Buitenland, Hoe groot tegenwoordig de uitvoer van geslachte nuchtere kalveren uit Fries land naar Londen is, blijkt uit de volgende opgave. In de maanden Februari en Maart werden alleen uit Heerenveen verzouden 2792 kalveren, wegende te zamen 61424 K. G. Dit vleesch wordt in groote manden gepakt en per spoor via Vlissingen en Rot terdam naar de Engelsche markt verzonden. In Akkrum en omstreken wordt ook veel aan dezen uitvoerhandel gedaan. 't Is voor hoD, die hun licht aan petroleum moeten ontleenon, gelukkig dat de dagen al aardig lengen, wantdie Amerikaansche vloeistof wordt met de week duurder en elk centje per liter geeft in 't verbruik nogal verschil. Als die prijsverhooging doorgaat (wat voor velen niet te hopen is), konden petroleumstellen en kachels wel eens uit de mode raken. LD.) Reeds sedert acht dagen ziet men in den Googerpolder, onder Alkemade, jong vee in het land. Of dit zich daar bij gebrek aan jong gras, met het onstuimige weer der laatste dagen, even prettig zal gevoelen als op stal, mag wel betwijfeld worden. Maar bij vele veehouders zijn de hooibergen ledig. En in April mag immers op gras gerekend worden 1 Iets nieuws is in de Amsterdamsche restaurants te zien, nl. een kunst kip, die paascheieren aflevert. Men werpt daarvoor een dubbeltje in een gleuf op de kam, de kip kakelt en in een bakje rolt een sierlijk paaschei, gevuld met bonbons of chocolade. Is de kip uitgeput, dan geeft zij eerlijk het dubbeltje terug en werpt men een halve cent of een ander klein muntstukje in plaats van het dubbeltje in de gleuf, zoo behoudt ze het en legt geen ei. Welk een schrandere auto maat, een goede getuigenis tevens voor de schranderheid van zijn uitvinder! Te Amsterdam is eene commissie gevormd en ten stadhuize geïnstalleerd, met het doel den generaal Vetter bij diens komst in de hoofdstad een luisterrijke ontvangst te bereiden. De commissie is samengesteld uit 30 leden, tot verschillende standen der maatschappij behoo- rende. Deze commissie werd door den burge meester geïnstalleerd. Voorts werd slechts in beginsel besloten eene hulde voor te bereiden en werd een kleine commissie met dat doel samengesteld. Volgens „Haarlems Dagblad" heeft de firma Beijnes een koninklijken trein ontworpen in de gedachten, dat die aan de Koningin bij hare troonsbeklimming zou kunnen worden aangeboden door het Rijk of door eenige groote gemeenten. Het schijnt namelijk, dat de thans gebruikte trein weinig meer in overeen stemming is met de eischen van dezen tijd. De kosten van zulk een trein worden geschat op ongeveer een ton gouds. Te Haulerwijk vierde het echtpaar v. d. M. zijne vijf-en-zeventig-jarige bruiloft. Het paar verheugt zich in het bezit van 98 kinderen, behuwd-, klein- en achterklein kinderen. Te Londen is een zesjarig knaapje ge storven ter waarschuwing zij het mede gedeeld! —door het eten van sinaasappelschillen waarvan men bij de lijkopening eene groote hoeveelheid in zijn maag vond. Kinderen hebben wel meer de gewoonte al spelende van die schillen te peuzelen. De „Nieuwe Langedijker Ct." meldt: De zoowel in het buitenland als in het binnenland alom bekende Noord-Hollandsche Mainzer-Zuurkoolfabriek, gedreven onder de firma C. Brinkman, eigenaar de heer P. Ver burg, staande te Noordschai woude, waarin gedurende ettelijke jaren de nijvere band werk vonddie, gedurende den tijd dat zij hier staat zich onderscheidende van alle andere gebouwen elk jaar opnieuw schepen, volge laden, heeft doen varen naar verschillende landen, bevracht met honderden vaten zuur kool die gedurende haar bestaan duizenden okshoofden heeft verwerkt en omgezetdie met "hare vernuftige machines en eigen blik- blikmakery. kon roemen op industrieele groot heid die gedurende een halfjaar levon en bezieling bracht in den tijd, wanneer 't hier zoo ongezellig en stil is, aangezien dan de kool, in verschillende grootten gesorteerd, aan wallen op de dorsch ligt, waardoor de arbeid op het veld stilstaatis Donderdag