Buitenland. Marktberichten. Uit Zevenaar wordt gemeld: Worden er gedurende de laatste jaren in den wintertijd in deze streken zeer veel varkens geslacht en naar Engeland gezonden, dezen winter is het getal aanzienlijk. Gedurende maanden achtereen werden wekelijks 600 a 800 geslacht en in Londen ter markt gebracht. De heer Tidemar, die voor zijnen wijn handel reizende zich bevond in den op 1 Mei 1894 te Barendrecht in brand geraakten spoor trein, heefc de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen gedagvaard tot bekoming van ruim f 36,000 schadeloosstelling. Da heer Tideman wist destijds zijn leven te redden door uit het coupé-raampje van het in brand staande rijtuig te klimmen, doch bekwam daarbij ernstige brandwondeu aan gelaat en handen, waaraan hij veel moet hebben geleden. De landbouwer A. Nieuwkoop te Wijk, heeft het vorig jaar een protf genomen met het inkuilen van appelen en peren, welke proefneming uitmuntend slaagde. De inkuiling geschiedde op dezelfde wijze als dit met aard appelen plaats heeft. Per H.L. waren niet meer dan 15 stuks bedorven. Ook de vorst had geen nadeeligen invloed uitgeoefend. Deze proefneming echter is niet nieuw. Eenige jaren geleden zagen we dezelfde wijze van bewaren van appelen toegepast bij een land bouwer op de Völuwe, eveneens met gunstig resultaat. („N. L. B.") Uit Viissingen schrijft men aan de „M. C." Algemeen bekend is het misschien nog niet, wat men met het blikafval, dat hier bijna dagelijks met de mailbooten aangebracht en verder per spoor naar Duitschland vervoerd wordt, doet. Die schijnbaar waardelooze voorwerpen worden daar in de fabriek langs electrischen weg van het tin ontdaaD, waarvan men een zout fabri ceert, dat voor de zijdt fabrikanten van groote waarde is. Wat vau dit tin niet voor dit doel gebruikt wordt, wordt ter markt gebracht ter wijl het overblijvende ijzer voor velerlei doel einden bruikbaar is. Tot nog toe bestaan die fabrieken alleen in Duitschland onlar gs echter heeft zich eene com binatie van eenige jngezetenen bestaande uit de heeren H. L. Hermans, R. J. Brakema en M. Laermoes, gevormd met bet doel zoo'n fabriek hier ter stede op te richteD. Ter uitvoering van dit plan waartoe roods proeven genomen zijn - is dezer dagen aan he*- gemeentebestuur het verzoek gericht om een in de nabijheid der waschinrichting gelegen stuk grond te mogen koopen. Een „soldatenvriend" bespreekt in de Java Bode het denkbeeld, dat hij onlangs door een officier hoorde opperen, om zoowel in Nederland als in Indië geld bijeen te brengen tot het op richten van een gedenkteeken voor de op Lombok gevallen militairen van allen rang of stand. Hij meent dat tegen het verwezenlijken van dat denkbeeld geen overwegende bezwaren bestaan. Gedachtig aan het spreekwoord, dat eenvoud het kenmerk van het ware schoone is, moet het gedenkteeken bestaan uiteen slanke,onopgesmukte naald, welker zfjden plaats aanbieden om de namen der gesneuvelden te bevatten. Een derge lijke naald op Lombok, te Batavia en te Amsterdam geplaatst en door een eenvoudig hek omringt, zou aan alle eischen voldoen. Op Lombok zou hy het gedenkteeken op zijne plaats achten, omdat alle gesneuvelden of later aan hunne wonden bezweken een zeer primitieve laatste rustplaats hebben gevonden. De gedenkteekens te Batavia en te Amsterdam opgericht' zouden ongetwijfeld strekken om in de koloniën en het moederland de herinnering levendig te houden aan de velen, die indenjare 1894 goed