Buitenland. Marktberichten. In een vergadering van ruim 40 land bouwers en veehouders in de gemeente Lora- sterland (Fr.) ter bespreking van de middelen, die moeten worden aangewend, om verbetering in hun slechte conditie te brengen, werd besloten pogingen aan te wenden tot oprich ting eener boerenvereeniging over geheel Friesland. Door samenwerking hoopte men dan te verkrijgen, dat de landheeren de pachtsom der boerderij genoeg zouden verlagen, om den boerenstand voor geheelen ondergang te behoeden. Een voorloopig bestuur werd benoemd, dat al vast dit verzoek aan de landeigenaars zal richten. In de Hoekschewaard zijn opnieuw ge vallen van mond- en klauwzeer onder het vee voorgekomen, namelijk te Mijnsheerenland. Te Zaandam kon men Zaterdagmiddag het zeker zeldzame contrast aanschouwen, dat terwijl op de eene sloot eenige jongens zich vermaakten met over het ijs te loopen, eenige andere knapen zich in het water der volgende vaart vermaakten metzwemmen. Het hoofdbestuur der Friesehe Maat schappij van Landbouw heeft aan den minister van binnenlandsche zaken een adres ingediend, inhoudende het verzoek, om den invoer van kalveren beneden den leeftijd van 6 maanden uit de provinciën Noord- en Zuid-Holland, in Friesland tijdelijk te verbieden, ten einde insleeping van het mond- en klauwzeer dat in eerstgenoemde provinciën nog al schijnt te heerschen te voorkomen. Motiën. In sommige bladen vindt het afkeuring, dat de Tweede Kamer zich deze weken met motie op motie bezighoudt. Vol gens de „Standaard" houdt die afkeuring echter geen steek. Zulk een breed opgezet debat over allerlei motiën zou ongeraden zijn, als er iets beters te doen ware. Maar hier is dit niet het geval. Er is tijdelijke werk staking op parlementair gebied. Er is, als noodzakelijk gevolg van parlementair impo tentie, voorshands geen werk van aanbelang aan den parlementairen winkel. „Meer nog, er moest liefst geen werk zijn. De loopende zaken moeten natuurlijk bijge houden, maar voor het overige is nietsdoen het beste wat de Staten-Gteneraal voorshands doen kan. Er komt werk in overvloed, maar logisch kan dit eerst komen na de Kieswet. Eu dit zoo zijnde, wat is er dan tegen, dat de Kamer door motie en motie in staat wordt gesteld over belangen, die heel het land belang stelling inboezemen, van gedachte te wisselen. Hierdoor worden de geesten openbaar. Er komt ongemerkt koersbepaling voor de vaart, die straks moet ondernomen worden. Te Witveen (Fr.) hebben de drie gezusters Veenstra, van welke de jongste nog maar dertien jaar telt, dezen winter met hardrijden ruim f 300 en een gouden horloge gewonnen. Een aardig voordeeltje voor het arbeidersgezin, waartoe deze rijdsters behooren. Op een publieke verkooping van onroe rende goederen te Sneek, werd eigenaar van een paar zitplaatsen in de Herv. Kerk een Israëliet. 't Was de man te doen om 't strijkgeld, 't welk men hem dan ook na finale toewijzing van harte gunde. Een tegenvaller. De diaconieën der Hervormde gemeenten Amsterdam en Haarlem zyn d. d. door de rechtbank in laatstgenoemde gemeente ver oordeeld tot terugbetaling eener som van onge veer f 80,000. Den llden Juli 1890 overleed te Amsterdam zonder testament na te laten de heer H. W. B. en werd z(jne erfenis verdeeld tusschen de erfgenamen van vaders- en moederszijde. De eenige erfgename van moederszijde, mejuffrouw H. K., overleed den23sten December 1893 en stelde tot erfgenamen aan de diaconieën der Nederlandsch-Hervormde gemeente te Amsterdam en te Haarlem. B(j onderzoek bleek toen aan voormelde erfgenamen van vaderszijde, dat