Buitenland. Marktberichten. Uit de Tweede Kamer. Evenals dooi de heeren Zijlsma en Heemskerk werd ook door den heer Dobbelman op beschermende rechten aangedrongen. Hij achtte eene uitspraak van de Kamer in dit geval noodig en stelde mitsdien de volgende motie voor De Kamer van oordeel, dat een herziening en uitbreiding van ons tarief van invoerrechten, tot verbetering van den toestand van landbouw en industrie en in 't belang der schatkist, dringend wordt geëischt gaat over tot de orde van den dag. De behandeling van deze motie werd uit gesteld. Boven Leiden deed zich Zaterdag-avond een zware onweersslag hooren. Te Gouda echter heett Zaterdag een ernstig onweder gewoed. De bliksem sloeg in den grooten korenmolen „De Roode Leeuw" aan de Vest bij de Turfsingelgracht. De molen heeft vooral inwendig belangrijke schade bekomen en de woning van den molenaar is als het ware verwoest. Zelden of nooit stond het wintergraan in Friesland zoo schoon als thans. Sommige vroeg gezaaide stukken leveren reeds nu een flinke snede voor groenvoer, dat den boeren wegens te weinig hooi zeer te stade komt. Een aantal bezitters van eendenkooien in de provinciën Friesland en Groningen ver zoeken in een adres aan den Minister van Justitie wijziging der jachtwet, met het oog op het feit, dat sedert eenige jaren een paar Engelschen met een stoomjacht of met een vlet op de Dollard, Groninger kusten, Lauwer zee en Wadden de jacht uitoefenen door middel van een kanon met hagel geladen, dat 150 a 200 meter ver draagt en waarmede wel hon derd eenden in één schot worden gedood en de overige vogels worden verjaagd, zoodat de eendenkooi-bezitters hun ondergang tegemoet gaan. Een nuttige proefneming. Bij het dor- schen der tarwe, verbouwd op de proefvelden in den IJpolder is gebleken dat de oogst van de akkers, bemest met superphosphaat en kalk en van onbemest land in quantiteit gelijk was, doch dat de velden bemest met een mengsel dezer beide kunstmeststoffen tegen 500 K.G. per H.A., een vermeerdering in opbrengst gaven van 2 H.L. per H.A. Omtrent de feestelijke ontvangst der Hollanders te Emden, bevat de „VI. Ct." het volgende Door de verplaatsing van 15 loggers van Maassluis naar Emden is de verandering van een Hollandsche maatschappij in eene Duitsche een feit geworden; ze heet nu aldaar„Fischerei-Aktien-Gesellschaft Neptun." Het tegengestelde van 1827 gebeurde nu. Toen verlieten 24 haringbuizen de stad Emden om Enkhuizen als havenplaats aan te nemen, nu komen 15 loggers uit Holland om in Emden te havenen. Groot was dan ook de vreugde der inwoners dier stad over deze vermeerdering der vloot, hetgeen ze door het uitsteken der vlaggen bewezen. Ook van de overheid der stad werd de hooge ingenomenheid met de verplaatsing te kennen gegeven. Tegen 12 uur werd Dinsdag 11 Dec. de bemanning der Hollandsche loggers met het spelen van het Nederlandsche volkslied door de stedelijke kapel begroet. Hierop hield de Opperburgemeester eene toespraak, waarin hfl de beambten der maatschappij en de manschappen der schepen namens de inwoners van Emden verwelkomde, hun een vriendelijke opname als burgers verzekerde en de hoop uitdrukte, dat de nieuw aangekomenen zich in het nieuwe vaderland te huis mochten gevoelen. Alle aanwezigen stemden met een „Hoch" in die rede in. De directeur der Maatschappij, de heer Dirkzwager, bedankte voorde welwillende en feestelijke ontvangst en wees er op dat de Hollandsche visschers, die nu eene nieuwe „Heimath" te Emden zochten, altijd nijvere en gehoorzame burgers van Maassluis geweest waren en zich zeker ook als zoodanig in hun nieuwe woon plaats zouden doen kennen. Een „Hoch" op de stad Emden en den Opper burgemeester volgde op deze woorden. Nu trad het senaatslid de Heer Metger voor, en sprak de nieuw aangekomenen in hun moedertaal toe. HJJ zeide o. a. dat zjj eigenlijk geen vreemdelingen waren, maar dat ze met de bewoners van Emden van één stam afkomstig waren, n. 1. van den Prieschen. Hf) twijfelde er dan ook niet aan, of zij zouden met echt Prie8che taaiheid, vereend met de bestaande Emdener haringvisschert) de industrie der plaats tot hoogen bloei brengen. In het btjzonder bracht hi) een woord van lof aan de H.H. Reflnvaan en Dirkzwager, die met groote energie en beleid het plan der verplaatsing tot uitvoering gebracht hebben. H(J eindigde met den wensch, dat de nieuwe „Gesellschaft" een tijdperk van bloei mocht te gemoet gaan. Een door allen ingestemd „Hoch" besloot de toe spraken. Terwjjl de Hollanders met een frisschen dronk verkwikt werden, gingen de andere genoodigden de nieuwe ingerichte gebouwen bezichtigen. Menig woord van lof ontving nu de ingenieur, de Heer Bakker van Amsterdam, die het plan der gebouwen had ontworpen. De heer Metger, die voor zflne vele bemoeingen in deze aangelegenheid bi) de dank- betuigingen niet vergeten werd, vestigde door zijn gesprek ook de aandacht der aanwezigen op de belangrijke ondersteuning, welke de haringvisschert) van de zjjde der regeering steeds heeft ondervonden en in de toekomst nog ondervinden zal. Deze feestelijke ontvangst heeft op allen een goeden indruk gemaakt. Sigarenasch? Wil men goud of zilver zijn oorspronkelijken glans teruggeven, dan neemt men wat sigaren asch op een flanellen lapje en poetst hiermede het voorwerp op. Op dezelfde wijze worden koper, messing, britannia, alsenide, nickel enz. gepoetst. Een mooi zwart poesje was een vreemd huis binnengeslopen. De bewoners hielden het beestje, noemden het maar Moor en in de couranten werd het als „gevonden" ge annonceerd. Een oud heertje, wiens kat was woggeloopen, kwam naar poes informeeren. De dienstbode zal hem het poesje laten zien en roept Moortje, Moortje, waarop het oude heertje haar toevoegt: O, heet die kat Moortje dan is het de mijne niet, want die heette Pietje. In de Utrechtsche Courant komt een artikel voor, onderteekend door Z. D. en getiteld Achteruit uitgang van den landbouw. Het luidt als volgt Na uitgebreid onderzoek, en na het constateeren van eene menigte feiten, in vier dikke boekdoelen bijeengebracht, is nu duidelijk bewezen, dat de Nederlandsche Landbouw in verval is. De toestanden z|Jn niet alleen ontmoedigend, maar werkelflk veel erger dan de meeste mensGhen, die Diet nauwkeurig van de dingen op de hoogte zijn, kunnen vermoeden. De welvaart is btJna overal achteruitgang geworden, zelfs daar, waar overigens bijzondere voordeelen en gunstige omstandigheden zich voordoen, alssnelle en goedkoope vervoermiddelen in de nabijheid van groote steden. In verschillende streken is de levensstandaard der boeren gedaald. De hypotheek-schuld is bijna overal toegenomen. De persoonlijke (zoogenaamde „losse") schulden z)Jn volgens de opgaven eveneens gestegen. De pachten worden in vele streken onregelmatig betaald en moeten dikwijls worden kwijtgescholden. Verkoopingen bfl executie zijn toegenomen, of worden slechts opgehouden in afwachting van eene stijging der grondwaarde. Tal van met hypotheek belaste boeren zfln tot den bedelstaf gebracht. Ook vele huurboeren hebben hun kapitaal bfl hun bedrflf ingeboet en, om de hooge huren te kunnen betalen, roofbouw gedreven. In vele streken is het reeds zóó erg, dat de akkers verlaten, en weer aan het onkruid worden prflsgegeven. Er zfln vele velden, waarop vroeger rogge verbouwd werd en die thans weer verwaarloosd liggen en er worden dennen geplant op vroeger tot bouwland dienende velden. De veestapel is achteruitgegaanzflne waarde verminderde in de jaren van 1883 tot 1886 met 67,989,000 gulden. Landbouw-gereedschappen, in betere tflden aange schaft. worden weer aan kant gezet, dewijl goedkoope menschelflke arbeidskracht, die zich genoeg aanbiedt, nog goedkooper komt dan machine-arbeid. Het getal der eigenaren wordt in evenredigheid kleiner; dat der pachters met elk jaar grooter. De gemeentelasten op het platteland worden steeds drukkender. De welgestelden trekken naar de steden. Het land wordt ontvolkt en de bevolking der steden stflgt op onrustbarende wijze. Dit alles en nog veel meer is te lezen in de „Uit komsten van het onderzoek naar den toestand van den Landbouw in Nederland", deel 4, bladz. 