OFFICIEEL BEBEELTE. N°. 777. Zondag 17 Maart. A*. 1895. Nieuws» en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo SO Cts. Franco per post door ge- heol Nsdhbland 45 Cts. Naar Ahskika sn andere landen met vcrhoogtog der porto's. Advertentiën vóór 19 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiin Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groot# letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN ea ABVERTENTIÜN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB DE RGOU, Parkstraat, Bona op Taxit SCHOOL HET UITGEBREID LEERPLAN. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de jaariyksche toelating van leerlingen op bovengenoemde school, zal plaats hebben op 1 April 1895. Ouders, die voor hunne kinderen plaatsing verlangen op deze inrichting, kunnen zich daartoe vóór 25 Maart a> s. by het hoold der school aanmeldende kinderen moeten 1 April e.k. den leeftijd van 9 jaren bereikt hebben. By sommige ouders schynt de meening te bestaan, dat het wenschelijker is, hunne kinderen eerst na hun elfde of twaalfde jaar deze school te doen bezoeken. Deze meening berust op eene dwaling: Het leerplan der school is zoodanig iDgericht, dat negenjarige leerlingen, ook van gewonen aanleg, het onaerwys volkomen kunnen volgeD, en zy na vyt jaar dus op veertien- a vyftienjarigen leeftijd, den geheelen cursus zullen hebben doorloopen. Het hoofd der school is bereid tot voorlichting betreffende dit punt, terwijl by my de verlangde inlichtingen omtrent het schoolgeld te verkrygen zyn. Texel, 8 Maart 1896. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. SLITTING DF.K KIEZERSLIJSTEN. De VOORZITTER van den RA.AD der Ge meente TEXEL maakt bekend, dat de lysten der personen, bevoegd tot het kiezen van leden van de Tweede Hauter, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad zijn gesloten en ter Gemeente Secretarie voor een ieder ter inzage liggen, terwyi een exemplaar van die lysten is aangeplakt. Texel, den 14 Maart 1895. De Voorzitter van den Gemeenteraad, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL-, 16 Maart 1895. Donderdagavond had de vierde Volkslezing van het Nutsdepartement Texel plaats. Ofschoon het voorjaar voor dorgelijke bijeen komsten wel wat verre is gevorderd, waren niettemin toch vel6n opgegaan naar de zaal van de „Vergulde Kikkert", omde laatste lezing in dit saisoen (naar wij vernamen) bij te wonen. Niet onmogelijk was de gunstige naam welke de lezer voor dezen avond als zoodanig heeft, nog aanleiding tot do goede opkomst. De heer de Jongh, van de Waal, had als lezing gekozen een opstel van Dr. Luurillard „Een bezoek aan het Museum Wiertz"; de daaropvolgende bijdrage was „Iets over Lachen en Schreien" van Justus van Maurik, terwijl hij ten slotte nog eene bijdrage ten beste gaf, getiteld „de Hoed", van Dr. Laurillard. _~Wö k""*10" --'et weinig woorden het verloop rf"T99n allen, die deu Heer de dezer lezing schet? dat waar hiJ Jongh als lezer kei, - 1 treedt, de keuze goed is en hij studie van onderwerp heeft gemaaktzoo was het t weder dezen avond en luide was de bijval lke hem daarvoor ten deel vielten le verdiend was het woord van dank door ten Voorz. den spreker aan het einde der bijeenkomst gebracht. Met gunstig gevolg is o. m. a. Woensdag e 's Gravenhage examen gedaan in de nuttige mdwerken, door M< j. S. Rab, van hier, tijdelijk «rblijf houdende te Haarlem, i. - De eerste onzer jaarmarkten op Vrijdag dezer, lokte veel bezoekers naar den Burg, licht gaf daartoe ook aanleiding de hout- looping van de werkverschaffing en de verkooping van vee en verschillende andere artikelen. De aanvoer ter markt bepaalde zich tot 1 Koe, 4 n. Kalveren, 35 Schapen, 32 Biggen. Er ging weinig of niets om. Wij herinneren er aan, dat van nn af weder lederen Maandag markt wordt