N°. 770. Donderdag 21 Februari. A". 1895. Nieuws- en Akdvertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dsn Bubo 30 Ots. Franco per poel door ge heel Nmmbland 46 Ct«. Naar Arana* andere landen mat verhooging dar porto'*. Advertenties vóór 10 nar op den dag der uitgave. Prüder AdvertentUn Van 1 tot 6 regels 30 Cta. Iedere regel meer 6 Ots. Gtroote lettere en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Ots. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgever» LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Buna op Tix*l TEXEL, 20 Februari 1895. De tooneelvoorstelling enz. tegen Zondag avond in de „Vergulde Kikkert" geannonceerd, trok slechts weinig bezoek. Was zulks voor de recette van den avond teleurstellend, voor de opgewektheid van vertooners en bezoekers scheen het niet storend te zijn, niet onmogelijk zelfs dat tijdens het bal, waarmede de avond besloten werd, velen zich verheugden over de minder ruime opkomst. De aanwezigen althans amuseerden zich kostelijk. „Wat in een goed vat is, verzuurt niet," zegt het spreekwoordde waarheid van dat spreekwoord bleek ons Dinsdagmorgen bij de verg. der afd. Texel van de Holl. M. v. L., alwaar achtereenvolgens werden gelezen de notulen van drie vergaderingen 26 Mei, 25 Juni en December 1894. Na afloop daarvan werd door eene commissie uit de aanwezigen de rekeniDg van den Pen ningmeester nagezien en accoord bevonden. De ontvang wees aan f 347.56' de uitgaaf - 217.75 Batig saldo f 129 81' Vervolgens werd gelezen een schrijven van het Hoofdbestuur, waarin werd te kennen gegeven dat de vraag gesteld door de afd. Haarlemmermeer: „Is het noodzakelijk en daarom gewenscht dat invoerrechten op granen geheven worden?", op de vergadering den 17 December gehouden niet is uitgemaakt doch op eene in Mei te houden vergadering verder zal worden behandeld. Het Hoofdbestuur wenscht alsnu dat in de afdeelingen die vraag zal worden behandeld en wenscht van die bespreking, zoowel als van het getal voor- en tegenstemmers en het getal der ter ver gadering aanwezige leden eenige opgaven. Dit onderwerp kwam alsnu aan de orde en zou worden ingeleid door den heer Jac. S. Dijt, welke alreeds bij den aanvang verklaarde dat hij gaarne had gewenscht dat een voor stander van beschermende rechten dit onder werp zou hebben ingeleid, edoch daarvoor scheen niemand te vinden. „Er staat een bedelaar voor u Mijneheeren, „zijn naam is graanteelder, hij vraagt om een „fooitje, en vele anderen staan in de nabijheid „uittezien of het gelukt, om alsdan ook het „bedelaarsvak ter hand te nemen." Zooonge- voer was de aanhef van het betoog, door den heer Dijt ten deze gehouden. Het door den heer Dijt gesprokene was geenszins een pleidooi voor de heffing van graanrechten, integendeel; volgens zijne beschouwing zou de graanteelder daardoor worden de bedeelde van de schatkisten het gevolg van die heffing zou met zich brengen de aanstelling van vele ambtenaren. Voor de veefokkers vooral zou die heffing blijken meer nadeel te bezorgen dan voordeel, en voor ons eiland, waar op zoo groote schaal de schapenfokkerij een bron van bestaan is, is heffing van graanrechten zeker niet gewenscht. Wanneer als gevolg van de dan hoogere graanprijzen de graanteelt ook hier zoude toenemen, dan, meent spreker, zou worden voorbij gezien de natuurlijke voordeelen welke een bodem oplevert voor een zeker bedrijf (hier de schapenfokkerij) en het gevolg er van zou ons vermoedelijk leeren de waarheid van het spreekwoord „schoenmaker houdt je bij je leest." Na de lezing, welke de heer Dijt voor de aanwezigen hield, lichtte hij zijne denkbeelden verder toe door eenige berekeningen lo. als het verbruik en de invoer hetzelfde bleef als heden; 2o. wanneer het verbruik minder werd; 8o. wanneer eigen graanteelt mindere invoer noodzakelijk maakte. Uit die berekeningen was de uitslag 2 malen verlies tegen eenmaal nog zeer onzekere winst. De invoering van graanrechten is volgens spr. gelijk aan eene kunstmatige werkverschaf fing welke slechts loon geeft, vaak hongerloon; terwijl ieder bedrijf moet geven: rente, onder nemingswinst en goed loon. Dat er behoefte bestaat voor menigeen zal spr. niet ontkennen, doch niet langs zulk een weg moet naar ver betering worden gestreefd, andere wegen moeten daartoe worden gezocht't kwam ons voor dat de