de moeder van mej. H. K. een niet erkend kind was geweest, zoodat mej. H. K. geenerlei recht had gehad op de erfenis van den heer H. W. B. en zij niet als bloed verwante erfgename van moederszijde had mogen optreden, maar dat die erfenis had moeten verdeeld zijn alleen tusschen de twee erfge namen van vaderszijde. Dientengevolge werd onder handen en beheer van den door mej. K. benoemden executeur conservatoir arrest gelegd op alle gelden, effecten, enz., welke deze in zijne qualiteit onder zich had en daarna de diaconieën gedagvaard tot afgifte van de gelden, enz., die mej. K. indertijd geërfd had van den heer H. W. B. met de daarop verschenen rente. Yan de zijde der diaconieën werd deze vordering tegengesproken onder andere op grond, dat niet bewezen was dat de moeder van de elflaatster een niet erkend kind geweest was en omdat het recht om tegen de boedelscheiding op te komen, ver jaard was. De rechtbank stelde de eischers in het gelijk. Over wogen werd, dat door de overgelegde akten voldoende bewezen was, dat de moeder een niet erkend kind was, dat mej. H. K. dus ten onrechte als bloedver wante van moederszijde opgetreden wasdat zoo bij de boedelscheiding, door iemand die de hoedanig heid van erfgenaam mist, is medegewerkt, die boedelscheiding nietig is, waaruit voor dien persoon de verplichting volgt om uit te keeren wat ten onrechte in zijn bezit gekomen is. De eisch tot teruggave der verschenen rente werd afgewezen, omdat niet geble ken was van een bezit te kwader trouw. Een paar jaar geleden reisde een gewezen onderwijzer de provinciën Friesland en Groningen af, om inteekenaren te verzamelen op een boekje, dat zou worden uitgegeven. Het gelukte hem vele onderwijzers als inteekenaren op zjjne lijst te krijgen en nagenoeg allen wareD te bewegen den prijs van het boekje, 50 centen, reeds vooruit te voldoenhet hoekje zou later volgen, doch dat is nooit geschied. Voor enkele weken heeft wederom iemand eerst in de omstreken van Bergum, daarna te Hardegarfjp en vervolgens te Veenklooster met goeden uitslag beproefd een dergelijken slag te slaan. In al de genoemde plaatsen heeft hij inteeke naren weten te verkrijgen op een boekwerk, kostende éen gulden en handelende over de lotgevallen van eene weduwe met hare twee kinderen in Zuid-Amerika. Soms ook heette het want de man kon goed praten dat de opbrengst van het boek was ten voordeele van eene weduwe met twee kinderen, die uit Argen tinië (Zuid-Amerika) was teruggekeerd. Het ingtteekende geld werd natuurlijk direct gevraagd en betaald, doch tot nog toe is nergens het boekwerk door de inteekenaren ontvangen. Wie weet of de bedoelde persoon niet nog voornemens is ook in andere plaatsen de lijst zijner inteekenaars uit te breiden. Onder de aanhangige motiën by de Tweede Kamer is er ook eene, voorgesteld door den heer Heldt, die de Kamer wil doen uitspreken.- „dat eene algemeene voorziening voor den ouden dag der werklieden wenscheljjk is," En „dat de gelegenheid tot het verzekeren van lijfrenten die de Regeering zich voorstelt te openen, in de behoefte niet kan voorzien." Voorts dat de Kamer de Regeering uitnoodigt, „eene Staats commissie te benoemen om te onderzoeken op welke grondslagen en naar welke regelen eene algemeene voorziening behoort te worden ingericht." Die motie heeft steun gevonden in tal van adressen aan de Kamer en o. a. ook in de vergadering onlangs gehouden door de drie groote Werkiiedenvereenigingenhet Alg. Ned. Werkliedenverbond, Patrimonium en den Kath. Volksbond. Gelegenheid tot vrijwillige verzekering be staat, meenen