N°. 769. Zondag 17 Februari. A#. 1896. Nieuws- en Aidvertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprü» per 3 maanden Voor den Btraa 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amrrika es anöeie landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Pryt der Advertenttón Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Boeg of Texel TEXEL, 16 Februari 1885. Een treurig ongeval kenmerkte alhier de dag van Donderdag, 't Was ongeveer des avonds half zeven, de duisternis begon reeds te vallen, toen eene arreslede door de Wever straat ging. Toen de slede ongeveer de woning van den bakker de Ruijter passeerde, kwam om den hoek der straat eene reeds bejaarde vrouw aaDloopen, welke, waarschijnlijk doordien ze doof was en niet best van gezicht, de slede niet had bemerkt en onverwacht voor het paard stond. Vermoedelijk beving haar de schrik zoodanig dat ze neder viel. De voerman van de slede, wist terstond zijn paard welke geen snelle vaart had, te doen stilhouden, waardoor het aan anderen mogelijk was de vrouw ter hulp te komen. Spoedig werd deze in een naastbijzijnde woning gebracht alwaar ze echter reeds kort daarop overleed. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de vrouw tengevolge van de schrik is gestorven. Waal, 12 Febr. Aangemoedigd door het succes, te Oosterend behaald, kwamen heden avond de leden van „Utile Dulci" van 't Oudeschild naar hier, om eenige kooren uit het Weinachts-Oratorium ten gehoore te brengen. Groot was de opkomst van het publiek niet, en dat was te betreuren, omdat wat door zangers en sprekers ten beste werd gegeven, de goedkeuring der aanwezigen vol komen wegdroeg, en vooral ook, omdat de opbrengst bestemd was voor een goed doel. Mochten de zangers en zangeressen het later weer eens in den zin krijgen, de inwoners van ons dorp op hunne liederen te vergasten, dan zal zeer zeker de belangstelling van het publiek grooter zijn. Met de initialen W. M. Tz. onderteekend, bevat de Schag. Ot. het volgende gedicht 't Is maar een boer. 't Is maar een boer! zoo hoort men dikwijls spreken. Zelfs in een tijd die zoo verlicht vaak heet. 'tls maar een boerl Och, 't zijn niet altijd leeken, Die meenen dat een boer gewoonlijk weinig weet, De dwaas toch meent, dat boeren niets beteek'nen; Dat ze als een os maar ploet'ren op het veld; De wijze intusschen zal het eerst met boeren reek'nen, Want zonder hen was het hier slecht gesteld, 't Is maar een boer, die van den vroegen morgen Tot 's avonds laat zijn vreedzaam werk verrioht; 't Is maar een boer, die voor zooveel moet zorgen, Aan wien wij allen zooveel zijn verplicht, 't Is maar een boerdoch staat hij niet ver boven Een ieder, die dat zegt, meestal op schampren toon? Een kloeke boer verdient, dat wij hem dankbaar loven Zjjn arbeid spant van menig werk de kroon, 't Is maar een boer, die voor de stedelingen Ook 't koren teelt, waarmede zij zich voên; Zfin arbeid telt ons tal van nutte dingen; Wat zouden wij hier zonder boeren doen Wie ge ook moogt zijn, wilt staag de boeren eeren; Zij zorgen toch voor heel de maatschappij. Het past aan elk den boeren te waardeeren. Van dwazen waan en van vooroordeel vrij. Onder een deel der schippersbevolking in Friesland, heerscht groote armoede. Veel turfschippers zijn, zonder hunne bestemming te kunnen bereiken, met hun vaartuig op de reis ingevroren. Van de schippers, die in de nabijheid van goede ijsbanen liggen, hebben velen den bezem ter hand genomen en ver dienen als baanveger of wel als prijswinner bij eene hardrijderij, meermalen een aardig daggeld. Onderscheidene andere schippers daarentegen hebben hunne zeilen en een deel van hun touwwerk verpand, om voor zich en hun gezin levensbehoeften aan te schaffen. Bekeerd. De onderwijzer Dijkstra van Menaldum, die een vorig jaar als luidruchtig anarchist zooveel van zich deed hooren en spreken, is geheel van de dwaling zijns weegs bekeert en weder als onderwijzer werkzaam. (N. R. Ct.) De heer D. Stigter, leeraar aan de H. B. S. te Goes, heeft te Kapelle (Zeeland) een voordracht gehouden over graanrechten, waarbij hij de volgende stellingen verdedigde lo. Graanrechten zouden voor vele land bouwers tijdelijk eenige lotsverbetering die zoo driDgend noodigis kunnen veroorzaken. 2o. De handel, de middelen van vervoer, de veeteelt, het fabriekswezen en de zeer groote meerderheid dier bevolking zouden echter hierdoor, geheel onverdiend, benadeeld worden. 