Buitenland. Marktberichten. J. DE JOMGH, E. i S. te Je Waal'. De HÜISMESWOMNG en LANDERIJEH „Zaanflam," in Waal en Bnri, te taaien bii HUTSPEPARTEMEHT TEXEL. PREDIKBEURTEN. ADYERTENTIËN. De boterprijs in Friesland is sedert Zaterdag jl. reeds weder met f 3 per 1li vat gedaald. De hoogste prijs was toen f 38; nu werd Woensdag op de weekmarkt te Saeek f 85 voor de eerste soort betaald. Het hoofdbestuur van den „Ned. Brood-, Koek- en Banketbakkersbond" heeft per adres aan de Tweede Kamer zich tegen graanrechten verklaard, o. a. ook op grond, dat een belasting op de eerste levensbehoeften in werkelijkheid niet zou strekken tot verbetering van den toestand van den landbouw, maar wel zou ten gevolge hebben, het leggen van lasten en zorgen op dat groote deel des volks, dat in het dagelijksch brood zijn voornaamste voedsel vindt. In den laatsten tijd vertoonen zich in de omstreken van Heusden tal van ganzen, waartegen door de jachtliefhebbers met harte lust wordt te velde getrokken. Ook de burgemeester eener naburige gemeente in de meening verkeerende dat zijn ambt hem tevens het brevet gaf zonder machtiging van hooger gezag schadelijk gedierte te schieten, trok met eenige genoodigden op de ganzen- jacht. Hij had er echter niet op gerekend dat de politie, die zich op het jachtveld schuil hield, eene andere zienswijze was toegedaan, zoodat vermoedelijk proces-verbaal tegen hem is opgemaakt. Raoul Koczalski is niet afgeschrikt door het proces-verbaal, dat Zondag 11. te Haarlem door de politie tegen hem is opgemaakt, want Zondag 10 dezer geeft hij wederom terzelfder plaatse een concert. Ook te Breda is tegen de moeder van den jongen pianist proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der wet op den kinderarbeid. Naar aanleiding dezer bekeuringen welke de 10-jarige pianist hier te lande ondergaat, deelt men uit Leipzig mede dat het jonge mensch twee maanden geleden aldaar in het Kiystal-Palast is opgetreden, doch toen overal werd geannonceerd als de 12-jarige hofpianist R. Koczalsky. Hij verjongt dus snel. De Haagsche correspondent der „Midd. Crt." vernam aangaande de kieswet van „iemand die het weten kan", dat het voor stelde kiesrecht ten deele op het capaciteiten stelsel is gebouwdeen aantal examina, niet alle van de zwaarste soort, zullen elk kies bevoegdheid geven. Daarnaast schijnt de huurwaarde van de woning te zijn aangenomen als een kenmerk van welstand, en zelfs het werkloon, dat iemand pleegt te verdienen, moet bij de regeling in aanmerking zijn ge nomen. Verder is het stelsel van eigen aangifte aanvaard, waardoor zeker het kiezers korps vrij wat kleiner zal zijn, althans na verloop van eenige jaren, dan het kon wezen. Concurrentie. Te Goes (zoo schrijft men van daar) werden gisteren twee nieuwe winkels geopend, één in sigaren, tabak en „aanverwante" artikelen, zooals eau-de cologne, koffie en thee; en ééne broodbakkerij. In eerstgenoemden winkel kregen de 500 eerste hoopers een sigarenkoker toe, terwijl de bakker geannonceerd had, dat hij den eersten dag bij ieder tarwebrood van 10 ets. een krentenbrood van 7 ets. toegaf. Natuurlijk hadden beide zaken den eersten dag eene goede afname, en vooral bij den bakker was de toeloop van het publiek zóó groot, dat in de nauwe St.-Jacobstraat het verkeer gestremd was. Velen, die zich om 12 uren aanmeldden, konden eerst om 8 uren 's avonds hun krentenbrood krijgen, en daarom was het toch eigenlijk te doen. Vermoedelijk heeft deze bakker dien eersten dag zijn eigen brood niet verdiend, terwijl het de vraag blijft of de volgende dagen hem schadeloos zullen stellen voor al de „toegift" van den eersten dag. Tot zulke dwaasheden verleidt een verkeerde zucht tot concurreeren. Een nieuwe sport. Graven of spitten als lichaamsoefening! Van alle lichaamsoefeningen is graven of spitten de beste. Daarbij is elke spier, elke ader, elke zenuw van het lichaam in werking. Niets is zoo bevorderlijk voor een goede spijs vertering, zulk een heilzaam middel tegen zwaarmoedigheid, slapeloosheid en afgematheid van het hoofd of verslapping van de zenuwen, als eens of tweemaal op