Buitenland. Marktberichten. Uitslag van gehouden Verkoopingen. PREDIKBEURTEN. Naar „Het Vad." verneemt, zijn de ont werpen betreffende het kiesrecht en deperso- neele belasting nog niet bij den Raad van State ingekomen. Een ontwerp tot wijziging van de zegelbelasting op effecten is echter reeds den Raad van State gepasseerd en zal binnenkort de Tweede Kamer bereiken. Hoe onze goede buitenlui, die anders zoo bfi de pinken zijn, als het de dubbeltjes geldt, zich toch altfjd weer van nieuws af door de zoo genaamde kwartjesvinders laten verschalken! 't Is haast niet te begrijpen. Nog maar eens 't volgende ter waarschuwing, misschien dat het helpt. Een buitenman, uit Barendrecht herkomstig, werd Woensdagavond op de Hoogstraat te Rot terdam door een net gekleed persoon aangesproken en naar den weg gevraagd. Er werd een praatje aangeknoopt en den landbouwer werd ten laatste voor zijn verleende hulp een glas bier aangeboden. De man had daar terstond ooren naar en werd dadelijk een koffiehuis op de Delftsche vaart binnengeleid, waar toevallig bekenden van den zoo slecht met den weg bekenden heer aan een tafeltje gezeten waren. Met den Barendrechter werd kennis gemaakt, het eene glas na het andere werd gedronken, en ten slotte een partijtje kaart gespeeld, en in korten tijd had de Baren drechter f 40 verloren. Eerst toen begreep de man in handen van kwartjesvinders gevallen te zijn. Hij kreeg zijn geld niet terug, maar wel werd hem aangeboden hem de deur uit te zetten indien hij niet spoedig beenen maakte. Armoede en Armenverzorging! In een brochure „Een woord over Armoede en Armenverzorging" slaat mr. Nanninga Uit- terdijk eerst den blik op de oorzaak van de steeds toenemende bevolking en bewijst dat vooral het verschil van sterfte de vermeerde ring der bevolking in de hand werkt. Ook de gezochte werkverschaffing is nadeelig, terwijl het geven eer de armoede vermeerdert dan vermindert. Wat er dan moet gedaan worden Hoeveel grond ligt er in Holland renteloos? En waarom verzamelt de commissie van de Zuiderzeedroogmakiug geen millioen handtee- keningen onder 't volk, opdat de Regeering tot dit groote werk zou overgaan? Legaten gevraagd! De volgende naïeve advertentie merken wij in een der bladen op Een braaf huisvader, met vrouw en kinderen, die plotseling en buiten algeheels schuld finan cieel zeer gedrukt is, verzoekt hem of haar die testeeren moet en daarbij geen directe bestemming te volgen heeft, hem onder motto A. B. C. post-restant Bussum daarvan te laten genieten, ten einde hij zich er weer boven op kunne werken. Naar uit goede bron wordt vernomen bestaat bij de Regeering het voornemen, om binnen zeer korten tijd de verhouding tusschen de inschrijvingen in het Grootboek der 2'/j pCts. nationale schuld en het kapitaal, dat strekken moet tot zekerheid der rijks-reken- plichtingen, te brengen van 70 op 80 pCt. Een gevolg hiervan zal wezeD, dat voor elke 100 gulden inschrijving, in stede van zooals tot dusverre 70 guldeD, in het vervolg 80 gulden zal worden berekend. - Naar wij verder vernemen, zal die nieuwe regeling ook van terugwekkende kracht wezen en diensvolgens den borgschuldigen, die reeds hunne zekerheid hebben verschaft, bij de in voering der nieuwe regeling het voorrecht te beurt vallen, ook voor hunne borgtochten dien voordeeligen grondslag te mogen in roepen. („Tel.") Te Amsterdam zal dit jaar eene wereld tentoonstelling worden gehouden van het Hotel- en Reiswezen. Eene commissie, tot bevordering van het werkliedenbezoek aan die tentoonstelling, verzocht ons tot dat doel de opname van het volgende „Waar tegenwoordig demassale productie in omvang toeneemt en het handwerk al meer en meer verdringt, is het de plicht van een ieder, die, hetzfi direct, hetifj indirect, groote voordeelen der industrie geniet zoDder daaraan onmiddeltjk deel te nemen, om hun, die dat wel doen, en hun leven in werkplaatsen en fabrieks-lokalen slQten, een minimum levensgenot te verzekeren. De industrieel gaat ieder jaar van de fabrieksplaats, waar hQ woont, naar buiten, of naar groote steden om afwisseling te hebben van het eentonige leven, dikwijls gebukt onder zorgen, om mee te kunnen arbeiden en strijden op het slagveld der vrge concurrentie. De arbeider mist die gelegenheid, want het loon dat hem uitbetaald wordt en dikwijls slechts uitbetaald kan worden door de scherpe concurrentie, waarbij nog komt dat buitenlandsche producten de markt overstroomen, welke