de voorstanders der motie, reeds meer dan voldoende. In December 1.1. hebben in de Tweede Kamer de heer Heldt en de heer Harte betoogd, dat enkel verzekeringsdwang tot het doel kan leiden en dat een ïyfrentebank de bestaande hoofdoorzaken van nietdeelneming onaangetast laat. Want, zeggen zij, de ver zekering voor den ouden dag moet worden aan gegaan op betrekkelijk jeugdigen leeftijdbjj het klimmen der jaren stijgt de verschuldigde premie weldra boven het financieel bereikonbedacht zaamheid, lichtzinnigheid, zwakheid, onwil en by velen ook onmacht verhinderen, dat er gebruik gemaakt wordt van de gelegenheid tot verzekering. En zoo zal het, meenen zy, ook gaan met een Ryksinstelling als de lyfrentebanker zal niet ge noeg gebruik van gemaakt worden. Terwyi wordt bericht dat de Chineesche onderhandelaar Li Hoeng-Chang naar Japan is vertrokken om de vredesonderhandelingen voort te zetten, verneemt men van het oorlogstooneel weder nieuwe overwinningsberichten. Reeds zyn in het noorden van Manchoerye alle Chi neesche troepen verslagen, terwyi de geheele legertrein der Chineezen in handen van de Japanners viel. Van mondbehoeften en am munitie beroofd moeten eerstgenoemden zich aan de overwinnaars overgeven of zoo spoedig mogeiyk naar Peking terug trekken. Onder deze om standigheden kan er bijna geen sprake zL1n van het bedingen van eenige rechten van de zijde der Chineezen. Toch heeft Li Hoeng Chang een zeer beperkte volmacht ontvangen. Zoo vreest men te Peking dat hy zal toestemmen in het afstaan van grondgebied en daarom hebben de Chineesche gezanten in Europa den last by de mogendheden er op aan te dringen dat het Chi- neescfie ryk op het vaste land niet zal worden verbrokkeld. Tegenover deze beperkingen van de zijde van China staan de eischen van Japan. Dit laatste verlangt nl. Port-Arthur en het noordelijk deel van Manchoerye benevens eene oorlogsschatting van vier honderd millioen dollars. In marine kringen te Petersburg wordt gezegd, dat de Regeering besloten heeft tot het zenden van het geheele Russische Middelandsche Zee-eskader naar den Grooten Oceaan, ten einde zich voor te bereiden op eene demon stratie, in overeenstemming met Groot-Britannië, die noodig zou zyn, indien Japan naar de meening van beide mogendheden, zyne eischen te hoog stelt. De Frankfurter Zeiting daarentegen zegt, dat men zich te Petersburg ongerust maakt over den omkeer der publieke opinie in Engeland ten gunste van Japan en dit door Rusland wordt toegeschreven aan een kortelings tusschen beide Staten gesloten geheim tractaat. De werkstaking der schoenmakers in Engeland is nog in vollen gang. Te Leicester zyn 130 fabrieken en te Northampton 80 fabrieken gesloten. Te Leeds zyn 6000 en te Londen 5000 schoenmakers zonder werk. Hoe dit geschil zal eindigen, is niet te zeggen, want tot dusver weigeren de werkgevers be slist, toe te geven aan de eischen der werk lieden, die zich nu in het geheele land hebben aangesloten, met het vaste voornemen, om den stryd tegen de fabrikanten tot het uiterste door te zetten. Het vergaan van den Spaanschen kruiser „Reina Regente" is nu zeker. De kruiser „Alphonse," tot het opsporen van het ver miste vaartuig uitgezonden, is teruggekeerd met de treurige tyding, dat de „Reina Regente" in de baai van Accetunas by Conil aan de kust van Sevilla is gezonken. Van de geheele bemanning, die ongeveer 500 koppen telde, is niemand gered. Naby Bakoe is eene nieuwe naphthabron ontdekt, die naar schatting 1500 tonnen per dag zal opleveren. Alle beschikbare reservoirs zyn reeds gevuld. Men laat het