IffltlIEL 8EBEELTE. N°. 774. Donderdag 7 Maart. A#. 1895 Nieuws- @b Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dhn Bueq 30 Cts. Franco per poet door ge heel Nbdjsbland 46 Cts. Naar Ambrika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijt der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummer» 2 Cts. per ntimmer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBona op Tbxbl JAARLIJKSCHE TOELATING van nieuwe leerlingen op de o. 1. scholen. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de jaarlijkscha toelating van nieuwe leerlingen op de o. 1. scholen in de gemeente, zal plaats hebben op 1 April 1895, waartoe men zich vóór 20 Maart a.s. moet aanmelden bij debetrokken hoofden der scholen, onder overlegging van het vaccinatie-bewijs. Texel, 2 Maart 1895. De Burgemeester voornoemd, Strick van Linschoten. Eostelooze INENTING en HERINENTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat gelegenheid bestaat tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich hiertoe aanmelden, op Maandag, 18 Maart 1895, des voormiddags IQ uur ten huize van W. KOPPEN te Oosterend, op Dinsdag, 19 Maart 1895, des voormiddags 11 uur ten huize van Jb. BUIJS te de Cocksdorp, en op Woensdag, 20 Maart 1895, des namiddags 5 uur ten huize van den geneesheer H. H. van der VEGT te de Waal. Texel, 4 Maart 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 6 Maart 1895. Ter .Secretarie ligt voor belangstellenden ter inzage het Kohier voor den Hooi lelijken Omslag, dienst 1895, zooals hetzelve door den Raad der Gemeente is vastgesteld. De geheele aanslag bedraagt een totaal cijfer van f 13736.75(tot een maximum van f 15000 is hefflog toegestaan). Het getal aangeslagen en is 931. De hoogste aanslag is f 250, de laagste f 1.50. Voor de verschillende dorpen is het getal aangeslagenen en de totale aanslag als volgt: Burg, 383 aanslagen; bedrag f 7493.50 Hoogste aanslag f 250. Oosterend, 192 aanslagen; - 1937.75 Hoogste aanslag f170. Waal, 65 aanslagen; 1157.50 Hoogste aanslag f 180. Ben Hoorn, 84 aanslagen; 1041.25 Hoogste aanslag f 72.50. Oudeschild, 142 aanslagen; - 1025.50 Hoogste aanslag f 140. Eierland, 76 aanslagen- 742.00 Hoogste aanslag f 130. Koog, 39 aanslagen; - 339.25 Hoogste aanslag f 24. 931 aanslagen; bedrag... f 13736.75 De laagste aanslag is voor ieder dorp f 1.50. Voor meerdere bijzonderheden verwijzen wij naar het Kohier. De Cocksdorp, 5 Maart. Bij de strandvonderij alhier zijn aangebracht drie vaten olie of vet, gemerkt J H A B. Ze zijn op de Vliehors gevonden. Oudeschild, 5 Maart. Heden kwam er met het ebgetij weer veel ijs langs stroom uit de Zuiderzee drijven. Er werden groote velden waargenomen, alsmede zware schotsen van vele voeten dik. Als de wind niet op de kust komt, bestaat er weinig gevaar voor, dat de geregelde ver binding met den Helder opnieuw inhetonge- reede zal komen. Door de leden der zangvereeniging „Utile Dulci", werd onlangs ook aan den Hoorn eene uitvoering gegeven, ten bate eener arme weduwe. Niettegenstaande de toegangsprijs op slechts 25 ct. was gesteld, werd er toch nog f 28.— ontvangen. Doordien de leden zelf hunne ui'gaven bekostigden, kon het volle bedrag aan de weduwe worden uitgereikt. Bovendien mocht zij nog een som metje ontvangen, voor haar te Oosterend en de Waal bijeengebracht. De waarde van alles wat op den radja van Lombok is buitgemaakt, wordt globaal geschat op ruim drie millioen. De kosten der expeditie bedragen meer. JB.) Hoopen doode visschc n worden opgehaald uit de vij vers van het Vondelpark te Amsterdam, waar de dieren omkwamen uit gebrek aan lucht. Nu zijn een paar honderd mannen en jongens ijverig aan het hakken van bijten in de vroegere ijsbanen. Blokken, van een voet aik, halen zij er uit en dan beginnen zij met netteu en stokken in de gaten te roeren, of grabbelen de visschen met den ontblooten arm er uit. In sommige plaatsen van Nederland worden tegenwoordig piano-concerten gegeven door een knaap van 10 jaren, Raoul Koczalski, welke den 5 Januari 1885 te