Buitenland. Oosterend, 22Febr. Gedurende den winter van heden verbleven eenige vis'schersvaartuigen van hier te IJmuiden, om vandaar dagelijks hun bedrijf uit te oefenen. De verdiensten gedurende dien tijd wareD, naar men zegt, niet bijzonder breed, doch er werd toch iets gewonnenterwijl de visschers, die hier bleven, gedwongen rust hadden. Men meent, dat dit voorbeeld op een volgend jaar ook by anderen navolging zal vinden. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat bij de indeeling van de miliciens voor den dienst bij de infanterie bijzonder geschikt zijn te achten breedgeschouderde manschappen, ook al zijn zij niet lang. Allerminst mag als regel gelden om inge- lijfden bij de militie te land van minder krachtigen lichaamsbouw of wier uiterlijk een minder sterk gestel verraadt, bij dit wapen in te deelen. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bfj het corps genietroepen te Utrecht de gelegenheid betaat voor twaalf jongelieden, die op 1 April a. s. den vollen ouder dom van zestien jaren hebben bereikt, doch op 15 Mei daaraanvolgende het negentiende levens jaar niet zullen ingetreden zyn, om te worden opgeleid tot korporaal en sergeant by de Indische genietroepen en wel onder de volgende voor waarden De jongeling behoort zich te verbinden voor den tyd van tien jaren, waarvan drie in dienst bij het corps genietroepen in Nederland te volbrengen. By het aangaan van de verbintenis geniet hij eene gratificatie van f 50. Als hy na drie jaren naar Indië vertrekt, ontvangt hij eene gratificatie van f 300. Naar gelang hy in dien tyd tot korporaal of sergeant wordt bevorderd, wordt de in Indië te volbrengen diensttijd van zeven jaar verminderd tot op zes of vijf jaren. Alleen ]ongelieden die behooriyk lezen en schrij ven kunnen, en bedreven zyn in de toepassing van de vier hoofregels der rekenkunde, komen in aanmerking. Gegadigden behooren zich tusschen 1 en 20 Maart a. s. aan te melden by een der plaatseiyke garnizoens commandanten of bij den commandant van het corps genietroepen te Utrecht. Yoor de lampen. Het is soms onmo gelijk de lampepit gelijkmatig op te draaien. Zij blijft aan eene zijde zitten en brandt met een punt. Om dit te voorkomen, neemt men een nieuwe pit, trekt een draad van het weefsel dicht bij den zelfkant uit en de moeielijkheid bij het opdraaien zal zich niet voordoen, de bovenkant zal steeds gelijk zijn en de vlam geen scheven puntvorm aannemen. De afd. Gendringen der Geld. Overijs. Mij. van Landbouw heeft per adres aan de Kamer verzocht om het daarheen te willen leiden, „dat het leger, de bemanning der vloot, het koloniale leger (voor zooveel mogelijk) en de bevolking der Rijks-inrichtingen voortaan uitsluitend zullen worden gevoed met de voort brengselen van den vaderlandschen landbouw en veestapel, en dat er derhalve in dien zin aan de betrokken autoriteiten voorschriften zullen worden verstrekt." De zuster-afdeelingen van genoemde maat schappij zijn uitgenoodigd het adres te onder steunen. Een Duitsch gezelschap geeft in een Hollandsch stadje een voorstelling, eindigende met een „apotheose" van den held, terwijl het lot van den moordenaar en booswicht duidelijk wordt aangewezen door een trans parant, waarop met groote letters staat te lezen „Verflucht" (vervloekt). „Wat hebben ze er nu toch aan", zegt op de gaanderij een moedertje, dat de voorstelling bijwoont om dat daar aan te plakken „En ik ruik ook niets van verflucht". Eana eigenaardige godsdienstoefening werd Zondagavond naar men aan de „N. R. Ct." meldt gehouden in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente te IJlst. De spreker van dezen avond.de heer B, Roele, evangelist bjj de Baptisten te Zutfen en te Deventer, illustreerde z(Jne preek met de lichtbeelden van een sciopticon. Na een inleidend woord van den heer H. J. Buse, predikant bfi de Doopsgezinde gemeente, werd het kerkgebouw in duisternis gehuld en wierp de heer Roele allereerst in groote, duidelijke letters zijn tekstwoord op het doek„God is liefde," om vervolgens naar aanleiding van lichtbeelden, die voorstellingen gaven uit de gewfjde geschiedenis, aanvangende met de Schepping