gehouden. Waal, 12 Maart. Hedenavond had de laatste vergadering met dames plaats van „Nut en Genoegen." Was de opkomst van het publiek niet zoo bijzonder groot, de aanwezigen smaakten een genotvollen avond, dank zij de voordrachten van den Voorzitter en den Heer E. Vlessing. Een gezellig bal, opgeluisterd door muziek der 3 Heeren Vlessing, sloot de bijeenkomst. De Tweede Kamer heeft het ontwerp der gewerenwet met 54 tegen 31 stemmen aangenomen. Te Amsterdam heeft Dinsdagavond aan de Maljopenkade een brand gewoed, waarbij eene vrouw en drie kinderen tengevolge rook- verstikking het leven hebben verloren. Het huis werd boven bewoond door drie gezinnen; de brand schijnt ontstaan te zijn door het omvallen van een petroleumlamp. Twee der gezinnen wisten zich te redden. Men meende algemeen dat zich geene bewoners meer in het gebouw bevonden. Toen de vlammen echter hadden uitgewoed en het perceel werd geïnspecteerd vond men op den zolder de lijken van een moeder met 3 harer kinderen door de rook gestikt, 't Was het gezin van den nachtwaker Klopper, dat op zulk eene ongelukkige wijze om het leven kwam. Da man bavond zich tij lens het onheil op zijn wachtpost in de Vondelstraat. Het Comité ter bavordering van land bouwbelangen in Hollands Noorderkwartier heeft in eene nota aan de leden der Staten Generaal overgelegd een paar staten van opbrengsten en uitgaven van twee verschillende landbouwbedrijven, respectievelijk gelegen in de beste gronden van Noord-Holland, te weten: in den IJpolder en den polder Waard en Groet, ten bewijze, dat de landbouw, zelfs op de beste gronden, tiet meer loonend is en dat graanrechten noodig zijn om het landbouwbedrijf voor totalen ondergang te bewaren. Eene stem, die zich uitspreekt tegen de sluiting der Duitsche grens voor den invoer van vee uit Nederland, doet zich hooren in de „Deutsche Land- wirthschaftliche Presse." De heer J. Von Nathusius verklaart daarin, dat sedert maanden met hem talryke landbouwers der provincie Saksen en van de geheele monarchie tevergeefs op eene beschikking der regeering waehten, die hun den invoer van vee uit Nederland weer mogeltlk maakt. „Biyft," zegt de schr., „de grens nog altyd daarom gesloten, omdat de longziekte in Nederland over eene groote uitge strektheid heerscht, hetgeen my onbekend is, dan is tegen dezen maatregel niets in te brengenis dit echter niet het geval, zyn hier andere redenen van invloed, wat ik wel moet aannemen, zoo zou ik hier willen wyzen op de gevaren en verliezen, _welke deze sluiting der grenzen aan de Duitsche veetoskers veroorzaakt „Ik houd nl. de opvatting, dat onze fokkers door het sluiten der grenzen zouden worden bevoordeeld, omdat ze nu in de gelegenheid zyn, hunne dieren duurder te verkoopen, voor eene zeer kortzichtige. Onze veestapel, die toch voor verreweg 't grootste deel uit Nederlandsch, res. uit kruising met Nederlandsch vee bestaat, ten minste in Noord- en zelfs in Midden- Duitschland, zal, wat de melkopbrengst betreft, teruggaan zoodra niet langer veel frisch lokmateriaal uit Nederland wordt gehaald. De zoo buitengewoon hooge melkopbrengst van dit ras is eene eigenschap, welke veroerzaakt la door 't vochtige zeeklimaat en de gunstige werking daarvan op de vette weilanden eene eigenschap die teruggaat, zoodra deze voor waarden niet meer bestaan, en die wel in zeer hooge mate teruggaat, zoodra niet door dikwyis herhaalde bloedvernieuwiDg met dieren uit de kustlanden, deze Dit U er» en nadeelige gevolgen worden tegengewerkt, immers eene bekende laak, die ®Ue fokki veehouders reeds tot hun schade ondervonden zullen hebben. ,'t Vooruitzicht onzer fokkers, om hoogere pry zen veer hun fok, resp. melkvee te bedingen door 't sluiten der grenzen voor Nederland, wordt daarom duur gekoohtze zullen later zelf nog op den invoer uit