N°. 773. Zondag 3 Maart. A'. 1895. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. J Binnenland, 5 bekendmaking" Dooh ook de tegenstanden van protectie sullen ei 18 roi eet >rz! ;ull: pa dei di att Bbl all I 1 nn h tei r TEXELSCHE COURANT, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprya per S 'maanden Voor den Bobo SO Cts. Franco per pott door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Attmnu en andere landen met verhooging der porto's. AdvertentlSn vóór 10 uur op den dag der uitgave. Pró* der. AdvertenUén Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 8 Cts. Groots letters en Vignetten worden nar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERT1NTIÜN worden aangenomen btj de Uitgevers LANGEVELB DE ROOU, Parkstraat, Büég op Tkxl w; bijl 00 VASTSTELLING DER KIEZERSLIJSTEN. au BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- emeente TEXEL maken bekend, dat de lijsten plaler personen, bevoegd tot het kiezen van Leden levan de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, zijn vastgesteld in aangeplakt èn gedurende veertien dagen, van ien 36 Febrnari 1895 tot en met den 13 Maart a,s. ,dfer Gemeente Secretarie voor een ieder ter inzage iggen. Bezwaren tegen de kiezerslijsten kunnen binnen ,cieertien dagen na de dagteekening dezer bekend* naking, en alzoo voor den 13en Maart aanstaande, 1 iü verzoekschrift, door de noodige bewijsstukken jestaafd, aan den Gemeenteraad worden ingediend, i. ioor elk inwoner van het kiesdistrict, of, zoo het laile kiezerslijst voor Leden van den Gemeenteraad lecietreft, door elk ingezeten der Gemeente, hiertoe j [ie vereischte bezittende, wauneer daarop ,01 lo. zijn naam of die van een ander, in strijd 8(jnet de Wet, niet of niet behoorlijk voorkomt; 2o. de naam van iemand die, hetzij een of neer der in de kiezers gevorderde vereisebten '%ist of uitgesloten is, hetzij op de kiezerslijst ultener andere Gemeente staat, is gebracht. n Betreft het bezwaarschrift de schatting der 'ufaariyksche huurwaarde van gedeelten van woon huizen (ongestoffeerd), dan zorgt de Voorzitter iïan den Raad onverwijld voor herschatting door !;J btëedigde herschatters. De kosten der her- wespatting, die vier gulden en vijftig cents bedragen >r,up. voor rekening van dengene, die het bezwaar- ^rift tegen de schatting indient; deze is verplicht bedrag tegelijk met de indiening van h9t .Jezwaarschrift, bij het gemeentebestuur te storten. Verzuimt hij deze storting, dan wordt op het bezwaarschrift betreffende de schatting geene raiesöhikking genomen. De namen van hen, die bjj de herziening van "frle lijsten zyn geschrapt, worden bekend 8 temaak t. :ot Texel, 26 Februari 1895. lm De Secretaris, De Burgemeester, pa'. A. Wesstra. Strick van Linschoten. ISC van de GESCHRAPTE NAMEN VAN KIEZERS ictoor leden van de Tweede Kamer, voor leden P van de Provinciale Staten en voor leden ne van den Gemeenteraad. .arlakker, Pz. Leendert. Langeveld, Mz. Klaas. lakker, Lz.'Pieter. List, Cz. Jacob. Diloon, Jz. Jacob. Maat, Cornelis. l%emer, 'Nz. Pieter. Ponger,SieuwertChristiaan. dlremerj1 Sz. Pieter. Remmers, Jacob, •al jijer, Sr. Jan Jz. Rei), Cornelis. V 'bt, Sz. Jacob. Roest, Johannes Cornelis. j pgta, van Pieter. jg.eiman, Az. Cornelis. 'lens, Willem. u. Gerrit. f Bqipeiis, Peter Jan Hendrik. Slot Frederik 'eramaker, Gjjsbertus. Spigt, Willem Roodzant, Pieter. Schaatsenberg, Arie. Schoenmaker, Michiel. Schuur, Jz. Gerrit. ;er, Sz. Cornelis. oitenhoeve, Jan. Tjilon, Cz. Gerrit. 