1heeThomson vraag Schepp's Veekoeken, dp Zateriag 30 Maart 1895, 's awls 7 are, Mersplaats. G. J. O. D. DIKKERS, Te koop beste Zaai-schokkers, Een klamp best gewennen Klaverhnoi. PAARD Behangselpapier en Randen, Kruideniers-, Grutterswaren Ondergeteekende bericht GELD beschikbaar C. B. KEIJSER. Feuilleton. Spoorloos verdwenen. zal publiek verkoopen Twee perceelen WEILAND Te koop: Jb. BAKKER Albz. D. C. DROS JET. H. Veehouders Roman door A. D. 7. Eerste afdeeling hoofdstuk IV. Notaris te Texel, in het logement de Zeven Provinciën te OUDESCHILD OP TEXEL. 1. Eea perceel Weiland, genaamd Greppelstuk, gelegen in het Hoornder Nieuwland te Texel, groot 1,57.70 Heet. 2. Een perceel Weiland, genaamd Hoeft Elzen bosch, aldaar, groot 1.85.20 Heet. Combinatie van perc. 1 en 2. 3. Een perceel Weiland, genaamd Schetterskoog aldaar, groot 2.02,40 Heet. 4. Een Huis en Erf aan het Oudeschild op Texel, vroeger bewoond door Mej. de Wed. Hulenius. 5. Een Hnis en Erf annex (de Jansoniuskerk.; 6. Een Hnis en Erf annex (de Boet.) Combinatie perc. 4, 5 en 6. 7. Drie Woningen (pakhuis) op de haven te Oudeschild op Texel. (Deze drie woningen worden eerst afzonderlijk geveild en daarna gecombineerd.) 8. Twee Hnizen en Erven in de Kerkesteeg te Oudeschild op Texel. (Deze twee huizen worden eerst afzonderlijk geveild en daarna gecombineerd. Behoorende tot de nalatenschap van Mej. A. NIEUWENHUIZEN, weduwe van den Heer W. HILLENIUS. UIT DE HAND TE HUUR: gelegen by het Bierhuis „Burgzicht." Te bevragen by Jb. HOEDEMAKER. geteeld Hofstede Wageningen en aldaar te zien; pr(js f9.— per Heet, zoolang de voorraad strekt. P. DROS Azn. Te bevragen by IJ. RAN. te koop gevraagd, klein ras, ouder dom tusschen 4 en 7 jaar. Opgaaf van prys en waar te bezichtigen fr. brieven G. HOFER, Vroomstraat, Nieuwediep. Evenals vorige jaren heb ik ontvangen de nieuwste STAALBOEKEN, van en beveel my in ieders gunst aan. Tevens biedt ik aan, nog eenige Karpetten van verleden jaar, met 7 procent korting a contant. UEd. Dw. Dnr., Parkstraat, Burg, Texel. REKKING van WOENSDAG 6 Maart 1895. en al wat tot het vak behoort, tot concurree- rendste prijzen. Binnenkort aanvoer van prima Eng. Kolen en Eng. Gascoaks, haven Oudeschild. Bestellingen aan bovenstaand adres. UIT DE HAND TE KOOP: by R. JOH. KEIJSER. De le pry's van f 10. is heden gewonnen door S. VAN BERKUM te Hookn, de 2o prys f 10.- door Wed. S. POLAK, Groen markt te Gobinchem, de 3e prys f 5.— door N. van VELSEN, Naarderstraat, Hilvebsum Iedere Woensdag ten 2 uur verloting, voor IEDER TOEGANKELIJK, Kloveniersburgwal 25 Amsterdam. de ontvangst van een prachtige party Mans-, Kinder- en Jongenspetten, van de nieuwste soorten; een party Kinderbarretten en de aller laatste modellen Fantaisie en Deukhoeden, zwart en gekleurd. De pryzen zyn zeer laag; a contant 6% korting. Aanbevelend, UEd. Dw. D. Pli. VLESSING. onder verband van landerijen met voldoende overwaarde tegen renten van 4 tot 47a Op handteekening met borgtocht tegen overeen- tekomen voorwaarden. J. H. MOOJEN. waarvan monsters, prijzen en verdere inlichtingen op lranco aanvrage te verkrijgen zijn. Garantie voor al onze te leveren veevoeders. De nacht werd door geen enkel ongeval verontrust Bt) het aanbreken van den dag liet Francis Garnier alle mond- en krijgsbehoeften ontschepen, vervolgens koos hy een tiental zeesoldaten uit, die hem bekend waren als voorzichtig en moedig tevens, die onder het bevel van een vertrouwd moedig sergeant- majoor op verkenning uit moesten in de richting van Hanoi, De dag werd verder gebruikt voor het nazien van de wapens en verdeeling der mond- en krijgsbe hoeften. Eerst vrij laat in den avond kwamen de soldaten, welke op verkenning waren uitgezonden weer terug. Z{) hadden zich op vrij grooten afstand van het kamp gewaagd zonder iets op te merken. Op hun terugweg hadden zjj een annamitische boer gevangen