overige in de Kaspische Zee loopen. Honderd en twintig revolverschoten. Een bewoner van Saint-Maur (departement Seine), een gevaarlyke gek, bracht 's nachts dat stadje in grootte opschudding. Hy ging Zaterdagavond om elf uur naar zyn buurvrouw, een wynsiytster, bezwoer haar zyn liefde en werd toen zoo wild, dat de vrouw vluchtte, door den gek met een revolver in de hand gevolgd. Zonder haar te raken loste hy vyf schoten. Toen het volk hem wilde grypen ging hy snel naar huis, barricadeerde de deur en begon uit het geopende venster zyn revolversalvo's tot vier uur in den morgen voort te zetten. De menigte wierp van haar kant met kiozelsteen9n, wat den armen dwaas nog woedender maakte. Tegen acht uur 's morgens werd eindeiyk de commissaris van politie het revolvervuur meester. Een nieuwsgierige werd door e.n kogel in den benedenarm gekwetst. De zeeslag tusschen de Japansche en de Chineesche vloten aan de monding van de Yalu- riviur heeft, schryft de „Köln. Ztg., duidelijk in het licht gesteld, welk een groot gevaar gelegen is in de aanwezigheid van hout aan boord van oorlogschepen. Niet alleen is dit een gevolg van de ontbrandbaarheid, maar het splinteren van het hout veroorzaakt in den regel grootere onheilen dan het ontploffen van een granaat. Dientenge volge is besloten by den bouw van Duitsche oorlogschepen voortaan het gebruik van hout geheel te vermyden. Houten meubelen, houten wandbetimmering zal vervangen worden door meubelen enz. van aluminium. By zyn jongste bezoek aan de Wilhelmshaven heeft men Keizer Wilhelm een kajuit getoond, die volgens dit plan was ingericht. Het onaangename uiteriyk zal aan het metaal ontnomen worden door een bedekking van leder, kurk of stof. Met vorstelyken praal is te New-York het huweiyk voltrokken van Mej. Anna Could (dochter van wy'.en den millionnair Jay Could) met den Graaf de Castellane. De bloemversiering van het paleis der Goulds voor deze plechtigheid kostte alleen reeds f 3500. Er speelde een uitgelezen orkest van 30 instrumenten in de zaal, waar het orgel bespeeld werd door den eersten organist van de kathedraal en Mevr. Sucher, van de „Metropolitan Opera" zong de solo's. De Aarts bisschop stond onder een purperen troonhemel, het bruidspaar onder een boog van zeldzame bloemen, en alles was met die pracht in over eenstemming. De huwelyksgeschenken, waarby vele edelge steenten, o. a. de kostbare Esterhary diamant, vertegenwoordigden een vermogen, waarvan twee of drie families rijk konden zyn. De eifgenamen van Jay Could hebben zich, naar men thans bemerkt heeft, by het aangeven van het vermogen voor successierechten voor 10 millioen gulden vergist. Het vermogen van dezen millionnair bedroeg f 194 243 976. En dat ontzaglijk kapitaal werd voornameiyk verworven in den loop van 22 jaren. In 1854 kwam Jay Gould als een arm 12-jarig dagloonerszoon naar New-York. Acht jaren later had hy al een kapitaal van f 250.000, zeven jaren daarna bezat hy vier millioen, en in 1873 sloeg hy zyn grooten slag door de beruchte goudspeculatie, waarby hij schatten won maar hondderdduizenden men- schen groot nadeel berokkende. En die rijke man is, geiyk men weet, van honger gestorven, want wegens de maagziekte, waaraan h(j leed, kon hy op 't laatst volstrekt geen voedsel meer gebruiken. Schagen, 21 Maart. Aangevoerd6 paarden f 60 a 275, 2 Stieren f 60 a f 150; 24 Gelde- koeien f 100 af 205,— 36Kalfkoeien f 130 a f180; Vaarzen f af 210 Nuchtere Kalveren f 4 a 14,-; 416 Schapen f 15 a f 26 Lammeren f f ,7 Bokken en Geiten

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2