Buitenland* Marktberichten. Uitslag van gebonden Verknopingen. PREDIKBEURTEN.™ Terwijl men in Amsterdam nog onder den indruk verkeert van de ramp aan de De Wittenkade, moet thans weder worden mede gedeeld, dat in den laten nacbt van Maandag aldaar weder vijf menschen in rook en viammen zijn omgekomen. De brand brak uit in een gebouw, waarin 5 gezinnen huisden, in de Polanenstraat, en verspreidde zich zoo snel, dat voor één gezin de weg ter ontvluchting was afgesneden. Een meisje van 17 jaren sprong uit het venster en is naar het Gasthuis vervoerd. De overige 5 tot het gezin behoorende personen de wed. Ketelaar met 2 dochters en 2 kleindochters werden later levenloos gevonden. De minister van w. h. en n. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij zijn departement, na vergelijkend onderzoek, een of meer klerken kunnen worden aangesteld op eene jaarwedde aanvankelijk van f 400. Dit vergelijkend onderzoek, waartoe uitsluitend worden toegelaten zij, wier aanvragen goed geschreven zijn, zal aanvangen op Dinsdag 16 April a. s. Alle aanvragen tot toelating, door belanghebbenden eigenhandig op ge zegeld papier geschreven, moeten bij het departement zijn ingeleverd uiterlijk op 6 April e.k. en vergezeld van de bewijsstukken. Voor eenigen tijd kwam in een der bladen van het Noorden voor, welke aanzienlijke in komsten grondeigenaren van hunne bezittingen genoten, gelegen in gemeenten, die zich ternau wernood financieel konden staande houden. Zij beliepen tonnen gouds. De berichtgever had dan ook berekend, dat de hektare f 100 opbracht. Wij hebben toen reeds, zegt de Arnh. Ct., opgemerkt, dat onder de gronden, toen bedoeld, veel slechte grond was, en dus de schatting van f 100 niet kon worden aangenomen. Bij Opheusden, waar de vorige week voortreffelijke grond verpacht werd, bracht die f 45 A f 60 per hektare op, dus gemiddeld f 52,50. Als men daar nu nog afrekent de grondbelasting en polderlasten, dan blijkt dat de grondbezitter als hij de hektare voor f 2000 gekocht heeft, nog geen 2 pet. van zijne bezitting trekt. Dit klinkt anders dan de becijfering in het Noorden gemaakt. De teruggang of althans zeer weinige vooruitgang in het telegrapisch verkeer in Nederland gedurende het laatste tienjarige tpvak, heeft den hoofd-inspecteur van de Rijks-telegraaf aanleiding gegeven een schrijven te richten aan de directeuren van de voor naamste Rijk-telegraafkantoren, als meer van nabij bekend met den gang van zaken in hun Btandplaats, met verzoek hem mede te deelen, zoo noodig na onderzoek, of wat hun omgeving betreft op bijzondere redenen kan worden gewezen, welke het genoemd ongunstig ver schijnsel veroorzaken of verklaren en, zoo mogelijk, middelen aan de hand te doen, om deze uit de weg te ruimen. Een dier bijzondere redenen is zeker het meer en meer toenemend telefoongebruik, maar stellig is een afdoend middel om nog grooter teruggang te voorkomen, het goedkooper maken der telegrammen. Bij de posterijen is dit geblekenhoe lager het tarief werd, des te grooter werd het gebruik, dat men van de post maakt. Eene annecdote over prof. Blackie. Eens, dat zijne gewone college-kamer schoon gemaakt werd, zou Blackie in een ander lokaal college gevenhij schreef met krijt op de deur van die kamer, dat hij daar zijn „classes" (klassen) zou wachten. Een van de jongens veegde de c weg, zoodat er stond dat, prof. Blackie zijne „lasses" (meisjes) in dit lokaal zou ontvangen. Nieuwsgierig, wat de professor doen zou, stonden de jongens vóór de deurde professor kwam, zag welke grap de jongens uitgehaald hadden, zeide niets, lachte niet, beek niet boos, maar veegde eenvoudig de l ook uit en ging