Buitenland. Uitslag van gehouden Verkoopingen. PredSbubtbnT* ADVERTENTIËN. Hartelijke dank Naar aanleiding van de onlangs gestelde vraag, of ook dit jaar de examens voor be lasting commiezen zouden achterwege blij ven, deelt men aan de „Arnb. Ct." van „vertrouw bare zijde" mede, dat deze examens in de eerste jaren niet te wachten zijn. Door de afschaffing der patenten, vermindering van accijnzen en het feit, dat door de verhooging van den accijns op gedistilleerd in Duitsch- land de grootste prikkel tot smokkelarij aan onze grenzen is weggenomen, zal men met het tegenwoordige ambtenaars-personeel nog lang kunnen volstaan. In de „Prov. Gron. Ct." geeft de heer A. M. Prins den raad, naast een invordering van schaalrechten een belasting in te voeren op dorschmachines, zoo hoog, dat het stoom- dorscn-werktuig niet met voordeel is te ge bruiken boven den vlegel. Hij voorziet daarvan overvloedig werk gedurende den wintertijd ten plattelande In eene nabetrachting over het besluit der Tweede Kamer omtrent de wetsontwerpen be treffende Weststellingwerf en Opsterland zegt de Haagsche correspondent van de „Zutph. Ct." „Ongetwijfeld hebben de moeilijkheden, waarin men zou geraakt zijn, zoo de voorstellen der Regeering niet waren aangenomen, er wel toe bijgedragen om aan de ontwerpen eenzoogroote meerderheid te bezorgen. Te ontkennen is het niet, dat het een zeer onregelmatige toestand is, dat de begrootingen voor 1894 nog niet zijn aangenomen. De kassen zjjn ledig en zelfs de tractementen van de onderwijzers worden niet meer uitbetaald. Daar komt bij, dat de minister positief verklaard heeft, dat hjj liever zijne portefeuille aan een ander zou overdragen dan aan de gemeenten een hooger subsidie toe te kennen, ofschoon ook Gedeputeerde Staten van Friesland nog het vorige jaar hebben betoogd, dat zonder grooter subsidie uit 's Rijks kas de ge meente huishouding niet in orde is te houden. Zoo lang ik hier zit, zullen de gemeenten geen cent meer ontvangen, zeide de minister, en hy voegde er b(J, dat hij, zoo deze ontwerpen van wet werden verworpen, er ernstig aan dacht om, in afwijking van 't geen hij nog in 1894 heeft gedaan, in 1895 in 't geheel geen subsidie meer uit te keeren. Maar al is door het bovenstaande de aan neming verklaarbaar, gerechtvaardigd is zij daar door niet. Hierover waren allen het eens, dat de door den minister voorgestelde maatregelen zonder met de Grondwet in strijd te komen niet mochten worden toegepast, of het moest vaststaan, dat de regeling en het bestuur der gemeentehuishouding door de gemeenteraden schromelijk zijn verwaarloosd." Na eeno beschouwing over het al of niet juiste der woorden grove verwaarloozing eindigt de schrijver„Voor den Min. maar ook voor het geheele land is het te hopen, dat niet bewaarheid worde de voorspelling der tegenstanders, dat de moeilijkheden, uit de uitvoering voorkomende, groot en talrijk zullen blijken te zijn, en dat thans noodzakelijk tal van andere dwangwetten zullen moeten volgen." De gebroeders Mol, twee Volendammer visschers, over wien men zich in de vorige week zoo ongerust maakte, omdat men ver moedde dat zij met hun vaartuig in de Zuiderzee in het ijs beklemd zaten, blijken met hun vaartuig te Urk te zijn binnengeloopen. Nu in de Weststellingwerf de hoofdelijke omslag buiten den Gemeenteraad om zal worden vastgesteld en geïnd, worden van socialistische zijde pogingen aangewend om gezamenlijk te besluiten, de gemeentelijke belastingen niet te betalen doch te wachten tot de beslagneming van den boedel. Bij den verkoop zou men de methode Reens in toepassing willen brengen, ja, er zijn er zelfs, die dan Reens willen laten overkomen, om