en eindigende met Christus aan het kruis, dat thema uit te werken en het zelfs weer op te vatten in het tweede deel zijner rede, waarbö meer wereldsche voorstellingen op het doek werden geworpen, nl. merkwaardige gebouwen uit Londen en tafereelen uit het leven der Londensche brandweer. „God is liefde" bleef ook het thema in het derde deel zijner rede, waarin spreker, aan de hand van de geïllustreerde levensgeschiedenis van John Scnith, zich een krachtig voorstander der geheel-onthouding toonde. Een aangrijpend moment was het, toen bt) het begin der godsdienstoefening in duidelijke karakters op het doek werd geprojecteerd: „Zelfs vindt de musch een huis, o Heer. „De zwaluw legt haar jongsken neer „In 't kunstig nest, bjj uw altaren," en wat daar verder volgt in het tweede vers van Ps. 84, en toen bij het einde even zoo weer op het doek verscheen het zes en negentigste der Evange lische gezangen: „Halleluja, eeuwig dank en eere, „Lof, aanbidding, wijsheid, kracht, „Word', op aard en in den hemel, Heere, „Voor uw lietd' U toegebracht." Waarlijk, die talrijke schare in dat geheimzinnig duister, uit volle borst zingende, niet uit het kerkboek, maar van die phantastische zwarte letters op het verli6hte doek, hot was eenig. En voor den leeraar, den heer Roele, die op deze wijze, naar hö verzekerde, tal van mensohen,adie anders nooit ter kerk komen, onder zfin gehoor tracht te krijgen, was ook dezen avond een waar succes, want het kerkgebouw was stampvol. Rijkspostspaarbank! Door de regeering is ingediend een wets ontwerp tot wijziging der wet betreffende de instelling eener Rijkspostspaarbank. Het maximum rentegevend tegoed wordt verhoogd van f 800 tot f 1200. Tevens is voorgesteld de verlaging van de tegenwoordige rente van 2,64 percent over te laten aan een algemeenen maatregel van bestuur, ten einde niet nu reeds tot verlaging te behoeven over te gaan, maar gewaarborgd te zijn, dat, als het noodig mocht blijken, rente-reductie spoedig zal kunnen worden toegepast en eventueel later eveneens spoedig daarop weer kan worden teruggekomen. Vóór de rente-reductie ingaat, is aan inleggers de gelegenheid gelaten terug betaling van hunne inlagen te bekomen. In „De Tijd" oppert een inzender het denkbeeld, aan pastoor Voogel, die zich als veldprediker op Lombok door zijn mensch- lievendheid en kloekheid aller achting heeft verworven, eene hulde te brengen. De schrijver herinnert, dat pastoor Voogel voor zijn vertrek naar Lombok was begonnen met den bouw van een kerkje op Magelang, doch wegens geldgebrek weldra genoodzaakt was den bouw te staken. En nu meent hij, dat zich voor de Katholieken in Nederland de schoone ge legenheid voordoet, om pastoor Voogel hunne dankbaarheid te betuigen, door hem de gelden tot voltooiing van zijn kerkje te verschaffen. De bekende Weener weerprofeet Falb, die het in zijne voorspellingen voor dezen winter tot dusver niet zoo geheel mis heeft gehad, geeft als algemeen kenteeken voor Maart het volgende: De eerste helft van de maand is warmer en rijker van neerslag dan de tweede. Zware sneeuwbuien zijn slechts omstreeks den twintigsten en in de laatste dagen te verwachten. Over het algemeen kan de maand, wanneer wij het kritische tijdperk van den lOden tot den 12den uitsluiten, als betrekkelijk zonder sneeuw worden aangeduid. De temperatuur blijft tot in het laatste deel der maand gelijk en zacht. Voor de laatste week van Februari voor spelt FalbHooge luchtdruk en tamelijk koud weer. Het blijft droog. Slechts om en bij den 24sten (kritischen dag van de tweede orde) kan een toeneming van den neerslag plaats hebben. Omtrent het werkprogram der Tweede Kamer lezen we in de „Utrechtsche Courant". Nog eenige dagen en de leden der Tweede Kamer onzer Staten Generaal komen weer byeen. Men weet het, de zittingen, de drie laatste maanden van het jaar gehouden, zyn bijna uit sluitend gewyd aan beschouwingen over de door de Regeering voorgedragen begrootingen voor den dienst van een volgend jaar. De zittingen, gehouden tot Paschen, dus thans tot half April, leenen zich uitstekend tot het afdoen van allerlei werk op wetgevend gebied. Daarvan zal echter in