1 óiter, Cz. Pieter. .mmers, Willem. Stam, Maarten. Terlet, Gerrit. Vlaming, Simon. Zjjm, Dirk. Zym, Mz. Tjjs. Texel, den 26 Fobiuori 1895. l' lizei Burgemeester en Wethouders, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. 'OSTELOOZE INENTING. 1RGEMEESTER en WETHOUDERS der ente Texel maken bekend, dat op Woens- 5 Maart 1895, van 's morgens 11 tot 12 t de O.L. School aan den Burg, gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting 5 ingezetenen, die zich daartoe aldaar len. 1 Maart 1895. urgemeester en Wethouders voornoemd, Iïriok van Linschoten, Burgemeester. 1, A. Wssstba, Secretaris. J.4ARLIJKSCHE TOELATING van nieuwe leerlingen op de o. 1, scholen. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de jaarlyksche toelating van nieuwe leerlingen op de o. 1. scholen in de gemeente, zal plaats hebben op 1 April 1895, waartoe men zich vóór 20 Maart a. s. moet aanmelden by de betrokken hoofden der scholen, onder ovorlegging van het vaccinatie-bewjjs. Texel, 2 Maart 1895. De Burgemeester voornoemd, Strick van Linschoten. TEXEL, 2 Maart 1895. Ds. van Schaick, pred. bij de Herv. gem. te den Burg, heeft bedankt voor het op hem uitgebracht beroep naar de Herv. gem. te Kolderveen e. a. Donderdagmorgen werd ten kantore van Notaris Dikkers alhier de acte gepasseerd, waarbij het recht van tiendheifing op Texel, is overgegaan aan het Waterschap de 80 gem. polders alhier; het is de bedoeling van dit Waterschap om genoemde beklemming geheel op te heffen. Door Gerrit Thomassen, leerling der school mot uitgebreid leerplan alhier, werd in de afgeloopen maand met gunstig gevolg examen afgelegd als leerling-klerk bij de H. IJ. S. M. Van de 11 sollicitanten naar de betrek king van nachtwacht te Oosterend, is benoemd W. Visser, aldaar. Oudesohild, 27 Feb. Gisteren werd door het plaatselijk nut „Neptunus" hier de laatste leesavond in dezen winter gehouden. De Heer de Jongh, van de Waal, vergastte zijn gehoor op een drietal voordrachten, respectievelijk getiteld„De Toekomst," „Spreken" en „Gebaren." De voordracht was meesterlijk en boeide van het begin tot het eind. De voorzitter, die op hartelijke wijze den Heer de Jongh bedankte, sprak wel een waar woord, toen hij den begaafden spreker de eerste op 't gebied van voordragen op ons eiland noemde. Zeer gaarne zal de Heer de Jongh in een volgend seisoeu hier weer worden gehoord. Eenige dames zongen op verdienstelijke wijze een afscheidsgroet, waarmede de gezellige avond werd besloteü. Oosterend, 1 Maart. Ia den polder het Noorden kan men nog dagelijks groote vluchten wilde zwanen zien. Jagers beproeven tevergeefs ze te naderen. Door Directeur en Commissarissen van het alhier bestaande Ziekenfonds is, wegens het overlijden van den Bode, S. Mossel, in diens plaats benoemd L. Vonk Jz. In Holland's Noorderkwartier begint de protectiebeweging vasten vorm aan te nemen, 't Zijn vooral de bouwboeren uit Waard- Groet en Anna Paulownapolder, die er zich zeer voor interesseeren. Op initiatief van den heer A. Sloos te Winkel trad reeds de heer Korver van den Helder in „Ceres" te Schagen op om een lans voor protectie van graan te breken. Donderdag 1.1. trad met hetzelfde doel de Wel Eerw. heer de Boer van Wieringerwaard in 't Noord-Hollandsch koffiehuis met een uitgebreide rede op; een rede zoo uitgesponnen, dat men a.s. Donderdag het vervolg zal kunnen hooren. Verder is er door een twintigtal belanghebbenden eene v6reeniging, die naar protectie zal streven opgelicht. Aan de heeren A. Sloos en K. Koomen van Barsingerhom, S. Keet van Schagen, Backx en de Boer van Wieringerwaard en Korver van den Helder is het ontwerpen van een reglement opgedragen. zich doen