Buitenland, Op de voordracht voor hoofd der school te Friezenveen komt o.m. voor de heer S. de Boer alhier. Oostebend, 6 Maart. Op de in het laatst der vorige week in het „Wapen van Texel" gehouden „schuttenbesteding", had verhuring plaats van de buurtwegen, die ongeveer f 3 minder opbrachten, dan het vorige jaar. Tot buurtheer werd herkozen de heer J. J. Roeper. Gisteren hield de Vereeniging „Nut en Genoegen" hare laatste vergadering in dezen winter. De Heer P. Haremaker las, ten genoege van de niet zeer vele aanwezigen, een stuk van W. A. van Rees, getiteldEen braaf Soldaat. Dit stuk is als lezing uitstekend geschikt, omdat het „een slot heeft, dat pakt". De vaste bijdrage werd gehouden door den Voorzitter met„De Kunstkoopersdochter" van S. M. Böeseken. Verder werden nog voorgedragen„De drie Vrienden", „Moeders" en „De Vloek", resp. door de heeren J. C. Bakker, P. Haremaker en den Voorzitter. Bij het sluiten werd een korte terugblik geslagen op de werkzaamheden in den afge- loopen winter, waaruit bleek, dat de vereeniging wèl geslaagd was. Men schrijft uit 's-Gravenhage van 3 MaartDe laatste trein van den Staatsspoor weg, die hier ter stede tegen middernacht moet aankomen, is met een vertraging gister avond het station binnengeloopen. Oorzaak hiervan was een oponthoud met treurigen afloop. Tusschen Utrecht en Vleuten hield de trein stil ten gevolge van het gebruik maken van de noodrem in een derde-klasse wagen, waar twee passagiers twist hadden gekregen en de een den ander met een dolk mes dreigde. Da medereizigers vonden 't toen raadzaam, den trein te doen stoppen. Toevallig hield de machinist stil op een brug en toen de machinist van de locomotief sprong om naar den wagen te gaan van waar het sein was gegeven, stapte hij, door de duisternis misleid, in het water met het gevolg, dat hij verdronk. De trein heeft toen zijn weg vervolgd tot Gouda, alwaar van het gebeurde kennis werd gegeven aan de politie, welke de twistenden, die indirect schuld hebben aan den dood van den machinist, in verhoor nam. Als een bewijs hoe slecht het gesteld is met onze vogels en hoe hongerig zij zijn, kan het volgende dienen. Zaterdagmiddag werd op eenigen afstand van de Centrale Werkplaats te Zwolle een haas door eenige kraaien bespeurd; zij schoten uit de lucht op het dier neer en in een oogwenk waren er een dertigtal anderen bij. In korten tijd was er van den armen langoor niets meer te bespeuren. Eenige werklieden der werkplaats, die het geval gezien hadden, konden er niet zoo spoedig bij komen om den kraaien hun prooi te ontrukken. („Z. C") Door een comité van onderscheidene werk- liedenvereenigingen te Amsterdam wordt de volgende waarschuwing gedaan aan de werklieden in Nederland buiten Amsterdam. De bouw der a. s. Tentoonstelling te Amsterdam, zal ontegenzeggelijk eenige drukte teweeg brengen. Hierdoor aangelokt, kon het zijn, dat vele werk lieden in ons Vaderland een kans wilden wagen, om in de hoofdstad werk en brood te zoeken. Velen zouden misschien een sober, een half bestaan prjjs geven, om te Amsterdam te vinden werk Neengeen werkze zouden hun sober stukje brood, zeer waarschijnlijk inruilen tegen werke loosheid. De Tentoonstellings commissie toch, heeft besloten goene werkl. in dienst te nemen, dan die reeds minstens twee jaar te Amsterdam woonachtig zijn. Of dan degenen die aan de tentoonstellingsbouw geplaatst worden hunne vorige plaatsen niet zouden openlaten Gewismaar, die waren bjj de werkeloozen. Op den eersten dag dat de commissie voor werkverschaffing zitting hield, gaf zij reeds drie duizend kaarten uit. Een sprekend bewjjs, dat niet eens alle werkloozen aan de tentoonstelling werk zullen kunnen vinden. Hierom hebben eenige Amsterdamsche werk liedenverenigingen het noodig geoordeeld, hen die niet in de hoofdstad wonen te waarschuwen, opdat zij, die toch gaan, ten minste niet onge- waarschuwd gaan. Ieder is natuurlijk geheel vrij, waar hij gaan wil, doch, wanneer men den ander gereed ziet te dwalen, is men niet vrij om te zwijgen, dan moet men spreken. Ia de eerste twee maanden van dit jaar