N°. 767. Zondag* 10? Februari. A". 1895. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL SEIEELTt. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Bdbö 30 Ots. - Franco per post docr go- heel Nederland 45 Cts. Naar Akbbixa en aaéere landen met verhooging der porto's. AdvertentiSn vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prij* der Advertentién Van 1 tot 6 regels 80 Ots. Iedere regel meer 6 Ots. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Ots. per nummer. ABONNEMENTEN es ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB DE ROOU, Parkstraat, Bona op Tuk. Belooning voor het vinden van een lijk. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat blijkens by hem ontvangen bericht van den vice consul van Duitschland te Helder, eene premie van DUIZEND MARK is gesteld op het vinden van het ljjk van den Heer WALTER SCBüLL, wonende te DUEREN, Rheinland, middelbare lengte, eenigssins gedrongen gestalte, kort donkerblond haar, kleine korte knevel en trouwring mei de naam Emmy Schoeller. Bedoelde persoon was passagier aan boord van het onlangs in de Noordzee gezonken Duitsche stoomschip „Elbe." By het vinden van bedoeld ïyk verzoekt de Burgemeester onmiddeliyk telegrafisch bericht. Texel, 4 Februari 1895. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. Inrichtingen, die gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Texel maken bekend, dat ter Gemeente Secretarie ter inzage ligt een verzoekschrift met byiagen van de Wed. Pieter Dahneijer, wonende te den Burg alhier, om vergunning tot oprichting eener smederij in het perceel plaatselijk geteekend Wijk B No. 239. Op Vrijdag 22 Februari a.s. des voormiddags 11 ure, zal ten Raadhuize alhier, gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze mondeling en schrifteiyk toe te lichten. Zoowel de verzoekers, als zy, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tydstip op de Secretarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen stukken. Texel, den 8 Februari 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Stkick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstka, Secretaris. JACHT EN V1SSCHERIJ. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat by hem is ontvangen de navolgende kennisgeving De COMMISSARIS DER KONINGIN in de provincie Noordholland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie d.d. 23 Januari 1895 no. 5; Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden: lo. dat de jacht op houtsnippen in deze pro vincie zal worden gesloten den lsten Mei ek. met zonsondergang; 2o. dat de jacht op eenden zal worden gesloten den 28sten Februari e.k. met zonsondergang; 3o. dat de jacht op ander waterwild zal worden gesloten den 30sten Maart e.k. met zonsondergang; 4o. dat het weispel van kwartelen met steek garen of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot 14 Juli e.k. 5o. dat de visscherij met uitzondering van die met aalkorven, aaldobbers en palingfuiken, die met het schepnet of de gebbe, om kleine vischjes te vangen voor de aaldobbers en van die op snoek in de gemeente Texel zal zyn gesloten van 15 Maart tot 1 Juni e.k. y* het visschen met den hengel in de hand is ver boden. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in iedere gemeente van Noordholland worden aangeplakt. Haarlem, 30 Januari 1895. De Commissaris der Koningin voornoemd, SCHORER. Texel, den 8 Februarri 1895. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. 6o. dat gedurende den gesloten vischtyd ook TEXEL, 9 Februari 1895. Da weer voorspeller Falb heeft het opzichtens Februari, tot heden toe niet misgeraden Februari bracht strenge koude en veel sneeuw. Voor liefhebbers van schaatsenrijden was de vorst gunstig, voor beminnaars van sneeuw- vermaak kwam goede gelegenheid; arresleden, priksleden, sliersleden en dorgelijken, vorkregen een goed glij-veld. Die omstandigheid was zeker ook wel oorzaak dat de Tex. IJsclub Woensdag een wedstrijd met priksleden organiseerde, waar aan 20 jongens deelnamen. De prijs, een paar schaatsen, werd gewonnen door A. Jz. Eelman; de 1ste premie, een boekwerk, door G. Klazinga; de 2de premie, een verfdoos, door J. Vinken; bovendien verkregen andere deelnemers een griffeldoos, aanmoedigingsprijzen, zoo als schertsend werd gezegd. Veel toeschouwers waren er niet, want was het al mooi helder weder, 't was nog al vinnig koud. Voor terrein van.den wedstrijd had de keuze gelukkiger kunnen zijn. 