een dag een uur lang flink te graven. CottGard.) De politie te Amsterdam heeft in den nacht van Zondag op Maandag een mooie vangst gedaan. Een Duitscher kwam zich beklagen, dat hem in een verdacht huis, welk en waar kon hy zich niet precies me&r herinneren, 6000 Mark ontstolen was. Het bleek weldra, dat hij in „Bierhalle zum Cambrinus," Pijlsteeg no. 11, geweest was. Dit huis werd door een Duitscher gehouden en voornamelijk Duitsche mannen en vrouwen plachten er d6 vaste bezoekers te zijn. De bestolen vreemdeling had het eerste gedeelte van den avond in verschillende bierkneipen van de Warmoesstraat doorgebracht en in elk daarvan vermoedelijk vrij diep in vele glaasjes gekeken. Hij wist dus niet juist meer, wat er daarna met hem gebeurd was, maar waarschijnlijk is het, dat hy door eene der „habituees" van de genoemde bierhalle op straat is aangesproken en meegetroond naar de Pijlsteeg. Om vier uur verscheen dus Zondagnacht een groot aantal rechercheurs voor het bij de politie sinds laDg verdachte huis, verschafte zich toegang en nam alle aanwezigen naar het hoofdbureau mede. Van daar zijn eergisteren, een heele gevan geniswagen vol, naar het huis van Bewaring over gebracht, om weldra, als zonder middel van be staan over de grenzen g6zet te worden. Den eigenaar van het café, die vrouw en kinderen heeft, werd aangezegd; dat hij te zorgen had met den meesten spoed het land te verlaten. In den laatsten tyd, zeker reeds in het vooruit zicht der naderende tentoonstelling, is het te Amsterdam eene ware invasie van vrouwen zonder beroep, vooral uit Antwerpen. De politie krijgt dus de handen vol. („Tel.") In Berlijn is officie gecorstateerd dat er Limburger kaas bestaat, bestaande uit 60 pCt. margarine en 40 pCt. kaasstof uit melk. De vrees wordt uitgesproken, dat dit niet de eenige soort is, die op zoodanige wijze vervak clit wordt. Australische boter. Als een staaltje van den toenemenden uitvoer van Australische boter naar Engeland, waarvan tien jaar geleden nog geen sprake was, z(j hier medegedeeld dat de vorige week te Londen arriveerden: Het stoom schip „Ormuz" van Australië met 22604 kisten; het stoomschip „Maori King" van Australië met 16363 kisten; het stoomschip „Dorie" van Nieuw- Zeeland met 10525 kisten, uitmakende te zamen 1.237.000 kilo boter. Wanneer we nu letten op het Londensche marktbericht, dat er in H geheel geen vraag is naar Nederlandsche boter, dan ziet het er, wat dezen tak van nijverheid betreft, in de toekomst voor den Nederlandschen landbouw allesbehalve opbeurend uit. De onderhandelingen tusschen China en Japan vorderen betrekkelijk goed en het denkbeeld wordt reeds overwogen om de vredesgezanten elkander eerst te Simonaseki te doen ontmoeten. Worden dan de volmachten van beide partijen in orde bevonden, dan kunnen onmiddelfjk te Hirosima de eigenlijke vredesonderhandelingen beginnen. Waarschijnlijk zullen de tijdingen uit Manschoerije wel een gunstigen invloed op de onderhandelingen uitoefenen. Het schijnt toch dat aldaar het oorlogsgeluk naar de zfide van China is overgegaan. De berichten uit Hirosima gewagen toch van herhaalde aanvallen der Chi- neezen op het Japansehe leger, waarbij dit laatste met zware verliezen moest terugtrekken. In het Zuiden rukken evenwel de Japanners altijd vooruit en het behoeft niet lang meer te duren of hun leger staat voor Takoe. Ook te Tokio wordt de wensch naar vrede levendiger. Reeds sedert langen tfid zijn er te Toulon op kosten van het Pransche gouvernement proeven met een onderzeesche boot genomen. Nadat die proeven meer dan een millioen gekost hebben, is nu eindelijk geconstateerd dat de boot onbe woonbaar is. Kapitein „Nemo" zal dus vooreerst geen op volgers hebben. Volgens de „Revue Medicale" is onlangs eene voortvluchtige vrouw uit Essen aangehouden op grond van haargewicht. De echtgenoot had uitgevonden, dat zijne vrouw naar een plaatsje in Hongarfie was vertrokken en seinde aan de politie„Eene dame aan te houden, die met dien en dien trein aankomt en 83 kilo weegt." In den trein waren heel wat lijvige dames, zoodat zfi allen werden uitgenoodigd zich