N°. 756. Dinsdag 1 Januari. A', 1895. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Oudejaarsgedachten. Dit blad verschijnt Woensdag- en Katerdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Btraa 80 Cts. Franco per post door go- heel Nkdkbland 45 Cts. Naar Amtnca en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Pr\js der Advertentièn Van 1 tot E regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB DE ROOU, ParkstraatBoaa op Tïxil Op den bodem van het leven, In de diepte van het hart Bust de Weemoed En de smart; Maar de Hope rijst er neven, In 't geslingerd menschenhart. Tusschen weemoed, strijd en hope Vliedt het leven snel voorbij; Waakzaam, werkzaam Wachten wig Dat het Raadsel zich ontknoope, Wat ons korte leven zij. 't Ia Oudejaarsavond. Nog een korte wijle tjjds en 1894 behoort tot het verleden. Geweest, gehad, voorbij; om met Dr. Laurillard te spreken. Geweest, gehad, voorbij. Wat sluiten die woorden niet veel in zich, wat wekken zij niet op tot een schat van herinneringen. Voorbij is het jaar, vrooljjke en droeve dagen we hebben ze gehad, vreugde en droefheid 't is al geweest; alleen de herinnering er aan blijft over. En die herinnering, ze ligt in de diepte van het hart, waarnevens de Hope rijst voor hetgeen komen zal. Zoo gaat ook ons leven voorbij, tusschen wee moed, strijd en hope, tot eenmaal de tijd komt dat men ook van ons zal zeggengeweest, gehad, voorbij. Ook van hen, welke voor goed zijn heengegaan, blijft slechts de herinnering over; moge die herinnering zijn eene herinnering hen ter eere. Laat iederen Oudejaarsavond ons daartoe opwekken. Zie, we zijn ijverig genoeg om het „ach en wee", dat een afgeloopen jaar ons bezorgde, zoo breed mogelijk uit te meten, maar ach, we vergeten zoo menigmaal ons zelve af te vragen of we het onze hebben gedaan om het „ach en wee" van onze medemenschen, van ons gemeenschapsleven, tot een minimum terug te brengen. We vergeten; we vergeten zoo vaak dat ons leven moet zijn medeleven met onzen lijd, met hen en voor hen die onze raad en hulp j noodig hebben. Voor allen komt eenmaal de tijd, dat even als voor een afgeloopen jaar, het uur van scheiden slaato, mochten wij dan niet te vergeefsch hebben geleefd; laten wij er naar streven dat onze nagedachtenis dankbaar en zegenrijk zal blijven voortleven, tot bij het verre 1 nageslacht. Zoo te leven zij het ideaal van ieder, die den eernaam mensch wil dragen. Het jaar is haast voorbij. Velen die hoopvol hetzelve intraden, mochten het niet ten einde toe medemaken. Niet alleen meer gevorderden vn leeftijd, of zwakken naar lichaam moesten den strijd opgeven, doch ook velen in de kracht van het leven, werden weggerukt. We denken daarbij aan hen die in den strijd om het bestaan hun graf in de golven vonden; we denken ook aan de velen, welke in de dienst van het Vaderland, voor de eer van Nederland's vlag, in het verre Oosten, hun leven lieten. Aan hunne nage dachtenis een woord van hulde, op dezen laatsten dag des jaars. 't Is Oudejaarsavond. In gedachten doorleven wij nog eens die reeks van 365 dagen en we blijven hier wat langer, daar wat korter staan bij huiselijke gebeurtenissen en maatschappelijke toestanden. Voor den veehouder alhier was het jaar 1894 niet onvoordeeliger dan zijn voorgangervoor den landbouwer en den visscher was het evenmin gunstig dan het voorgaande; voor den ambachts man en werkman gaf het weinig beter resultaat. En wanneer wjj den blik iets verder wenden, dan ontdekken wij malaise, misèrefeen onbe haaglijke toestand, ellende, nood.) Malaise, misèremet die woorden moet de toestand van velen en van vele plaatsen worden geschetst; werkeloozen hier, werkstakingen daar; tal van ontevredenen met hunne positie met hun levenslot, met hunne plaats in de maatschappij; oproerigen, zich verzettende tegen orde en gezag; aanslagen op het particulier bezit van sommigen, aanslagen tegen het leven van anderen en o nog tal van andere euveldaden, indruischende tegen orde en regel en tegen menschenliefde, het was de lectuur