Buitenland. Marktberichten. Voorloopig berichtr lp 9 Felirnari a.s. hoopt de Heer A. P. Staalfe PREDIKBEURTEN. ADYERTENT „Solidair". Dat woord is aan de orde tegenwoordig. Maar of allen het begrijpen? Reeds lazen we, dat het wordt uitgesproken en gebezigd als ware het van „soldaat" afge leid, en als had het iets uitstaande met mili taire discipline. Aardiger evenwel nog, dunkt ons, is de volgende, zij het ook sterk etymologische af leiding, die we dezer dagen verklarenderwijs door een werkman aan een kameraad hoorden geven „Solledair, zie je, wil zooveel zeggen, als datte wuillie ons zoo moeten aansluiten als offe we effectief am mekaar gesoldeerd waren, vat je Onder het opschrift „Visschersleerjongens," heeft de „Vlaard. Crt." het volgende als in gezonden Ook op de visschersvloot evenals tegenwoordig in zoo menig bedrijf, wordt gezocht naar middelen om het opkomend geslacht op te leiden tot kundige mannen die hun vak flink verstaan. Daarbij dringt zich van zelf de gedachte op, dat er in vroeger tfjden een nauwe en zelfs wettelijke band bestond tusschen den meester-werkman of den baas en den leerling en al erkennen wij, dat door den loop der omstandigheden de vrije ontwikkeling van het ambacht dergelijke verhoudingen moest doen verdwijnen, wij zijn lang niet blind voor de heilrijke invloed, die zoo'n leerlingwezen, op het ambacht uitoefende. Al wenschen wij dus niet zoo zeer het gilde wezen terug, toch zouden wij gaarne het leerlingwezen daaruit weer tot ons terugzien. Het gevoel van moreele verantwoording, dat by den meerdere en het onwillekeurig ontzag dat bi) den leerling daardoor ontstaat, geeft recht het beste te verwachten. Ziehier wat in Engeland in deze onlangs is tot stand gekomen. De gelegenheid is geopend om tusschen een schipper van een visschersvaartuig en een jeugdig persoon als leerling een wettelijke overeenkomst te doen aangaan, waarbij de laatste zich voor een bepaalden tijd verbindt, den schipper op alle schepen te volgen, waar deze monstert en zich zonder diens toestemming niet mag van hem verwijderen. De schipper is gehouden voor het onderricht te zorgen en mag daarvoor een bepaald bedrag voor zich rekenen. Alle extra verdiensten van den leerjongen worden door hem op den spaarbank gezet. Een der Inspecteurs over de Zeevisscherij houdt toezicht over deze nieuwe regeling en aan een hunner is de schipper gehouden jaarlijks een mondeling rapport over zijn leerjongen te doen. Misschien is er uit deze maatregel van onze by uitstek practische overburen wel op de een of andere wyze leering te trekken. In de „Prov. Gr. Crt." wordt, met het oog op den armoedigen toestand in het Noorden, er op aangedrongen, dat zy, die daar vast goed bezitten, ook deelen in de gemeentelasten. Volgens de „Prov. Gr. Ct." ligt dan ook de oorzaak van den treurigen toestand dezer gemeen ten in de afwezigheid der grondbezitters. „Van de twee en-twintig-duizend hectaren grond, die de gemeente Opsterland groot is, behoort 8739 HA., dus bijna de helft, aan uitwonende grondeigenaren, die van den bodem wel de lusten genieten, maar niet in de lasten bijdragen. De pachter betaalt huur, die niet komt ten voordeele van het dorpsgemeenschapsleven. „Alleen aan R. baron van Lynden in den Haag behoort 3098 HA.; aan T. C. Baron van Harinxma thoe Slooten te 's-Gravenhage 989 HA.aan E. Lycklama Neyeholt in den Haag 872 HA. aan dr. J. Lunsingh Tonckens in den Haag 780 AA.aan jhr. mr. R. Sandberg te Arnhem 757 HA. „Rekent men de jaariyksche huur dezer lande ryen op honderd gulden per HA., dan geniet baron Van Lynden, alleen door zyne bezittingen in Opsterland, meer dan drie tonnen gouds per jaar, die de gemeente verlaten, waarvan niets komt in de openbare kas der gemeente, en die er dus niets toe bydragen, om