spr. meer heil verwachtte van emigratie. Met veel tact kweet de spr. zich van zijnen taak, ook wanneer inlichtingen en opmerkingen van de zijde der hoorders, eenige meerdere uiteenzetting noodzakelijk maakte, en met genoegen werd zijn betoog gevolgd. Veel debat ontstond dan ook later niet en bij stemming bleek dat 28 personen van de 31 aanwezigen tegen heffing van graanrechten waren, 1 was er voor, 2 hielden zich buiten stemming. De inleider die de vrijhandel bepleitte, wees er later op dat hij evenwel ook wenschte dat niet de buitenlander bevoordeeld werd boven den eigen ingezeteD, zooals thans geschiedt door den accijns op het geslacht, waardoor de vleeschproducent hier wordt benadeeld tegen over den vreemdeling. De bespreking of in dit jaar door de afdeeling eene tentoonstelling zal worden gehouden, daarop aan de orde, liep vlug van stapelmet 26 voor- en 5 tegenstemmers werd die zaak beslist. Ten einde het mogelijk te maken dat ook naar de tusschentijds gehouden alg. vergade ringen afgevaardigden kunnen worden gezonden, werd het desbetreffend artikel van het regl. der afdeeling aldus gewijzigd„de afdeeling zal een afgevaardigde zenden naar die verga dering der maatschappij telkens als de afdee ling bij stemming dat noodig acht." Met verdiende dankbetuiging aan den spr. werd de vergadering gesloten door den Voorz., die bereids een beroep had gedaan op aller medewerking in zake de tentoonstelling. Volgens een ingekomen bericht van den Min. van Justitie is met ingang van 18 dezer eervol ontslagen de rijksveldwachter K. van Wingerden te drj Cocksdorp (Texel), verblijvende te Beverwijk. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op eene in dit nummer voorkomende adver tentie, behelzende de aankondiging van eene zanguitvoering door het Mannenkoor Amicitia" van Oudeschild, op Zondag a. s. in de „Vergulde Kikkert." De opbrengst van deze uitvoering zal worden aangewend voor een liefdadig doel. Is het waar dat in deze dagen de gelegen heid tot ontspanning zich nog al eens voordoet, even waar is het ook dat voor verschillende doeleinden nog al eens eene extra gave noodig is. De leden van „Amicitia" willen daarvoor hunne talenten beschikbaar stellen, mogen vele anderen dan door een bezoek aan deze uitvoering, het bewijs geven dat ook zij hunnen steun niet willen onthouden waar die wordt gevraagd. dkn Hoorn, 17 Febr. Gisterenavond hadden wij het genoegen de leden van het zangkoor „Ütile Dulci" van Oudeschild voor ons te zien optreden, om eenige koren uit het Weihnachts- oratorium ten gehoore te brengen. Dank de moeite, die een paar onzer inwoners zich hadden getroost om een lijst van inteekening te doen circuleeren, bleven onze medebewoners niet achter om een goed werk te steunen (de opbrengst toch was voor een goed doel) en door eene ruime opkomst de leden der Zangvereeniging tebeloonen voor hunne moeite. Met genoegen werd de avond bij „Utile Dulci" doorgebracht en veler uitspraak was zeker „tot weerziens." De Cooksdorp, 19 Febr. De aangekondigde tooneelvoorstelling van het gezelschap „Door inspanning uitspanning" had Vrijdag j. 1. in het logement „De Hoop" plaats. Noodde het weder niet tot uitgaan, toch was er een zeer talrijk publiek opgekomen. En dit had zich werkelijk niet te beklagen. De beide stukken „Manus de Snorder" en „De Roode Ridder" werden, in aanmerking gonomen, dat de meeste der werkende leden zich nog nimmer aan deze kunst hadden gewijd, uitstekend uitgevoerd. Een genoegelijk bal sloot de bijeenkomst. Oudesohild, 20 Feb. Met een gevoel van verademing zag men gisteren het ijs voor de kust met den vloed zoover afdraven, dat ook de stoomboot „Ada van Holland" weer eens eene reis kon maken. Om het gevaar van insluiten te voorkomen, liet zij de sloep te water, om voor het Nieuwe- diep de post af te geven en weer aan boord te nemen. Blijft de wind Noordelijk en steekt de bries niet flink op, dan zal er vooreerst nog wel niet aan een geregelde dienst kunnen gedacht worden. Tegen den avond zeilden ook drie blazerschuiten uit; twee keerden er echter naar de haven terug. Beroepen te Oudeschild Ds. Steenmeijer, te Barradeel. Volgens mededeeling van den heer B. L. Tydens telt de Tweede Kamer onder hare leden 44 voorstanders van graanrecht, dat is dus fid tegenstanders. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1