waarop de dagbladen ons meermalen moesten onthalen. Gelukkig dan nog ons plekje in de zee. Bleven we ook hier niet uitgesloten van de malaise, welke de geheele wereld kenmerkt, dankbaar mogen we toch getuigen dat ellende en nood van ons verwijderd bleven. - Zeker, een schraal stukje brood is ook hier het loon voor velen, doch zonder brood behoeft hier geen enkele te zijn. Werk niet altijd. Een broodje schamel. Maar toch een goede geest, welke verafschuwt roof en misdaad. Zie, als we dat bedenken, dan mogen wij tevreden zijn, ook over het bijkans afgeloopen jaar, dat elders zooveel ramp en ellende bracht. Zij die ervaring ons een spoorslag tot tevreden heid, een prikkel om zulk een toestand te bestendigen. En dat zullen we, zoolang in ons blijft leven, die goede oude eenvoud der vaderen, die broederlijke gezindheid welke der eiland bewoners wordt toegeschreven. Verloochene wij die nimmer, doch geven wij in onze kleine omgeving een krachtig voorbeeld, van de waarheid der spreuk„Eendracht maakt macht." Wat dan ook gebeure in de naaste toekomst, met moed kunnen wij het Nieuwejaar ingaan, en niet ijdel zal ons woord zijn, waarmede we elkaar begroeten op den eersten dag des jaars „Veel zegen in het Nieuwejaar." TEXEL, 31 December 1894. De vergadering van de afd. Texel van de Holl. M. v. L., Zaterdagmorgen in het logement „de Zwaan" gehouden, werd door 30 leden bijgewoond. De bijeenkomst tegen 10 uur uitgeschreven, werd echter tengevolge absentie van den Secretaris, absentie van den loco-Secretaris der vorige vergadering en absentie der notulen eerst een uur later door den Voorz. geopend, met de opmerking dat het geduld nu lang genoeg op de proef was gesteld, eene opmerking welke door geen der aanwezigen werd tegengesproken. Voorlezing werd alsnu gedaan van een schrijven van het hoofdbestuur, behelzende de instelling van eene commissie belast met het verzamelen van grieven (feiten) tegen de maatregelen, door de RegeeriDg genomen tegen het mond- en klauwzeer onder het rundvee; en verzoek om van eventueele bemoeielijking van het bedrijf, door die maatregelen, aan de commissie mededeeling te willen doen. De Voorz. stelde voor om dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, doch zulks kon niet ieders goedkeuring wegdragen. Het stuk in kwestie werd alzoo besproken; grieven, door de commissie bedoeld, scheen evenwel niemand te hebbentengevolge daarvan dwaalde men af en verloor men zich in algemeene be schouwingen. Duidelijk bleek echter hoe weinig ten deze ook eenstemmigheid heerscht, want een voorstel dat de afdeeling hare afkeuring over de genomen maatregelen zou uitspreken, kon zelfs niet eens eene meerderheid verkrijgen. Een verzoek van de comm. voor de Paasch- tentoonstelling te Scbagen, dat de afdeeling als donatrice zal toetreden en eene prijs be schikbaar stellen, werd beantwoord met de aanneming van een voorstel van het bestuur om aan het verzoek gevolg te geven en daarvoor f 5 beschikbaar te stellen. Tot penningmeester werd herbenoemd de heer Aug. C. Keijsertot leden van bestuur werden benoemd de heeren G. D. Bakker en C. A. Keijser. Hierna volgde de verloting van 2 groen- voederpers-peilijzers en van 2 thermometers voor zuivelbereiding. De eerste twee voorwer pen vielen ten deel aan de heeren C. P. Keijser en Aug. C. Keijserde thermometers aau de heeren C. C. Kuijper en C. Roeper. Aan het einde der vergadering bedankte de Voorz. de aftredende bestuursledenvervolgens deed hij eenige mededeelingenover de datumver- andering dezer vergadering, waaruit (jammer genoeg) moest worden afgeleid dat niet alle bestuursleden eenzelfde geest en opvatting, van hunne betrekking schijnen te hebben met een terugblik op het afgeloopen jaar en de beste wenschen voor het komende, werd de vergadering gesloten. De uitvoering van het Weihnachts-ora- torium, bepaald op Zondag 29 dezer, heeft dien avond niet plaats gehad doch is uitgesteld tot Zondag 6 Jan, as. LSCÏÏE COURANT, (DE GÉNESTET.) i

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1