N°. 784. Donderdag 11 April. A\ 1895. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dsn Bubo SO Cts. Franco per pott door ge- heel Nkdbbland 46 Cts. Naar Awwrtwa en andere landen met verhooging der porto's. Advertentfën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentién Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Glroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. BewJJsamnmers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB DE ROOIJ, ParkstraatBoeg op Tkxil TEXEL, 10 April 1895. Naar men ons mededeelt is voor hen welke recht hebben op pensioen, door den Minister eene beschikking genomen welke het ontvangen van dat pensioen veel vereenvoudigt en ver gemakkelijkt. Tot heden toch was de bepaling dat het pensioen moest worden ontvangen bij de betaalmeesters, (voor hier bij den betaal meester te Alkmaar, welke ontvangst door tusschenkomst van een ambtenaar ter Secre tarie werd bewerkstelligd.) Thans echter is door den Minister bepaald dat degepensioneerden hun pensioen bij de Rijks-ontvangkantoren kunnen ontvangen. Wij meenen zulks onder de aandacht te moeten brengen van de gepensioneerden alhier, die bij den Rijks-ontvanger nadere inlichtingen kunnen bekomen zij worden verzocht hunne pensioen-acte dan aldaar te vertoonen. Op de Paaschtentoonsteiling te Schagen gehouden, hield de heer W. Wuis van hier de eer van het Texelsche schapenras op door eene inzending in de rubriek „Oonschapen van volbloed Texelsch ras met of zonder lammeren." De heer Wuis bekwam voor die inzending een eersten prijs. Ter markt van Maandag was nog weder geen vee aangevoerd. De Doopsgezinde gemeente aan den Hoorn welke sedert 81 Aug. 1884 verstoken was van een eigen predikant, had Zondag het genoegen dat weder een leeraar zich aan de gemeente verbond. Ds. Heep die des morgens van dien dag in zijn dienstwerk was bevestigd door Ds. Kuperus van de Doopsgez. gemeente te B. W. en O., aanvaarde des nam middags zijn leeraarambt. Oudeschild, 9 April. De rogvangst langs de kust binnen de zeegaten, heeft reeds een aanvang genomen. Nabij het Horntje werden in de vorige week reeds drie roggen gevangen, doch evenmin als een zwaluw lente maakt, verzekert de verschijning van een paar roggen een goede visscherij. Toch zou het voor de visschers zeer te wenschen zijn, zoo dit jaar ook in dit opzicht wat voordeeliger mocht zijn dan de zomer van 1894. Het ontwerp van wet op de personeele belasting (in een onzer vorige nummers mede gedeeld) door de Regeering naar den Raad van State gezonden, wordt door de bladen alreeds aan eene strenge critiek onderworpen en die critiek belooft weinig goeds. De N. R. Ct. denkt dat de herziening de opbrengst met anderhalf millioen gulden zal verminderen. Het Centrum acht het een „roof" gepleegd op dat deel der burgert], hetwelk geen middelen bezit, om zich over het verlorene op eenigerlei wijze schadeloos te stellen. De Haagsche Courant zegt dat die vurig ver langde wijziging van het Personeel, die aan den middenstand eene vergoeding: zou geven voor den druk der bedrijfsbelasting, eene bittere teleurstelling zal opleveren. De Arnh. Courant komt na een uitvoerige bespreking tot de conclusie, dat zij voor de nieuwe wet op het personeel geen greintje sympathie heeft. De schrijver van de Haagsche brieven in de Asser Courant is niet zeer ingenomen met de in hoofdtrekken geschetste plannen des Ministers. Het Vaderland meent te kunnen zeggen dat het reeds gemelde ontwerp niet alleen onvolledig maar ook op hoofdpunten onjuist is. De Standaard vindt in die vermelding wel eenige geruststelling voor velen, maar voegt zij er bij„indien maar de wèl volledige en wèl juiste mededeelingen straks niet iets ergers te verduwen geven." De Haagsche briefschrijver van de N. Gr on. Ct. vindt ten slotte dat de Minister van Financiën het bij zijn ontheffing door de herziening van het Personeel erg mondjesmaat heeft aangelegd. Wanneer wp bovenstaande critiek als maatstaf nemen voor de ontvangst, welke het wetsontwerp in de Kamer heeft te wachten, aan is het te verwachten dat er heel wat „gepraat" zal moeten worden vooraleer eene herziening van het Personeel tot de „afgedane zaken" zalbehooren. Door de „Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier" is een adres gericht aan de Prov. Staten van Noord-Holland, waarin wordt verzocht haar, aanvankelijk voor drie jareD, een subsidie te verleenen van f 2500 's jaars, ten einde over de geheele provincie uitstekend fokvee te kunnen beschikbaar stellen, om zóó allengs de qualiteit van den veestapel te verbeteren. De