genomen, dien zQ met zich mede brachten. De boer bleef onbewegelijk staan te midden der franschen en keek ze nieuwsgierig aan. H(j sloeg zjjn listige blik rondom zich en was blijkbaar meer wantrouwend dan vreesachtig. Garnier die vrij vloeiend het annamitisch sprak, beproefde te vergeefs hem te ondervragen; de boer keek hem maar scherp aan zonder iets te zeggen. Ik geef u nog vijf minuten om uw spraak terug te krijgen, zei de commandant ongeduldig. Indien ge dan nog bljjft zwijgen, laat ik u fuseleeren. Zonder twijfel begreep de gevangene dit gezegde zeer goed, want dadelijk begon h{j te spreken. De commandant vroeg hem voor het overige zeer weinig. Hy wilde alleen weten, hoeveel manschappen zich in de forten van Hanoi bevonden. De boer maakte een zwaaiende beweging met zjjn beide armen en stak daarop zijn tien vingers een voor een omhoog. Voor de anderen was dit antwoord onverstaanbaar, maar voor Garnier, die zooveel gereisd had in China, was deze mimiek zeer duidelijk. Zeer goed mompelde Garnier. Er zijn tien duizend gele koppen in de forten. Dat zal er heet van door gaan, Eenige dagen later waren alle voorbereidselen genomen. De eommandant stelde zich daarop aan het hoofd van de troepen en weldra rukte men op in de richting van Hanoi. Dien zelfden avond nog kwam men in het gezicht van een klein fort ten noorden dier stad. Op de wallen kon men de annamitische soldaten duidelijk zien. Zonder twijfel hadden zij niet verwacht zoo spoedig te zullen worden aangevallen, Garnier riep zyn beide officieren tot zich en gal bevel tot den aanval. Toen de troepen op ongeveer vyf honderd meter afstands waren genaderd, verschenen de annamitische soldaten op de wallen en losten hnnne geweren. Deze droegen echter niet ver genoeg om eenige sohade aan te richten onder de franschen, terwyi deze voorzien van veel betere vuurwapenen, weldra eene groote slachting aanriohten onder de annamiten. Binnen twintig minuten was het eerste fort genomen. De commandant gaf dadeiyk bevel de gevangenen te ontwapenen en liet tevens onmiddeiyk het tweede fort, de Pagode van den Grooten Bouddha, som- meeren om zich over te geven. Dit stond onder het bevel van den onderkoning van Tonkin zelf. Nguyen-trie-Fong gevoelde dat hy verloren was. Hy had de franschen als meer voorzichtig en minder stoutmoedig aangezien. Hjj kon ook geen bericht zenden van zyn nederlaag aan Hué, opdat deze hem hulp kon verleenen. Hy beproefde op de listige wyze, eigen aan de bewoners van Azië, te parle- menteeren. Francis Garnier had eenige gevangenen ondervraagd. Hy wist nu, dat het fort geen 10000, maar 7000 verdedigers bevatte. Garnier van zyn kant hoopte ook de admiraal Dupré te kunnen waarschuwen en een duizendtal manschappen te ontvangen voor de beslissende slag te wagen. De tyd drong echtèr en na verloop van een week besloot hy den aanval te wagen. De tweede slag was bloedig en hardnekkig. Vyftig franschen werden gedood, maar dank zy de moed van den commandant en van de manschappen, waarover hy het bevel voerde, kapituleerde het fort van de Pagode der Groote Bouddha den lOan December om vyf uur des namiddags. De onderkoning van Tonkin, had doodeiyk getroffen, de vlucht genomen, een groot aantal gevangenen in handen der vyanden achterlatende, een groot aantal geweren eene groote hoeveelheid kruit en lood en een kolossale voor raad ryst. Het was eene sohoone avond, Darcourt en Balny stonden naast elkaar op de overblijfselen der muren te kyken naar de vrooiyk babbelende soldaten. Etienne dacht aan Clemence, die bepaald zeer verheugd zou zyn, wanneeer zy het roemryk feit vernam, Adrian daarentegen dacht slechts aan het behalen van over winningen. Hy droomde reeds van de verovering van geheel China. Kyk, zei hy tot Etienne, wy zullen met dit handjevol volks Peking biDnen dringen, evenals generaal Couson Montawban. "Wy zullen te Parys terugkomen