Buitenland. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. I Ook op het eiland Ameland begint men zich ernstig ongerust te maken over den toe stand der duinen, vooral onder het dorp Ballum. Over eene vrij aanzienlijke lengte bestaan zij ten noorden van dit dorp slechts uit ééne rij, en vele eilanders zijn van oordeel dat bij de jongste stormvloeden er werkelijk gevaar heeft bestaan voor doorbraak, ja deze onvermijdelijk ware geweest, zoo de storm van 22 Dec. eeniga uren langer had gewoed. En eene doorbraak zou tengevolge hebben gehad dat het eiland in tweeën was geslagen. Van de zuidzijde toch drong het water met kracht naar binnen, zooals sedert 1825 niet het geval was geweest, en weiden en bouwlanden, die tientallen van jaren lang verschoond werden door den vloed, waren nu met zeewater bedekt ter hoogte van verscheidene voeten. Na eene doorbraak zou de stroom spoedig de scheiding voltooien. Uit Beilen wordt gemeld, dat het met de schapenhouderij niet heel gunstig staat, eene omstandigheid, die door velen reeds voor eenigen tijd werd voorspeld en op rekening van het natte weer wordt gesteld. Onder vele schapen heerscht galziekte. De bewoners van de Gouw gem. Hoog woud waren dezer dagen getuige van een kluchtig voorval. De bestuurder van een ezelkarretje kon trots de uitstekende hulp van stok en zweep zijn trekdier niet tot voortgaan bewegen. Ten einde raad nam hij zijne toevlucht tot een ketting, bond dien om den kop van den Langoor en trok uit alle macht. De ezel was echter sterker dan de ketting want plotseling brak deze en de trekker rolde hals over kop bij den kant van den weg neer en kwam op het nog broze ijs terecht, haalde een nat pak, maar wist behouden weer op 't droge te komen. Bij een der kantongerechten te Amster dam is dezer dagen ontvangen f 23.56 wegens successierecht. De gelden zijn gestort aan het successiekantoor. Het bedrag was vergezeld van een briefje geteekend „uw schuldige dienaar" luidende: „hierbij beken ik mij schuld voor uw, en mijn God, en zend hierbij 23,56 voor te kort, aan te zuiveren van suxsestie gelden ik hoop, hiermede, mijn ziel, voor uw, en mijn God, te bevrijden, ik bid uw, maak het bekend, opdat niet anderen hun ziel bezwareü." (N. v. Ned.) De heer P. G. Rouffaer, thans in Granada maakt in de N. B. Ct. eenige opmerkingen over de „Lombok overdrijving", gelijk hij die noemt. Aan het slot daarvan resumeert hij zijne hoofd gedachten in de volgende regelen: „De geschiedenis op Lombok heeft dit vóór op den Atjeh oorlog dat ze by een snel en beknopt verloop ettelijke spannende oogenblikken van hoog dramatische kracht heeft gehad; Lombok heeft daardoor sterk op de verbeelding gewerkt, sterk „gepakt." De slepende toestand op Atjeh roert ons niet meer, terwijl Lombok ods wakker schudde. Maar als we nu het Lombok-succes gaan op schroeven, zweren by den naam van generaal Vetter, by voorkeur spreken van Lombokhelden, worden we dan niet schromeiyk onrechtvaardig tegenover die militaire daden elders in Indië, welke het voorrecht missen toevallig in een sterk geconcentreerd licht geplaatst zijn Bovendien, juist voor hem die zyn land in werkeiykheid liefheeft, is er een onaangename bysmaak by die ophemeling van Lombok. Zyn wy, Nederlanders, het dan zóózeer ontwend ook eens te winnen Worden we dan zoo overmatig biy door één flink succes, dat we geen proporties meer onderscheiden Op dezelfde onmatige wyze werd in het eind der vorige eeuw de beteekenis van Doggersbank opgeschroefd 1 Er spreekt zwak heid en gebrek aan inneriyk zelfvertrouwen uit zulk een overmaat. Van harte hoop ik dat een speciaal museum- Vetter een doodgeboren kind biyke. En zoo men in patria den goeden smaak in dezen mist, hoop ik dat generaal Vetter zelf een kieschen wenk aan zyn bewonderaars zal geven, dat hy met zulk een ophemeling niet gediend is." Eigenaardige draagbare bootjes. Het Lay man-bootje, zooals het naar zyn uitvinder heet, is een nieuw Amerikaansch sport artikel. Het bestaat uit een paar waterlaarzen met eene verlenging, die als ze opgeblazen is, op een grooten reddingsgordel gelykt. Dit gordelachtige verlengstuk