N°. 75.3. Zondag 23 A#. 1894. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL BEDEELTE. Binnenland. )b Aan de lezers a j Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor din Buks 30 Cts. Franco per poet door go- heel Nederland 46 Cts. Naar Aanrent* en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Pryjt der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groot» letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nnmmer. e ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bi} de Uitgevers LANGFEVELD DE ROOU, ParkstraatBübg op Texel Wy berichten dat in de volgende week, uit. I ioofde van de Kerstdagen, onze Courant Maandag savond in plaats van Woensdagavond zal worden litgegeven, (mogelijk in half blad); adver- entiën voor dat nummer gelieve men in te zenden óór Maandagmorgen 10 unr. In de daaropvolgende week zal mede de Courant laandag Oudejaarsavondworden uitgegeven 3in plaats van Woensdagavondin dat nummer ,lal tevens gelegenheid zijn tot het plaatsen van 'Nieuwjaarsgroeten a 20 Cts., mits dadelijk betaling en niet meer plaats dan 4 regels beslaande. Opgave ijyan dergelijke en andere advertentiën voor dat lummer, gelieve men tijdig te doen, ten einde van opname verzekerd te zijn. LANGEVELD DE ROOIJ. SCHULDVORDERINGEN TEN LASTE DER GEMEENTE TEXEL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel, noodigen belanghebbenden, die gedu- rende het jaar 1894 eenige leverantiën of werk zaamheden ten dienste der Gemeente hekben gedaan, uit, om, voor zoover zij dit nog niet deden, hunne vorderingen vóór het einde dezes laars intezenden ter Secretarie der Gemeente. Texel, den 21 December 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 22 December 1894. In de derde buitengewone bijeenkomst van het Nutsdepartement Texel, welke Donderdag avond werd gehouden, trad als spreker op de heer de Jongh, H. d. S. te Waal. De heer de Jongh is geen onbekende als nuts- lezer, en ook geen ongewenschte, dit bewees wel de talrijke opkomst van zoovelen, op dezen avond, in de zaal van „de Vergulde Kikkert." De spreker had zijne lezing gezocht uit een opstel van den heer van Duijl, getiteld: „De trap des ouderdoms" en behandelde aan de hand van dien schrijver, volgens de prent, welke een vijf treden opgaande en vijf treden afdalende trap voorstelt, het menschelijk leven, (de verschillende treden van dien trap), op verschillenden leeftijd. Voor de oogen der toehoorders ontrolde als het ware, het menschelijk leven zich van af de geboorte tot aan den rijperen leeftijd, en menige leerrijke, doch ook pikante opmerking, werd daarin niet vergeten. Na de lezing gaf dezelfde spreker nog een tweetal bijdragen ten beste, nlhet Spreken" en „Gebaren," beide van de hand van Dr. E. Laurillard. Wie de werken van dien schrijver kent, kan zich wel voorstellen, dat ook de bovenge noemde stukjes moesten voldoen; de diepe ernst en de gezonde humor, welke deze schrijver in al zijne werken weet te leggen, doen aan genaam aan, doch de schoonheid er van, komt eerst dan tot haar recht wanneer een spreker als de heer de Jongh, die ernst en humor vertolkt. Aan bijval ontbrak het den spreker dan ook niet en het woord van dank, door den Voorz. hem terecht gebracht, bleek menigeen als uit het harte gegrepen. De opkomst op dezen avond was zeer groot, doch wellicht Verlieten weinigen, mogelijk geen enkele, de zaal onvoldaan, althans over het gehoorde. Toch was er iets dat minder aangenaam aandeed. Onze nutslezingen trekken dit jaar groot bezoek en tengevolge daarvan is de zaal som wijlen zeer goed bezet. Onder de bezoekers zien wij met genoegen het aankomend geslacht met de ouderen daar bijeen, doch wat wij vooral de jongere juffer schap wel in overweging zouden willen geven is dit: dat zij hare en tiée in de bijeenkomsten van het Nut, niet zoo par force doen, dat zij de ouderen voorbijsnellen. 