Buitenland. Bij koninklijk besluit van 22 dezer is de generaal-majoor der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indie J. A. Vetter, met ingang van 15 Maart a.s., op zijn verzoek, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met behoud van aanspraak op pensioen, onder toekenning van den titulairen rang van luitenant-generaal en onder dankbetuiging voor de langdurige en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen. „St.-Ct." Aan de oostzijde der Huizerhaven heeft de aanslibbing in de Zuiderzee langzamerhand zulk een uitgebreidheid gekregen, dat daar een stuk beste grond, ter grootte van ver scheidene hectaren, door indijking zou kunnen worden aangewonnen. De aangrenzende gron den zijn het eigendom van Stad en Lande van Gooiland, doch dit lichaam zal daarom zeker nog niet het recht hebben op indijking van een deel der Zuiderzee. Over den Veehandel in Friesland lezen wij: Het is en blijft stil in den veehandel, die anders in deze provincie, vooral in dezen tijd van 't jaar, zoo druk is. De boer kreeg bijna dag op dag bezoek van veekoopers, om handel te doen, nu ziet men slechts zelden den koop man den boer opgaan. Vooral in kalve- en melkkoeien is de handel buitengewoon stil, een gevolg van het verbod van invoer in Duitschland en België, landen, waar dit vee uit Friesland vooral zeer gezocht is. Wel wordt nu en dan eene enkele koe over de grenzen gesmokkeld, maar dat geeft geen handel. En met den bin- nenlandschen handel in dit vee is het al niet beter gesteld, want over 't geheel hebben de boeren van dit vee eerder te veel dan te weinig, wijl het hooi niet ruim en de boterprjjs laag is. Alleen in vette koeien is de handel iets vlug ger dan voor eenigen tijd, een gevolg van den geringen aanvoer, terwijl de vraag vrij gelijk is gebleven. De slagers moeten hunne klanten op tijd en naar wensch bedienen. Echter van grooten invloed op den prijs is deze vluggere handel nog niet geweest, want het vette vee is nog goedkoop. In pinken is hoegenaamd geen handel, in vette kalveren daarentegen gaat het druk en is de prgs daarvan zeer hoog. Ook in schapen en lammeren is drukke handel tengevolge van grooten aftrek naar de Londensche markt, terwijl ook in melkschapen en dragende schapen goede handel heerscht met flinke prijzen. Dit is toe te schrijven aan de algemeene ver wachting, dat in het a.s. voorjaar de zuiglammeren hooge prijzen zullen opbrengen, omdat Engeland verleden jaar goed betaalde en zulks nog doet. De prijzen van melkschapen zijn f 14 a f 23, van vette f 16 A f 28, lammeren f 8 S. f 18. De nuchtere kalveren zijn zeer duur, zij worden geslacht naar Engeland verzonden en brengen daar hooge prijzen op. Om de Koningin te zienMet een der treinen van het Hollandsche Spoor uit Rotterdam kwamen Donderdagavond uit 's-Gra- venhage aan twee knapen van ongeveer 11 en 12 jaren, die te Rotterdam in den trein waren geslopen. Wel had de conducteur hen te Rotterdam opgemerkt en naar hun plaats- kaarten gevraagd, maar, nadat zij opgegeven hadden naar Dordrecht te moeten gaan en hij hun had opgemerkt, dat zij dan moesten uit stappen, hen uit het oog verloren. De jongens waren blijven zitten en werden bij aankomst te 's-Gravenhage in handen der politie gesteld. Aan deze gaven zij op naar 's-Gravenhage te zijn gekomen, om de Koningin te zien. De minister van financiën heeft zijn Memorie van Antwoord ingezonden op het afdeelings- verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp houdende nadere bepalingen omtrent de heffing van invoerrecht naar de waarde der goederen. De minister verklaart daarin, dat dit wetsont werp los is van de qua6stie der handelspolitiek. De herziening van het tarief zal later in over weging worden genomen. Maar vooraf moet er vaststaan, dat de rechten naar de waarde behoorlijk kunnen worden gehe ven en niet ontdoken. Intusschen bevatten de bestaande tractaten met vreemde mogendheden geen bepalingen, die zich verzetten tegen de latere eventueele ver vanging van de rechten naar de waarde door specifieke rechten. De minister verklaart dat het cijfer van f 1,800,000, die jaarlijks worden ontdoken, vol strekt niet overdreven is. Na de volledige toe