Warschau werd geboren. Volgens de bladen verwekt het 10-jarig wonderkind door zijn spel groote verbazing bij allen welke hem hooren. Hij draagt stukken voor van de grootste meesters envan zich zei ven, want hoe jong nog, is hij ook reeds toondichter. De bewondering welke voor den knaap wordt aan den dag gelegd, heeft evenwel niet kunnen verhinderen dat door de Haarlemsche politie, op last der justitie proces-verbaal werd opgemaakt tegen de moeder van het wonder kind, wegens overtreding van de arbeidswet, waarbij het verboden is kinderen beneden 12 jaar arbeid te laten verrichten. Zaterdag kwam een man, leunende op twee stokken, bedelen te Schermer (N. H.). In een herberg gebruikte hij zooveel sterken drank, dat hij op den weg bleef liggen. Een oogenblik later miste de herbergier drie biljartballen, en bij onderzoek werden die gevonden in de zakkeu van de inmiddels aan gehouden beschonken bedelaar. Naar de gevangenis te Alkmaar overgebracht, bleek het, dat hij dienzelfden ochtend uit die inrichting was ontslagen en volstrekt niet gebrekkig was. Een landbouwer ia een dorp in Noord- Brabant heeft een arbeider, vader van 8 kin deren, een braaf oppassend man. Tijdens deze koude dagen was voor hem geen werk te bekomen, en toch, zijne vrouw en kinderen moesten eten; honger, nijpenden honger hadden zij, en bedelen, neen, dat wilde de man niet, dan lieverstelen. De man stalvarkens voeder bij zijn boer, die, op een avond de wacht houdende, den man met het gestolene huiswaarts zag keeren, dat varkensvoeder zag verwarmen, opdisschen enhetdoor het hongerige huisgezin zag verslinden. Ter eere van den boer zij gezegd, dat hij het huisgezin aanstonds van het noodige voorzag, en dit nog doet! (N. R. Ot.) Tot dusver zijn bij de Tweede Kamer in zake het tarief van invoerrechten ontvangen 229 adressen van protectionistische strekking, waaronder 25 inhoudende adhaesie aan de motie Dobbelman en 183 inhoudende adhaesie aan de adressen van de Nederl. Protectionis tische Landbouw-Vereeniging, zoomede aan genoemde motie. Daarentegen wordt in 25 adressen verzocht om den invoer van granen vrij te laten. Met ingang van 1 April wordt de ijkkring Hoorn opgeheven en behooren tot den kring van het ijkkantoor Alkmaar al de gemeenten van de provincie Noordholland, gelegen be noorden het Noordzeekanaal. In een der Zuid-Bevelandsche dorpen werden een paar stroopers door een politie beambte achternagezeten. De laatste, hopende een goede vangst te doeD, nam zijn weg over een zoogenaamde weel, doch het ijs was niet sterk genoeg meer en de man zakte tot aan den hals in het water. Op zijn hulpgeroep keerden de vervolgde stroopers op hun weg terug en boden den veldwachter hun bijstand aan op voorwaarde, dat tegen hen geen proces verbaal zou worden opgemaakt. Van den nood een deugd makende, stemde hij in die voor waarde toe, waarna hij zich weldra weder op het droge bevond. Op de meest vriendschappelijke wijze namen daarop beide partijen afscheid van elkaar. Een inzender in „de Telegraaf" geeft het denkbeeld aan om een algemeen pensioen fonds op te richten voor oude lieden, mannen en vrouwen en invaliden en daarvoor te bestemmen hst bedrag der te heffen graan rechten, door hem op 30 millioen geschat. De 10 millioen, die dan nog noodig zouden wezen, konden verkregen worden door ver hooging van de bedrijfsbelasting ook van den werkman, den aanslag daarin van de land bouwers, en door opcenten op de grondbelasting. Het stelsel van lichaamsmeting, naar den uitvinder de „Bertillonnage" genoemd, wordt sedert Oct. ji. te Rotterdam toegepast, voor- loopig op vreemde individuen, als kwartjes vinders, enz. die meermalen, na over de grenzen te zijn gezet, zonder papieren en onder een anderen naam weer het land binnenkomen. De resultaten zijn, volgens de „N. R. Ct," reeds verrassend; sedert die lieden weten dat zij te Rotterdam worden gephotographeerd en opgemeten, komen daar in de laatste weken geen vreemde kwartjesvinders meer, L-' TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1