Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Het „N. v. d. D." heeft het volgende telegram uit Batavia ontvangen: Het 9e bataljon is hier teruggekeerd en met groote geestdrift ontvangen. De Gouverneur-Generaal hield aan het station eene toespraak en inspecteerde de troepen. Er was feestelijke ontvangst in het van Zuylenpark. De standaard werd door de echt- genoote van den Gouverneur-Generaal met bloemen versierd. Voor den ingang van het huis van den overste Scheuer was een eereboog opgericht, met het motto: „Alles kost een dubbeltje." (Men herinnert zich, dat dit in 't heetst van het gevecht het lijfdeuntje was van den overste.) Het weder was regenachtig. Generaal Vetter is ziek en keert waarschijn lijk naar Batavia terug. Uit Maassluis meldt men 15 Loggers van de Maatschappij voor Zee- visscherijen zijn van hier naar Emden ver trokken, om daar de visscherij voor rekening van dezelfde maatschappij te gaan uitoefenen, onder den naam „Emdener Haringvisscherij „Neptun", onder directie van den Heer Hup. Dirkzwager. De bemanning dezer vloot, met hare gezin nen, vertrekt hoofdzakelijk in het voorjaar naar Emden, waar de pakhuizen, werkplaatsen en verdere inrichtingen voor het bedrijf reed3 voltooid zijn. Voor het einde van dit jaar worden nog een 10-tal kuipers naar Emden overgeplaatst. Voor de bemanning van de vloot worden te Emden woningen gebouwd, welke in het voorjaar gereed komen. Omstreeks 60 gezinnen zal onze gemeente door deze verplaatsing verliezen. Te Monnikendam zijn dezer dagen bij het sloopen van een pakhuis tusschen de balken een 190-tal gouden munten van groote zeld zaamheid gevonden, waaronder merkwaardige exemplaren, o. a. een gouden dukaat van Utrecht van 1598, zoomede rozennobels van Utrecht, Zeeland, enz., gouden rijders, halve rijders, dubbele dukaten en een halve gouden rijder van Utrecht (1629). De geheele vondst, die voor het Koninklijke Penning-kabinet te 's-Graven- hage is aangekocht, zal in Januari voor belang stellenden tentoongesteld worden. Een der lezers van het N. v. d. Dag zegt, dat te Amsterdam de prijs van het brood wel weer tot dien „van vóór de revolutie" is teruggekeerd, maar dat nu in vele gevallen het gewicht verminderde. Van zes brooden, bij verschillende leveranciers gekocht, woog het zwaarste 60 decagram (lood). Tot dusver was het gewicht 75 decagram 1 Vroeger werd het gewicht bij de aankondigingen opgegeven; tegenwoordig door sommigen niet meer. In een hofje aan den Rijswijksche weg te 's-Hage hadden onlangs eenige knapen de „aardigheid" om petroleum in den mond te nemen en tegen een brandende lucifer uit te spuwen en daardoor brandende petroleum naar voorbijgangers te blazen. Eene vrouw, die trachtte een meisje, dat alleen niet voorbij de jongens durfde te gaan, er voorbij te brengen, werd aangegrepen en zoodanig met brandende petroleum bespoten, dat hare hoofdharen ge deeltelijk verbrandden. Deswege stond een 16 jarige jongen voor de Rechtbank te 's-Hage terecht. Hij bekende met brandende petroleum geworpen te hebben om voorbijgangers te treffen. Het Openbaar Ministerie vorderde wegens „mishandeling met voorbedachte rade" eene veroordeeling tot drie maanden gevangenisstraf. Finantiëele rampen. In geheel Rozendaal heerscht groote sensatie wegens het faillissement van den heer Fercken, een man, die steeds in hoog aanzien stond, lid was van den gemeente raad en tal van andere colleges en een onbeperkt vertrouwen genoot, zoowel binnen als buiten die gemeente. Voor de kleine burgerij, die hare zuur verdiende penningen by hem had belegd, is dit faillissement een ware ramp. Verscheidene land bouwers, schippers en weezen zijn by deze zaak betrokken. Naar aanleiding van deze financieele ramp roept het „Amsterdamsche Dagblad" uit Altijd weer dezelfde treurige geschiedenis. Telkens o zulke „fatsoenlijke" menschen mannen in eer en aanzien, maar juist daarvan gebruik makend om argeloozen met blind ver trouwen in de fuik te lokken. Zal de kleine man dan nooit verstandig worden? Wordt hjj door degenen, die zijn oor hebben door geestelijken, door predikanten, door ge- neesheeren en door anderen er niet genoeg op gewezen, dat hij vrij wat verstandiger handelt, wanneer hij een klant wordt van de Rijkspost spaarbank De vergadering wordt hierna gesloten En ook, wanneer het straks komt tot de reeds zoolang hangende herziening der