wegen en scholen kanalen en vaarten te onderhouden, om het stoffeiyk en geesteiyk welzijn der gemeentenaren in stand te houden en zoo mogeiyk te verbeteren. „Door den jaariykschen afvoer van zoo groote schatten ïyden de boer en de arbeider, de winke lier en de ambachtsmanen leiden deze door voortdurende verzwakking een leven, dat eigeniyk geen leven meer is." Middel tegen ratten en muizen. Ter verdelging, van ratten en muizen wordt het volgende middel aangeraden. Men neme 75 gram poeder van zeeajuin en 25 gram fijne suikerbij de suiker voege men enkele druppels fenkelolie en doe dan het mengsel ia een goed gesloten potje. Wil men het middel aanwenden dan Beme men zooveel als op de puut van een mes gaat, en bestrooie daarmede de kaas, de boter, het meel, kortom alles wat de ratten eten. Het schijnt dat ratten en muizen van dit preparaat, zeer veel houden en zich vergiftigen. Dit vergif heeft het voordeel, onschadelijk te zijn voor honden, katten en andere diereD, die overigens door de lucht vanfenkel verdreven worden. („M. t. V." Gemoedelijk. Voor de rechtbank te Breda stond o.a. terecht eene dame, bij de politie welbekend, tegen wie door den ambte naar van het Openbaar Ministerie 3 maanden gevangenisstraf werd geëischt wegens ver nieling. Nog iets te zeggen, beklaagde Meneeren (buigend voor alle vijf) ik wensch jelui allemaal een zalig Nieuwjaar. Tot zelfs de zoo ernstige president moest lachen om deze gemoedelijke opvatting der verhouding tusschen rechter en beklaagde, en het publiek niet minder. Een maansverduistering zal 11 Maart plaats hebben en totaal zyn. Zy is zichtbaar in Europa. Dan volgt een gedeeltelijke zonsverduistering op 26 Maart. Een derde gedeelte van de zons- oppervlakte zal hierby verduisterd worden. Het verschynsel zal zichtbaar zyn in het westeiyk deel van Europa. Een tweede totale maansver duistering heeft plaats op 4 Sept. Deze zal zichtbaar kunnen zyn in West Europa. De nieuwe President der Fransche Republiek Felix Faure is niet alleen een onbesproken man en dat zegt wat in onzen tijd maar ook een man, die wat hy is, aan zichzelf, aan zyn eigen arbeid te danken heeft. Begonnen als werkman in een looiery, is hy later een der voornaamste kooplieden en reeders van Havre geworden. Gedurende den Fransch Duitschen oorlog was hy adjunet-maire van de stad zyner inwoning en kommandant van de mobiele garde der Seine-Infèrieurezyn moedig gedrag bezorgde hem het Legioen van Eer. Sinds 1881 vertegenwoordigde Faure het kies district Havre in de Kamer, waar hy tot de gematigde republikeinen behoorde. Hy was een zeer werkzaam lid en bekleedde door zijn groote kennis van zaken een gewichtige plaats in ver scheiden belangryke commissiën, o.a. decommissie tot herziening der spoorwegtarieven, voor de verkeerswegen te water, de conversie der rente enz. W6gens zijn omvangryke kennis op het gebied van den buitenlandschen handel en de koloniën, weid hy onder het Ministerie-Gambetta in 1881 tot onder Staatssecretaris aan het Depar tement van Koloniën benoemd; hy bleef dit onder het Kabinet Ferry in 1883, het Kabinet- Brisson in 1885 en het eerste Ministerie Tirard in 1887. Het was in deze hoedanigheid, dat hy in 1883 tot President van de Fransche afdeeling der koloniale tentoonstelling te Amsterdam werd benoemd, en in die qualiteit vertoefde hy geruimen tyd in ons land. In welonderrichte kringen gelooft men, dat de verandering in het Presidentschap dei Fransche Republiek geenerlei verandering zal brengen in de vriendschappeiyke betrekkingen tusschen Frank- ryk en Duitschland. Nadere bijzonderheden over de ontplofüogen in het station Butte van de Montana Central Spmy. bevestigen dat het verlies van menschen- levens verschrikkelijk is. De brand in het station had een groote