zijn in de Gemeente Achttienhoven reeds evenveel sterfgevallen voorgekomen als in 't geheele jaar 1894. Negen personen zijn reeds overleden, de meesten zijn kinderen, onder welke veel long ontsteking heerschte. Het hoofd der school zegt tot een meisje, dat herhaaldelijk de school verzuimt, en ook den vorigen dag er niet geweest is„vraag aan moeder, of zij straks even aan de school komen wil; mijnheer moet moeder spreken." In plaats van moeder verschijnt des middags, naar het „Nieuwe Schoolblad mededeelt, het volgende briefje Mfjnheer Ik begrijp wel waarom dat ik moet compereren maar iemand ken maar in eens niet uit zijn huishouden en vooral met de klok van twaalf uur met het eete koken. Ik weet zelf wel dat mijn dochtertje veel 'thuis blijft en dat een herder op zijn schapen moet passen, maar de gelegenheid ken al eens te voren komen de rede dat zij gisteren ochtend 't huis is geweest is omdat zij te laten is gekomen en toen dorst zij niet aan te schellen., U zal zeggen dan had jij haar eerder klaar moeten maken maar daar komt wat kijken in een huishouden met zes kinderen wij zullen maar niet meer schrijven want de mindere is toch de ondergebukte. Ik noem mij haar moeder Vrouw v. Z. Uit Kaldenkirchen (Duitschland) komt het bericht, dat van een opheffing vanhetv6rbod van veeinvoer uit Holland, niettegenstaande do talrijke verzoekschriften aan de Regeering, in den eersten tijd nog geen sprake is. Over de weersgesteldheid in Maart schrijft Falb: 1-6 Maart: Het begint te regenen, de regens nemen toe en breiden zieh uit. De temperatuur is in 't begin tamelijk hoog en gaat dan achteruit, maar stijgt spoedig weer, In de laatste dagen wordt het hier en daar stormachtig. 7-12 Maart: Een weersparoxisme van in 't oog springenden aard, dat zich in 't Noorden door sneeuw stormen, meest echter door sterke regens bij dooi weer zich uit, en hier en daar door hoog water begeleid. De He is een kritieke dag van den eersten rang met maansverduistering, theoretisch de op een na kritiekste van 't jaar. 13-16 Maart.' De neerslagen nemen af. De temperatuur zal waarschijnlijk in 't Westen teruggaan, terwijl zij in 't Oosten stfjgt. 17-20 Maart. Nieuwe maar onbeduidende toename van de neerslagen, vooral in 't Westen en in 't Zuiden. Zwakke sneeuwbuien zijn te verwachten. 21-23 Maart, Toeneming der sneeuwbuien en vriezend weer. 24-26 Maart. Het wordt in 't oog springend warmer. De regenbuien nemen toe en breiden zich uit. In 't Zuiden sterke sneeuwbuien. De 26ste is een kritieke dag van den 2 den rang met zonsverduistering. 27-31 Maart. Sneeuwbuien met stormen uit het Westen. De koude neemt toe. Hier en daar onweer met sneeuwjacht. Inderdaadgeen blij vooruitzicht. Roeiriemen met Meppen. Da roeispaan met kleppen bestaat uit een stang, welke in de lengte van de boot verschuifbaar is en aan het achtereind van kleppen voorzien is, die achterwaarts bewogen het water wegduwen, maar voorwaarts bewogen met de kanten zonder druk door het water gaan. Op elke zijde der boot liggen twee zulke klepriemen. De beide stangen zijn door een hefboom ver bonden, zoodat ze gelijktijdig in tegenoverge- stelden zin bewogen worden. Door boven boord uitkomende kleine hefboomen, met handvatsels, die naar binnen uitstekeD, worden de beide klepriemstelsels in beweging gebracht. Zonder roer kan de boot gedraaid wordeD, als men het eene stelsel beweegt en het andere iu rust laat. (VI. Gt.) Een nieuw gezichtspunt waarom dokters rekeningen somtijds niet betaald worden. Prof. Demosthenes wijst volgens het „Bullitin Médical" op het gevaar van besmetting, dat voor doctoren gelegen is in het ontvangen van geld, van aan besmettelijke ziekten lijdende patiënten. Hfj acht het wecschelijk, dat zulk geld bewaard wordt in een taschje, van metaal of een ondoor dringbare stof vervaardigd, dat door de vlam of koking gesteriliseerd kan worden. Misschien is uit deze menschlievende vrees voor het welzijn der doctoren het nu en dan voorkomende feit te verklaren, dat sommige patiënten hun dokters rekening in het geheel niet betalen. Van den EDgelschen geleerde, John