OFFICIEEL GEOEELTE. N°. 776. Donderdag 14 Maart. A\ 1895. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, Abonnementspryj» per 3 maanden Voor dsn Bubo SO Gts. Franco per post door go- heel Nkdzblans 45 Cta. Naar Amhrika en andere landen met vorhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Pry* der Advertentiên Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meerQOts. Sroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Gts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELD DE RQOU, ParkstraatBürs op Tixxn SCHOOL HET UITGEBREID LEERPLAN, De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de jaarlyksche toelating van leerlingen op bovengenoemde school, zal plaats hebben op 1 April 1895. Ouders, die voor hunne kinderen plaatsing verlangen op deze inrichting, kunnen zich daartoe vóór 25 Maart a. s. by het hootd der school aanmelden; de kinderen moeten 1 April e.k. den leeftyd van 9 jaren bereikt hebben. By sommige ouders schy'nt de meening te bestaan, dat het wenschelyker is, hunne kinderen eerst na hun elfde of twaalfde jaar deze school te doen bezoeken. Deze meening berust op eene dwaling: Het leerplan der school is zoodanig ingericht, dat negenjarige leerlingen, ook van gewonen aanleg, het onderwys volkomen kunnen volgen, en zy na vyf jaar dus op veertien- h vyfti6n)arigen leeftyd, den geheelen cumus zullen hebben doorloopen. Het hoofd der school is bereid tot voorlichting betreflende dit punt, terwijl by my de verlangde inlichtingen omtrent het schoolgeld te verkrijgen zyn. Texel, 8 Maart 1895. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 13 Maart 1895. In memorieMaandagmorgen had op de R. C. begraafplaats alhier de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van een onzer eenvoudige medeburgers. Die gebeurtenis op zich zelve zou ons zeker niet tot een afzonderlijke vermelding hebben genoopt, ware het niet dat de persoon, wiens stoffelijk overschot ter laatste rustplaats werd gebracht, in zijn leven zulk eene eigenaardige positie in onze kleine maatschappij had inge nomen. De plechtigheid welke thans werd vervuld, was de laatste eer welke werd bewezen aan het stoffelijk overschot van wijlen den Heer M. Graaf, die voor eenige dagen geleden zoo plotseling uit zijnen werkkriDg werd weg genomen. Bij zijn leven gedurende bijna 50 jaren organist in do R. C. Kerk alhier, bewezen de gezamen lijke Koristen bij dat Kerkgenootschap hem thans de eer om zijn lijk grafwaarts te dragen de kist werd gedekt door een krans, waaraan een paar afhangende linten, waarop, onder de letters R. I. P., stond„R. C. Zangkoor Burg op Texel." Aan de groeve liet het zangkoor de lijkzar.g„In paradisum" hooren. De heer M. Graaf was een typische figuur, die nog menigmaal zal worden gemist; zijn blijmoedig en vergenoegd uiterlijk, nam velen voor hem in, en met hartelijkheid en blijdschap werd zijne verschijning steeds begroet daar, waar zijne muzikale talenten gewenscht werden tot amusement voor anderen. Doch niet slechts als musicus bij feestelijke gelegenheden, ook als leermeester in het piano spel had Graaf hier een zekere vermaardheid verkregengroot is het aantal leerlingen die van hem de eerste opleiding ontvingen en zeker hebben velen aan zijn geduld, aan zijn goed humeur, het te danken, dat zij zich eenige bekwaamheid op het klavier meester maakten. Zijn omgang bij velen, gaf hem een zekere bekendheid; zijn onverstoorbare kalmte en blijmoedigheid als het ware, maakten van Graaf een persoon die overal gaarne werd gezien, wien ieder een goed harte toedroeg. Geen wonder dan ook dat op dezen schoone Lentedag, velen medeopgingen naar den dooden- akker, om de nagedachtenis van Graaf te eeren, om zijn stoffelijk overschot de laatste eer te bewijzen. Hij ruste zacht. Oudeschild, 12 Maart. Van de visschers- vloot van hier, die bijna geheel in het Nieuwediep lag ingesloten, keerden tegen den avond tal van schuiten terug. Jammer dat sommige vaartuigjes nog al wat averij hadden bekomen door het zware drijfijs in het Nieuwediep. Bij al den tegenspoed, die de visschers reeds sedert maanden ondervinden, worden zulke onheilen dubbel zwaar gevoeld. Heden heeft de Noord-Oostenwind, geholpen door de sterke ebbe, de kust ontlast van het meeste ijs, dat door de zeegaten naar de Noordzee is afgevoerd. Oosterend, 12 Maart. Wegens de ongewisse gemeenschap met den vasten wal kon de heer