passing der nieuwe wet zal dat cijfer althans na eenigen tijd stellig worden verkregen. Tegen nieuwe middelen van ontduiking zal krachtig worden gewaakt en tevens gezorgd, dat de eerlijke handel geen belemmering en de goederen geen noodeloos oponthoud ondervinden. Het wegnemen van eenige bezwaren, thans aan het recht van benadering verbonden, zal niet doeltreffend zijn. Te zijner tijd zal overwogen worden het denk beeld, om de bevoegdheid, gegeven bij artt. 1 en 2 der wet van 4 April 1870, niet langer aan een termijn te binden. Het werd niet noodig geacht de Kamers van Koophandel over deze voordracht te hooren. In de vorige week kwam een boerinnetje bij een winkelier op den Hof te Utrecht, van wien zij een paar wollen dekens kocht a f 5 per stuk. Middelerwijl die dekens worden ingepakt, legt de vrouw een muntbiljet op de toonbank neder, onder bijvoeging „hier koop man, dat is krek pas." Doch even nadat de vrouw den winkel heeft verlaten, komt de winkelier tot de ontdekking dat het muntbiljet er niet een is van f 10, maar van f 50. Fluks wordt de vrouw teruggeroepen, die nu ook hare vergissing bemerkt, en te kennen geeft dat die „breefjies ook zukke beroerde diogen zunt veur'n boerenmins, dat ze niet mosten maggen bestaon." Over de ontdekking d6r vergissing verheugd kocht ze nog een „watten" deken, en verliet onder dankbetuiging aan den winkelier voor zijne ontdekking diens etablissement. Ons wil het voorkomen, dat die briefjes niet alleen voor een boerenmensch, maar ook voor ieder ander lastig zijn, wijl tusschen de muntjes van f 10 en die van f 50 niet dan bij nauwkeurige bezichtiging verschil te bespeuren is. (U. D De „Arnhemsche Courant" meent, dat de tegenstanders van het wetsvoorstel tot aanschaffing van nieuwe geweren, door de Memorie van Antwoord van den minister van oorlog niet zullen bekeerd worden. Bestaan blijft het bezwaar, dat men niet wenscht mede te doen aan den kostbaren wedstrijd tusschen de militaire mogendheden en dat men zulk een aanzienlijke som voor uitrusting niet geraden acht, zoolang niet eene regeling van de levende strijdkrachten is tot stand gebracht. De verzekering van den minister, dat er niet veel gevaar bestaat, met het oog op de uitnemende eigenschappen die het nieuwe geweer bezit, dat het na weinig jaren niet meer voldoende zou zijn, stelt bovendien de „Arnhemsche Courant" aller minst gerust. Zij beroept zich op het oordeel van den heer De Ras, lid der Tweede Kamer, dat er reeds nu in Duitschland een geweer gevonden is, dat het door den minister voor gestelde overtreft. Volgens de Duitsche bladen zal de Keizer van Duitschland in het begin van Augustus een bezoek brengen aan onze Koninginnen. De „Kölnische Zeitung" deelt eenige bijzon derheden mede over de reisplannen van Keizer Wilhelm in den aanstaanden zomer. Den 2n Augustus zal de Keizer zich naar Amsterdam begeven, ten einde daar de Ko ningin-Regentes der Nederlanden een bezoek te brengen. Den 3n Aug. zal de Keizer met het jacht „Hohenzollern" van Amsterdam ver trekken naar Cowes. Of dit reisprogram, wat betreft het voorge nomen bezoek des Keizers te Amsterdam, juist is, moet natuurlijk nog blijken. Men begint althans nu al het tegen te spreken. De vereeniging voor landbouw te Crefeld heeft een adres gericht tot den Pruisischen minister van landbouw, waarin gewezen wordt op de nadeelen, welke de boeren in de Rijn provincie ondervinden van het verbod van den vee-uitvoer naar Nederland. Levend vee mag niet worden ingevoerd, maar wel is het geoor loofd, geslacht vee en melk over de grenzen te brengen. Dientengevolge Is de prijs der melk, die voorheen 14 pfennig per liter was, reeds tot 8 pf. gedaald. Derhalve vragen de landbouwers of volkomen openstelling der grens, öf een volledig verbod van invoer, ook voor geslacht vee en melk. Volgens bericht uit Weihaiwei zijn de Japanners druk bezig met het oplappen van de forten en de vermeesterde Chineesche schepen. De laatsten zuilen deels, na in Port-Arthur gere pareerd te zijn, naar Japan vertrekken, om daar weer in oorlogswaardigen staat te worden ge bracht. Een groot aantal Japansche matrozen zal daartoe van Port-Arthur worden uitgezonden. De Japanners hebben