middag ongeveer ten half 3 ure een prooi der vlammen geworden. Dat er nog al concurrentie bestaat in het vak van poffertjes- en oliekoekenbakkers, bewijst de omstandigheid dat te Am sterdam vijfhonderd inschrijvingen bij het gemeentebestuur waren ingekomen om staanplaatsen voor de halfvasten kermis. Daarbij waren aanbiedingen van oliebollen bakkers van f 300, voor beignets-kramen werd tot f 900 voor een standplaats ingeschreven. Zoo erg als in Parijs is 't hier te lande niet met de alles vernielende ratten daar moet van rijd tot tij i een razzia in de riolen worden gehouden, maar toch worden te Am sterdam woningen, die aan pakhuizen grenzen, erg door dat ongedierte verontrust. Zoo zijn er op een bovenhuis aan de Prinsengracht, tusschen de Runstraat en Berenstraat, dat door twee pakhuizen is begrensd, in betrekkelijk korten tijd, niet minder dan 47 gevangen, met een vernuttig uitgevonden val, en daar onder waren verscheiden oud-gasten, waarvoor een kat respect zou hebben. In de laatste twee jaren is vrf) algemeen op de lagere scholen in ons land eene nieuwe schrijfmethode ingevoerd, die men gewoonlijk met den naam steilschrift aanduid. Door op eene andere wjjze de pen vast te houden wordt het hierbij den schrijver mogelijk recht te zitten en behoeft hfj aan zijn lichaam niet de onsierlijke, ongezonde houding te geven, die by het schuin schrift haast niet vermeden kan worden. Bovendien maakt hij een flinke, duidelijke letter. De groote voordeelen van het steilschrift hebben biykbaar bij de onderwijzers zwaarder gewogen dan het bezwaar dat de oude schrijfletter in onbruik zou raken. Doch minder ingenomen dan onderwyzers en leerlingen zijn de ouders met de veranderde schrijfmethode. Men schijnt van meenicg te zyn, dat het steilschrift eene ongeoorloofde manier van schryven is en op lateren leeftyd niet mag gebruikt worden. Op vele plaatsen openbaart zich zelfs ontevre denheid en worden by bevoegde autoriteiten klachten ingediend. Het hoofd eener openbare school te Haarlem mermeer had onlangs een leerling weggezonden, die, op raad zyns vaders, geweigerd had steil te schryven. De vader klaagde hierover bij het dageiyksch bestuur, dat hem in het gehjk stelde en den onderwyzer gelastte aan hen, die zulks begee- ren, gewoon schrift te leeren schryvod, „daar deze anders zoo goed als verstoken zouden zyn van de mogeiykheid om op een kantoor geplaatst te worden." Dergeiyke meening is ook verkondigd in de laatste vergadering van den raad der gemeente Hillegom. Een der leden verklaarde pertinent, dat geen ander dan schuinschrift op kantoren geduld werd. De Raad besloot dan ook de hulp der schoolcommissie in te roepen, opdat het hoofd der school de oude schryfmethode weder zou invoeren. (N, R. Ct.) Over de vredesonderhandelingen tusschen de Japansche en Chineesche gemachtigden is nog niets naders bekend. De Japansche regeering handhaaft, voor zoover bekend, haar oorspronke- ïyke eischen, terwyi daarentegen de Chineesche afgezant, Li Hung-Chang, niet meer wil toestaan dan den afstand van het eiland Formosa. Intusschen biyven nog steeds geruchten aan de orde, dat de Russische regeering voornemens is, weldra haar slag te slaan, ten einde een haven te verkrygen, ten zuiden van Vladivostock. Waarschynlijk zal echter Rusland wel niet tusschenbeide komen, zoolang er nog geen sprake is van een definitief vredes tractaat. In dat geval zal natuuriyk ook Engeland zich wel doen gelden. Een geweldige ontploffing heeft de stad Nieuw Orleans in opschudding gebracht. In een dichtbevolkte wyk zyn twee belendende perceelen, een van drie verdiepingen, waarin een kaarsen- winkel, en het andere een café-restaurant in de lucht gevlogen. Uit de puinhoopen waren reeds 14 dooden te voorschijn gehaald. Omtrent de oorzaak verkeert men in het duister. Volgens sommigen zou een vonk ge vallen zyn in een vat buskruit, dat de kaarsen koopman in zyn winkel had; volgens anderen heeft men hier te doen met een wraakneming van