deze periode weinig komen. Er is zoo wat niets gereed, om in openbare behandeling te komen. Op het wets ontwerp tot heffing der invoerrechten wordt nog altyd gewacht. Toch vinden de heeren Dinsdag a.s. wel wat Zes moties a. De motieDobbelman (graanrechten); b. De motie-Gerritsen (minimum-loon en maximum arbeidstyd in de bestekken voorryks- werken) c. De motie-Heldt (benoeming eener Staats commissie voor pensionneering) d. De motie-Beelaerts (tydregeling) e. De motie-Tydeman(telephoon verbindingen) en f. De motie-Farncombe Sanders (pensionnee ring in Indië). Dus belangrijke stof genoegzelfs vele onder werpen, waarover de sprekers niet zoo spoedig zullen zyn uitgepraat. Er is echter nog heelwat op de komst. Regeling van het kiesrecht, personeele belas ting, gemeentelyke financiën een berg groot en lang niet van rijstepap Het golvendstillend vermogen, niet van olie maar van netten, wordt thans verkondigd door een Italiaan. Netten van sterk dun touw, ruim drie ons den vierkanten meter wegende, en van kurken dobbers voorzien, worden by hooge zee met goed gevolg uitgeworpen, zegt hy, en zy zouden goede dienst kunnen doen om havens te vergrooten door netten aan boeien of palen te spannen. Nog altyd kan de Regeering van China haar politiek van valschheid en bedrog niet verloo chenen. Zy poogt nu de vredesonderhandelingen te doen plaats hebben op Chineesch grondgebied. De onder-Koning Li-Hoeng Chang, de nieuwe onderhandelaar, is over de 70 en om hem de vermoeienis eener V6rre reis te besparen, wordt den Japanners gevraagd, hem te Port-Arthur te ontmoeten: By beschaafde volken zou dit geen onredeiyk verlangen zijn, maar by de Chineezen is het wat anders. Hun regeering wil tegenover hare onderdanen niet erkennen, dat zy overwonnen is. De bladen bevatten voortdurend verhalen van schitterende overwinningen en indien de onderhandelingen te Port-Arthur werden gevoerd zou men waarschyniyk in het Regeeringsblad lezen, dat de Japansche dwergen niet hadden vermocht tegen de kracht van het Hemelsche Ryk en eindeiyk zich genoodzaakt hadden gezien, de genade van den Zoon des Hemels in te roepen. Zulke listen zullen evenwel tegenover de Japanners niet baten, maar slechts hen ver sterken in hun voornemen, Peking te nemen en daar den vrede voor te schryven, opdat het volk van China wete, dat zfjn keizer overwonnen is. Men rekent, dat de helft van het vee in Texas by den laatsten sneeuwstorm is omgekomen. In het Cherokee-land is de nood allernypendst; honderden gezinnen moeten hun honger met het vleesch hunner paarden en dat van prairie honden stillen. Belastingen uit te vinden in plaatsen, waar men om geld verlegen is, schynt niet zoo moeiijk Het gemeentebestuur van Wadersloh heeft thans eene belasting ingevoerd op couranten, Ieder burger moet voor elke courant, waarop hy geabonneerd is, jaariyks 50 pfenning in de gemeen tekas storten. De couranten-uitgevers zullen wel de dupe van deze vindingrykheid worden. In de dierentuin te Beriyn heeft men veel last van ratten en muizen, die daar worden heen- gelokt door de om de kooien verspreid liggende kruimels en zaadkorrels. Het bestuur van den tuin trachtte aan die plaag een einde te maken, door een premie uit te loven voor de geëm ployeerden zoo vaak dezen een rat doodden; de gelukkige jager behoefde aan het bureau alleen den staart van zyn slachtoffer in te leveren. Aanvankeiyk ging alles goed; maar het duurde niet lang, of de employé's bemerkten, dat het in hun belang was, de ratten niet te verdelgen. Om nu toch de premie te verdienen, sneden zy eerst de staarten hunner slachtoffers af, en lieten de verminkte dieren dan weder los, er op rekenende dat deze amputatie aan den spreekwoordeiyken kinderzegen van het ratten geslacht geen af breuk zou doen. Dit deed het dan ook niet, maar toch kwamen de bedriegers bedrogen uit, want het nageslacht der staartlooze ratten was eveneens staartloos en leverde dus geen premie ob jecten meer op. Een onderzoek van de directie bracht de waarheid aan het licht, en thans worden de klopjachten op ratten en muizen onder behooriyk toezicht gehouden.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2