menschenmenigte getrokken. Drie ontplolflngen volgden achter elkaar. Dertig ton Giant powder, nitroglycerine en dynamiet ontplofte. Er zijn 70 dooden en 60 zwaar gekwet sten. In den grond werd een gat van 75 voet diep gemaakt, waarin de ledematen van veertig personen werden geslingerd, terwyi de ledematen der overige slachtoffers ver in de rondte werden geslingerd. Alle spuitgasten zyn gedood, alle brandspuiten vernield. Te Brooklyn (Vereenigde Staten) hebben 8000 man van het personeel der tram het werk gestaakt. Zij vragen dit is iets nieuws geen vermindering, maar vermeerdering van werk; zy willen voortaan volle tien uren werk hebben. Nu heet het tien uren, maar dikwyis gaan daar etteiyke uren van verloren met wachten, hetgeen, vermoedt men, in mindering van- loon komt. De werkstakers eischen tever^~" ets. per dag meer dan de twee dollar die i J krijgen. 4 Het vermogen van den overleden, Amer?n 0D sche spoorwegkoning Jay Gould bedraagt, vof offleiëele schatting, 82 millioen dollars. Es teekent nog al. Het ongerief, dat wy van de sneeuw htPe ondervonden, schijnt gering te zijn in vergelfen' l met wat men in Spanje er van te verduren gehad. Het spoorweg- en telegraafverkeei op vele plaatsen ernstig verstoord. Don Januari is de posttrein uit Asturië niet a>' komenin het Cantabrische gebergte, wa: sneeuw hier en daar twee meters hoog lip hij blijven steken. Vele dorpen zyn gi T] afgesneden van het verkeer; tusschen Bi en Miranda zijn de telegraafdraden oversnkei meters lengte omgewaaid. Zelfs uit P>ortec de Mallorca wordt bericht dat daar veel sm is gevallen. Alkmaar, 21 Jan. Aangevoerd 13 Koeien I f 240; 95 vette Kalveren f 40 A f 85, per" 70 80 ct.13 nucht. Kalveren f 8 a 20 Schapen f 12 a 18 216 vette Varkens 89 ct. per KG.31 magere dito f 13 Éi 15K|e Amsterdam, 21 Jan. Aangevoerd 381 len deren, le kwal. 66 Éi 70 ct., 2de kwal. 60 cpe c kwal. 52 ct. per KG. 90 Melk- en kalfkoeienegm a 2007 Graskalveren fa; 46 nucht. f9ó, 129 Schapen f f Lamm f f 427 vette Varkens 32 Éi 34 ct. peiden Pnrmerend, 22 Jan. Aangevoerd 91 i kalveren 60 a 80 ct. per kg.; 92 nucht. L f 8 a 20163 vette Varkens 32 40 ct. pe 33 magere Varkens f 11 15. 151 Biggen"*"" f 7,50; 651 Schapen en Lammeren; 150 Ri ren en 5 Stieren. Kip-Eieren f 4,25 a f 4,75 p.GEB Vette koeien, pryshoudend handel i f0.55 a f 0,68 per k.g. Gelde koeien, pryshoudend handel matig a 150 per stuk. 11 Melkkoeien, pryshoudend, handel matig i a f 200 per stuk. Vette kalveren, pryshoudend, handel vlui Nuchtere kalveren, lager in prfjs, handel mPr Vette varkens, pryshoudend, handel vlug.311 Magere varkens en biggen, pryshoud?1126 handel matig. Vette schapen, pryshoudend, handel f 20 a f 28 per stuk. O verhouders, pryshoudend, handel matig,1 20 per stuk. de lopl e b Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 16 Jan. tot 22 Jan. n j. ONDERTROUWD; Jan Dienaar en Jacoba Schap— GETROUWD: Geene. an GEBORENCarolina Cornelia, dochter ga Pieter Boon en Alida Theresia Smit. Agen dochter van Jacob Bas en Grietje Plaatscger Pietertje, dochter van Gerrit Dop en M Blom. Cornells, zoon van Dirk Boon Neeltje Breen. Agatha Anna, dochter 1 Jan Verberne en Antje Zym. i OVERLEDENGerrit Koorn, 5 jaren, zoon mi Remmert Koorn en Tiesje Abbenes. Zondag 37 Jannari. HERVORMDE GEMEENTE. das Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. i i Koog. Voorm. 10 uur Ds. de Mazube. aik Dm Hoorn. Voorm. half tien Ds. LEFFEFjen Oudeschild. Nam. 2 üur Ds. van Schaicb Oosterend. Nam. 2 uur Ds. Leffef. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Bake#' DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Vt T een rede te honden Bi in 't Lokaal van KOPPEN te OOSTEREND. Bui Bi xe! wawaji» aBaaaBga

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2