dikwflls tengevolge van de goedkoopere grondstoffen, voordeelen genieten boven de voortbrengselen der Nijverheid van hetBinnenland, ls nauwelijks voldoende voor het onderhoud van hem en z(jn gezin. Thans zal er te Amsterdam een Tentoonstelling gehouden worden, waar men den vooruitgang der industrie, kunsten en handwerken gedurende de iMtate jaren kan beoordeelen. Daar wordt eene gelegenheid geboden om kennis te verrijken, gepaard met aangename ontspanning, welke heilzaam zullen werken op het moreel der bezoekers. Het Comité van Uitvoering begreep te recht, dat men een en ander onder het bereik van een grooten kring van personen moest brengen, ten einde te zorgen, dat het algemeen belang gebaat werd. Naast verschillende andere Sub Commission, werd er ook eene tot Bevordering van het Werkli9denbezoek gevormd, welka o. a. moest trachten de werklieden buiten Amsterdam tot een bezoek aan de Hoofdstad op te wekken. Men begreep terecht, dat men daarvoor mensehen moest nemen, welke de arbeiders en de arbeiders beweging kennen, Mannen, die door groepen van werklieden tot hunne leiders werden gekozen. Verder tracht men door verlaging van prijzen, door Volkskofflehuizen, genoemd bezoek zoo goedkoop mogelijk te maken. De spoorwegmaatschappijen zullen goedkoope treinen organiseeren. Onze Commissie is gaarne bereid diegenen, welke zulks mochten verlaDgen nog nadere inlichtingen te verschaffen, en stelt zich voor over eenigen tpd meerdere bijzonderheden ter kennis van het groote publiek te brengen. Moge onze oproeping goede gevolgen hebben en het bezoek der werklieden onze verwachtingen overtreffen. Nog steeds zetten de Japanners hun zegetocht voort en nu moeteu de Chineesche legers ook in Manchoerye het veld ruimen. Wanneer de onder handelingen eindelijk kunnen aanvangen de Japan sche regeering heeft doen weten dat zfj den onderhandelaar van China niet vo'ór 19 dezer kan ontvangen, dan zal er voor China niet veel meer overblijven dan kalm te berusten in de harde vredesvoorwaarden welke de overwinnaar stellen zal. In eene Londensche voorstad is eene voet bal club voor dames opgerichtde eerste ongetwijfeld weldra door andere gevolgd. Heelt de vrouw eenmaal de noodige vaardigheid ver kregen in het schoppen, wat kan er dan nog aan hare emancipatie ontbreken Terwijl uit Jokohama de tijding komt van nieuwe overwinningen der Japanners, wordt uit Tokio geseind dat de vredesonderhandelingen zeer waarschijnlijk tot het gewenschte succes zullen leiden. Al vechtende komen alzoo beide partyen tot elkander om daarna den vrede te sluiten. Blijkens een telegram uit Warschau heeft in den trein te Mlawa een ernstige ontploffing plaats gehad. In een waggon der derde klasse, waarin zich 40 personen bevonden, ontplofte een flesch met ether, die een der reizigers bfi zich had. De ether ontplofte omdat de man de flesch had neergezet op de stoof van het verwarmings toestel. Ten gevolge van deze ontploffing verloren drie der reizigers het leven, terwijl zeventien personen zoo ernstige brandwonden bekwamen, zoodat hun toestand als zeer gevaarlijk wordt' beschouwd. Volgens een telegram uit Tokio aan de „World" werd China in kennis gesteld met de algemeene vredesvoorwaarden, waaronder Japan tot het sluiten van den vrede geneigd zou zijn. De Chineesche regeering antwoordde, dat zij be reid is het voorgestelde verdrag te onderteekenen. De correspondentie wordt gevoerd door bemiddeling van de gezanten der Vereenigde Staten te Tokio en te Peking. Bij Freiburg in Zwitserland is eene brug van telegraafdaden vervaardigd die twee bergen met elkander verbindt. Die brug bevindt zich boven een afgrond van 180 voet, terwijl de afstand van den eenen kant naar den anderen 900 voet bedraagt. De wijze van constructie dezer brug is een wonder der 19e eeuw. Gaten werden geboord in massieve rotsen en hierdoor de draden gespannen en be vestigd. Meer dan 1000 draden werden samen gevlochten om de brug tot stand te brengen. Wrekend Noodlot. Uit de stad Njezin, in Zuid Rusland, komen berichten, die de haren te berge doen rijzen, over het verschijnen van ge- heele troepen wolven, waaraan vele menschen en dieren ten offer zijn gevallen. O. a. werd in het veld een slede vervolgd, waarin de eigenaar, een boer, met zfine vrouw en een klein kind gezeten was. Toen de boer zag, dat er geen kans was om te ontkomen, kwam hij in. zijn doodsangst op de gedachte het kind aan de wolven toe te werpen, in de