Buitenland. Lezing van den heer Staalman. Ia de omstreken van Zwolle zijn de vee houders reeds voor de openstelling der Belgische grens bezocht door verscheidene kooplieden. Donderdag kwamen er niet minder dan elf bij een veehouder. Vrijdag en Zaterdag vertoonden zich ook te Zwolle verscheidene Belgische koop lieden, die tegen flinke prijzen veel vee opkochten. Zaterdagnamiddag vertrok dienten gevolge van Zwolle een veetrein van pl. m. 30 waggons in de richting naar België. Eenige ondernemende ingezetenen te Hoorn hebben een Maatschappij gevormd, die zich zal belasten met den verkoop op de ten toonstelling te Amsterdam van WestFrieslands beroemde zuivelproducten. Deze Maatschappij, die het monopolie voor den verkoop van melk, boter en kaas ver kreeg, zal haar intrek nemen in twee per- ceelen van Oud-Holland en in een kiosk op de groote terreinen. In een der gebouwen zal een groote koel- kuip worden geplaatst en de behandeling van de melk, die dagelijks aangevoerd zal worden van de boerderijen van het Kamerlid den heer Zijp te Abbekerk, zal geschieden onder toezicht van den heer J. Meyster te Diepenheim. Donderdagavond was Rozendaal in rep en roer. Twee kinderen, vijf en zes jaar oud, waren spoorloos verdwenen. Den ganschen avond en nacht werd gezocht, tot zelfs in de naburige dorpen, doch tevergeefs. De politie mengde zich in de zaak, daar er sprake was dat de kinderen door vreemdelingen waren ontvoerd. De ouders waren radeloos en waanden hunne kleinen reeds verloren. Wat bleek echter het geval De twee kleinen waren des avonds in de kerk geslopen en zijn bij het sluiten door den koster niet opgemerkt, zoodat zij daarin den nacht heb ben doorgebracht. Bij het openen der kerk deuren lagen beiden nog in diepe rust. Zaterdag had te Zaandam de verkoop bij executie plaats van een inboedel voor belastingschuld a f 1 (bedrijfsbelasting), bij een machinist op het Stuurmanspad. Reens was verschenende Zaanscho geest verwanten waren opgeroepen en reeds van 8 uren af in de weer. Maar ook politie en rijksveldwacht waren aanwezig. De aanbieding ten verkoop van 6 stoelen werd begroet met het Vrijheidslied zij brach ten 15 cents op daarop volgde een leunstoel, en toen daarop serieus geboden werd, deed een der geestverwanten een bod van f 20, waarvoor de deurwaarder betaling vroeg en kreeg, zoodat daarmee belasting en onkosten voldaan waren en de verkooping was af- geloopen. Het „Hbld." meldt Toen de Noordholl. stoomtram, die gistermid dag (Zondag?) 4.5 van Edam was vertrokken, aan het station Zunderdorp zich zou aansluiten aan den personentrein, komende van Purmerend, werden onverwachts twee waggons met pas sagiers door een krachtigen windstoot bij het afhaken teruggedreven in de richting naar Purmerend. De conducteur en verschil lende passagiers schoten toe om dit te beletten, doch de krachtige wind verijdelde hunne pogingen, zoodat genoemde wagens met toe nemende snelheid terugrolden en allengs aan het oog onttrokken werden. In het ons gezonden bericht wordt niet gemeld waar die wagens tot staan zijn gebracht. Past op den Hond en op den Boei 1 Dezer dagen, toen de postbode P. te Krim pen a/d IJsel bij den Landbouwer C. N. een bestelling moest waarnemen, werd hij door den losloopende hond aangeschoten. Juist was de postbode van een wandelstok voorzien en gaf hiermede den hond een tik tegen zijn gevaarlijk bekje, zoodat hij jankend de terug- marsch aannam. De boer, hierover gebelgd, vloog op den postbode toe, greep hem in de kraag en beloofde hem vervolgens een pak slaag. Van het voorgevallene is kennis ge geven aan den burgemeester, welke hierin denkelijk maatregelen zal nemen, zoodat een beambte in zijn bediening niet door een hond noch een boer wordt aangeschoten. Intusschen blijft men zich verdiepen wie van beiden, hetzij de hond of wel de boer aan den ketting moet. In het te Emmerik verschijnende Burger- Blatt worden nog eenige bijzonderheden mede gedeeld aangaande de ramp te Lobith. Het bljjkt daaruit dat vanwege de Duitsche autoriteiten geen behoorlijk toezicht is gehouden. Het blad dringt er op aan dat men in Pruisen, evenals in Nederland, het vervoer van zeer groote scheepsladingen dynamiet zal verbieden en ge durende üe wintermaanden, wanneer men kans heeft van ijsbezetting, het vervoer geheel zal doen ophouden. Indien de Pruisische Regeering het voorbeeld