te laten wegen. Een van haar woog precies 83 kilo en bleek inderdaad het ontvluchte „duifje" te zfin: De rijke boer Pap, te Feke te Gyarmat (Hongarije), werd dertien jaar geleden verlaten door zfin vrouw, met wien hij toen een jaar getrouwd was. Hjj deed geen moeite om haar of den man, met wien zfi wegliep, te vinden. Maar eenige dagen geleden kwam zekere Gabriel Soki hem vertellen, dat h(J (Soki) het was, die hem indertijd zfin vrouw had ontroofd. Hjj was nu echter een „Nazarener" geworden, en een der eerste voorschriften dier sekte is, alles, wat men onrechtvaardig bezit, aan den waren eigenaar terug te geven. Hfi zou daarom Pap zfin vrouw terugbrengen, met hare vijf kinderen erbfi. Pap gaf, toen h(j van de eerste verbazing be komen was, Soki een flink pak slag. Maar daarmee was de zaak niet uit.^Soki wil de vrouw niet houden en Pap wil haar niet terughebben. En nu zal het gerecht moeten beslissen wie voor haar en hare kinderen zorgen moet. Langs den meer en meer gebruikelijken weg. Een weduwnaar te Frankfurt, die 't maar niet met z{jn oudste dochter kon vinden, zette een huwelijksadvertentie in de couranten er kwam een zoo groot aantal ernstig gemeende aanbiedingen, dat de keuze heel moeielfik werd. Het best beviel hem de brief eener dame, die kort en bondig schreef dat ze wilde trouwen, omdat ze thuis een onaangenaam leven had. Hij stuurde onmiddellijk antwoord en per brief werd een bijeenkomst te Höchst bepaald. De weduwnaar begaf zich op het bepaalde uur naar het station, reed naar Höchst en wachtte, in een aangewezen woning, de komst zijner „aanstaande" af. Spoedig kwam ze opdagen, maar wie beschrijft zijn ontsteltenis toen de dame, door 't afnemen van haar voile hem 't gelaat zijner dochter te zien gaf. Natuurlijk viel de juffer „stijf van er zelf". Vader en dochter hebben aan niemand iets van de scène verteld, die zich later afspeelde. Leiden, 8 Maart. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 130 a f 235 9 Stieren f 72 a f 221Veulens stuks; f af 101 kalfkoeien f 132 a f 205; Melkkoeien f 132 a f 205; 70 Varekoeien f a 86 Vette koeien f 130 a f 23540 Vette kalveren f 36 a f 81, 95 Magere kal veren 3,50 a f 10; Graskalveren f a f 16 Vette Schapen f 18 a f 35. 84 Schapen weide) f 12, a f 22,— Paarden f af jarige 40 Magere Varkens f 15 a f 36 Vette Varkens a. 72 Biggen f 4 a f 12. Londen, 7 Maart. Ter veemarkt zjjn aangevoerd 100 Runderen, 1000 Schapen en lammeren 15 kalveren, Varkens. Men roteertRunderen 0,40 A 0,65Schapen en lammeren 0,67s a 0,92® kalveren 0.40 0 77»; varkens a Zondag 10 Haart. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. Koog. Voorm. 10 uur Ds. de Mazuke. Den Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. van Schaick. Oosterend. 's Avonds 7 uur de Hr. Baeends. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Baeends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kupebus. Heden overleed na een langdurig doch geduldig lijden onze geliefde echtgenoote en moeder, WILLEMPJE BRUIN, in don ouderdom van 55 jaar. Uit aller naam, J. Jz. ROEPER, Veen. Tot onze diepe droefheid overleed heden plotseling onze innig geliefde Echtgenoot, Broeder en behuwdbroeder, MAARTEN GRAAF, in den ouderdom van 63 jaar en ruim 4 maanden. Texel, 6 Maart 1895. Wed. M. GRAAF. K. GRAAF. Wed. T. GRAAF. Strekkende tot algemeene kennisgeving Voor de vele blijken van belangstelling bjj de geboorte van hun zoon ondervonden, betuigen ondergeteekenden hun hartelijken dank, J. H. SCHUMAKER. A. SCHUMAKER-List. Arnhem, 4 Maart 1895. DANKBETUIGING. Aan allen, die zoo liefderijk hulp hebben verleend aan mijnen echtgenoot, SIMON MOSSEL, bij het droevig ongeval, hem op 23 Febr. j.l. overkomen, betuigt ondergeteekende by deze haren hartelijken dank. Wed. S. MOSSEL. Oosterend op Texel. VERGADERING DONDERDAG 14 Maart, a. s 's avonds 71/» uur. Aangezien Ds. VAN KLEEFF verhinderd is in bovengemelde vergadering als spreker op te tred-"- zal de spreekbeurt worden vervuld door den Niet-leden toegang tegen betaling van 15 Cts. T& huwt* Sd. KEIJSER Pz,

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2