Buitenland. Otjdèsohild, 7 Dec. Uit de viering van het Sint Nicolaasieest alhier, was het duidelijk waar te nemen, dat 't in ons dorp thans verre van welvarend is. Aan de maskerade werd veel minder en ook niet zoo opgewekt deel genomen als anders. Eene aardige vertooning was het, de Sint op een paard te zien rond rijden, in vol ornaat en omringd, door zijne trawanten. Eenige personen wisten het aangename aan het nuttige te verbinden, door een lied te zingen en uit te venten, ten bate van ongelukkige medemenschen. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 2e district, dd. 3 Dec. is in het Stortemelk, zeegat van Terschelling, wegens het ontstaan van een rug tusschen de stompe tonnen No. 4 met liggend kruis en No. 5, gezegde stompe ton No. 4 met liggend kruis om de Zuid verplaatst naar53» 19' 16" NBr. en 0» 11' 50" OL. Volgens mededeeling van den Minister van Financiën zijn de hoofdambtenaren der belastingen, reeds geruimen tijd geleden, door hem aangeschreven maatregelen te ne men tot verzekering der geheimhouding, als de belastingschuldigen op hun kantoren hun aanslagen in de vermogens- en de bedrijfsbe lasting komen voldoen. Als een bewijs van de daling der land- prijzen kan dienen, dat eene boerenplaats, groot 7 bunders, 37 roeden en 80 ellen, met eene voor enkele jaren nieuw gebouwds boeren woning in den polder Mijzen, onder de gemeente Schermerhorn te Avenhorn in het openbaar verkocht is voor f 8030, terwijl de eigenaar er eenige jaren geleden f 26000 voor heeft moeten betalen. Wij kunnen ons voorbereiden, indien het Vaderland recht heeft, dat de protectionis- ten in de Tweede Kamer een motie zullen voorstellen ten gunste der invoering van graanrechten. Het is niet waarschijnlijk dat zij hun doel zullen bereiken, maar in ieder geval zal blijken hoe sterk hunne partij in de Kamer vertegen woordigd is. In de laatste maanden is de varkens handel te Deutichem buitengewoon levendig geweest. Nu wordt daar eene export-slach terij opgericht. De varkens zullen daar bij groote hoeveelheden geslacht en vervolgens naar Duitschland verzonden worden. Het hoofdbestuur der Hollandsche maat schappij van landbouw heeft eene commissie benoemd om grieven te onderzoeken, die haar zullen worden medegedeeld bij de uitvoering der wet op het veeartsenijkundig staatstoezicht, bij het voorkomen van mond- en klauwzeer. Leden dier commissie zijn de heeren Herman F. Bultman, te Haarlemmermeer, P. J. A. de Bruine, te Zwijndrecht; J. Zijp Kzn. te Abbekerk, Ph. van der Breggen, te Waddingsveen. Aan den afdeelingsbesturen dezer Maat schappij zal eene circulaire worden gezonden, met verzoek zooveel mogelijk mede te werken, opdat omtrent een en ander feiten aan genoemde commissie worden medegedeeld, terwijl die commissie gaarne van ieder belanghebbende of belangstellende mededeelingen zal ontvangen, ten einde daarvan zoo noodig bij de behandeling dezer zaak bij de regeering gebruik te kunnen maken. Een hoornblazer der infanterie te Leeuwarden, die in de vorige week het signaal voor het eten moest blazen, wist met geen mogelijkheid uit zijn hoorn eenig geluid voort te brengen. Nadat het soldeersel was losge maakt en het geheele instrument uit elkaar was genomen, bleek, dat een muis, die ver moedelijk in den beker een schuilplaats had gezocht, van daar in de steeds nauwer toe nemende beugels was gekropen, en eindelijk toen zij niet meer voor- of achteruit kon, den dood heeft gevonden. Wij lezen in het Schoolblad Bij het onlangs gehouden acte-examen voor gymnastiek L. O. kon een der candidaten niet tot het examen worden toegelaten, „om dat zooals het verslag zegt „omdat door hem niet was voldaan aan alinea 6 van art. 65 der wet op het lager onderwijs." Slaat men de wet op, om te zien welke gewichtige