de leiding bij de executie- verkoopingen op zich te nemen. („U. D.") In den laatsten tijd komen er in som mige Friesche couranten voortdurend prijs raadsels voor, in den regel van dien aard dat een kind ze onmiddellijk kan raden. Zij die een goede oplossing inzenden, met zes blauwe postzegels er bij, hebben dan kans op een prijs. Vooral te Kollum bloeit die industrie. Dezer dagen nu is gebleken dat bij een der heeren die zich daarmede afgeven alles bedrog is, dat er nooit prijzen hebben bestaan, terwijl hjj reeds voor meer dan f 100 aan postzegels heeft ontvangen. De politie, hiervan verwit tigd, heeft begrepen in die zaak een woordje mede te moeten spreken. Intusschen is de delinquent met de noorderzon vertrokken. Ben eigenaardig geval van vermeende kleurenbindheid wordt vermeld door een blad, dat de mededeeling er van ontving van eene moeder, die het zelf had ondervonden. Zij schreef aan het blad: „Onze eerste jongen was, naar de meening van de geheele familie, een allerliefst voorspoedig kind. Met anderhalf jaar reeds babbelde hy alleraardigst. Maar hij was, jammer genoeg, kleurenblind. Hjj had een prentenboek in kleurendruk gekregen, en on der de prenten was er een, die een jager in zijn groene uniform voorstelde, die hjj met voorliefde aanwees. „Mama, zwart!" zeide hjj dan. „Neen, groenantwoordde ik, maar zelf bewust riep het kind: „Mama, zwart!" Alle andere kleuren herkende hjj zonder fouten, maar de groene jageruniform duidde hjj steeds aan als zwart. „Gewoonljjk ging ik in den namiddag een uurtje naar mijne moeder en liet het kind on der de hoede van het kindermeisje en de keu kenmeid. Eens, toen ik toevallig wat vroeger thuis kwam, vond ik tot mjjn verbazing een flinken jager op de sofa zitten naast de keu kenmeid. Mijn jongen zat op zjjn knie. Ver legen sprong het minnende paar op, maar mijn jongen liep juichend op mij toe en riep, op den jager wijzende„Mama Zwart I" Mjjn kind was dus niet kleurenblindDe jager heette Zwart en het kind wilde mjj slechts opmerkzaam maken op zijn vriend, dien hjj blijkbaar reeds lang kende." Trots de herhaalde overwinningsberichten van de „Times" en andere Engelsche bladen, hebben de Chineezen weder een kolossale neder laag geleden, door het verlies van Wei-hai-Wei, een hunner voornaamste arsenalen en oorlogs havens. Door deze nederlaag is het noordelijk eskader van China geheel machteloos geworden en de weg naar Peking ligt van nu af voor de Japanners open. Zullen zij dien weg onmiddellijk inslaan of hun winterveldtocht voor ditmaal staken? Indien zij werkelijk de hoofdstad van het overwonnen land willen binnenrukken, dan moeten zij zich daarmede haasten. Peking is toch alleen des winters wanneer sneeuw en ijs velden en wegen bedekken voorden vreemdeling genaakbaar. In het warme jaargetijde ontwikkelt zich aldaar eene verpestende stank ten gevolge de groote onreinheid en het gebrek aan de een voudigste gezondheidsmaatregelen. De koude is echter een voorbehoedmiddel, en daarom is het niet onwaarschijnlijk dat de Japanners zoo spoedig zi) kunnen Peking bezetten om het daarna weder te verlaten. Dinsdag hebben te Duinkerken een aantal dames een ijskoud bad genomen tegen haar wil. Op een ijsveld in de haven stond een talrijke groep om een koek en-zoopje, om zich wat op te frisschen, toen plotseling het jjs scheurde. Een algemeene vlucht der schaatsen rijders volgde, en tien dames zakten door het ijs onder een hevig gegil. Gelukkig konden allen bijtijds worden gered, maar de meesten waren van de schrik bewusteloos geworden en moesten met rijtuigen naar huis worden gebracht. Zwitserland heeft het door de kou reeds hard te verantwoorden gehad. By een