Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. Een flinke bekendmaking. Gelet op de velerlei barbaarschheden ten opzichte van dieren, op de onmenschelijke wijze, waarop honden worden voortgedreven voor veel te zware vrachten, op het vastsjorren der pooten van nuchtere kalveren en op het noodeloos pijn veroorzaken bij het vervoeren dezer dieren, en dat alles door het verhevenste schepsel op aarde den mensch brengt de burge meester van Schagen ter algemeene kennis, dat dergelijke lichtzinnige en afkeurenswaar dige handelingen, voor zooverre zij onder het bereik der strafwet vallen, aldaar met kracht zullen worden tegergegaan. Ongetwijfeld zal door deze bekendmaking en door de handhaving der strafwet te dien opzichte de burgemeester van Schagen vele dieren vrienden aan zich verplichten. Overbodig is het stellig niet, dat aan de strafwet in deze wat meer de hand wordt gehouden. (Z. Ct.) De Friesche boeren kunnen reeds be merken, dat de kooplieden hoop koesteren de Belgische grenzen spoedig weer voor den invoer van Nederlandsch vee heropend te zien, In de laatste dagen zijn toch verscheidene kalf- koeien tegen f 130 a f 140 per stuk aange kocht. De kooplieden verzonden ze meest naar Zwolle, om ze op de veemarkt aldaar ten verkoop aan te bieden. Op die markt doen vooral Belgische kooplieden hunne inkoopen. Men schrijft uit Hollands Noorderkwar tier: „Het loopt met het weer niet mee. De tweede winter duurt nu reeds weer onge veer vijf weken. Wol is de dooi sints een paar weken ingevallen, maar het dooit niet door. Overdag oefent de zon al aardig invloed uit, maar 's nachts vriest het soms zóó sterk dat de nieuwe ijskorst bestand blijkt tegen de warmte der zon. De kanalen en slooten zitten nog vol ijs. Zoolang het ijs nog sterk was, werd er nog geld verdiend, doch dat is nu over en de veldarbeid staat nog geheel stil en wacht op beter doordooien. Deze ge dwongen werkloosheid veroorzaakt ten platte lande in menig huisgezin armoede." Uit Soerabaia schreef men o. m. aan de „Loc." „Onder de van Lombok teruggekeerde onder officieren en minderen zijn verscheidene, die hoe eer hoe liever de gelederen willen ver laten. Een feit is het, dat remplaqinten ge zocht worden één betaalde dezer dagen f 800 voor zijn plaatsvervanger voor vier jaren, een ander f 375 voor twee jaren. Wanneer men zulke dingen hoort, dat zijn de verhalen, dat door onze soldaten op Lombok veel gevonden is, volstrekt niet overdreven. Vele landbouwers te Wagenborgen (Gr.) en omstreken hebben andermaal een adres aan de Tweede Kamer verzonden, met het verzoek om invoerrechten op buitenlandsche granen, een pensioenfonds en een invaliden- fonds voor mannen en vrouwen, of, zoo daartoe niet wordt overgegaan, de traktementen der ambtenaren met ten minste V» te verminderen. Men seint uit Berlijn aan de „Telegraaf": Het bezoek van den keizer van Duitschland aan de Koninginnen van Nederland is thans vastgesteld en bepaald op 3 Augustus. Daarna gaat de keizer tot den 14den dier maand naar Engeland. Ofschoon de aanvoer van rundvee hier en daar iets grooter wordt, zegt het „Ned. Lb. Weekblad", is er toch zeer weinig bewe ging in den handel. De piijzen worden hoe langer hoe lager, en als de grenzen voor den uitvoer gesloten blijven, dan is het te voorzien, dat bij meerdere aanvoer de laagste prijzen nog niet bereikt zijn. Naar schapen komt echter steeds meer vraag, en koesteren wij de hoop dat de fokkers goede zaken zullen maken en de lammeren een besten prijs zullen opbrengen. De prijs der varkens blijft vrijwel gelijk, als ook die der biggen. Uit Nijeveen schrijft men: Telkens zien wij voorbeelden dat de weten schap nog steeds vorderingen maakt in het toepassen van nieuwe geneesmiddelen niet alleen