OFFICIEEL GEDEELTE. N"°. 771. Zondag 24 Februari. A". 1895. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementspryjt per 3 maanden Voor dsn Bobs 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 46 Ota. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertenttén vóór 10 uur op den dag der uitgave. Pry* der Advertenlièn Van 1 tot E regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTLËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Teut. NIET SCHOOLGAANDE KINDEREN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Texel maken bekend, dat de Staat, vermeldende de kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren, die zich op 1 Januari van het loopende jaar in de Gemeente bevonden en niet voorkomen op de lijsten der schoolgaande kin deren, of van hen, die huisonderwijs genieten, op de secretarie ter lezing is gelegd. Zjj herinneren hierbij, dat ouders of verzorgers van op dien Staat voorkomende kinderen, geene ondersteuning, geneeskundige hulp uitgezonderd, van wege de Gemeente verkrijgen, tenzij zij aantoonen, dat hunne kinderen ten onrechte op dien Staat zijn gebracht, of het niet schoolgaan van deze, aan hen niet te wijten is. Texel, 21 Februari 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. Inrichtingen, die gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel brengen ter algemeene kennis dat het verzoek van de weduwe P. Dalmeijer, wonende te den Burg, om in het perceel wijk B no. 239, een smederij te mogen oprichten, door hen is ingewilligd. Texel, 22 Februari 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. HOOFDELIJKE OMSLAG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat een afschrift van het kohier van den Hoofdelyjken Omslag voor het dienstjaar 1895, gedurende vfjf maanden van den 23 Februari 1895 tot en met den 23 Juli 1895, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, 23 Februari 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 23 Februari 1895. De winter schijnt ons nu werkelijk te zullen verlaten, het eenige dagen achtereenvolgende dooiweder wettigt althans dat vermoeden. Nu dat is maar goed ook, want de zoo lang aanhoudende winter bezorgde veel ongerief en gebrek. Na een kwakkelwinter toch van eenige weken, welke ons bevoordeelde met ruw of nat weder, deed in het laatst van Januari de winter zich in al zijne gestreng heid gevoelen en gaf gelegenheid te over tot sneeuw- en ijsvermaak, maar maakte ook de toestand voor den werkenden stand zooveel te zorgelijker. Een gedwongen rust van onge veer 3 weken was daardoor aan de stoomboot- dienst opgelegd en de communicatie met den vasten wal werd vaak met veel moeite onder houden. Eene ware verademing was het zeker velen dat die blokkade was opgeheven, en is het alsnog niet zeker dat de stoomboot „Ada" geheel ongestoord de zomerdienst naar eisch zal kunnen volvoereD, de betere gelegenheid stellen allen toch zeker op hoogen prijs. Moge de winter nu maar voor goed wijken en de werkzaamheden op het veld en ander- zints spoedig mogelijk zijn voor de vele handen welke op werk wachten. Door Ds. van Schaick, pred. bij de Herv. gem. te den Burg, is beroep ontvangen naar de Herv. gem. te Kolderveen c. a. Bij de Woensdag gehouden aanbesteding voor de levering van de in 1895 benoodigde leermiddelen voor het onderwijs in de nuttige handwerken, schoolboeken en schoolbehoeften voor de verschillende openbare lagere scholen in de Gemeente, was de gunning als volgt. Leermiddelen vak K: J. P. Noordijk, voor f 105.80. Schoolboeken H. P. M. Verlinden, Bergen op Zoom f537.