vreese ïyken sneeuwstorm daalde de thermometer op vele plaatsen tot 30 graden onder nul. Een nachttrein van Genéve bleef in de sneeuw steken. De reizigers moesten den geheelen nacht in de wagens doorbrengen, waar de temperatuur tot 4 graden vorst zonk, tengevolge van een gebrek aan de verwarmingstoestellen. In het kanton Tricino zyn tot dusver in het geheel 15 personen door sneeuwstortingen om het leven gekomen, terwyi 50 woningen en stallen werden verwoest. Een Parys deurwaarder, de heer Dublois, was Vrydag belast met het opschaven van den inboedel van mevr. Z.; de dame protesteerde. „Gy hebt niet het minste recht in myn huis", zei ze„gij moet vergezeld zyn van een commis saris van politie". Plotseling sloop mevr. Z. de deur uit, sloot deze van buiten dicht en liep naar het naastbyzynde commissariaat van politie. „Er zyn drie bedelaars in mfin huis", vertelde ze, „en ik kan hen niet verwijderen. Arresteer hen Zoo gezegd, zoo gedaan. Niettegenstaande hun protest werden de deurwaarder en zy'n klerken in hechtenis genomen en naar het bureau van politie gebracht. Daar kwam het tot opheldering en ten uur later werd by mevr. Z. de inboedel toch opgeschreven. President Felix Faure heeft onlangs uit eigen ervaring gezien, hoe goed men hem be waakt en hoe streng indringers uit zyn paleis geweerd worden. Hy had lang gewandeld in het park van het Elysee, en toen hy weer naar binnen wilde gaan, werd hij tegengehouden door den schildwacht (e6n ander dan die bij zy'n heen gaan op post stond.) De soldaat wilde hem niet gelooven, toen hij zei, dat by de President der Republiek was en zyn woning wilde binnen gaan, en het Hoofd van den Staat werd naar den wachtpost van het paleis gebracht, waarhy eerst herkend werd, toen men hem voor den dienstdoenden officier bracht. De President lachte harteiyk om het geval en hij prees den jongen schildwacht om zyn trouwe plichtsbetrachting. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor T EXEL en de, daaronder ressorteeren de, hulpkantoren werd gedurende de maand Januari Ingelegd f 1845,20 Terugbetaald f 6347,70. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 1282. Dinsdag 5 Febr. a/d Burg. Notaris G. J. O. D. DIKKERS. Een Huis, Erf en Tuin, gen. Hotel „den Burg" Gekocht door de Doopsgezinde Gemeente van Burg, Waal en Oosterend voor f 6335. Zondag 10 Febrnari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Den Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. Leffef. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 17a uur Ds. Kuperus. Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 30 Jan. tot 5 Febr. ONDERTROUWD1 G - GETROUWDl:reene, GEBOREN: Neeltje, dochter van IJsbrand Brouwer en Cornelia Elisabeth Geus. Machielzoon van Jan Witte en Antje Kuip. Jacob, zoon van Klaas Dral en Tryntje de Hart. Lodewyjntje Elasina, dochter van Jan Gieles en Tryntje Mulder. Tryntje, dochter van Cornelis Veeger en Agatha Schraag. Marinus Gerardus, zoon van Leendert Alderliefste en Teuntje Bakker. Anna Pelronella, dochter van Hindrik Stutvoet en Trijntje Boon. OVERLEDEN Aaltje Nieuwenhuizen, 78 jaren, weduwe van Willem Hillenius. JanDalmeyer 81 jaren, weduwnaar van Cornelia Huisman. V Geboren: MARINUS GERARDUS, zoon van L. ALDERLIESTE en T. BAKKER. Eierland, Texel, 4 Febr. 1895. v Geboren: DIEUWERTJE ELISABETH, dochter van F. v. d. VIS en J. BAKKER. Oost op Texel, 4 Februari 1895. Eenige en algemeene kennisgeving. aan allen, die blijken van belangstelling hebben gegeven, door aan onze dierbare moeder de laatste eer te bewyzen. Namens de familie Hillenius, Jb. Wz. HILLENIUS. Oudeschild, 6 Februari 1895.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2