Nederland aandringen, wanDeer de melkopbrengst vaD hun vee van beteekenis ia aohteruit gegaan tot hun eigen schade en tot schade van den geheelen Duitschen landbouw." De noodige bloedvernieuwing kan niet geschieden door gebruik te maken van in Duitschland geboren en opgefokte dieren, want er zyn aan de Duitsche noordzeekust maar weinig distrioten, die evengoed vee als Nederland voortbrengen, en het betrekkeiyk geringe aantal van de uit deze streken ten verkoop aangeboden dieren voldoet in de verte niet aan de vraag. De landen aan de Duitsche Oostzeekust komen hier niet in aanmerking. Sedert de Neder- landsche grenzen gesloten zyn is de vraag naar Oost Friesch vee zoo groot, dat op verre na niet in de behoefte kan worden voorziendoch ook voor de Oost Friesche veehouders is de voortdurende sluiting der Hollandsche grenzen niet voordeelig, emdat door de te hooge pryzen veel te veel vee wordt verkocht, en omdat zy niet in staat zyn jong vee uit Nederland in te voeren, om de stallen en het weideland te voorzien. De schr. noodigt ten slotte zyne collega's dringend uit, de opening der Nederlandsche grenzen met alle mogelyke middelen te bewerkstelligen Een vreemd geval deed zich dezer dagen voor bij gelegenheid van de inzate van een boerenplaats te Nijeveen. Op een perceel land, dat geveild werd, boden de liefhebbers tot f 800, welk bod ook de waarde vertegenwoordigde; tot ieders verwon dering werd een bordje afgeroepen waarop f 3000 werd geboden. Na beraad met de verkoopers maakte de fungeerende notaris aan het publiek bekend, dat zijn principalen zooveel geld niet verlangden en het bod niet aannamen. Te Kamperland (Zeeland) blijft de vreemd soortige paardenziektenogaldoorvoortwoekeren. Thans zijn reeds een 20-tal paarden gestorven aan dezelfde verschijnselen, terwijl zich nieuwe ziektegevallen bij andere voordoen. De aard der ziekte is nog steeds onbekend. Bubbel verlies. Een logementhouder uit de Looierstraat te Amsterdam, moest even een boodschap doen. By een der Bruggen op de Prinsengracht had hy echter het ongeluk door de gladheid te vallen. Oogenblikkeiyk schoten twee behulpzame jongelui toe, die de man weer op de been hielpen en het vuil uit zyn jas klopten. De logementhouder dankte hen harteiyk en zich niet erg bezeerd hebbende, vervolgde hy zyn weg. Toen hy echter thuis kwam, miste hy zyn portemonnaie. In de veronderstelling, dat die wellicht uit zyn zak gevallen was toen hy uitgleed, wandelde hy direct naar de plaats, waar hy een buiteling gemaakt had. Een mensch wil zoo gaarne wat hy hoopt niet waar? en onze vriend zou gaarne zyn portemonnaie terug hebben dus ging zoeken, maar vond natuuriyk niets. Niet erg opgewekt, kwam hy thuis en achtte zyn geld verloren. Den volgenden morgen echter kwam een jongmensch by hem een glas bier drinken en willende betalen, haalde hy een porte monnaie te voorschijn, die de logementhouder direkt ala de zyne herkende. Hy greep ernaar, doch het jonge mensch hield zyn schat goed vast en trok den logementhouder over de toonbank. "Deze op zoo'n onverwachten aanval niet bedacht, spartelde met den op de toonbank liggende buik zoodanig, dat hy met zyn voeten tal van karaffen en glazen stuk sloeg. Er ontstond een worsteling waarby het den jongen man gelukte te over winnen en snel als een haas te ontkomen. De logementhouder heeft nu behalve zyn verloren geld ook nog aanmerkelyke schade van gebroken glaswerk. In de vorige week brandde onder Pernis een hooiberg af, en men vermoedde kwaad willigheid. Op de allereenvoudigste wijze is thans de brandstichter ondekt; de hoofd onderwijzer Stemering zei Zaterdag in de school „Wie den hooiberg heeft in brand gestoken, steekt z^n vinger op"dadelijk stak een 6-jarig knaapje den vinger In de hoogte. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1