A. P. Staalman, Lid der Tw. K., hier Zaterdag jl. niet optredeD. Dat dit niet alleen voor de ingezetenen van hier eene teleurstelling was, bleök uit de komst van eenige personen uit afgelegen plaatsen op ons eiland, waarheen men van hier geen bericht had kunnen zenden. De Cocksdorp, 12 Maart. Dezer dagen is op het Eierlandsche strand gevonden eene doode schildpad van niet minder dan vier voet lengte. Bij de opening bleek het lichaam veertig eieren te bevatten met nog eene menigte dooiers aan eene streng. Deze eieren, welke de grootte hebben van kippeneieren, zijn kogelrond en be zitten geene schaal, doch een zeer taai vlies. Het schild van het dier munt niet uit door fraaiheid. Zeer waarschijnlijk is deze verdwaalde vier voeter afkomstig van een of ander voorbijvarend of verongelukt schip. De „Stct." van den 89n dezer bevat een kennisgeving van den minister van binnenl. zaken, betreffende den invoer in België van schapen uit geheel Nederland, wanneer zij bestemd zijn voor de slachthuizen van Brussel, Cureghem, Anderlecht, Antwerpen, Gent, Luik en Brugge. Niettegenstaande een der miliciens, voor de lichting van dit jaar uit de gemeente Does burg, een zijner oogen mist en de plaats van dat ontbrekende door een glazen kunstoog wordt ingenomen, werd hij bij de keuring voor de militieraad te Zutphen goedgekeurd en daarmede voor den dienst geschikt verklaard. By eene herkeuring, die by gelegenheid der inlijving te Arnhem werd gedaan, werd bedoelde milicien echter afgekeurd. In de gemeente Oostdongeradeel (Fr.) is het mond- en klauwzeer opnieuw uitgebroken, nu onder het vee van A. D. Faber, te Lioessens. Pas eenige dagen geleden werd de laatste stal in die gemeente door den rijksveearts ontsmet en gezond verklaard. Te Purmerend heeft zich het merkwaar dige geval voorgedaan, dat iemand die door een hevigen schrik negen jaar geleden het spraakvermogen verloor, door oordeelkundige behandeling van twee Amsterdamsche genees kundigen zoo goed als hersteld is en thans, als voor negen jaar, zyn gedachten weer in woorden kan uitdrukken. Alkmaarsclie Paasohtentoomtelling. Sedert 1880 houdt de Alkmaarsche afdeeling der Hol- landsche Maatschappy van landbouw (zoo schrijft men ons van daar) ieder jaar vóór Paschen eene tentoonstelling van rundvee, wol vee en varkens, die langzamerhand voor veehouders en kooplieden een onmisbare markt is geworden. Zy is ditmaal bepaald op Vrydag, 5 April, en zal plaats hebben op het Doelen veld te Alkmaar, door het gemeentebestuur welwillend daartoe beschikbaar gesteld. Ieder mag op deze tentoonstelling inzenden, mits daarvan vóór of op Zaterdag 30 Maart 1895 aan de secretaris der afdeeling, den heer H. Siebert Coster, te Alkmaar, kennis gevende. Tevens moet bij deze opgave vermeld worden naar welk nummer van het programma, dat kosteloos ver- krygbaar is, men wenscht medetedingen, Aan pr(j zen wordt ongeveer een bedrag van f 650 uitgeloofd. De Nederlandsche Slagershond zal door eene jury van slagers uit de vette ossen en koeien eene keuze laten doen van drie stuks, die met het oog op de slacht het fijnst gemest zyndoor de af deeling zullen daaraan drie extra pryzen worden toegewezen. Er is aan deze tentoonstelling eene verloting verbonden van 10.000 loten, ad vyftig cents, die by den secretaris-penningmeester bovengenoemd v6rkrygbaar zyn. Naar het „H. Dagblad" verneemt, zal generaal Vetter, na ingang van zyn verlof 15 Maart eenigen tijd de gast wezen van den Gouverneur-Generaal27 Maart of 8 April vertrekt hij naar Europa. Te Genua verlaat hy de mailboot, om een tocht van vier weken door Italië en waarschijnlijk ook door een deel van Zwitserland te maken. Tegen of in 't begin van Juni wordt hij hier te lande verwacht. Allerwegen in ons land gaat men voort met het vergaderen over de al-of-niet wensche- ïykheid van het heffen van graanrechten. Dat de zaak nog zoo heel eenvoudig niet is, als sommigen het laten voorkomen, zal elke onbevooroordeelde moeten erkennen. Dit bleek ook uit de belangrijke vergadering, die in de vorige week in de stad Groningen door studenten in de rechten aan de hoogescbool aldaar is saamgeroepen, en waar professoren en bekende voor- en tegenstanders van graan rechten waren uitgenoodigd. Hier bleek, dat zelfs professoren, die toch ook meepraten mogen, het hierover niet eens waren. TEXELSCHE COURMT,

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1