een geheim Italiaansch genootschap tegen den eigenaar van het restaurant. Wintersche neerslag. In Galicië is in de vorige week zoo veel sneeuw gevallen, dat de velden daar een meter hoog bedekt waren en de landbouwers dagen lang zullen moeten wachten, voordat zy hunnen voorjaarsarbeid kunnen voortzetten. In het binnenland van Corsica heeft het eveneens sterk gesneeuwd. Door een toeval kwam onlangs in Rusland een heel handige bedriegery aan het licht. Sedert eenigen tyd was een groot aantal valsche bankbiljetten in omloop gebracht. Men wist dat ze uit het buitenland kwamen, maar kon er maar niet achter komen op welke manier ze werden ingevoerd. Nu kwamen op zeker moment een aantal kisten met potlood en uit Engeland aan. Uit een er van viel by 't visiteeren een potlood. Een ambtenaar raapt het op, maakte er een punt aan en bediende er zich van. Toen hy, na een paar dagen, opnieuw een punt wilde maken, vond hy geen potlood meer, maar wel, by nader onderzoek, in de holle ruimte van het hout, een bankbiljet. Het bleek valsch te zyn en van hetzelfde fabri kaat als de vele biljetten, die reeds in omloop waren gebracht. In Japan bestaat het voornemen om het horloge de plaats van medailles te laten vervullen. Naar althans de Zwitsersche bladen melden, is door den Japanschen minister van oorlog aan verschillende Noord Zwitsersche horlogefabrieken opgedragen een goedkoop horloge te leveren. Dit zal een horloge zijn, hetwelk na den oorlog tusschen China en Japan aan de uit den strijd terugkeerende soldaten als een biyvend aan denken in de plaats van een medaille uitgedeeld zal worden en daartoe van een inscriptie zal worden voorzien. Op de markt te la Rochelle braken op een marktdag, terwyi het plein vol menschen was, drie stieren los, die woedend waren geworden, met het gevolg, dat zy door de menigte dringende, aan 400 menschen verschillende wonden toebrach ten. Twee daarvan waren doodeiyk, een achttal anderen zeer ernstig gewond. Onlangs heeft te Nieuw-York eene recht bank uitgemaakt dat een muntstuk, op den vloer van een tram-rytuig gevallen, zelfs wan neer het gerold is tusschen de houten latten en daardoor volkomen verborgen wordt, als wettige betaling voor de verschuldigde vracht geldt, welke de conducteur niet alleen moot aannemen, maar waarvan hy wisselgeld terug moet geven. Een heerlyke toestand voor de Nieuw Yorksche conducteurs, indien het mode wordt op die manier te betalen(„Nyv.") Een hoogst belangwekkende microbe heeft dr. Wheeler te Chicago ontdekt n. 1. de doods- microbe. De ontdekker gaat in zpne vreugde over zyn vondst zoo ver, dat hy beweert dat nu nog slechts ruw geweld aan het leven van een mensch een einde kan maken. Jammer slechts, dat het bericht van deze ontdekking dateert van 1 April! Tot de bekende vreemdelingen, die te Nizza verblijven, behoort een schrale Engelschman, die de .kostganger" heette, omdat hy aan de speel bank te Monte Carlo een millioen verloren had en sedert 10 francs daags van haar trokhet was hem echter verboden de speelzaal te be treden. Een maand geleden erfde hy 20,000 francs, en aanstonds deed hy afstand van de ondersteuning, die hy genoot, verscheen weer in de speelzaal, en verspeelde al het geld in eens. De oudste geneesheer in Frankryk is Dr. De Bossy, te Hfivre, die den aartsvaderiyken leeftijd van 103 jaren heeft bereikt. Een mede werker van „Le Figaro" bracht een bezoek aan den krassen grijsaard, die nog steeds zfin praktyk waarneemt en zoo vlug is als een jonkman. In antwoord op een vraag van zijn bezoeker antwoordde de honderdjarige, dat hy zfin hoogen leeftyd had te danken aan het volgen van een byzonderen leefregel of een stelsel. Zyn stelregel isgebruik van alles, maar met mate. Een eigenaardigheid van den ouden dokter is, dat hy niet aan microben en bacillen gelooft. Vele leeken, die zich daarvoor nog al eens angstig maken in dezen tyd,. zullen hem zeker dat ongeloof benyden.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2