't Doet niet aangenaam aan, wanneer men moet zien, dat gehuwde dames, (vrouwen van leden) van meer gepasseerden leeftijd zich met een plaatse achteraf moeten behelpen, omdat jongeren, nog ternauwernood de leeftijd bereikt hebbende om te kunnen worden toe gelaten, de voorste plaatsen reeds allen hebben ingenomen. Het bestuur van het Nut wil zeker ieder gelijke rechten geven, en dat is goed; doch bij de minder gunstige gelegenheid van vele huisvrouwen, om reeds geruimen tijd voor den aanvang, zich naar eene bijeenkomst te kunnen begeven, hebben de jongeren, die niet zooveel zaken om handen schijnen te hebben, alle gelegenheid om zich op de voorste rijen te posteeren doch ook.om die open te laten. Wij willen wenschen, dat die bescheidenheid bij volgende gelegenheden mag worden waar genomen. Bescheidenheid toch, is ook een' deugd. Volgens een bericht van den Min. van Justitie aan den Comm. d. Kon. in Noord holland, welke daarvan mededeeling deed aan den heer Burgemeester alhier, wordt de Rijks veldwachter A. Lok, te Amsterdam, met 5 Januari verplaatst naar Oudeschild op Texel. Ter bevordering van eene geregelde be zorging der bij de jaarwisseling ter post komende stukken, wordt, evenals het vorige jaar, de gelegenheid opengesteld, om brieven, kaartjes en gedrukte nieuwjaarswenschen, welke men op 1 Januari aan de geadresseerden wenscht te zien uitgereikt, reeds van den 23 December aanstaande af ter post te bezorgen. De bedoelde stukken zullen, ter onderschei ding van die, waarvan de bestelling op den gewonen tijd moet geschieden, behooren voor zien te zijn van een op in het oog vallende wjjze over de geheele lengte van het adres getrokken kruis, en uiterlijk den 31en Decem ber, te 12 uren 's middags, ter plaatse van bestemming moeten zijn aangebracht. Het publiek wordt uitgenoodigd, om zoowel in zijn eigen belang als in dat van den dienst van de aangeboden gelegenheid tot vroegere ter postbezorging bij de jaarswisseling zooveel mogelijk gebruik te maken. Op 1 Januari worden geen postpakketten ter verzending aangenomen en heeft slechts één bestelling van pakketten plaats. Door de werklieden-vereeniging „Steunt elkaar" te Wagenborgen is een adres gericht aan H.M. de Koningin-Regentes der Nederlan den, waarin zij verzoekt dat H.M. zal willen bevorderen de heffing van een invoerrecht op granen, in het adres aangegeven, en intevoeren een Rijkspensioenfonds voor allen, zoowel mannen als vrouwen, die in het belang der gemeenschap werkzaam zijn en tot dit fonds hebben bijgedragen. Volgens adress. zou bij heffing van invoer rechten op Tarwe, rogge, boekweit, gerst, haver, maïs, rijst en koolzaad, het mogelijk zijn, door de aldus te verkrijgen inkomsten, een pensioenfonds reeds dadelijk in werking te doen treden. Ten bewijze, hoe weinig de landbouwers te Broek op Langedijk voor hun kool kunnen krijgen, diene, dat een landbouwer zijn witte kool eenvoudig laat stuk hakken op het land om als mest te dienen. De hoeveelheid kool, die op deze wijze wordt gebruikt, vertegen woordigt in tijden, wanneer er flinke handel in dit artikel is, eene waarde van 1000 a 1200 gulden. Het inkuilen van gras neemt vooral in de Zevenwouden, Frieslands Zuid-oosthoek, belangrijk toe. Bejaarde veehouders, die er vroeger niets van wilden weten, hebben het nu geprobeerd, met zeer gunstige gevolgen. Te Helder is in den nacht van Zaterdag op Zondag een marinier, op schildwacht staande bij het projectielenmagazijn nabij het fort Oostoever, door een drietal als visschers ge- kleede personen aangegrepen, mishandeld en met een fleschje met eene bijtende vloeistof in het gelaat geworpen. De aanranders gingen op de vlucht, vóór de wachthebbende militairen te hulp konden komen. De ongelukkige schild wacht werd met ernstig gebrand aangezicht ter verpleging in het hospitaal der marine opgenomen. Men gelooft dat hij het slachtoffer is geworden van de wraakzucht van visschers die op St.-Nicolaasavond door een troep mari niers waren mishandeld. Bovenstaand bericht wordt door alle bladen opgenomen. Naar aan het „Dbl. van Helder" echter wordt medegedeeld heeft het onderzoek van de zaak van den aan het fort „Oostoever" aangevallen marinier, aan het licht gebracht, dat hier geen Bprake is van een aanslag, doch dat de marinier het verhaal heeft verzonnen en zichzelf heeft verminkt, waarschijnlijk met het doel om uit den dienst te worden ontslagen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1