binnen. Toen stond er dus, dat prof. Blackie zijn „asses" (ezels) daarbinnen wachtte. De jongens hebben nooit weer geprobeerd hem op die manier voor den gek te houden. Te Johannesburg (Zuid Afrika) is het congres gehouden van afgevaardigden der ver schillende Nederlandsche vereenigingen in Zuid- Afrika. Er waren ongeveer 60 afgevaardig den tegenwoordig. Het vorslag toonde een bloeiende staat van zaken aan. Rechter Jorissen werd eenstemmig tot president van het hoofd bestuur herkozen en de heer Van Lennep tot secretaris. De heer Van Lennep las een zeer belangrijk opstel over de wenachelykheid van emigratie van Nederlanders naar Zuid Afrika. Een lange discussie volgde en eindelijk werd op voorstel van rechter Ameshoff besloten, het opstel in brochureformaat te doen drukken, onder de leden te doen ronddoelen en allen leden te verzoeken, opmerkingen en wijzigingen voor te stellen. De goedgekeurde wijzigingen zullen dan in het opstel worden opgenomen, waarna het ter algemeene informatie naar Nederland gezonden zal worden. Het bericht, uit Washington gekomen, be treffende het sluiten van een wapenstilstand tusschen China en Japan, wordt nu van officiëele zijde uit Japan bevestigd. De wapenstilstand is gesloten voor drie weken en geldt voor alle streken, waar de Chineez9n en de Japanners elkaar bevechten, zoowel in Corea, als op het voorgebergte Shantung. Dat bereids besloten is tot een voorloopige staking der vijandelijkheden, is reeds een goed voorteeken. De kans blijft daardoor gunstig, dat deze voor loopige schorsing der vijandelijkheden door een definitieven vrede gevolgd zal worden. Dit zal echter natuurlijk in de eerste plaats afhangen van de houding der Chineesche regeering, want alleen, indien de Chineezen de eischen inwilligen, welke de overwinnende Japanners stellen, is het sluiten van den vrede mogelijk. De pogingen om tot eene overeenkomst tusschen de werkgevers en de glasblazers te Charleroi te komen, zijn mislukt, zoodat men vreesde dat de algemeene werkstaking zou uit breken. Den lsten April vierde Von Bismarck zijn tachtigsten verjaardag. Als er thans één man is, over wien verschillend wordt geoordeeld, dan is het zeker deze oud rijkskanselier. Door velen verrerd als een macht, waaraan ze veol te danken hebben, wordt hij door anderen beschouwd als de man, die hun in hunne plannen geducht heeft tegengewerkt. Door den een gezegend, wordt hij door den ander gevloekt. Dit oordeel bestaat reeds jaren en Bismarck deed steeds en doet nog, hetgeen hjj denkt te moeten doen, zich weinig storende aan de hande lingen van anderen. De Rijksdag, door hem in het leven geroepen, heeft de vorige week in eene vreeselijk onstuimige vergadering met 163 tegen 146 stemmen besloten hem op zijn 80sten verjaardag niet officieel geluk te wenschen. Dit besluit is vooral door den Keizer met leedwezen vernomen, die daarvoor dan ook aan prins Bismarck zijne diepe verontwaardiging heeft getelegrafeerd. Deze nam het besluit van den Rijksdag kalm op en telegrafeerde aan den Keizer, dat het ontvangen telegram de onaangenaamheid door zijne politieke tegenstanders hem aangedaan, veranderde in eene heerlijke voldoening voor hem. In de omstreken van Milaan is de veepest hevig uitgebroken. De regeering heeft aanstonds voorzorgsmaatregelen genomen om de verspreiding tegen te gaan. Aardverschuivingen schijnen tegenwoordig aan de orde van den dag te zijn. Thans heeft er weder een plaats gehad nabij Fredozio, in de provincie Florence. Hierbjj zijn vier huizen ingestort, terwijl onder de puinhoopen twaalf personen zijn bedolven. Als een bewijs van de vaderlijkheid der Russische regeering kan dienen dat in 1894 niet