der Nederlandsche navolgt in het beperken der hoeveelheden die te gelijk worden vervoerd, dan zal men niet meer op de grens het dynamiet behoeven over te laden. Ook thans weer ligt by Emmerik eene lading van 350.000 pond dynamiet dat in kleinere schepen moet worden overgeladen. Terecht vraagt het blad wat er van Emmerik zou overblijven indien, b.v. door een botsing met een ander schip, zulk eene lading eens vóór de stad ontplofte. Wat de schadevergoeding betreft, aan de Nederlandsche slachtoffers der ramp te voldoen, zoo twyfelt het blad er niet aan, of deze zal door de Pruisische Regeering geheel worden uitbetaald. De tusschenkomst der Nederlandsche i Regeering is daartoe reeds ingeroepen. De aandeelhouders van een levensverzeke- ringmaatschappy te Londen waren niet weinig verrast toen zy op de algemeene vergadering hoorden dat de influenza der maatschappy in het afgeloopen jaar byna 300,000 pd. st. heeft gekost. De secretaris voegde in zyn rapport hieraan toe, dat de influenza der maatschappij in twee jaren duurder te staan was gekomen dan de cholera in 43 jaren. Uit Amerika komen nadere berichten omtrent de vreeseiyke ontploffing in een kolenmijn in Wyoming. Ten gevolge van de ontploffing, waarvan de schok myien ver in het rond werd gevoeld, was de ingang der schacht versperd, zoodat het geruimen tyd duurde eer pogingen tot redding van de werklieden konden worden gedaan. Toen men eindeiyk beneden kon door dringen, kreeg men eerst een denkbeeld van de aangerichte vernieling. Er werden 59 ïyken in verschrikkeiyk verminkten toestand gevon den, en het was voor iedereen duidelijk dat er geen hoop meer bestond de overige werklieden nog in leven te vinden. Er waren gewoonlijk 150 werklieden in de myn aan het werk, maar gelukkig had juist voor de ontploffing een ploeg arbeiders de myn verlaten. De oorzaak ligt nog in het duister; de mijn was goed geventi leerd en vry van gas, en men vermoedt daarom, 1 dat een ontploffing van kolenstof de ramp heeft veroorzaakt. In Jokohama is men algemeen van opinie, dat de vredesonderhandelingen met China tot geen resultaat zullen leiden. De oorlogsparty heeft de meerderheid in het Japansche gouver nement en zal een resolutie voorstellen, dat de tyd om vrede te sluiten nog niet gekomen is. Versche troepen worden naar het oorlogs terrein gedirigeerd. Eenigen tyd geleden raakte in het noorden van de Kaspische Zee door den wind een groote yssehots van de kust los, waarop zich meer dan zeventig robbenvangers bevonden. De schots dreef naar het zuiden, de open zee in. Een stoomboot werd van As tr ach dn uitgezonden om de afgedrevenen te redden, maar ondertusschen draaide de wind naar het zuiden en stuwde de schots met haar bemanning weer naar de noord kust. Alle visschers die er op waren ontkwamen den dood. De Weener gezichtkundige prof. Fuchs heeft over „beschermende brillen" sprekende, het ge bruik van blauwe en groene brillen, en groene oogschermpjes afgeraden. Hy hield het voor een uitgemaakte zaak, dat elk gekleurd glas zekere vezels van de gezichts zenuw meer vermoeide dan de andere. Hy ried daarom het gebruik aan van berookte of grijze glazen, indien men de lichtstralen gelijkmatig wil terugkaatsen. Daar echter de gezichtszin het best beschermd wordt door geel en rood licht en ook de roode en gele lichtstralen chemisch weinig werkzaam zyn, is het, indien men aan gekleurde glazen in elk geval de voorkeur geeft, beter om gele of roode glazen te gebruiken. Oosteeend, 25 Maart. Jl. Zaterdag trad de heer A. P. Staalman, Lid der Tweede Kamer, in eene vergadering, bezocht door zeer vele hoorders, van „Concordia" op. Nadat de Voorzitter, de heer Mossel een passend woord ter opening en ter bekend making van het doel der Vereeniging had gesproken, verkreeg de heer Staalman het woord. Als resumé van het gesprokene diene het volgende Ik wensch voor het district Helder te zyn, wat ik reeds voor myne verkiezing beloofd heb, een onpartydig volksvertegenwoordiger en niet mede te doen, met die regeeringspersonen, die de grootste volksbelangen opofferen aan de vraag: „Tot welke party behoort ge Ik biyf steunen op den alouden bybel. het woord van God en heb my niet btl eene party in de Tweede Kamer aangesloten. Wat de bladen daarover vermelden is uit de lucht gegrepen. Ieder Kamerlid moet toonen en uit zyn gedrag laten biyken, wat hy wil. 