rei LIIBIÉ Eau ile Colope in diverse flacons, zin G. J. O. D. DIKKER! "Marktberichten. Een oppassend jongmensch H De Haaijscha Assurantie Compaq Te koop puike El ERLAN DSC HE H At pi 100 pi a 3 pita contant. publiek verkoopen; on PREDIKBEURTEN. ADVERTENTIËN. Jobstijdingen uitlndië. De berichten uit onze Oost luiden niet gunstig. De prijzen van suiker en koffie zijn zóó terug geloopen, dat ze ternauwernood de exploi tatiekosten dekken. Als gevolg daarvan weigeren de geldkantoren verdere voorschotten te ver- leenenwaarom men vreest voor een groote geld- en handelscrisis. Geen bemoedigend bericht „Patrimonium" schrijft Het jaar 1894 ging voorbij met zijn nooden en bezwaren, met zfin hopen en vreezen. We staan in 't begin van 1895, met zijn onbekend verloop. Maar dit weten we althans van 't eerste verloopde eene helft zendt, de andere helft krijgt rekeningen, 't Crediet breidt zich steeds uit, zelfs tot inrichtingen op afbetaling toe, en men mag veilig aannemen, dat het tijdstip, dat 't crediet van den kleinhandel wordt afgeschaft, nog verre van ons verwijderd ligt. Men crediteert maar toe. Of de credietgever er schade door lijden zal, of de credietnemer door de wijze, waarop hem het koopen gemakkelijk gemaakt wordt, ook te veel koopt en daarvoor al minder credietwaar- dig wordt, het crediet breidt zich al uit. Maar mogen we er hier nu eens op wijzen dat elk een, die een rekening ontvangt, zedelijk verplicht is die vordering te voldoen dadelijk? Wie een ontvangen rekening in zijn lade opbergt en haar daar laat liggen, totdat het hem gelieft haar te betalen, pleegt diefstal aan zijn leverancier, meer nog brengt dien man vaak in groote ver legenheid aan contanten. Nu weten we wel, niet iedereen kan als hij wil, maar dubbel te laken is het, als mannen van kapitaal met 't grootste gemak gaan slapen met eenerzfids een kast geld en anderzijds een lade vol met onbetaalde rekeningen. De veehandel in Friesland, die gewoonlijk in dezen tijd zeer druk is, tengevolge den uitvoer van kalveren naar Duitschland, is thans, wegens het verbod van invoer in dat rijk, zeer stil. Wel wordt nu en dan op de weekmarkt wat van dit vee voor Duitsche veekooplieden ge kocht, om in Duitschland gesmokkeld te worden. Doch deze kooplieden besteden geene hooge prijzen, want er komen vele onkosten bij, daar de personen, die zich met dit smokkelen, dat een gevaarlijk bedrijf is bezighouden, goed betaald moeten worden. Echter, deze aankoop van enkele kalve koeien is van geene beteekenis voor den handel. Wat den binnenlandschen handel botreft, worden nu en dan kalve koeien door Noord en Zuid Hollandsche boeren in Friesland gekocht, doch op dit oogenblik is ook die handel zeer gering. De kooplieden hadden gehoopt dat Duitschland in dit voorjaar weder zijne grenzen voor Ne- deilandsch vee zou openstellen; nu echter op de jongste weekmarkt te Leeuwarden door den districts veearts gevallen van tongblaar gecon stateerd zfin, zal die heropening wel op zich laten wachten en zien de handelaren en boeren de toekomst ver van rooskleurig: in. Alleen in stieren voor de slachtbank is de handel tegenwoordig geanimeerd en is de prijs van dit vee, in verhouding van dien der vette koeien, zeer hoog. De stieren worden bijna alle naar de groote Hollandsche steden uitgevoerd en daar geslacht. Het vleesch er van is mager en „er zit dus veel biefstuk aan." In schapen en lammeren is, alleen ten ge volge van den uitvoer van schapenvleesch naar de Londensche markt, de handel vrjj levendig en worden goede prijzen besteed. De zware, vette varkens zfin ten gevolge het verbod van invoer zeer laag in prijs, zoodat menig boer met schade gemest