bestaat uit vier luchtdichte afdeelin- gen, waarvan elk in staat is een man te dragen, als de drie andere onklaar geworden mochten zyn. Het is niet als de werkeiyke gordels in het midden open, maar gesloten, zoodat de visscher of jager, die van het Layman-bootje gebruikt maakt, geheel droog biyft. Het is ongeveer 3 voet lang en 2 voet breed en ligt byna 31/, voet in 't water. Twee mannen kunnen er met gemak in plaats nemen en de uitvinder heeft meermalen 2 of 3 kinderen op zyn tochtjes meegenomen. Zonder gevaar kan een gebruiker van het toestel dus een zware lading visch, wild, geweren en patronen met zich mee voeren. De beenen, die in de laarzen steken, welke onder den gordel uitkomen, moeten de beweeg kracht uitmaken. Daartoe zyn de laarzen van kleppen voorzien, die uitslaan, als de beenen een achterwaartsche beweging maken, doch zich sluiten, als de laarzen naar voren bewogen worden. De uitvinder zegt, dat in het eerst de beweging wel wat vermoeiend is, doch dat men er zich spoedig aan gewend en men zich later niet erger behoeft in te spannen, dan men voor het loopen doet. By de uitrusting behoort ook nog een kap of soort mantel met mouwen, die om den hals sluit en verbonden wordt met den bovenrand van den gordel. Deze kap trekt men aan by regenachtig of ruw weer, om geheel droog te biyven. De uitvinder stak by ruw weer dwars over de Bristol haven, N. J., die VU Eng. myi breed is, en volbracht het tochtje in 40 minuten. Electrisch licht óm visch te lokken. Door den vorst van Monaco is een toestel uitgevonden, bestaande uit een net, dat tot meer dan 3000 M. diepte zinken kan en in welks midden een elec trisch gloeilampje is aangebracht, hetwelk tegen den enormen waterdruk door luchtkussens bevei ligd is. Als door aansluiting aan een electrischen stroom het lampje gleeit, lokt het de nieuws gierige visschen aan, die by groote getalen door het ophalen van het net dan gevangen worden. Door dit toestel zyn reeds exemplaren van onbekende zeedieren in de bovenwereld gebracht. De Japanners rukken vastbesloten tegen Kin-Chow op; de Chineesche troepen trekken langzaam terug op den grooten muur. Men verwacht dat zy zich daarachter zullen opstellen en den vyand afwachten. De sneeuw maakt den opmarsch der troepen zeer moeiiyk. Verschillende gevechten hebben plaats gehad, waarin Chineezen verscheidene gewonden achterlieten. Sedert jaren heeft men in Schotland niet zulk koud weder gehad als thans. De sneeuwval heeft opgehouden, doch een dichte mist belet de scheepvaart te Glasgow en de Clyde havens. Op vele plaatsen heelt men 29 en 32 graden vorst waargenomen. Door de sneeuw in de voorafgaande dagen werd op vele plaatsen het verkeer gestremd. Er kwamen personen om van koude, die misschien gered hadden kunnen worden indien niet de geneesheeren in de onmogeiykheid waren geweest hulp te komen verleenen. By den storm van 22 December zijn 12 zeilschepen (voor de visschery) en 5 stoombooten, alle in Groot Brittanië thuis behoorende, vergaan. Van geen heeft men sedert iets gehoord. Huil en Grimsby hebben te zamen 200 zeelieden verloren, Yarmouth 24, de bemanning van 4 visscherschbooten. Te Bazel is in de kerstdagen een eigen aardige dievengeschiedenis voorgevallen. Een dief was binnengesloopen in een bovenhuis, waarvan de bewoners afwezig waren. Beladen met een pak kleederen kwam hy de trap af en ontmoette daar een bewoner van een der lagere verdie pingen, die hem vroeg, wat hy met al dat goed moest uitvoeren. De handige dief was volstrekt niet verlegen en gaf zich uit voor een vlekken- reiniger, die in opdracht gekregen had, de kle dingstukken schoon te maken. „Wacht even", zeide de andere, „dan kunt ge voor my ook iets medenemen", Onze spitsboef was natuuriyk zeer voldaan, toen hy nog een flinke overjas mede kreeg en trok triomfeerend met zyn buit af. In het Amerikaansche blad De Hollander, leest men het volgendeDe Australische stoomer „Warnimoo" bracht te Victoria de ontzettende tyding, dat het meerendeel der eilanden der New Hebridische groep geteisterd wordt met aard bevingen en vulkaansche uitbarstingen, zoodat het bestaan der vele eilanden bedreigd wordt, Een eiland Ambrym, beroemd om de voortbrengst van de beste koffie, is een geheele village met de bewoners de zee ter prooi geworden. De 1< omgekomen menschen, mannen, vrouwe^ kinderen worden geschat op 75. Op andere eil&«l?