en bloed voor het vaderland veil hadden en ten nutte van de algemeene zaak hun leven op het slagveld lieten. Daarom hoopt hjj, dat het niet by een plan blijft, doch spoedig tot de uitvoering zal worden overgegaan. Een zeer kleine bijdrage van velen, gevoegd bij de penningen die anderen misschien voor het toch zeker niet ernstiggemeende Lombok museum, cadeau Uljaki en andere phantastische denkbeelden zouden willen afstaan, zal genoeg zijn om, den gevallenen ter eere, de gewenschte gedenknaalden op te richten. Teekening op vruchten door de zon. Als men de zon een teekening op vruchten wil laten maken, dan snijde men in papier een figuur uit en plakke het op de vrucht eer die rijp is. Daar de zonnestralen op het gedekt deel van de vrucht niet kunnen werken, krijgt men langs deze weg een witachtige teekening op een grond, die de natuurlijke kleur heeft van de vrucht. Men kan de proef ook omkeeren en een teekening krijgen in de natuurlijke kleuren van de vrucht, als men dat wat bij de vorige manier van doen gedekt was, uit het papier wegsnijdt. Aan deze sedert de vroegste oudheid bekende manier van doen heeft men het te danken, dat de menschea op het denkbeeld gekomen zijn portretten te vervaardigen door de werking van hot zonlichtzij is de moeder der foto grafie. Nu na een langdurige en strenge vorst door de landbouwers do aardappelkuilen worden geopend, zijn velen tot de ontdekking gekomen, dat zij, op zoo'n strengen winter niet gerekend hun aardappelen niet diep genoeg gekuild of niet hoog genoeg gedekt hebben. Althans op verschillende plaatsen heeft men bemerkt, dat eon groot gedeelte van dat product bevroren is. Daar nu de prijs der aardappelen zeer hoog is, zal het voor den koopers raadzaam zijn, ze eerst te keuren voor de koop te sluiten, daar het niet onmogelijk is, dat er veel zoete aardappelen in den handel zullen komen. Het Hamburgsche stoomvischschip Dr. Ehrenbaum, dat in Februari 11. een excursie op de Noordzee is gaan maken om bijzoader- heden omtrent de voortplanting der belang rijkste vischsoorten te bestudeeren is verleden Zaterdagmiddag om 2 uur te Hamburg aan de St. Pauli-vischmarkt aangekomen, rijk beladen met zaken, die der wetenschap van dienst kunnen zijn. De personen, die den tocht mede maakten zijn over de verkregen resultaten ten hoogste voldaan. Vooral van belang voor de wetenschap is het feit, dat men het meeste broedsel in het midden d9r zee vond. Tot nu toe was in toongovende kringen de meeting heerschende, dat de be langrijkste visschen hun kuit voornamelijk nabij de kust schoten, zooals zulks bij vele zoetwater-visschen het geval is. Naar men verneemt zal do volgende maand een tweede reis naar hetzelfde gedeelte der Noordzee ondernomen worden. De Fransche Minister van publieke werken heeft de wenschelfjkheid uitgesproken van het graven van een kanaal, dat Marseille verbindt met de Rhone. Dit kanaal zal eene lengte hebben van 54 kilometer en het zal zulk een breedie hebben, dat de groote raderstoombooten, die gewoonlijk de Rhóne bevaren en buiten de rader- kasten eene breedte hebben van 14 Meter, elkaar kunnen passeeren. De kosten van het aanleggen van dit kanaal worden geschat op 80 millioen, waarvan 40 millioen komt ten laste van den Staat en de overige 40 millioen ten laste van de Kamer van Koophandel te Marseille. Nu is weer een nieuwe besmettelijke ziekte, naar men bericht, in Berlijn uitgebroken. Blaren in den mond zijn een der kenmerkende verschijn selen