minder dan 11.530 menschen naar Siberië werden overgebracht. Onder hen zjjn begrepen degenen, die hunne verbannen bloedverwanten vr(j willig naar dit oord der verschrikking volgen. Er zijn nog menscheneters in China, o. a. op het veelbesproken eiland Fermosa. Iemand, die daar geruimen tijd heeft doorgebracht, verhaalt daarvan in „Das Echo." De Chineezen op Formosa bewonen het westelijk gedeelte van het eiland, terwijl de oorspronkelijke bewoners van Maleische oorsprong in het bergachtige oost gedeelte huizen. Nu wordt er dikwijls gevochten tusschen de Chineezen en de inboorlingen, en de wilden die in zulke gevechten vielen, werden door de Chineezen opgegeten, 't Zijn niet alleen op het eiland geboren Chineezen, die meedoen aan dat barbaarsch gebruik. Ook door Chineezen van het vasteland en niet enkel uit de laagste standen wordt menschenvleesch gegeten. Europeanen, die lang op Formosa vertoefden, hebben meermalen menschenvleesch in het open baar zien verkoopen. De „wilden,' op Formosa eten hunne verslagen vijanden niet op. Alkmaar, 1 April. Aangevoerd 7 Koeien f 140 A f 180; 101 vette Kalveren f 40 A f 95, per kilo A ct.121 nucht. Kalveren f5 A 15; Schaap f A 184 vette Varkens 31 37 ct. per KG.38 magere dito f 12 A 15; Amsterdam, 1 April. Aangevoerd 272 Run deren, le kwal. 64 A 68 ct., 2de kwal. 60 ct. 3e kwal. 50 ct. per KG. 200 Melk- en kaltkoeien f 100 a 200Graskalveren f a 202 nucht. kalv. f 7 A 933 Schapen f Af Lammeren f Af; 492 vette Varkens 30 A 35 ct. per KG. Formerend, 2 April. Aangevoerd 182 vette kalveren 60 a 80 ct. per kg.; 508 nucht. kalv. f 5 a 16207 vette Varkens 30 A 36 ct. per kg. 121 magere Varkens f 12 A 20. -27 4 Biggen f 4 a 7, 1669 Schapen en Lammeren; 286 Runde ren en 4 Stieren. Kip-Eieren f 2,75 a f 3,25 p. 100 Vette koeien, hooger in pr(js, handel vlug f0.56 a f 0,68 per k.g. Gelde koeien, prijshoudend handel matig f 80 a 160 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, handel matig f 120 A f 190 per stuk. Vette kalveren, prijshoudend handel vlug. Nuchtere kalveren, prijshoudend handel matig. Vette varkens, prijshoudend, handel matig. Magere varkens en biggen, prijshoudend handel matig. Vette schapen, prijshoudend, f 18 a f 27 per stuk. Overhouders, prijshoudend, handel vlug, f 16 A 25 per stuk. Aangevoerd 130 stuks versch gekalfde Koeien. Londen, 1 April. Ter markt zijn aangevoerd. 1500 Runderen, 13000 Schapen en lammeren 10kalveren,40 Varkens. Men noteert: Runderen 0,417.| A 0,717,; Schapen en lammeren 0,67s a 0,97s kalveren A varkens 0.35 a 0.90 Zaterdag 30 Maart a/h Oudeschild. Notaris G. J. O. D. DIKKERS. Drie woningen (pakhuis) op de Haven. Kooper T. J. de Boer voor f 1315. Een Huis met Boet en Jansoniuskerk. Kooper Jan Kujjper voor f 1330. Twee Huizen en Erven (Kerkesteeg.) Kooper G. K. Brouwer voor f 1050. 1.57.70 Weiland „Greppelenstuk." Kooper J. D. Bruin voor f 1200. 1.85.20 Weiland „Hoek Elzenbosch." Kooper 7» A. A. Lap voor f 405. Va K. Troost voor f 405. 2.02.40 Weiland „Schetterskoog." Koopster Mej. P. W. Kok, Helder, voor f 1865. Woonhuis met Schuur en Erf (van Wed Dros) Opgehouden. Woonhuis met Erf (van T. Mets Wz.) Opgehouden. Zondag; 7 April. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. (Bevestiging van lidmaten.) Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazube. Ben Hoorn. Voorm. halftiön Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. van Schaick. (Voorber. en bev. van lidm.) Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. (Geen dienst.) Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. (Bevestiging.) Nam. 2 uur Ds. Heep. (Intrede)

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2