bepaling hier wordt bedoeld, dan blijkt dat het aangehaalde artikel betrekking heeft op het betalen van het examengeld. De jongeling kon zijn vijf gulden niet betalen en moest, overigens zoo het schijnt gereed voor het examen, om die reden onverrichter zake terugkeeren. Was er dan niemand die den armen jongen de twee rijksdaalders wilde borgen Had een der examinatoren dat niet kunnen doen. De minister van financiën is, naar men verneemt, voornemens een belangrijke ver hooging voor te dragen van de zegel belasting op binnenlandsche en buitenlandsche effecten. De „Haagsche Courant" schrijft onder den titelPensioenverzekering van zuigelingen Iemand oppert in „Het Nieuws van den Dag" een denkbeeld, waarin, hoe vreemd het ook scbijne, toch een beginsel ligt, dat misschien practischer kan blijken dan men oppervlakkig zou meenen. Hij wenscht nl., dat ieder bij geboorte ver zekerd worde om op 60-jarigen leeftijd een persioen te krijgen van f 5 per woek, waar voor bij de aangifte der geboorte de vader, of wie anders den jonggeborene laat inschrijven, f 2,50 zou moeten storten, zoodat het geboorte bewijs tevens de polis zou zijn. Dit zal geld kosten, zegt hijmaar kost de wijze, waarop tegenwoordig onze mede menschen, hoe zuinig ook, in het leven ge houden worden, ook niet veel geld? Alle levenden zouden er reeds van moeten kunnen genieten en daardoor zouden werk verschaffingen, armhuizen en verder het grootste getal van inrichtingen op dit gebied tot het verleden gaan behooren, zegt hij. Woensdagnacht brak op de Lijnbaacs- gracht, bij de Vijzelgracht, te Amsterdam, een brand uit, die zonder de tijdige hulp der brandweer zeker een grooten omvang zou hebben gekregen. De brand ontstond in het bierhuis van J. Brinkman. Naar de kastelein vertelde, was hij op het hooren van een ver dacht geritsel in eene kast, met eene petroleum lamp gaan kijken, toen bij het openen der kast eene rat tegen hem opsprong en hij van schrik de lamp liet vallen. De vlammen hadden zóó spoedig om zich heen gegrepen, dat hij geen kans zag, den brand te blusschen. Het vuur kreeg nog grooter omvang, doordat in een achtervertrek twee vaten met spiritus van den naast hem wonenden schilder spron gen. Bij aankomst der brandweer sloegen de vlammen reeds over de helft der straat, maar met een paar brandkranen was men het vuur spoedig meester. In het schoolblad bespreekt Harlingo de positie der onderwijzers in Indië en doet hij tal .van raadgevingen aan de hand voor hen, die als opvoeder der jeugd naar onze koloniën willen vertrekken. De schaduwzijden verheelt hij niet, doch zijne conclusie luidt toch De toekomst van den Indischen onderwijzer is duizendmaal beter dan die van zijn Hollan- schen broeder. Wie geregeld zijn promotie maakt en ge lukkig is met bijverdiensten, brengt het allicht tot f 600 in de maand na een verblijf van ongeveer 15 jaar. En als men dan bedenkt, dat de Indische onderwijzer zijn pensioen reeds verdiend heeft op 45-jarigen leeftijd, dan mag men gerust zeggen, dat het hier nog zoo kwaad niet is. Alleen, en ik wil er nogmaals op wijzen, alleen het begin is moeielijk en men dient wel uit zijne oogen te zien, wanneer men de verre reis onderneemt. Een kamper-ui. - De bestellers ten postkantore te Kampen werden dezer dagen naar de „Kamper Ct." meldt - verblijdfü!) met de tijding met 1 Januari benoemd te zijn tot „brieven- en telegrambestellers". Daar uit dezen titel wel vermeerdering van dienst, maar geen verhooging van traktement voortvloeit, en zij daarenboven voor des Ministers brief ieder nog 75 cents moesten offeren, is er dan ook onder hen maar al te zeer tot juichen stof. Worden er te Kampen nog geen uien ge noeg geteeld, dat het hoofdbestuur der poste rijen er ze gaat invoeren? zoo vraagt dei „Amst. Ct." Volgens