verwachting met zijn vrouw zou kunnen ontkomen. Maar de moeder verzette zich daartegen. Eindelijk wierp de man haar met het kind uit de slede. De wolven echter hadden het oog op het span paarden en sloegen geen acht op de vrouw en het kind, maar zetten de slede na. Paarden en voerman werden het slachtoffer van de wolven, maar de vrouw met het kind kwam behouden thuis. Eene dame en een heer waren Zondag namiddag rustig bezig met het eten van pasteitjes in de rue de la Gaité, te Parijs, toen eene andere dame, die de beide klanten sedert eenigen tijd door het winkelraam gadesloeg, eensklaps binnen trad. Haar ziende verschoot de man van kleur. Maar zonder hem den tjjd te laten te parlementeeren sprong de binnentredende naar zjjne gezellin en begon haar te tracteeren op eenige klappen om de ooren. Verrast door dien plotselingen aanval, wist deze niets beters te doen men moet zich verdedigen zooals men kan dan een bord pasteitjes te nemen en ze naar het hoofd harer tegenstandster te werpen, die zich onmiddellijk van eenzelfde wapen bediende. In een oogenbhk vlogen alle soorten van gebakjes als een kogel regen door den winkel, nu de muren, dan de spiegelruiten of de aanwezigen treffende en allerlei sporen achterlatende. De eigenares van den winkel, die eene chocolade taart in 't oog had gekregen, huilde als eene bezetene; de echtgenoot want men zal reeds begrepen hebben, dat de tweede dame de be- leedigde vrouw van mijnheer was trachtte vruchteloos tusschenbeiden te komende strijd werd zonder genade voortgezet. En 't is niet te voorzien wat er van den winkel zou overgebleven zijn, indien er geene agenten gekomen waren om de twee amazonen te scheiden. Terwijl zij voortgingen met als helden van Homerus elkander van verre uit te schelden, betaalde de man met een zuur gezicht de schade, die tamelijk aanzienlijk was. Daarna sloop hij als een afgerost schoothondje weg. Schagen, 14 Maart. Aangevoerd5 paarden f 69 a 150, Stieren f af 21 Gelde- koeien f 100 a f 210,— 25 Kalfkoeien f 120 a f 190; 6 Vaarzen f 90 a f 110; 190 Nuchtere Kalveren f 5 a 20,-; 120 Schapen f 15 a f 24 f af gld.13 Varkens f 8, a f 14; 30 Biggen f 4,— a f 7,50; 15 Kippen 75 a 120 ct. 20 Eenden 100 a 125 ct. Boter per half KG. f 0,40 a 0,45. Kaas per kilogram 20 a 30 ct. Kipeiren per 100 f 2.50 a f 2.75. Eendeieren per 100 f 3 25 a f 3.50 Leiden, 15 Maait. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 126 af 250 11 Stieren f 83 a f 165; Veulens stuks; f af 102 kalfkoeien f 130 a f 220; Melkkoeien f 130 a f 220; 76 Varekoeien f 100 a f 205; 108 Vette koeien f 126 a f 250; 43 Vette kalveren f 31 a f 82, 155 Magere kal veren 3, a f 10; Graskalveren f af 26 Vette Schapen f 16 a f 24. 156 Schapen weide) f 12, a f 21,— Paarden f af jarige 120 Magere Varkens f 16 a f 30 Vette Varkens a. 126 Biggen f 4 50 a f 13. Londen, 14 Maart. Ter markt zijn aangevoerd: 100 Runderen, 1000 Schapen en lammeren 25 kalveren, Varkens. Men noteertRunderen 0,40 4 0,65Schapen en lammeren 0,67» a 0,95 Vrijdag 15 Maart, a/d Burg. Notaris CONINCK WESTENBERG. Een Houtloods met Erf. Kooper Jn. REIJ voor f 1425.— Notaris G. J. O. D. DIKKERS. 0 26 80 Huis, Schuur, Erf eu Tuin. Kooper S. Jbz KONING privé en qq voor f 760.— 0 85 30 Voorhuis. Kooper Jn. FLENS voor f 920.— 1 24 70 Beneden Voorhuis. Kooper Jn. FLENS voor f 1290.— 1 42 30 Guurtjepeet. Kooper A, ZIJP te Zijpe voor f 1250.— 0 84 50 Koeienweid. Kooper A. ZIJP te Zflpe voor f 930.— 1 00 00 Achtertuin. Kooper A. ZIJP te Zijpe voor f 1070. 0 83 80 Hofstede. Kooper S. Rz. KEIJSER voor f 700.- 1 13 40 Fransenland. Kooper S. Rz. KEIJSER voor f 1065.— 0 46 70 Rammenland. Kooper Jn. FLENS voor f 470.— 1 42 30 Pieter Duinker. Kooper Jn. FLENS voor f 1330.— 0 85 50 Bollen. Kooper A. P. Hin voor f 695.— 1 00 00 Petje. Kooper S. Rz. KEIJSER voor f 960.— 1 30 10 Duivekoog. Kooper J. K. HOOGENBOSCH te Helder voor f 2160.— 1 52 10 de Hoogte. Kooper O. A. W" ,ITTE voor f 800.- i 25 80 Priesterkoog! Opgehouden. Zondag 17 Maart. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazube. Den Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. de Mazube. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. van Schaick. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barbnds DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kupebüs. Burg. 's Avonds half zeven Ds. Kuperus. Sat t.«rwi11 éo éioron dit nffsr v"*—

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2