OFFICIEEL GEDEELTE. N°. 781. Zondag 31 Maart A®. 1895. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dbn Bubo 80 Ots. Franco per post door ge heel Nhmbland 46 Ots. - Naar Aotbixa an andere landen mat verhooging dar porto'*. AdvertentlSn vóór 10 aar op den dag der uitgave. Prp* der Advertentie» Van 1 tot 6 regels 80 Gta. Iedere regel meer 0 Ots. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Ots. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBüro op Tnxn, PERSONEELE BELASTING, Be BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat door hem ia afgekondigd en aan den rijksontvanger ter invordering is uitgereikt, het kohier N° 9 voor de belasting op het personeel, voor het dienstjaar 1894/95 en dat ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is, zjjn aanslag op den bjj de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 28 Maart 1895. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 30 Maart 1895. Aan het Woensdag 27 dezer gehouden toelatingsexamen voor de Bijz. Tex. Normaal school werd door 6 jongelieden deelgenomen. Voor de eerste klasse slaagde Cs. Geus te den Burgtot de voorbereidende klasse werden toegelaten A. Lap en P. Lap te den Hoorn, B. J. de Jongh te de Waal en J. H. Kuijper te Oosterendéén leerling moest worden afgewezen. Voorts werd van de 4 leerlingen, die 15 Sept. '94 voorwaardelijk werden toegelaten, aan één de raad gegeven, met ingang van den nieuwen cursus (1 April) de inrichting te verlaten. De cursus 1 April '95—1 April '96 begint met 18 leerlingen, en wel in de eerste klasse 6, en in de voorbereidende klasse 12. Oosteeend, 29 Maart. De afdeeling Oosterend (Texel)" van de Vereeniging ter Bevordering van de Nederlandsche Visscherij hield 25 Maart jl. hare gewone voorjaarsvergadering. Nadat de heer Mossel, Secretaris der Afdee ling, met warmte had aangedrongen tot het blijven streven naar de daarstelling van eene haven bij de Oostkaapzijne medebestuurders, correspondent en medeleden had dank gezegd voor hunne getrouwe medewerking en belang stelling in het verloopen jaareen woord van hulde had gesproken ter nagedachtenis van den ontslapen vertegenwoordiger voor ons district ter Tweede Kamer, den heer S. T. Land, daaraan den wensch toevoegende, dat de heer A. P. Staalman een waardig opvolger zal mogen zijn, vooral ook voor de visschersbe- langenwaaraan vastgeknoopt eene heilbede voor Koningin en Vaderland, ging men tot de gewone werkzaamheden over. Tot lid van Bestuur werd in eerste stemming herkozen de heer Jacob Duinker. Voor den beschrijvingsbrief voor de in Mei te houden Algem. Verg. zullen aan het Hoofd bestuur worden aangeboden de volgende voor stellen le. Het Hoofdbestuur wende zich tot de Regeerirg met het verzoek, het daarheen te willen wenden, dat de visschers in de haven van Nieuwediep minder worden belemmerd in hun bedrijf, opdat minder schade aan handel en nijverheid geschiede. 2. De Vereeniging dringe bij de Regeering aan op betere bebakening van het Foksdiep. Aan de Afgevaardigden, waartoe deheeren C. Mossel en J. K. Brouwer werden benoemd werd verder opgedragen een warm pleidooi te houden voor den aanleg van eene haven b|j de Kaap. Volgens een bericht in het „N. v. d. D." werden Woensdag te Leeuwarden de eerste kievitseieren aan de markt aangevoerd en wis selde de pr|jzen waarvoor zij werden verkocht af van f 1.50 tot f 2.50 per stuk. De heropening van invoer van rundvee uit Nederland in België heeft, naar men uit Friesland meldt, tot nog toe niet de prjjsverhooging der koeien ten gevolge, die men verwachtte. Wel is er eenige razing, vooral in 't melkvee, maar in het andere veel minder. Dit vindt z(jn oorzaak hierin, dat de veehandelaren, van oordeel zjjn, dat de heropening in België niet lang zal duren, ingevolge de woorden, door den Belgischen minis ter in de Kamer gesproken. Daar vele boeren verlangend uitzagen om koeien te kunnen afzetten, omdat velen van verkoopbaar rundvee ruim voorzien zjjn, is het aanbod zeer groot. Bovendien wil men in België hoofdzakelijk koeien, die beste melkgeefsters z|jn, terwijl naar den ouderdom, de gestalte, den bouw, de kleur, enz. daar minder wordt gezien, zoodat de beste Friesche runderen niet naar België worden verzonden, omdat ze daar te weinig opbrengen. In tegenstelling hier van is men in Duitschland juist gesteld op Friesche koeien, die geschikt zQn voor den aanfok, en de Duitschers zien vooral naar den lichaams bouw, terwijl oude koeien daar volstrekt niet begeerd worden. De Friesche boeren zién er dan ook verlangend naar uit, dat Duitschland weer wordt geopend, opdat ze voor de puikrunderen de waarde kunnen ontvangen, en vele boeren nemen tot nog toe daaromtrent een afwachtende houding aan. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 2de district, dd. 22 Maart jl., zal in het Thomaa Smitgat zeegat van Terschelling, 2de district, de spitse ton No. 3 een staand kruis als topteeken volgen; zullen in het Schuitengat zeegat van Terschelling, 2de distriet, worden bijgelegd de spitse tonnen Nos. 7 en 8 (zonder topteeken), die 's winters zullen worden vervangen elk door een rood drijf baken met bol zullen de volgende veranderingen geschieden b(J de betonning van de Vlie- of Monnikensloot, vaar water naar de haven van Vlieland, zeegat van Terschelling, 2de district: a. De spitse ton No. 1 krijgt een bol als topteeken b. Waarschijnlijk worden bögelegd de stompe tonnen Nos. 2, 8 en 4. c De rood en zwart horizontaal gestreepte kogel- ton No. 1 met ruit, wordt 's winters vervangen door een op dezelfde wijze geschilderd dröfbaken met ruit worden de volgende veranderingen aangekondigd in de winterbetonning in verschillende vaarwaters naar de Zuiderzee, 2de district: a. In de Vliestroom wordt 's winters de spitse ton No. 3 vervangen door een winterton met stok, met 2 bollen als topteeken. b. In het Molenrak, vaarwater van Zuidoosterak naar Harlingen, blijft 's winters de rood en zwart horizontaal gestreepte kogelton met staand kruis (ton van het Plaafje) liggen, en wordt niet meer vervangen door een dr(Jfb»ken. c. De spitse ton met bol, in de Slenk en Noord- Miep, wordt 's winters vervangen door een rood dröfbaken met bol. d. De stompe ton No. 7 met liggend kruis, in de Oost Meep, wordt 's winters vervangen door een iwart drjjfbaken met kruis. e. De spitse ton met bol, In de Meep, wordt 's winters vervangen door een rood dröfbaken met bol; zal op de vlakte van Oosterbierum, Zuiderzee, 2de district, bögelegd wordeneen rood dröfbaken tusschen de spitse ton No. 4 met bol van de Oost- Meep en de spitse ton No. 3 met bol van de Vlakte van Oosterbierum; hebben in de Kromme Balg en Abt, Zuiderzee, 2de district, de Btompe tonnen Nos. 2a, 3, 4 en 6, respectievelök gekregen de Nos. 3, 4, 6 en 6; is de Zuidkaap van de Boschplaat, Terschelling O.kust, zeegat van Ameland, 2e district, verdwenen. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 8de district, dd. 28 Maart jl., zal met het weder in orde brengen van de betonning van de vaarwaters naar en in de Zuiderzee, 8de district, tevens een aanvang worden gemaakt met de verwisseling van de winter- in de zomerbetonning zal in de Sloot, vaarwater beZ. Wieringen naar de Meer, Zuiderzee, 8e district, de stompe ton No. 2a worden bijgelegd, tusschen de stompe ton No. 2 en de rood en zwart horizontaal gestreepte kogelton No. 1 met staand kruis van de Wieringer Waard. Geld krijgen is een kunst, maar het te behouden nog grooter! Een welopgevoed heerschap, dat te Rot terdam eene prachtige zaak had en binnen korten tijd f 80,000 onder de menschen bracht, is bij het 3e regement infanterie te Bergen-op-Zoom ingedeeld als plaats vervanger. In afslag. Op de markt te Winschoten heeft de varkenshandelaar A. K. een zeven- weeks biggetje verkocht aan H. S. voor zes sinaasappelen, 't Kan nog wel te duur zijn. Als bewijs van ongewone vruchtbaar heid kan dienen, dat twee schapen van den landman J. D., te Valkoog, gem. St. MaarteD, j. I. Zondagmiddag, te zamen zeven gezonde lammeren ter wereld brachten. Sport onder bedelaars. Onlangs is melding gemaakt van een bedelaar in Twente die zijn reizen met een abonnementskaart maakte. Een ander geval, nog merkwaar diger, wordt thans medegedeeld. Op den rijksweg van Gorinchem zag men een man en vrouw op een tamdem zitten, om aldus zich van de eene naar de andere gemeente te verplaatsen en er hun bedelaars-beroep uit te oefenen. Door een der van de schrobnetvisscherij te Scheveningen aangekomen schuiten is aan gebracht een in zee opgevischte mailzak met brieven en drukwerken, vermoedelijk afkomstig van het verongelukte stoomschip „Elbe". Het geheele jaar 1894 door was er aan de Londensche markt groote vraag naar jong schapenvleesch, dat hooge prijzen opbracht. De veehandelaars in Friesland zijn van oordeel, dat de vraag naar dit vleesch over 1895 in Engeland niet minder zal z|jn en daarom koopen ze nu reeds de lammeren op, om met zes weken geleverd te worden, daar ze dan de moeder kunnen missen. Door de groote vraag rijzen de prijzen be langrijk. Een boer verkocht vier pas geboren lammeren, te leveren met zes weken, voor f28. TEXELSCHE COURMT.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1