wet op de Post spaarbank, is dan, hetgeen nu weder voor do zooveelste maal te Rozendaal is gebeurd, niet een sterk sprekend argument voor verhooging van het rentegevend maximum der inlagen, opdat het Rijk een behoorlijk tegenwicht biede tegen het azen van lichtzinnigen en van gewetenloozen op de duiten der nijvere en spaarzame kleine burgerjj Men heeft te Triest in het stedelijk zie kenhuis goede uitkomsten verkregen met de serum inspuitingen van Dr. Behring. Van 536 met keelserum behandelde diphtheritislijders stierven er 52dat is 22 percent. Maar toen het serum op was en men een week lang de inspuitingen niet kon doen, zijn van 57 zieken 28 dus juist 50 percent gestorven. Volgens den Brusselschen correspondent van het Antwerpsche Handelsblad wil de Belgische minister van oorlog een nieuwe belasting heffen van hen die geen dienst doen in het leger. Hij wil, dat allen die van den militairen dienst zijn vrijgesteld, gedurende 12 jaar een som van 6 tot 150 francs (naar gelang van hun inkomen) zullen moeten betalen. Dit geld zal dan moeten dienen om den toestand van den soldaat te ver beteren. Australië als concurrent voor onze veeteelt: Voor korten tjjd werden door een Australische maatschappij pogingen aangewend om te Hamburg een magazijn te vestigen voor Australische boter en vleesch om van daar uit de Duitsche markten van die producten te voorzien: Te Londen en Antwerpen is reeds een stapelplaats voor Australische boter en vleesch. Het handelsbericht over 1893 van Nieuw- Zuid-Wales geeft aan, dat overal agenten gezondeD worden, verlaging van transportkosten door de Stoombootmaatschappij wordt ingevoerd, dat alle krachten worden ingespannen om den uitvoer van boter en vleesch te doen vermeerderen. Australië wordt een zware concurrent voor onzen landbouw. De invoer van boter in Engeland heeft zeer bevre digende resultaten gegeven en drukt reeds nu de botermarkt. In 1892 heeft Australië reeds bjjna 21 millioen Kg vleesch uitgevoerd. In dit jaar werd 5,271,000 Kg boter uitgevoerd, die een waarde vertegenwoordigt van 5,292,000 gulden. In 1893 bedroeg de boterinvoer 5 557,000 Kg, terwijl men denkt, dat dit jaar de uitvoer van boter meer dan 8 millioen Kg zal bedragen. Het zwaartepunt van den Australischen landbouw ligt in de veeteeltdaarvoor leent zich de bodem beter. De schapenteelt staat bovenaanAustralië telt 100 millioen schapen, 10'/» millioen runderen, 1.8 millioen varkens en 1,6 millioen paarden. Schapenvleesch wordt meest uitgevoerd. Schapen worden onverdeeld verzonden, de runderen in vieren gedeeld, alles in bevroren toestand. De stoombooten, die dienen voor het vervoer van boter, hebben daarvoor speciaal ingerichte ruimten, die zeer koel worden gehouden. Gedurig vermeerdert het aantal maat schappijen, die er zich op toeleggen vleesch uit te voeren. De boter- en vleeschprtlzen worden nu reeds gedrukt door den aanvoer uit Australië. Door den vermeerderden uitvoer zullen meer markten dan tot nog toe gezocht moeten worden, zooals reeds blijkt uit de pogingen als die te Hamburg, en zullen de prijzen van de boter en het vleesch nog meer dalen. Voorwaar geen schoon vooruitzicht voor onzen land- bouwstand, die reeds genoeg aan den grond ligt/ Sneeuw in het buitenland. Van verscheidene kanten wordt sneeuw in het buitenland aan gekondigd. In veel departementen van Frankrijk is zfj reeds gevallen. Te Agon viel zjj in dikke vlokken. De koude is zeer hevig. In het dorp Besdonnaja, in het Russische gouvernement Tula, was de koude zoo hevig, dat negen boerinnen en twee knapen, die onderweg door een sneeuw storm werden overvallen, dood gevroren gevon den zjjn. Vergadering Donderdag 13 Dec. voorm. 11 uur. Voorz. Jhr. Strick van Linschoten, burgemeester. Tegenwoordig 10 leden, de heeren Westenberg, F. Ketlser, Koorn, Koning, Bakker,Lap, C. Keijser Pz. Dros, Ztjm en Roeper. Afwezig de heer Mets, De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Vervolgens doet de Voorz. mededeeling dat is ingekomen een miss. van Ged. Staten, begeleidende het goedgekeurde suppl. Kohier voor den Hoofdelfjken omslag dat de onderwijzer Roeper hedenmorgen z0ne werkzaamheden weder zou hervatten dat B en W. de groote noodzakelijkheid niet inzien om de lantaarn aan het Westeinde van het Oudeschild 's nachts te laten branden. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde komt: Praeadvies B. W. verzoek kwekeling Jb. Raven toelage. De Voorz. herinnert aan het adres door genoemden adressant ingediend in Febr. van dit jaar, waarin werd gevraagd eene toelage van f 150 voor dit jaar en de twee daarop volgende jaren f 50 meer, welk adres toen werd aangehouden. Het thans ingediend adres moet worden beschouwd als eene herinnering aan het vorig adres. Het praeadvies thans door B en W. uitgebracht, luidt om op het verzoek afwijzend te beschikken, doch aan den kweekeling Raven, alleen over 1894 en b(j hooge uitzondering eene gratificatie van f 50 toetestaan. B. en W. gronden hun afwijzend advies hierop, dat, ofschoon genoemde kweekeling zeker eenige diensten verleend, hij niet zelfstandig doch steeds ond6r een onderwijzer moet werkzaam z|jn, hij dientengevolge geen onderwijzer kan vervangen en alzoo van bespariDg van salaris voor een onder wijzer (desgevorderd) geen sprake kan z(jn. De heer C Keijser Pz vindt f 50 wel wat zuinig, spr zou minstens f 75 willen toestaan. De Voorz verdedigt het praeadvies door er nog op te wijzen dat de kweekeling Raven niet aan de school is voor het onderwijs, maar om zich zelf te bekwamen; volgens spr is 't nog dubieus of het in 't belang van het onderwijs is. De heer F. Keijser meent dat het niet op den weg van het Gemeentebestuur ligt om toelage te ver kenen hij zegt waar zal de grens zijn indien wfj daaraan beginnen, er zullen wel meerderen zijn die bij het onderwijs opgenomen willen worden, en ook zij zullen alsdan bi) de gemeente aankloppen ofschoon allen zeker wel gezind zouden zijn om in het onderhavige geval eenige medewerking te ver kenen, acht spr zulks toch niet de taak van het gemeentebestuur. Het voorstel van B en W in stemming gebracht, wordt met 9 stemmen tegen 1 aangenomen; tegen stemde de heer C Keijser Pz. Vaststelling Gemeente begrooting en goedkeuring be grootingen Algemeen Armbestuur en Algemeen Weeshuis, dienst 1895. De commissie van onderzoek der begrooting alg. armbestuur rapporteerde geen bedenkingen daar tegen te hebben en adviseerde tot goedkeuring, hetwelk geschiedde nadat de Raad had besloten eene subsidie van f 2400 uit de gemeentekas aan het alg. armbestuur, voor 1895 te verstrekken. Omtrent de gemeente-begrooting wenscht de des betreffende commissie verhooging van de post jaar wedde van den ambtenaar ter Secretarie met t 100, verder rapporteerde zij tot vaststelling. De raad besloot overeenkomstig het rapport der commissie. Op de begrooting voor het alg. Weeshuis had de commissie geen op- of aanmerkingen, weshalve z(j adviseerde tot goedkeuring. Dienovereenkomstig werd besloten. De verschillende begrootingen wtrden artikelsge- wjjze behandeld en de verschillende commissiën successievelijk dank gezegd. De vaststelling der gemeente-begrooting had als gewoon tengevolge het nemen van besluiten omtrent het beschikken over belastingen en aanvragen van subsidiën. Vaststelling suppletoir kohier Hondenbelasting 189-1, Het suppl. kohier, opgemaakt tot een bedrag van f 36 75, wordt vastgesteld met bepaling dat de invordering is in één termijn, voor 15 Jan. 1895. Benoeming leden Algemeen Armbestuur en Bank van Leening en Regenten en Regentes Algemeen Weeshuis Alg armbestuur. Herbenoemd werden de aftredende leden, de heeren 0. Keflsar Pz. (Burg) en J. Bakker Wz. (O sterend)op de voordracht stonden mede de heeren D. Bakker Jz. (Burg) en Jb. Koorn Pz, (Oosterend) Bank van Leening. Herbenoemd werd het aftredend lid, de heer P. P. Kikkert; mede op de voordracht stond de heer J. W. Roeloffs. Regenten Algemeen Weeshuis. Voordrachtde heeren P. P. Kikkert, J. P. Noordfik en A. Langeveld Pz. Herbenoemd werd de heer P. P. Kikkert. Voordracht: de heeren Joh. S.Keijser,Jb.Roeper Sr. en Jan Rab Sr. Herbenoemd werd de heer Joh. S. Kejjser. Regentes Alg. Weeshuis. Voordracht; Mej. N. Zoetelief—van Keeren,A.M. ReijMoorman en N ZflmReij, Herbenoemd werd Mej Zoetelief—van Keeren. De agenda hiermede afgehandeld zijnde, spreekt de Voorz nog een woord naar aanleiding van bedreven baldadigheid aan goederen de gemeente behoorende, waarvan de bewijzen ter bezichtiging zjjn. Spr zegt openlijk zflne verontwaardiging te moeten uitspreken over zulk een laffe baldadigheid, hy hoopt dat alle inwoners er toe zullen medewerken om dergelijke baldadigheden te keer te gaan,

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2