Lub bock, bekend door zijne werken over de insecten is onlangs weder een studie verschenen omtrent de spinnen. Na verscheidene dezer insecten ge wogen te hebben, zoowel vóór als na hun maal, maakt Lubbock de volgende gevolgtrekking Een volwassen persoon zoude, om naar ver houding van zijn gewicht even veel te eten als een spin, per etmaal moeten verorberen: twee geheele ossen, dertien schapen, tien varkens, en vier vaatjes visch. Het is dus juister in 't vervolg van iemand die grooten eetlust heeft te zeggenhij eet als een spin, en niet meer de uitdrukking te bezigen.' h)j eet als een wolf. Terwijl dezer dagen uit Petersburg de welgemeende raadgeving aan het Japansche gouvernement werd gericht om de vredesonder handelingen toch niet langer te vertragen, daar het daardoor in conflict zou kunnen komen met Engeland, Frankrijk en Rusland, verneemt men nu uit Engelsche regeeringskringen dat men zich daar meer en meer verontrust over de gevolgen van den oorlog in het Oosten. Wij moeten, schrijft de Pall Mall Gazthans rekenen met eene nieuwe mogendheid, die waarschijnlijk door het succes aanvalslustig is geworden. De Japansche vloot is nu versterkt met vijf Chineesche oorlogs schepen en in Engeland staan nog groote en eenige kleinere oorlogsvaartuigen op stapel. Het Oosten zal nu ook, wat de militaire macht betreft, met het Westen den wedstrijd beginnen. Zoolang Japan van zijne overwinningen een gematigd gebruik maakt, hebben wij geen grond voor vrees. Maar in de verbittering van Japan tegen Engeland kan men reeds een slecht teeken voor de toekomst zien. Thans houdt het Rusland in toom; maar wat zal er gebeuren wanneer China tusschen Frankrijk. Rusland en Engeland wordt verdeeld. Wij zullen dan ook een deel krjjgen, maar wij verliezen het onzijdig grondgebied dat ons tevens beschermde. Wij hadden bondgenooten van Japan moeten zijn. Men vreest in Engeland voor een algemeene werkstaking in de schoenenindustrie. 200.000 man zouden daaraan deelnemen. Te Weenen heeft de politie een man gevangen genomen, die er zijn beroep van maakte, kinderen te verhandelen. Hij kocht arme kinderen van de ouders en verkocht die aan een man in Holstein voor tweehonderd florijnen met vijftig florij nen commissieloonDe arme kleinen werden dan op een bijzondere wijze behandeld, zoodat zij voor hun leven dwergen bleven. Een vreeselijke sneeuwstorm heeft teG&néve het vei keer totaal gestremd, de treinen konden nóch aankomen, nóch vertrekken en in de straten was de passage geheel belemmerd. De Fransche regeering heeft een wetsontwerp gereed betreffende werkstakingen van werklieden in den staatsdienst. Overwegende, dat sommige takken van dienst niet zonder ernstig gevaar voor het land kunnen stilstaan, wordt bepaald, dat werklieden bij de spoorwegen en in de arse nalen in vredestijd van den legerdienst zullen worden vrijgesteld en in oorlogstijd zullen worden gerekend tot de niet beschikbaren. Daartegen worden hun zekere verplichtingen opgelegd in het belang der landsverdediging. Het ontwerp straft hen die het werk staken en anderen daartoe ophitsen. De werklieden in de Staatsfabrieken van tabak en lucifers zijn bij dit ontwerp niet betrokken. Spoorwegongeluk in Mexio. Men seint uit Mexico, dd. 1 Maart: Een vreeseljjk ongeluk is gisteren op den Inter Oceanischen Spoorweg gebeurd. Een trein met pelgrims, op weg naar Mexico, derailleerde bjj Temamatla, met het gevolg dat 104 personen werden gedood en 85 gewond. De ontsteltenis in de hoofdstad is groot. Kunstmatige Katten worden van uit Parijs in den handel gebracht en zijn in elke huishouding aan te bevelen, daar zy geen onderhoud noodig hebben en onschadelijk zijn. Zij worden 's avonds opgewonden en snorren, piepen, miauwen en zetten kattenbochels in één stuk door; ze draaien de fonkelende oogen rond en verdrijven alle muizen en ratten door den angst. Des daags is het een aardig kamersieraad. Een hoogleeraar te Weenen, professor Wag ner, die aan het hoofd staat van de psychiatrische afdeeling, heeft een nieuwe geneeswijze voor

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2