overdekt met diamanten en edelgesteenten. Ik voor my heb zeer gewichtige plannen. Ik zal een dozyn zeer lieve Chineesche dametje mede nemen voor myne gezelschaps juffertjes I Hoofdstuk V. Schoone droomen duren lang maar mooie dagen kort. Na deze twee gevechten hadden de soldaten behoefte aan rust. Daarenboven had de commandant een brief ontvangen van admiraal Dupré. Hy wachtte de versterking aan den gouverneur van Cochinchina gevraagd. Ü6 soldaten wandelden door de straten van de stad Hano en geraakten reeds thuis met de bewoners, die bevonden, dat die fransche duivels toch nog zoo slecht niet waren. Francis Garnier handhaafde in zyn leger de strengste orde. Met doodstraf werd hy bedreigd, die eens anders eigendom niet eerbiedigde. En als het geval eens mocht voor komen, dat zyn bevel niet werd opgevolgd, wist ieder, dat de eommandant niet zou aarzelen zyne bedreiging ten uitvoer te doen brengen. Naar mate de dagen verliepen, begon de com mandant zyne onrust voelen vermeerderen. Te Hué zou men de nederlaag, door Nguyen-tri-Foung geleden, wel hebben vernomen. Bovendien wist Garnier van de gevangenen, dat zyn overwonnen vyand aan zyn wonden was bezweken. Den 20en December tegen den middag bracht eene kleine troep, op verkenning uitgezonden in de richting van Nam-Din eene ernstige tyding. Zy hadden eenige annamitische boeren ontmoet, die in groote wanorde vluchtten voor een talryke bende muitelingen. Garnier kon slechts beschikken over een honderdtal mannen. Hy beschikte er een dertigtal van aan Balny met bevel op te trekken in de richting van Hoal Due. Garnier zelt zou zich in meer zuidelyke richting begeven naar Thu-Lê, in vereeniging met Darcourt en de overige manschappen. De commandant hoopte door eene onverhoedsche aanval zoowel van de voor als achterhoede de chineezen op de vlucht te jagen. Balny begaf zich den 21en December des morgens om 9 uur op weg; Garnier behoefde niet voor 11 uur te vertrekken. Etienne, die hem zou vergezellen, gevoelde niet meer de vreugde en dat vertrouwen, wat hem gedurende de eerste dagen had bezield. Hy had er als 't ware een voorgevoel van, dat zy langzamerhand door den vyand zouden worden ingesloten. Toen de commandant op ongeveer twee myien van de stad genaderd was, zag hy drie mannen naderen, die half naakt en met bloed overdekt met opgeheven handen hen tegemoet kwamen. Het waren de eenige overgeblevenen van het troepje waarmede Balny was uitgetrokken. Zy vertelden verschrikkeiyke dingen. Nauwelyks een uur na hun vertrek van Hantï was er plotseling een zeer dikke mist komen opzetten... Eensklaps werden er 2 a 300 geweren afgeschoten, die hen tal van dooden bezorgden. Adrian Balny viel hbt eerst door een kogel in de borst getroffen en met hem byna te geiyk vielen ook zy, die hem omringden, zy hadden beproefd op deze verschrikkeiyke aanval te antwoordenmaar de dikke mist belette hen meer dan enkele passen voor zich uit te zien. Allen waren gevallen en slechts zy met hun drieën waren nog in leven, ofschoon met wonden overdekt. Eene rilling voer door allen die hen aanhoorden. Het was een handjevol volks maar toch smeekten zy den commandant hun makkers te wreken, zy wilden den vyand straffen, welke hun makkers hadden vermoord. Etienne beefde van woede by de gedachte, dat zyn vriend Adrian Balny daar op den grond lag en die bandieten zonder twyfel zyn iyk plunderen zouden, na eerst het hoofd te hebben afgehakt. Tot nu toe had Francis Garnier zyne koelbloedigheid behouden, begrypende, dat van hem alleen het behoud dier dapperen lieden afhing, van wien hy chef en als 't ware vader was. Maar nu zyn soldaten met zooveel vuur er op aandrongen hunne makkers te mogen wreken, verloor ook hy zyne koelbloedigheid en met trillende stem beval hy (Wordt vervolgd.) Snelpersdruk - LANGEVELD DE ROOIJ Tuceh

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 4