden 't een flauwe aardigheid. Schagen, 22 Nov. Aangevoerd14 paarden f 40 a 100, 3 Stieren f 85 a f 92.50; 65 Gelde- koeien f 80 a f 230,— Kalfkoeien f 25 Vaarzen f 60 a f 110; 15 Nuchtere Kalveren f 8 a 18; 350 Schapen f 18 a f 28, 662 Lammeren f 10 a f 20, Bokken en Geiten f af gld.45 Varkens f 10 a f 13. 30 Biggen t 5,— af 8,—; 30Kippen60a 125 ct;

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2