heeft, ofschoon de prfis van 't voeder lag was. Alleen in biggen, die niet zwaarder zijn dan 150 pond, is nog al handel, een gevolg van den uitvoer van geslachte biggen, mede naar de Engelsche markt. Zware, vette varkens wil de Engelschman niet, zoodat deze thans alleen hier te lande voor de slachtbank kunnen ver kocht worden. Jonge biggen zfin prijzig, waarom is bjj velen een raadsel. Zjj worden betaald met f 1.10 f 1.25 per week, een prfis, die ook besteed werd toen de oude varkens met flinke sommen betaald werden. Van wege de Duitsche zeevisscherjj vereeni- ging zfin twee visscherfikaarten van de Noordzee uitgegeven, eene groote en eene kleine, met twee daarbij behoorende verklaringen, vervaardigd door den Korvetkapitein Darmer. Reeds vroeger was aan de Duitsche visschers het verzoek gericht om de door hen gevonden vangplaatsen en vischgron- den aan te teekenen, wat zjj echter van de hand wezen uit vrees voor concurrentie. Niettegenstaan de deze weigering is toch het plan uitgevoerd, dank zij de peilingen der keizerlijke marine in de Noord zee en het onderzoek van den bodem bfi elke peiling. Ook is men te rade gegaan bij reeds bestaande kaarten en gegevens in boeken. Deze visscherfi- kaarten met opgave van de gesteldheid van den zeebodem zfin van het hoogste gewicht, vooral voor de trawlvisscherfi. Alleen toch daar, waar de bodem uit modder, slijk of fijn zand bestaat, kon met de trawl gevischt worden, daar het sleepnet niet over een rotsgrond, over kiezel of grof zand getrokken kon worden, zonder gevaar voor groote schade. De nieuwe kaarten kunnen dus tot groot nut voor de zeevisscherfi strekken. De kleine republiek San Marino, in de Romagna, had een nieuw regeeringshotel gebouwd, maar bezat de fondsen niet om die weelde te betalen. Men kwam nu op 't denkbeeld om, ter gelegenheid van de inwijding, herinnerings post zegels, briefkaarten enz. te doen maken en uit te geven, die 300,000 fr. opbrachten de geheele schuld voor 't gebouw zonder dat het post verkeer er noemenswaardige drukte van had de meeste zegels enz. waren al spoedig door handelaars en verzamelaars opgekocht en ze doen nu opgeld. Omtrent de quaestie over het overnemen van den Congo Staat in België, deelt het Handels blad van Antwerpen, het volgende mede: Het is overigens voor niemand een geheim meer, met hoeveel fiver Z.M. de verwezenlijking zfiner inzichten betracht. De Koning 't is een feit, waarop in de pers is gezinspeeld zou voornemens zfin afstand te doen van den troon 6n zich in Engeland terug te trekken, indien België den Congo weigert. Hfi zou aan den graaf van Vlaanderen, die niet in de zaak betrokken is, den zwaren last der kroon overlaten. Hfi verdraagt met ongeduld de tegenwerpingen, de aarzelingen van verschillende staatslieden, „ik ,,heb van af mfine jeugd slechts ééne zorg gehad, „zegt bfiBelgië groot en sterk te maken „mijn werk in Afrika had ook geen ander doel. „Ik werk er aan als een neger, sedert 15 jaar; „heb ik er bijna geheel mijne fortuin aan uitge geven, mijne populariteit in 't land er door in „gevaar gebracht. En nu men mfi volgen moet, „zou men mfi verlaten. Aldus beklaagt de Koning zich, en't is gebeurd dat hfi bfi die klachten van troonsafstand sprak. Geboren Bertns, zoon van C. Jz. KIKKERT en St. KIKKERT-Slik, Grandrapids, Noord Amerika 1895. 1 De ondergeteekende bericht, ds hare SCHILDERSZAAK heeft ovf »VI daan aan Jb. DEKKER Jz. Bedankende voc,ruaI vertrouwen dat hare echtgenoot gedurende"4*'^ 30-tal jaren heeft genoten, beveelt zfi tleden opvolger ten zeerste aan. moote Waal, 24 Jan. '95. Wed. J, DEKKE!e/^'d ir d< 1 Verwijzende naar bovenstaandi me< vertentie, bericht ondergeteekendabbe hfi zich aan de Waal heelt gevestigd^tsen SCHILDER. Hopende hetzelfde vertrouwt,ring mogen genieten als zijn voorganger, beveelflaats zich voor voorkomende werkzaamheden t zaam aan. Leiden, 25 Jan. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 117 a f 258; 13 Stieren f 64 a f 175Veulens stuks; f af 122 kalfkoeien f 114 a f 254; Melkkoeien f 114 a f 254; 48 Varekoeien f 80 a 19182 Vette koeien f 117 a f 25846 Vette kalveren f 36 a f 88, 37 Magere kal veren 3, af 13; Graskalveren f a f 352 Vette Schapen f 15 a f 26. 122 Schapen weide) f 10, a f 17,- Paarden f a f jarige 42 Magere Varkens f 14 a f 25 Zondag 27 Januari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. Koog. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Den Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. van Schaiok. Oosterend. Nam. 2 uur de Hr. Barends. Gocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Ondertrouwd J. E. WINKLER en Geen receptie. Haarlem, Texel, E. LANGEVELD. 24 Januari 1895. Bfi deze betuigen wfi onzen hartelijk en dank aan den Weledelen Heer Adr. Wagemaker voor de onvermoeide zorg, waarmede ZEd. gedurende bfina 4 maanden ons eenigst dochtertje in hare ziekte heeft behandeld. Aan die zorg hebben wfi 't voornamelijk te danken dat haar 't vermogen om te loopen, waarvan zfi gedurende al dien tfid verstoken was, is weergegeven. K. BROUWER Gz. en Echtgenoote. Oudeschild, 25 Januari '95. Waal, 24 Jan. '95. Jb. DEKKER Jz, Alle bekende en onbeklljkl schuldeischers der onder het ibevr recht van boedelbeschrijving.- vaarde nalatenschappen van ADAM Ki]« GUURTJE BRUIN, MAARTEN KALF, JOHIH BERNARD HERMANN KRüSE en BER? HU VET gewoond hebbende te Texel enïO 1 pectievelfik overleden den 19 April 18935 Jfend arij 1892, 23 October 1892, 4 October 189m, 7 Mei 1885, worden door deze opgeroepen o: Dingsdag 5 February 1895, des voormidüT", 10 uur, te verscbfinen ten kantore van Notaris G. J. O. D. DIKKERS te TïxsljJJ het aanhooren en opnemen der rekening verantwoordingwelke alsdan door of nanom de erfgenamen dier overledenen zal worden a:e3 legd, zullende, indien er geen verzet plaats b worden overgegaan tot voldoening der schuL voor zoover de baten der nalatenschappen f reikende zfin. uit den boerenstand ziet langs dezen meer ge! kelfiken weg in kennis te komen met _1 huishoudelijk meisje (liefst wees), om na be goedvinden een huwelfik aan te gaan. E- geldelijk vermogen is gewenscht, niet vereis Geheimh. wordt verz. en op eerewoord verzet»-7 Br. fr. motto ernstig gemeend bur. Tex. 001111*111 voor Brand enz., te 's GRAVENHAGE,. 6° opgericht in 1805, verzekerd tegen vaste pn—, onroerende en roerende goederen. H. FLENS, Agent te Texe vage Glas, Kristal, Aardewerk, Brons enz., benei^ Wijnen, Likeuren en Dranken, goedkoopst1 krfigbaar bfi den ondergeteekende. Aanbevelend, D. C. DROS." Te bevragen bfi P. DROS Ai^ TE HUUR: 11 en 'at zoi o in den polder Eierland op Texel, met. circat.ar Hectaren vruchtbaar HOOIWEI- en BOUWLAroc Te bevragen bfi den Administrateur H. FLÏ^e3 te Texel. Notaris te Texel, zal, op MAANDAG 28 JANUARI 1895, f* 's avonds 7 ure, in het Bótel „DEN BVb aan Den Burg op Texel Eene Boet en een perceel Weiland, genaaOS Boetstuk, staande en gelegen bij den Burg Texel (tegen Hollewal en R. C. Kerkhof) san20 groot 1.55.26 Heet. 10 Een perceel Weiland, genaamd Lage $80 gelegen bfi den Burg op Texel, groot 0.92.40 HA0 Een perceel Weiland, genaamd Kleine Si» gelegen bfi den Burg op Texel, groot 0.61.50 He70 Een perceel Hooiland, genaamd Daalderslc gelegen op Zuid Haflei te Texel groot 1.94.60 He_re Eigendom van den Heer ALB, KOOIMAN di

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2