bij de menschen, maar ook in de vee artsenijkunde. Door den rijksveearts Reimers te Ruinerwold werd hier voor eenige dagen eene koe behan deld, welke op hevige wijze was aangetast door de zoo gevreesde kalverziekte, die vooral melk- rijke koeien aantast van het 4e tot het 7e kalf. Voor het eerst werd op deze koe een nieuw geneesmiddel toegepastde medicamenten werden aan den hals van het dier onder de huid ingespoten. Het dier is thans tot verbazing van ieder aan de beterhand en zal welhaast geheel hersteld zijn. Vroeger werden de geneesmiddelen op de gewone wijze ingegeven, dat echter lang niet zonder gevaar is, daar de aan kalverziekte lijdende koe tevens eene gedeeltelijke verlam ming der slikwerktuigen heeft. Een onjuist beeld. Een predikant verge leek in zijn preek den toestand van een onbekeerd zondaar bij dien van een man in een boot, ver van land en met maar één roeispaan. Juist wilde hij beginnen op welsprekende wijs diens rampzaligen toestand te schetsen, toen een oud matroos opstond en met forsche stem uitriep: „Kan de stommert dan niet wrikken?" De gevreesde ernstige crisis in de Engelsche laarzenfabrieken is uitgebrok n. Het laarzen- makeisverbond heeft aan de ledon van het fabrikantenverbond kennis gegeven, dat het werk zal worden gestaakt ten gevolge van de door de laarzenmakers bestreden invoering van machinerie Het fabrikantenverbond heeft daarop te Leicester besloten alle 800 fabrieken van het verbond met hare 200,000 arbeiders te sluiten. Uitvoering eener uiterste wilsbeschikking. Een boer uit de Ardennen lag op sterven. Hjj riep zijn vrouw bij zich en zeide haar: „Vrouwlief, ik ga sterven en verlang mijn testament te maken. Alles, wat ik bezit bestaat in een paard en een hond. Het paard moet gij verkoopen en de som, die ge er voor krijgt, zult ge aan mijn familie ter hand stellen. Wat de hond betreft, hij blijft uw eigendom, gij kunt er naar verkiezing mede handelen." Toen de eerste droefheid over het verlies van haar man eenigszins gelenigd was, kwam de vrouw op het denkbeeld de uiteiste wilsbeschikking van den] dierbaren overledene ten uitvoer te brengen. Zjj ging met het paard en met haar hond naar de markt en bood ze te koop aan. Ze kreeg een bod van f 200 voor het paard, doch daarentegen had niemand lust om den hond te koopen. „Ik verkoop ze niet dan bjj elkander," zei de vrouw, „geef mij f 200 voor den hond en een rijksdaalder voor het paard, dan zijn beiden tot uw dienst." De kooper, hoewel hjj de vraag zeer zonderling vond, nam genoegen in het voorstel. Den volgenden dag ging de eerlijke en gehoorzame boerin naar de bloedverwanten van den overledene, stelde hun den rijksdaalder voor het paard ont vangen ter hand, en hield voor zich de twee honderd gulden, die de hond had opgebracht. Een levende doode. Voor eenige dagen werd in het hospitaal Tenon te Parijs een dronkaard opgenomen, Roulier genaamd, ondanks zijn on deugd een vroompratend mysticus. Verleden Zondag verdween Roulier en alle pogingen om hem op te sporen bleven vruchteloos. Dinsdag ochtend ging eene verpleegster de snijkamer door, toen zij plotseling door eene hand, uit eene doodkist gestoken, gegrepen werd en van onder de doodwü eene stem sprak„Zeg eens, wanneer word ik begraven?" Buiten zichzelve van schrik begon het meisje te gillen, zoodat men van alle kanten te hulp schoot. Men lachte om haar verhaal en haren angst, toen tot aller ontzetting de doode overeind ging zitten en heftig voor de verpleegster partD trok. Het was Roulier! Hij had zich verbeeld dood te zijn en was in een der gereedstaande ledige kisten gekropen om begraven te worden en zoo, zeide hjj, „ten hemel te zweven." De man is naar een gesticht gezondende verpleegster was zoozeer ontsteld dat