hooren. Door de kiesvereeniging Burgerplicht te Schagen is de heer Gerritsen, lid der 2e Kamer verzocht aldaar op te treden. Deze is echter door eene keelongesteldheid voorloopig verhinderd. Men heeft echter goeden moed by een der door genoemden heer opgegeven adressen te zullen slagen. NC. v. A.) Het slachtoffer van een vergissing. Te Maassluis doet zich het zeldzame geval voor, dat A. Noltee, die bij de loting in October j. 1. een vrij nummer trok, thans voor den dienst is opgeroepen. Niet omdat er eenigen door vrijstelling uitvielen, maar door dien, naar thans is gebleken, een verkeerd nummer is genoteerd. In plaats van no. 27 dat hij trok, werd no. 21 geboekt. Voor A. Nicolai, die no. 21 trok, werd daarentegen no. 27 opgeschreven. Daar de laatste als eenige zoon reden van vrijstelling heeft, wordt het geval nog al ingewikkeld. Toen Noltee zich met vertoon van zijn nummer tot den burgemeester wendde, verklaarde deze aan de zaak niets te kunnen doen, aangezien de termijn daarvoor was verstreken. Noltee heeft zich nu tot den minister gewend. Aan de N. R. Cf. wordt medegedeeld dat in een dezer dagen gesloten pachtcontract voor landerijen in Zeeland de bepaling werd opgenomen, dat bij invoering van graanrechten het contract zou geacht worden ontbonden te zijn. De landbouwers kunnen hieruit zien, wie eigenlijk het meest profiteeren zal by de invoe ring van graanrechten. Spoorweg Alkmaar over Heer-Hugo waard naar Hoorn. By de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot bekrachtiging van een overeenkomst met de Holl. IJzeren Spoorweg Maatschappy betreffende den door deze Maat- schappy aan te leggen spoorweg van Alkmaar over Heer-Hugowaard naar Hoorn. Daar de bestaande spoorwegverbinding tusschen Alkmaar en Hoorn over Zaandam voor het ver keer ontoereikend wordt geacht, omdat deze ruim 81 KM. bedraagt, terwyi de rechtstreeksche af stand 22 KM. meet, doet de behoefte zich meer en meer gevoelen aan eene directe spoorweg verbinding. De H. IJ. S. M. verklaarde zich bereid die tot stand te brengen door een normalen door haar aan te leggen spoorweg. Over een afstand van 6 KM. zal de nieuwe spoorweg, waarvan de geheele lengte 23 KM. zal bedragen, een tweede langs de staatsspoor naar Heer-Hugowaard te leggen spoor beryden en van daar door de welvarende dorpen Obdam en Spierdyk naar Hoorn worden gebouwd. Door deze bekorting zal het personen- en goederenvervoer tusschen beide steden worden bevorderd, terwyi de spoorweg krachtig zal kunnen bijdragen tot ontwikkeling van de streek waarvoor hy is ontworpen en voor de groenteteelt. Maandagavond omstreeks 10 uur traden twee als heer gekleede personen een slagers winkel in de Huidenstraat te Amsterdam binnen om wat worst te koopen. Zij aten het gekochte in den winkel op, maar toen het op betalen aankwam, werd het mis. Op de herhaalde aanmaning van den slager wei gerden zij aan deze geldelijke verplichting te voldoen. Nu was de slager wat driftig uitge vallen, zoodat hij, na een laatst heftig verzoek, een der beide personen beetpakte en hem vierkant door de glazendeur wierp. Sterk bloedend werd het slachtoffer van rijn woede per rijtuig naar het gasthuis vervoerd en de slager onder politie-geleide naar „het bureau." De minister van binnenlandsche zaken moet, naar van goeder hand uit Den Haag wordt gemeld, gereed zijn met een ontwerp tot uitbreiding van kiesrecht, dat slechts op de voltooiing van een in bewerking zijnde herziening der personeele belasting wacht, om naar den Raad van State te worden ver- «onden,

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1