daarvan. Het moet een menschelijke vorm van mond- en klauwzeer wezen, waarschijnlijk op menschen overgebracht door het drinken van melk van zieke koeien. De epidemie is tot dus verre beperkt tot het zuidwestelijk gedeelte der Duitsche hoofdstad. Men hoopt, dat zij daartoe beperkt bljjft. Een zich bewegende berg bevindt zich, volgens de „Revue universelle", in Amerika, het land der wonderen, in de n abijheid van de water vallen van den Columbia. Van jaar tot jaar kan men opmerken, dat hy vooruitgaat. Hij bestaat uit een reusachtige bazaltmassa van omstreeks 600 meters hoogte en komt steeds dichter bi) de rivier, die hy ten slotte geheel zal afsluiten. Tot verklaring der beweging van den berg wordt gemeld, dat een onder het bazalt liggende, het water doorlatende zandlaag voor de bazaltmassa een slechte basis is. Te Nogent-sur-Marne (Frankryk) heeft eene wedstryd plaats gehad voor lieden met een houten been. Van hen was een zekere Rollin uit Orleans de overwinnaar. Hy legde den afstand van 200 meter in 32 seconden af. Hy werd dan ook uitgeroepen tot „champion" met de houten beenen. Een hoogst merkwaardig leven te midden der moderne beschaving leiden de reizende en trekkende lieden, die met liun kermisspelen, als circussen apen- theaters, panorama's, wassenbeeldententen, enz. van jaarmarkt tot jaarmarkt en van volksfeest tot volks- feest trekken. In Parfjs en zfln voorsteden vindt men van het voorjaar tot den herfst bjjna voortdurend in de eene of andere stadswök, op het een of andere plein, een verzameling van dergelijke kermistenten, die schier elke week van plaats veranderen en van het Oosten naar het Westen, van het Zuiden naar het Noorden strekken. Dit heeft een zekere Juffrouw Bonnefois op de gedachte gebracht een school voor de kinderen dezer moderne nomaden op te richten, daar het den armsten onder deze „artisten" buiten gewoon moeieiyk valt, bjj hun rondtrekken de kinderen ook maar eenigszins voldoend onderwijs te doen genieten. Deze school reist met de „spullen" mee, zQ wordt met de tenten en kramen afgebroken en daar weer opgeslagen waar een nieuwe verzame ling daarvan wordt opgericht. Zy is derhalve ook hoogst eenvoudig ingericht: de wanden en het dak z(Jn van linnen, de grond is bedekt met losse plan ken en daarop staan een paar tafels met banken waarop de kinderen zitten en hun werk afmaken. Een bord, een paar landkaarten en andere primitieve hulpmiddelen voor het aanschouwingsonderwijs vol tooien de inrichting. Er zfin op dit oogenblik twee van zulke scholen, een in Parijs en een in de voorsteden. In do eerste geeft Juffrouw Binnefois zelf met een helpster, in de andere een zekere Juffrouw Agnes onderwijs alle drie stammen z-tJ af van geslachten van „artisten" en weten daardoor het best, in welk een dringende behoefte deze scholen voorzien, die louter het werk zfln van belangelooze menscbenliefde. Elke school wordt bezocht door 20 tot 30 jongens en meisjes. Z0 worden in de beginselen der gewone vakken van het lager onderwijs onderricht en bezoeken de school met lust en ijver, zoodat de onderwijzeressen in den regel over hare leerlingen zeer tevreden zijn. De mothoden van onderwijs, de leermiddelen, de uren z0n in beide scholen precies de zeilde, zoodat elk kird maar zoo van de eene school in de andere kan overgaan, hetzij in Parijs, hetzij in de voorsteden. Ook de ouders stellen veel belang in het schoolbezoek der kinderen; velen brengen hun kindereD persoonlijk naar do