«rU der groep zyn mede menschen omgekomen, laag asch, van twee tot zes duim hoog, deERTRC vroeger vruchtbare velden. ROUW Het eiland Epi, minder beschadigd, wsDREN Nov. met 13 schokken bedreigd, zoodat plan Dieu en handelaars naar Pert Sandwich de VELE Dl namen en alles achter lieten. Op 13 Nov. ibtshal een klein dorpje met de huizen en bewonej de zee geworpen. Naar berekening zyn daa minstens 50 menschen omgekomen. De Duitsche minister van onderwys, heeft zich verklaard tegen den invoer van bevtl T vleesch uit Australië, wyi dit gevaar kan opleii voor de gezondheid. Een commissie vaniór de kundigen heeft na onderzoek als hare meeien ge te kennen gegeven, dat door het laten bevrionze g van vleesch voor overzeesch transport, de schjnzen ïyke eigenschappen, die het voedingsmiddel oi sommige omstandigheden kan bezitten, ine^-^wc regel niet worden verwyderd. Daarom is aa beambten, die in de havenplaatsen met het 11--, zicht belast zyn, in overweging gegeven, bevriliaal vleesch uit het buitenland zoo noodig te weigef0#r In het Brusselsche park verryzen, eveK-kt den vorigen winter, beelden in sneeuw u,erend houwen. Tal van kunstenaars zyn bezig het bewerken van de koude witte stof. Grapi en ernstige beelden zijn erpierrots en groti dier-figuren, standbeelden van Napoleon en generaal Belliard. Aan den ingang staren t| reusachtige kikvorschen u aan. 's Avonds men electrische lichtbundels op de beel laten vallen. Schier geen week gaat er voorby, o' worden te Londen „dames" betrapt op het ka'q van kleine, dus gemakkeiyk draagbare, ny dikwyis kostbare voorwerpen uit winkels, laatsteiyk gesnapte dezer diefeggen is eene gou^° nan te „van nette familie en uiterst gesoignee educatie." Men vond hare woning letteriyk op vuld met artikelen van allerlei aard, de t.' van dageiyksche strooptochten en bazars. Nep tien maanden tuchthuis en drie jaar onder poli Alc toezicht, zoo luidde het vonnis, waarmede de rechter in dit interessante geval een afschrikkoodig voorbeeld trachtte te stellen tegenover eippy practyk, die door vrouwen al ni6er en mee» oi het licht van eene onschuldige verzamelliefhebblen schijnt te worden beschouwd. êker Alkmaar, 14 Jan. Aangevoerd 9 Koeien f 1. A f 260; 84 vette Kalveren f 40 A f 80, perfg^ 70 A 76 ct.10 nucht. Kalveren f 8 A 16; lee Schapen f 16 A 26, 243 vette Varkens 3ïihje 88 ct. per KG.16 magere dito f 12 A 15. ,rnn Amsterdam, 14 Jan. Aangevoerd 400 Ri deren, le kwal. 64 A 69 ct., 2de kwal. 59 et., kwal. 49 ct. per KG. 89 Melk- en kaltkoeien f a 2104 Graskalveren fa; 52 nucht. ka_ f 8 A 13; 16 Schapen f Af Lamme: f Af 560 vette Varkens 33 A 36 ct. per Formerend, 15 Jan. Aangevoerd 90 vet' kalveren 60 a 80 ct. per kg.; 103 nucht. kal 0 f 7 a 19287 vette Varkens 30 A 36 ct. per kvon 34 magere Varkens f 10 A 15. 169 Biggen f DOS' f 8; 905 Schapen en Lammeren; 94 Rund y« ren en 8 Stieren. Kip-Eieren f 4,50 a f 5, p. IC Vette koeien, lager in prys, handel stu 8u f0.56 a f 0,68 per k.g. 60 Gelde koeien, pryshoudend handel matig f i 0u a 150 per stuk. Melkkoeien, geen aanvoer. 20 Vette kalveren, lager in prys, handel stug.00 Nuchtere kalveren, lager in prys, handel stU gQ Vette varkens, lager in prys, handel stug. qq Magere varkens en biggen, lager in prjj handel stug. 18 Vette schapen, lager in prys, handel stui f 18 a f 30 per stuk. O verhouders, lager in-prys, handel stug, flr A 22 per stuk. X in Zondag 20 Jannari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. 9v Den Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. 'es Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. Leffef. ,a Oosterend. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. Coeksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barend:! 7 DOOPSGEZINDE GEMEENTE. '0 Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kupsbus.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2