zij zich te bed moest begeven. Dokter G. is een Franschman, geneesheer te Constantinopel. De Grieksche vruchtenkoopman Kosti had een vrouw, die zwaar ziek werd en liet genoemden dokter komen. Maar het zager zoo schamel uit in de woning van den gierigaard, dat de dokter zeide„Kun je me wel betalen] vadertje?" Kosti liet een paar goudstukken op de tafel rollen en antwoordde„Dat zal je hebben, als je mijn vrouw geneest of haar om koud maakt." Kathinka stierf na eenige dagen en werd naar behooren ter aarde besteld. Nu ver schijnt de dokter om zijn duiten. „Watblief," vraagt Kosti, „heb je mijn Kathinka misschien genezen „Dat weet je wel beter I" „Heb je haar dan misschien om koud ge holpen „De hemel beware me, man. Wat denk je wel van me?" „Maar, doktertje, dan krijg je ook geen drachme van mijik heb je immers alleen wat beloofd voor het geval, dat je haar zoudt genezen of om koud helpen De Turksche Salomo zal in dit geding de be wijzen zijner rechtvaardigheid en wijsheid hebben te_geven. Ter nagedachtenis van wijlen M. Graaf, organist. Vaarwel/ dan goede vriend, zoo plots'ling ons ontvallen Uw heengaan perst een traan, van stille weemoed af, Uw scheiden valt ons zwaar, wt) roepen nu dan allen, Vaarwel/ tot wederziens aan de overzg van 't graf. Wat ruischten menigmaal de schoone orgeltoonen Ontlokt door uwe hand, door 'tkerkgebouw daarheen Wat hoorde w' u menigmaal gezeten opuwtrone, Met kracht uw flinke stem weergalmen dan met een. Maar gij z|Jt heengegaan ge mogt niet langer blijven Gesloten is uw mond, gesloten is uw graf; De bitt're dood die heeft uw handen doen verstijven, En sneed zoo onverwachts de draad uws levens af. Wtl hopen dat uw ziel, nu spoedig moge hooren Het lied der eng'le Gods in 's hemelsch heerlijkheid Dat g(j ter eere Gods, met 's hemelsch jubelkooren Uw stem moogt paren dan in alle eeuwigheid. Een lid v/h R. G. Zangkoor. Texel, 12 Maart '95. Purmerend, 12 Maart. Aangevoerd 107 vette kalveren 60 a 80 ct. per kg.; 595 nucht. kalv. f 6 a 16200 vette Varkens 82 38 ct. per kg 102 magere Varkens f 11 22.-; 288 Biggen f4 a 8, 573 Schapen en Lammeren; 149 Runde ren en 2 Stieren. Kip-Eieren f 2,75 a f 3,25 p. 100 Vette koeien, prijshoudend handei matig f 0.55 a f 0,66 per k.g. Gelde koeien, prijshoudend handel matig f 60 a 150 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, handel matig f 120 f 190 per stuk. Vette kalveren, prijshoudend handel matig. Nuchtere kalveren, prijshoudend, handel matig. Vette varkens, prijshoudend, handel matig. Magere varkens en biggen, prijshoudend handel levendig. Vette schapen, prijshoudend, handel levendig f 16 a f 25 per stuk. Overhouders, prijshoudend, handel matig, f 14 23 per stuk. Zondag 17 Haart. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazube. Ben Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. de Mazüre. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. van Sohaick. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barbnds. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half zeven Ds. Kuperus. Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 6 Maart tot 12 Maart. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: Dirk Bakker en Johanna van Sikkeleras. GEBORENAnna Cornelia, dochter van Johannes Keijser en Cornelia Christina Keijser. Lam- bertus Constantinus, zoon van Lambertus Constantinus Wilhelmus ten Brummeler en Rachel van Dien. Jacob, zoon van Jacob Kikkert en Antje Heerding. OVERLEDENMaarten Graaf, 63 jaren, gehuwd met Hendrina Theodora Derksen. Willempje Bruin, 55 jaren, gehuwd met Jan Roeper. Margaretha Hendrika Zjjm, 7 maanden, dochter van Tijs Ztjm en Antje van Heerwaarden. LEVENLOOS AANGEGEVEN één.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2