't Zweefde reeds eenige dagen in de luchteen optocht met arresledenverder kwam 't evenwel ook niet, totdat Vrijdagavond aan debevolking bij bekkenslag werd verkondigd, dat des avonds te half negen zulk een optocht zou worden gehouden, tot deelneming waaraan de eigenaars van sleden werden uitgenoodigd. Ter bepaalder tijd kwamen een 15 tal sleden op de Steenenplaats bijeen en maakten vandaar, voorzien van lampions, een tocht door het dorp; in een paar sleden hadden de leden van het Fanfarecorps plaats genomen om de tocht met muziek op te vroolijken. Het was een zeer geschikte avond voor zulk een vermaak, licht en nog al een dragelijke temperatuur, zoodat vele nieuwsgierigen op de been waren. Ter juister tijd, als om het wintervermaak geheel te voltooien, ontlastte zich een sneeuw bui, welke het geheel: paardeD, sleden,deel nemers en kijkers, echt winterig drapeerde. Zulk een optocht is een aardig gezicht doch komt zeker beter tot zijn recht als men te beschikken heeft over ruime terreinen, zoodat men het geheel kan overzien; bij den cirkel gang van onze straten wordt het- effect wel wat getemperd. De sledevaart die op enkele punten werd verlicht door Bengaalsch'jjvuur, ;was\ter ge schikter tijd geëindigd voor hen die zich niet te laat te bedde wilden begeven. Naar wij vernamen liep alles in goede orde af. Maandag a.s. wordt de laatste der drie wintermarkten gehouden. Vermoedelijk zal van die gelegenheid toch geen gebruik worden gemaakt, doch wij meenden er aan te moeten herinneren. Laten wij er nog eens aan herinneren dat te midden van de vele gewichtige zorgen des levens er in deze koude dagen, nu de sneeuw den grond bedekt, een is, die men toch ook niet verzuimehet onderhouden van vogeltjes, die anders van honger omkomen of in de netten der vogelaars vallen. 't Kost zoo weinig en de vogels betalen het tiendubbel terug in den zomer, door het dooden van schadelijke insecten. Waal, 7 Febr. Het Bestuur der „Maat schappij tot uitkeering bij overlijden," gevestigd aan den Burg, hield heden avond eene ver gadering in de Bellevue alhier. Bij afwezigheid van den Directeur, werd de bijeenkomst geleid door den heer Slaman, die in duidelijke be; woordingen het doel en het nut der Maatschappij uiteenzette, en de bewoners van de Waal aanspoorde, om door toetreding als lid de zaak te steunen. De Penningmeester, de heer Van Heerewaarden deed voorlezing van den stand der zakeD, waaruit bleek, dat er meer dan 500 leden zijn, dat het batig saldo op 1 Jan. '95 f376 bedroeg en de vereenlging dus in blooienden staat verkeert. De heer De Jongh, die als correspondent van de Texelsche Courant de vergadering bij woonde, dankte het Bestuur, namens de aan wezigen, voor de moeite, die het zich getroostte, om de bewoners van de Waal met doel en strekking der maatschappij bekend te maken. Spr. betreurde het, dat er niet meer personen aanwezig waren, maar beloofde door woord en schrift de goede zaak zoo veel in zijn vermogen was, te bevorderen, en sprak den wensch uit, dat de jeugdige maatschappij een maal worde: de „Texelsche maatschappij tot uitkeering bij overlijden." De Heer Slaman sloot daarop, met dank aan de aanwezigen de vergadering. Oosterend, 7 Febr. Jl. Dinsdag trad de heer W. Mets Tz. voor eene flink bezette vergadering van „Nut en Genoegen" op, om als lezing te geven eene Kerstvertelling, getiteld „Moeder en Dochter". Deze lezing werd met aandacht gevolgd en voldeedalgemeen. Hierna trad op het gezelschap „Utile Dulci" van Oudeschild om eenige kooren te zingen uit het „Weinachts-Oratorium". Vervolgens gaven de heeren Mets en anderen nog eenige bijdragen, waarna door „Utile Dulci" gezongen werden: „Wilhelmus van Nassauwe", „Hulde aan Texel", Utile Dulci" en „Aan de gasten". Dit alles bezorgde aan de aanwezigen een schoonen avond, die niet zoo gemakkelijk zal worden vergeten. „Utile Dulci" doet haren naam eer aan en mag daarom met eere ge noemd worden. Hulde aan den Directeur, die door zijn gezelschap in menig gemoed liefde weet op te wekken voor het schoone! De zaden, op die wijze uitgestrooid, zullen zeker vruchten voortbrengen. Gaarne zal „Nut en Genoegen" in een volgenden winter „Utile Dulci" zoowel als den heer Mets eens terugzien. Oudesohild, 8 Feb. Het ijs voor de kust is sinds een paar dagen heel wat in beweging geweest. Hier en daar heeft het vrij erg gekroden, zoo zelfs dat het op het havenhoofd is geschoven en ook op sommige plaatsen op den kruin des dijks. Met den achtervloed was er onder de kust zooveel ruimte, dat eenige schuiten, van IJmuiden komende, de haven wisten te be reiken. Door de goede zorg van den haven meester werd de haven heden zooveel mogelijk ijsvrij gemaakt. De visschers van hier, te Nieuwediep ingesloten, vonden nog geene gele genheid die haven te verlaten. Bij de bewoners van de kusten der zuidelijke Zuiderzee bestaat de meening, dat de getijdeverschijnselen in vermogen toege nomen en tevens vervroegd zijn. Dit vermoeden is door het wetenschappelijk onderzoek niofc bevestigd, zegt dr. Blink in „Nederland en zijne bewoners." Maar toch wijst hij er tevens op, dat sedert de 11e eeuw ongetwijfeld eene verhooging van den waterspiegel der Zuiderzee heeft plaats gegrepen. Die verhooging was mede oorzaak van de uitbreiding van het meer Flevo tot de latere Zuiderzee, welke niet in één jaar, maar langzamerhand plaats greep en bij stormen zeer werd bevorderd. Door die verhooging van den waterspiegel konden de noordelijke Zuiderzee en de Wadden ook niet meer met laagveen gevuld worden, nadat dit eenmaal was weggeslagen* TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1