bevonden, dat de Chineesche torpedostations wel voorzien waren. In verscheiden korpsen van het Fransche leger heeft men dezer dagen proefnemingen gedaan, die ongetwijfeld zeer nuttig waren, maar in hooge mate den lachlust der plattelandsbe volking opwekten. Men zag de infanteristen uitrukken voorzien van groote brillen met ge kleurde glazen, die hun een weinig krijgshaftig voorkomen gaven. Het gold een proefneming, in hoeverre zulke brillen helpen tegen de ver moeide schittering van de zon op de sneeuw. De resultaten moeten zeer bevredigend zgn. Met machtiging van den directeur-generaal der posterijen en telegraphie in Frankrijk, zal te Parijs gevestigd worden een goedkoop interna tionaal telegraafkantoor. Ter beschikking van het publiek zal gesteld worden een telegraafcode, geredigeerd in de voornaamste levende talen en waarin iedere zin overeenkomende met de behoeften van het dagelijksche leven in één enkel woord zal worden samengevat. Door deze code te gebruiken, zal de afzender van een telegram eene besparing aan kosten kunnen verkrijgen van 100 tot 1000 pet. Correspondenten zullen aangesteld worden in de voornaamste steden van elk land, die de telegrammen door middel van den geheimen sleutel van het internationaal kantoor zullen vertalen en ze tegen het gewone binnenlandsche telegramstarief, in duidelijke taal aan de officieele telegraafkantoren zullen overbrengen. Een huwelijk met hindernissen. Het Pool- weder, dat thans heerscht, heeft het in Engeland een bruidspaar zeer moeilijk gemaakt em zgn huwelijk te laten inzegenen. Verleden Woensdag-namiddag zou miss Mabel, de jongste dochter van majoor Snelus, die te Ennerdale-Hall in Cumberland woont, trouwen met een mijningenieur uit Havercroft. Het sneeuwde en stormde, en de predikant zoowel als de bruid en de bruidegom hadden een langen weg af te leggen naar de kerk in Arlecdon, waar het huwelijk zou worden voltrokken. Maar wat vermogen sneeuw en storm tegen liefde en plichtsgevoel Alle drie maakten zich dus tegen den bepaalden tijd op naar het gemeenschappelijk doel. De predikant kwam het minst ver; htt bereikte met moeite de pastorie van een collega in Harrington, waar hg weldra was ingesneeuwd. De bruidegom had zgne woning fier te paard verlatenmaar hg bevond zich weldra middtn in den sneeuwstorm, waarin hg geen heg of steg kon onderscheiden. Zfln paard was tegen de sneeuwjacht niet bestand; de ruiter steeg daarom af en deed te voet, tot driemalen toe, heldhaftige maar vruchtelooze pogingen om zgn doel te bereiken. Inmiddels had de bruid met veertien bruiloftsgasten na veel inspanning de kerk bereikt, waarin zg met angst en verlangen op den bruidegom en op den predikant wachtten. Zg wachtten lang, zoo lang, tot zg in de kerk ingesneeuwd waren, zoodat zg er den gansehen nacht moesten doorbrengen. Den volgenden morgen werden zg be?rgd en nog denzelfden dag werd het paar getrouwd. 200 werklieden hadden een weg door de sneeuw gegraven. Inderdaad de liefde overwint alles. De Minister vau Koophandel in Frankrijk, tot wiens Departement ook de posterijen behooren, zal zich populair maken door een maatregel omtrent aanteekeningen op visite-kaartjes. Tot dusver mochten die enkel voor laag port worden verzonden, als zg' slechts een enkel woord als bijschrift bevatten („voeus," „souhaits," enz zonder persoonlijke aanduiding en ook alleen bg „algemeene gebeurtenissen," zooals Kerstmis en Nieuwjaar. Dit gaf tot veel last en misverstand aanleiding. Thans heeft de Minister toegestaan, dat men op de kaartjes alle mogelgke „beleefd heids termen" mag plaatsen, mits in niet meer dan vgf woorden. Gevaarlgke oogenblikken. Verleden Donderdag klom iemand op een trein tusschen Boston en Nieuw-York uit een der wagens op de locomotief, dreef met een revolver machinist en stoker van hunne plaats en begon nu den trein met volle kracht, niet veel minder dan 100 mglen in het uur, te doen rgden. Tot groote ontzetting der passagiers slingerden de wagens hevig heen en weder tot eindelgk de stoker en de machinist, die hulp waren gaan halen, den dolleman over weldigden. Deze bleek later een krankzinnige te zgn.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2