3o. Om die reden had de regeering het recht aan haar zijde, toen ze verklaarde, dat van haar geen voorstellen tot het heffen van graanrechten te wachten zijn. 4o. Voor de onmisbare lotsverbetering van den landbouwenden stand in het algemeen waarbij de welvaart der provinciesteden zoo nauw betrokken is behoort het pachtcon- tracht nader bij de wet geregeld en de stand der boeren-eigenaren beschermd en uitgebreid te worden. Wanneer de Tweede Kamer haar werk zaamheden zal hervatten, is nog onzeker. De Haagsche correspondent der „Zutf. Crt." ge looft dat het wel Maart zal worden, omdat nog geen belangrijke wetsvoorstellen in staat van wijzen zijn. De Memorie van Antwoord op het ontwerp betreffende de heffing van invoerrechten naar de waarde blijft langer uit dan men verwacht had. Men zegt dat in het ontwerp nog wijzigingen zullen worden aangebracht naar aanleiding van bezwareD, door sommige organen van den handel inge bracht. De Memorie van Antwoord op de ge- werenwet laat ook nog steeds op zich wachteD. Wel kon de Tweede Kamer bijeenkomen om eenige moties er staan er op dit oogenblik 7 op de agenda te behandelen, maar het is te begrijpen, dat daarvoor de lust niet groot is, omdat die moties toch bijna nooit tot een practisch resultaat leiden. Dr. Bahler publiceert in het „Nieuwsblad van het Noorden" een brief, door hem ont vangen van den heer dr. C. J. Calkoen uit Midland Park (N. J.). Over van Deth sprekende, wordt daarin o. a. het volgende gezegd: „Ik denk, dat Van Deth thans teNieuw- York is, doch hij heeft nog al veel moeten reizen en trekken. Met de quaestie-Neerbosch heeft hij een volledig fiasco gemaakt; menschen, die hem al genegen zijn, vinden zijn optreden te bar en te ruw en deze manier van doen sluit hem de deuren. De heer Van Deth ondervindt een heftigen tegenstand der predikanten en der Nederlanders in Amerika en ik geloof zeker, dat als hij het geld had, hij de zaak-Neerbosch zou ver volgen maar de middelen ontbreken hem om zulks te doen. Sinds lang heb ik niets meer van den heer Van Deth vernomen. Wat hij doet, weet ik volstrekt niet. Van harte wenschte ik hem in eene betere positie te zien, doch zijne ware positie schijnt hij voor mij te verbergen." „Voor Janmaat en Soldaat" is de titel van een bundeltje Nationale liederen, bijeen verzameld door den Luit. der infanterie Clockener BrousseD. Als een bewijs dat deze liederen groote opgang hebben gemaakt mag zeker wel gelden dat thans het 26ste duizendtal wordt uitgegeven. Niet slechts echter voor leger en vloot doch ook voor het volk in het algemeen zijn deze liederen zeer geschikt, en ter vervanging van de zoutelooze „Niet zoo hobbelen" en dergelijken, zeker zeer aan te bevelen. De prijs van deze 55 verschillende liederen in netten omslag bijeengebonden, is slechts 10 cts., zeker een geringen prijs; dezelfde uitgave met pianobegeleiding en meest vier stemmige zangwijze, kost 75 cts. Voor de zaDg in het algemeen, voor de straatzang en voor feestelijke gelegenheden in het bijzonder, ware het wenschelijk dat deze liederenbundel in veler handen kwam. Te Meppel is aan een verzamelaar te Amsterdam eene gewone dubbele brief kaart verkocht voor de som van veertig gulden, omdat ze van andere hierin afwijkt, dat de woorden „briefkaart met betaald antwoord" onderstboven staan. Men schrijft uit Monnikendam van 10 dezer: Er waren heden nog meer menschen naar hier gestroomd dan in den winter van 1890/91. Het feestterrein was 200 meter lang en 80 meter breed. Het geheele oppervlak is berijdbaar en bevat ijs dat in één woord prachtig is. Al werd het middelvlak eenigszins voor de schoonrjjderij vrij gehouden, toch bleef er noch ruimte genoeg over voor de overige schaatsenrijders. Het zoogenaamde ijspaleis, een gebouwtje, opgezet van blokken ijs, die uit zee gezaagd zijn, maakte door zijn gevel, in trapvorm, zooals er in Monnikendam nog vele huisjes staan, een aardig effect. Inwendig was het zeer eenvoudig ingericht: stoeleD, tafeltjes en een gewoon buffet maakten het ameublement uit. Een goede gedachte was het om den grond met hooi te bedekken. Twee ronde tafels, geheel uit ijs vervaardigd, worden werkelijk gebruikt en trekken zeer de attentie der bezoekers. Dat dit buffet in dat zoogenaamde ijspaleis druk bezocht werd laat zich begrijpen. TEXELSCÏÏE COURANT.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1