80 tot 98. Falb's weerprofetiën zijn niet opwekkend. Er zuilen 25 kritieke dagen in 't geheele jaar 1895 zfln, o.a. II Jan. en 11 Maart, 3 Febr. en 3 April, 22 Juli, 20 Aug., 18 Sept. en 18 Oct. en 't weer zal in 't algemeen ongunstig zfln. De bijzonderheden voor het eerste half jaar zfln vooral niet bemoedigend, veel sneeuw in de eerste helft van Januari, in Februari strenge koude, Maart zal warm zfln, maar April zal weder sneeuw brengen, gepaard met donderstormen. Mei belooft storm en zware regens Bfl zulke voorspellin gen is 't een uitkomst, dat het half jaar slechts zes maanden heeft. De Japanners hebben den veldtocht tegen China weer met alle kracht aangevangen. Tegen welke plaats nu echter de aanval ge richt zal worden, is nog niet zeker. Men ver moedt dat maarschalk Oyama eene poging wil beproeven om de bekende oorlogshaven Wei-hai- wei, tegenover Port-Arthur gelegen, te veroveren. Ten einde de aandacht der Chineezen van deze gewichtige haven af te leiden, vertoonen de Japansche oorlogsschepen zich telkens bfl ver schillende belangrflke punten der Chineesche kust. Vandaar de vele geruchten, die in omloop zfln over landingsplannen der Japanners. Het waarschijnlijkste is echter, dat de aanval tegen Wei hai-wei zal worden gericht. De Parflsche editie der „New-York Herald" heeft een reporter gezonden naar den thans te Brussel vertoevenden hertog van Orleans, die uit gesprekken met personen uit de onmiddel lijke omgeving den indruk heeft gekregen dat de royalisten nog steeds vol hoop de toekomst te gemoet gaan. Zij zfln overtuigd dat het royalisme in Frankrflk steeds meer veld wint en dat ook h6t Fransche leger in zfln hart meer voor den Koning dan voor de republiek is. De hertog houdt thans als het ware een revue over zflne politieke vrienden, die hoopvol uit Frankrflk komen om hem te bezoeken. Evenals West-Pruisen wordt ook een groot gedeelte van de Russische provincie Poltava door een muizenplaag gefolterd. Hier en daar hebben de boeren hun schuren en woningen moeten ontruimen voor het leger van indringers. In kleine rivieren en vaarten vindt men duizen den doode ratten en muizendeze hebben eerst al de visch gedood. Men hoopt, dat de koude de radelooze bevolking van deze plaag zal be- vrflden. Een gezegende jacht. De eerste jacht in de nabflheid van Weenen op de Semmeringer heide heeft plaats gehad. Ongeveer 200 echte jagers namen er aan deel, met het volgende resultaat: geschoten ongeveer 2000 keer, getroffen: twintig hazen (gedood), 2 honden fgedood), 1 jachtopzichter (zwaar gewond), 2 drflvers (licht gewond). Gezegende jacht Te Parijs is eene vrouw gearresteerd die. zelve een hartstochtelflk rookster, een zonderlinge manie voor pijpen had. Zfl liep de winkels af en stal zooveel pflpen als zfl machtig kon worden. Toen men eene huiszoeking bij haar deed, was het eerste wat men zag een rek met 2600 pflpen. Daarvan had zfl er reeds 39 doorgerookt. De rechtbank legde haar acht maanden gevan genisstraf op. Dit is zeker de leelflkste pflp, die zfl ooit gerookt heeft. De Grieksche Kamer heett met 74 tegen 69 stemmen een op 't oog althans zonderling wetsontwerp aangenomen, nl. om den krenten- oogst van dit jaar te vernielen Men zou geneigd zijn zulk een maatregel een daad van vandalisme te noemen, maar deskundigen beweren, dat het de eenige manier is, om de krentenmarkt van ondergang te redden. Nochtans was de meerder heid klein en vele afgevaardigden hadden vóór de stemming de vergaderzaal verlaten. De afge vaardigden uit Corinthe, Messinia en Argolis bestreden het voorstel sterk en ook nu nog ver wacht men ernstige moeielflkheden, alvorens de wet tot uitvoering komt. Te Hermanstadt in Hongarfle is een proces aanhangig gemaakt dat op nieuw toont hoe vinnig de verschillende nationaliteiten tegenover elkander staan. Op de bank der beschuldigden verschenen veertien jonge meisjes uit Roemeensche familiën, beschuldigd van het dragen van rood geel-blauwe kokardes (de Roemeensche kleuren). Eerst in de laatste jaren is het dragen dezer kleuren door de Hongaarsche regeering verboden. Toen de aangeklaagden, onder een ontzaggelijken toeloop van belangstellenden, voor het gerecht verschenen, droegen zfl allen de verboden kokarde op de borst en verklaarden, voordat de rechters van hunne verbazing bekomen waren, dat zfl zich plechtig verbonden hadden haar geheele leven lang de kleuren te dragen die het symbool zfln van hare nationaliteit. De rechters, tegenovor de toejuichingen van het publiek een weinig met de zaak verlegen, schorsten de verdere behandeling der zaak en zonden een telegram naar den minister van justitie te Buda-Pest om zfln oordeel in te winnen. Alkmaar, 14 Dec. Graanmarkt. Aangegeven, totaal 4410 Hectoliters, als; 595 Tarwe f 5,50 f 6,25 98 Rogge 9 3,90 9 4,25 R„n Gerst 630 id. chev. 9 3,25 9 3,40 9 9 4,50 2388 Haver 9 1.80 9 2,70 465 Paardenboonen 9 4,70 9 5,40

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2