te Ter Neuzen met bestemming voor Gent binnengekomen Zweedsche schoener „Ingeborg," kapt. Johansson met hout van Gothenburg, is j.l. Vrijdagavond 11 ure in de Noordzee in aanvaring geweest met de Nederlandsche kof „Jan Smit," kapt. Boon, van Rotterdam met cokes naar Gothenburg. Een matroos der kof is op de schoener overgesprongen en te Ter Neuzen aangebracht, terwijl de overige equipagne aan boord is j gebleven en men van de kof niets meer heeft vernomen, die waarschijnlijk de reis heeft vervolgd. De geheele voorsteven van de „Ingeborg" was ingedrukt en gedeeltelijk verbrijzeld, doch het schip heeft de reis naar Gent voortgezet. Is het noodig verwaarloosde kinderen te be schermen tegen hunne misdadige ouders De „Bode der Heldring-gestichten" geeft o. a. het volgende te lezen: In Den Haag is waargenomen, dat een kind geëxploiteerd werd, door haar een balven notedop op de rug vast te binden, in welken dop zich een levende spin bevond, die het kind onophoudelijk steken toebracht, en door welke marteling het kind voortdurend weende, waardoor de bedelende moeder haar doel bereikt zag. ZQn zulke toestanden niet hartverscheurend vraagt de schrijver, die daarna voortgaat: En wat gebeurt op Zetten, waar een christe lijk gesticht is „Talitha Kumi" voor meisjes be neden 16 jaar, die men voor de verkeerden invloeden wil bewaren Een meisje, dochter van een bekenden dronk aard, 11 jaar oud, wordt opgenomen, blijft daar een t0d lang, maar wordt teruggeëischt en terugge haald door haar vader, want z|j moet z(jn jenever- centen bfieenbedelen. Twee meisjes, nog zeer j >ng, komen te Zetten. Haar moeder leidt een slecht leven. Z0 zag in geen jaren naar die kinderen om, informeerde alleen van ttJd tot t|jd of ze mooi werden. En toen z0 hoorde, dat z(j frissche, knappe gezichtjes hadden, haalde zjj ze op 14- en 16-jarigen leeftijd terug. Onnoodig te zeggen waarom en waarvoor. Als de bestuurders van Zetten, tegen den wil van zulke schuldige offers, trachten een kind te houden, te beschermen, dan zouden z(J in aanraking komen met de justitie én de politie, Welk een schreiende toestand Mocht er ook hier te lande een wet tot stand komen waarb(J het verboden is, met kinderen te bedelen, kinderen te laten bedelen en kinderen met koopwaar te laten venten. Dan waren w0 een stapje verder. Bij het eiland Urk wordt in de laatste dagen tamelijk veel haring gevangen in reepnetten en fuiken. De slepers vangen minder in hunne netten. In de drie eerste dagen der vorige week werd in de haven van zulke visschers 3780 tal haring aangebracht welke werden verkocht voor f 1.60 tot 2.— per tal of 200 stuks. Een goede trek deden in zee twee ploegen Kamper zeegenaars die samen in een trek 16 last of 800 tal ophaalden, die voor f 1.10 per tal werden verkocht of te zamen voor f 880.—. Die zijn in eens door den winter. De Oranjebond voor Orde zal een eerste proeve nemen tot eigenlijke heide-ontginning door de stichting van vijf boerderijen op een perceel heidegrond bij de Worminger Mase, te Apeldoorn. De grond werd door den Bond gekocht van de Mark, nadat de Rijkslandbouw- leeraar voor Gelderland dien had onderzocht en voor het doel had goedgekeurd, en nadat door waterpassing was gebleken, dat goede afwatering verzekerd kon worden. Er is nu gelegenheid om aan vijf flinke boerengezinnen niet slechts een bestaan, maar ook een goede toekomst te verzekeren, daar de erfpachtscanon laag zal worden gesteld. Deze gelegenheid is te danken aan het flinke optreden en de toewijding der Kwartgulden-Ver- eeniging aan de Nederlandsche vrouwen dus die in haar kort bestaan den Oranjebond nu reeds in staat stelde de gronden aan te koopen. Men rekent er op thans ook spoedig de gelden voor het bouwen te zullen vinden, nu bij deze stichting alle bezwaren vervallen, die te recht of ten onrechte tegen de beide stich tingen van „Bescheiden Heidegeluk" (arbeiders woningen met grond in eigendom) werden aangevoerd. Falbs's weervoorspellingen. Van 9 tot 13 April. Na een paar droge dagen daalt de temperatuur en zal er sneeuw vallen. Van 14 tot 17 April. Weer regen; het weder wordt iets warmer. Voor de lichting van 1894 werden 1214 man als plaatsvervanger ingelijfd, mitsdien ruim een tiende deel van het aantal afge leverde manschappen. Als nummerverwisselaars werden 635 man ingelijfd. Voor de lichting van 1894 werden dus te zamen 1849 plaatsvervangers en num merverwisselaars ingelijfd, zijnde ruim een zesde deel van het aantal afgeleverde man; schappen. TEXELSCHE COURAHT.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1