't Verschijnsel van partyschappen is een zeer treurig verschfinsel. Door overgeving daaraan doodt men eene eeriyke beschouwing. Ook het volk moet, met het oog op eene stellig komende uitbreiding van het kiesrecht, zelf leeren beocrdeelen. Heden wensch ik eens vertrouweiyk met U te spreken; ik wensch met U te staan en te biyven staan op zeer vriendschappeiyken voet en meen te moeten zyn in de Kamer uw aller woordvoerder, omdat ik gekozen ben door kiezers van allerlei schakeering. Myne verkiezing echter heeft by vele liberale kiezers van de heerenparty veel sensatie en misbaar verwekt; doch het volk heeft getoond, dat het niet langer gediend is van de zelfzuchtige regee ring der heeren. De kiezer vertrouwt niet langer zyne belangen aan de mannen, die voor zich en voor hunne standgenooten zorgen. De verkiezingsstryd in dit district was een felle stryd tusschon heeren en volksparty, waaruit de laatste zegevierend te voorschyn is gekomen. De strfld der liberalen was niet eeriyk, omdat zy zeggen, dat ze uitbreiding van kiesrecht willen en thans eon mandaat in handen wilden spelen van den R. C. kandidaat, die geen stembiljet in handen van het volk wil. Ook in de Kamer is te merken, hoeveel moeite er gedaan wordt, om het stembiljet uit de handen van het volk te houden. Ook op het Binnenhof moet de stem des volks meer en meer weerklinken. Nog maar pas was ik de Tweede Kamer binnen gekomen of gebrek aan ernst deed my zien, dat de Kamer lang niet is, wat zy wezen moet; geld predo mineert; de meeste leden zyn advocaten, rechters, baronnen, graven enz., allen bezitters of geleerden, die de nooden des volks niet kennendie vreezen in ongenade te zullen vallen by invloedryke regee ringspersonen en daarom dikwyis zwfigen, waar spreken plicht is. Door die heeren worden netten gespannen, waarin eenvoudige leden zoo gemakkeiyk verstrikken waardoor men zoo spoedig zyn karakter verliest. Wenscht men zich met heiligen ernst daar tegenover te stellen en zich niet te laten inpalmen door de uiterst beleefde behandelingen zelfs van z(jne heftigste politieke tegenstanders, dan heeft men voorzeker een zware taak. Ook de heerenpers is aan zoo iemand niet goedgunstig gezind en weigert dikwyis gunstige beoordeelingen op te nemen. Blyft de Tweede Kamer en ook de Regeering wat ze nu is, dan zullen ook de toestanden blyven zoo zy zyn of worden zoo ze zyn in de Friesche gemeenten. 't Volk wordt nu en dan een brok toegeworpen, wat het echter liever niet heeft; we verlangen geene gunsten, zoolang we niet hebben verkregen, datgene wat we noemen ons goed recht. De regeeringen, deze zoowel als voorgaande, hebben hunne roeping verkeerd opgevat. Achteruitgang grynst U aan alle kanten tegen. De binnenlandsche handel wordt bemoeieiykt door voorschriften van allerlei aard, waarby deskundigen dikwyis het meeste belang hebben. Gaat slechts na de uitkomsten der maatregelen, genomen tegen uitbreiding op de besmet- teiyke veeziektenduizenden guldens zyn wegge worpen op deze wyze, alleen omdat de maatregelen genomen zfin op adviezen van theoriemannen. De wetten op deze wyze in het leven geroepen doen veel schade, en ontmoedigend is het, te zien, dat zooveel afstuit op de styfhoofdigheid der „heeren" in de Kamer. - Waarom ik my voor heffing van graanrechten verklaar, blyke uit het volgendeDe heffing zou in myne oogen een zegen zyn voor ons land, omdat daardoor meer bouwland, minder weiland zou komen. Daardoor kunnen de loonen voor de arbeiders ryzen, omdat 1 H.A. weiland slechts f 15, een H.A. bouw land daarentegen 60 a f 70 arbeidsloon vraagt. Thans wordt in ons land jaariyks ingevoerd 11 millioen HL. graan. Wanneer aan de grenzen f 2.50 per HL invoerrecht gevraagd werd, zou de invoer zich misschien beperken tot 4 millioen H Lzoodat 7 millioen H L meer in ons land geteeld zou wordeD, wat reeds aan 50000 arbeiders een inkomen van f 300 per jaar zou verschaffen. Hierdoor zou ook een einde komen aan de verhuizing van zoo vele werklieden naar de groote steden, wat tengevolge zou hebben minder concurrentie aldaar. De veehouders zouden, doordat het voederkoren in prys zou stygen, schade ïyden, doch dit zou van weinig beteekenis zyn, omdat veel minder grond voor weiland in cultuur gebracht zou worden. Uitbreiding van den veestapel kan leiden tot den

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2