school en halen ze later weer at. Och, zoo onschuldigVoor het assisenhof van Oost Vlaanderen stond d. d. terecht een man beschuldigd van moord op zijn vrouw. Maar hy verdedigde zich met te zeggen dat hyzelf dronken was, en zijn vrouw nog erger dronken dan hy, dat ze zeker gevallen was, maar dat hy van het geval zich niets meer herinnerde. De gerechteiyke geneeskundigen verklaarden echter voor onmogelijk dat iemand door één val zich op den hals kon halenveertien gebroken ribben en een gebroken borstbeen, een gebroken arm, een ontwrichten schouder, tanden gebroken, den neus stuk en blauwe plekken en wonden over 't gansche lichaam. Toen kwam de beklaagde met een tweede hypothesezijn vrouw zou beschonken als ze was naar den stal zyn gegaan en daar door den os vertrapt zyD. De gerechtelijke geneeskundigen achtten dit onwaarschynlijk, aangezien de vrouw zich in dien toestand niet had kunnen sleepen naar de woonkamer, waar ze stervende is gevonden. Maar de dokters van de party van beklaagde be weerden dat het wel kon. De gezworenen spraken den man vry van den moord, maar veroordeelden hem wegens mishan deling. Het Hof gaf hem zes maanden gevangenis straf en 100 frank boete. Do hevige stryd welke in Noorwegen door de Regeering wordt gestreden tegen het gebruik van alcoholische dranken heeft hare uitwerking niet gemist. Volgens de laatste telling is er één drankwinkel per 6000 inwoners tegen byv. in Pruisen één per 203 en in Belgie één per 36 inwoners. In Noorwegen acht men dit aantal echter te groot en de Kamers hebben een wetsontwerp aangenomen, waarbij ieder particulier den klein handel in alcoholische dranken verboden wordt ten voordeele van een Maatschappy, die de ge maakte winsten moet besteden voor een weldadig doel. De vergunningen zullen dus zoodra ze afgeloopen zyn niet vernieuwd worden. Zelfs zal der Maatschappy den verkoop van alcoholische dranken in een bepaalde gemeente verboden kunnen worden, wanneer de meerderheid der mannen en vrouwen boven 25 jaar ingezetenen der gemeente, dit eischt. In dit geval geldt het verbod voor den tyd van vijf jaren. Alle Zaterdagen en den dag vóór een feestdag moeten de kroegen van twaalf uur des middags tot den ochtend van Maandag of den dag ni het feest gesloten zgn. Tydens kermissen, ver kiezingen en dagen van loting kan de verkoop van alcoholische dranken geheel worden ver boden. Als alcoholische dranken worden beschouwd alle vloeistoffen, die meer dan 21 pCt. alcohol bevatten. Alkmaar, 15 Maart. Graanmarkt. Aangegeven, totaal 3307 Hectoliters. 204 Tarwe f 5,50 h f 6,25 212 Rogge „4, 4,25 Gerst 3,10 4, id. chev. 3,90 5, 1684 Haver 2.50 2,90 525 Paardenboonen 4,75 5,50 Bruine Boonen „12, 20, Citroen 17, Duiven 5,25 6, Witte 18, 11 Kanariezaad 8,50 21 Rcod Mosterdzaad „15, 1 Koolzaad 2 Karweizaad „12, 16, 127 Groene Erwten 12,75 16, grauwe 20, Witte Erwten 11,— Pnrmerend, 19 Maart. Aangevoerd 115 vette kalveren 60 a 80 ct. per kg.; 636 nucht. kalv. f 5 a 15140 vette Varkens 32 A 38 ct. per kg 161 magere Varkens f 12 23. 295 Biggen f 4 a 8, 906 Schapen en Lammeren; 222 Runde ren en 5 Stieren. Kip-Eieren f 2,50 a f 8, p. 100 Vette koeien, pryshoudend handel matig f 0.55 a f 0,66 per k.g. Gelde koeien, pryshoudend handel matig f 60 a 150 per stuk. Melkkoeien, pryshoudend, handel matig f 120 a t 180 per stuk. Vette kalveren, pryshoudend handel vlug. Nuchtere kalveren, lager in prjjs handel stug. 520

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2