de krankzinnigenwet is ieder meerderjarige bloedverwant of aanverwant bevoegd bij de rechtbank het verzoek te doen een persoon voor ten hoogste 68n jaar in een gesiicut te doen verblijven. E<sn schoonzoon, 1 die zulk een verzoek tot verlenging der voor- loopig door den kantonrechter verleende mach-1 tiging betreffende zijn schoonmoeder had gedaan, werd door de rechtbankte 's Gravenhage afgewezen, op grond dat niet de echtgenoote der genoemde vrouw de aanvrage had gedaan en anders een schoonzoon gemakkelijk zijn i schoonmoeder uit de samenleviog zou kunnen verwijderen. De Hooge Raad heeft echter op 1 Nov. jl. anders beslist, en zich vereenigd met de gron-1 den door den schoonzoon in zijn verzet tegen l de beschikking der rechtbank aangevoerd. De gronden komen hierop neder, dat de wet geen volgorde aanwijst van de personen die bevoegd zijn de opsluiting van een krankzinnige te vragen en dus niet waar een echtgenoot is, deze bevoegd is met uitsluiting van den schoonzoon. En wat de willekeurige ver- i wijdering uit de samenleving betreft, daartegen 1 waakt de wet, door een verklaring van den geneesheer van het gesticht te vorderen en 1 de rechtbank bevoegd te verklaren, nader bewijs te gelasten, ook door het verhoor van j den verpleegde. Een vreeselijke dynamietontploffing richtte i te Hull, in Canada, groote schade aan. De ramp is te wijten aan onvoorzichtigheid 1 van twee werklieden die bezig waren 80 pond dynamiet te doen ontdooien. Verscheidene men- schenlevens zijn bij deze ramp te betreuren, vijf 1 werklieden werden gedood en verscheidene andere 1 gewond. Ook telt men onder de slachtoffers twee 1 kinderen die juist op weg naar school waren. De schok werd mijlen in den omtrek gevoeld en te Ottawa, een 3tad op enkele mijlen afstands van Huil gelegen, sprongen verscheidene venster- f ruiten. Een dronken koetsier reed Maandag te Konstantinopel de Galata brug op, niet bemerkende dat die in het midden open was, om schepen j door te laten. Men riep hem toe, doch tevergeefsch. i Paard en rijtuig, de koetsier en een tweetai Turksche passagiers gingen te water. Depassa- giers verdronken. De koetsier was geheel ont- i nuchterd; hfi werd gearresteerd. Oude Turken. - Volgens de „Ikdam" woont te Semaz, in het district Mamurat-ul Aziz, zekere Hussem-Aga, die 160 jaren oud heet te zfin. Hfi heeft twaalf zonen, waarvan er twee te Galata wonen, die ook reeds de 100 jaren zfin gepasseerd. Aga kan bovendien op een Armenische vrouw van 103 jaren wijzen. In de Rumeensche gemeente Hidos is in 1 den avond van 29 November een gezelschap van j een twintigtal personen, dat van een bruiloftsfeest c terugkeerde, door wolven overvallen. Het gelukte aan een dertiental met meer of minder ernstige - verwondingen te ontkomen; de overigen zfin de prooi geworden van de wolven. De geheele I mannelfike bevolking ging gewapend het bosch in, maar voni nog slechts enkele overblijfselen van de kleeren, welke de slachtoffers hadden gedragen. 1 Een reusachtige groote mahoniestam, mis schien wel de grootste stam van dat edele hout' welke de Amerikaansche wouden nog ooit op leverden, is dezer dagen in de Sierra Chisee Guatemala) geveld. Die stam leverde aan bruik- f, baar hout een blok op van 13,52 meter lengte i en 19,000 kilogram zwaar, waaruit 56 massieve, uit één stuk bestaande tafelbladen gemaakt konden worden, van 6,70 bfi 1,50 meter, waar- aan plaats is voor ruim 32 personen. In verschillende deelen van Rusland heerscht eene ware muizenplaag. Zoo wordt o. a. uit district Starebelsk aan de dagbladen te Charkow gemeld De dorpen zfin door de muizen letterlfik l overstroomd; de katten zfin het reeds lang moede ze nog een blik waardig te keuren. Alle dea 1

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2