— Schoolbehoeften W. C. Meilink, Zutphen f 292.14. De visschersvloot heeft met weinig succes beproefd of er op Texelstroom en in het Marsdiep garnalen gevangen konden worden. Buiten de zeegaten slaagde men beter. Som mige schuiten keerden met vier en vijf manden garnalen uit zee terug. De gebeele vloot is daarop vandaag naar buiten gezeild. Door de stoomboot werden drie reizen gedaan naar het Nieuwediep. Met het ebgetij ver toonde zich ten Oosten en Zuiden van het vaarwater veel drijfijs. Van 1 Maart tot ultimo Juni zal het politietoezicht op de visscherij in de Noordzee worden uitgeoefend door Harer Majesteits schoeners „Zeehond," „Dolfijn" en „Argus." Harer Majesteits „Zeehond" zal meer bepaald worden aangewezen voor het toezicht bij de diepzeevisscherij, de „Dolfijn" voor het terrein tusschen de E9msmonding en het Eierlandsche gat, de „Argus" voor de kuststrook tusschen het Eierlandsche gat en den Hoek van Holland. Na ultimo Juni zal eene andere regeling getroffen worden. Evenals ten vorigen jare zijn aan de opzichters der kustlichten instructiëa verschaft omtrent het toezien op de aanwezigheid van vreemde visschers in of nabij de territoriale wateren en omtrent telegraphische mededeeling daarvan aan de betrokken autoriteiten. Spoorweg Hoek van Holland—Ben Helder. Naar wordt medegedeeld, hebben de heeren jhr. G. G. de Villeneuve en mr. P. H. Scholten te 's-Gravenhage, aan den minister van Water staat, Handel en Nijverheid vergunning gevraagd tot aanleg en exploitatie van een locaalspoorweg met normale spoorbreedte langs onze zeekust, achter doch tevens zoo naby mogelijk de duinen, van den Hoek van Holland tot Den Helder. Met het oog op de uitgebreidheid van het werk wenschen zij den aanleg te splitsen in drie sectiën of stadiën, namelijk lo van den Hoek van Holland, aansluitende aan het station van den Hollandschen Spoorweg en aan een eventueel aan te leggen visschershaven aldaar tot aan het station van den Hollandschen Spoorweg te Scheveningen. 2o van Scheveningen tot IJmuiden. 3o. van IJmuiden tot den Helder. Van hoe groot gewicht het tot stand komen, vooral van de eerste sectie van dezen locaal spoorweg voor Scheveningen zou zijn, springt in het oog, wijl daardoor de visscherij met al de daaraan verbonden inrichtingen niet alleen voor het zeedorp zouden behouden blijven, maar ook tot verdere ontwikkeling zou kunnen worden gebracht. Dinsdagmorgen omstreeks 6 uren ont dekte men een feilen brand in een huis, gelegen in het dorp Denekamp, bewoond door twee vrouwen, genaamd Geertrui Dubbelink en Euphemia Teders, die zich nog te bed bevonden. De opgekomen hulp vond het huis nog gesloten. Nadat men zieh met geweld toegang tot de woning had verschaft, werd eerstgenoemde er uitgedragen, doch gaf spoedig den geest. De tweede vrouw te redden was onmogelijk. Zij werd dan ook, nadat de brand weer den brand meester was, levenloos onder de puinhoopen weggehaald. Hoe de brand is aangekomen, is niet bekend. Het huis was verzekerd. Bij koninklijk besluit van 18 dezer is aan eene commissie opgedragen, advies uit te brengen betreffende de navolgende vragen j lo. Welke wijzigingen zijD, met inacht- I neming van de eischen van 's lands dienst, gewenschtin de inrichting der marinebegrooting en in de bij de wetsontwerpen dier begrooting behoorende bijlagen, tot bevordering eener goede contröle van de volksvertegenwoordiging op het beheer van het departement van marine? 2o. Welke wijzigingen zijn, in verband daarmede, noodig in de administratie van 'sRijks werven? 3o. Zou van invoering dier wijzigingen uitbreiding van administratief personeel tot eenig beteekenend bedrag het noodwendig gevolg moeten zijn? Een wolf in Nederland. Naar aan de „Limb. Koerier" uit Echt gemeld wordt, houdt zich aldaar thans een wolf op. Des morgens vindt men overal de duidelijkste sporen van zijne nachtelijke wandelingen; op het eene e:f heeft hij dit stuk gemaakt, op het andere dat verscheurd en overal vindt men de grove klauwen in de sneeuw afge drukt. Er zijn enkele personen te Echt, die het dier gezien hebben. Het voorval verwekt eene heele consternatie in het Limburgsehe dorpje. Een kolossale muis. Bij den molenaar F. aan den Bosschen weg te Tilburg, hoorde de meid eenig geritsel in een aangrenzend vertrek. De dienstmeid maakte de vrouw des huizes er opmerkzaam op, doch deze schreef het gerammel toe aan muizen. De meid evenwel niet overtuigd begeeft zich naar de kamer, opent de kast en een vreemde kerel spoedt zich door de voordeur naar buiten. Tot heden heeft men die groote muis niet maehtig kunnen worden. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1