Buitenland. In verschillende gemeenten van West- Zeeuwsch Vlaanderen, een streek, waar men zich hoofdzakelijk op don landbouw toelegt, circuleert een verzoekschrift aan H. M. de Koningin-Regentes, om invoering van graan rechten. Het adres, dat reeds over de 200 handtee- keningen telt van landbouwers, wordt ook aangeboden aan hen, die, zonder landbouwer te zijn, belang hebben bij den bloei van den landbouw. De voorstanders van graanrechten geven dus ook na verwerping van de motie- Dobbelman den moed nog niet verloren. Een paar, te zamen tellende 142 jaar, is te Deventer in den echt getreden. De man is 70 en de vrouw 72 jaren oud. Naar men verzekert, werd dezer dagen te Scheveningen een zeer druk bezochte bij eenkomst van reeders gehouden, waarop in beginsel de verklaring zou zijn afgelegd, dat de reederij bereid zal worden bevonden een eveutueele leening ten behoeve eener veilige ligplaats voor de vloot casu quo van een visschershaven tot een zeer aanzienlijk bedrag, men wil van f 1.500.000, te garan deeren, welke garantie zou gedekt worden uit 3 pet, van de besommingen, welke de vloot met de schrobnet- en de haringvisscherij maakt. Bedrijfsbelasting. De bedrijfsbelasting ten vorige jare iDgevoerd, en waarvan de beschrijving toen zooveel klachten uitlokte, moet het thans nog eens weder ontgelden, nu de practijk eenig meer licht heeft gegeven. In het N. v. d. D. werden dezer dagen in een drietal artikelen, onderteekend P., ver schillende grieven tegen die belasting opgesomd, natuurlijk in de verwachting dat de Regeering daarvan nota zoude nemer. De schrijver heeft deze aanmerkingen: dat, terwijl geene splitsing van de inkom sten uit bedrijf van man en vrouw wordt toegelaten, bijv. twee broers en twee zusters die voor gezamenlijke rekening eene zaak drijven en daarmede f 2400 (dus ieder f 600) verdienen, vrij zijn van bedrijfsbelasting; dat bij de berekening van het zuiver bedrag van winst of belooning onder de posten van aftrek voorkomen „retributiën en belastingen, directe daaronder niet begrepen, drukkende op het bedrijf;" dat het verschil van draagkracht bij een gelijk inkomen op een dorp grooter is dan in een stad; dat ten onrechte aan pensioen-genietenden een extra-aftrek van f 500 is verleend; dat de landbouwers zijn vrijgesteld van betaling der bedrijfsbelasting; dat ten onrechte de inmenging van het college van zetters in de wet zoozeer beperkt is; er zijn thans, zegt hij, commissiën van aanslag die de aangiften van meer dan 10, ja zelfs van meer dan 30 gemeenten moeten beoordeelen. De schrijver verwacht dat, nu de practijk een afkeurend vonnis over sommige bepalingen heeft geveld, de Regeering niet zal aarzelen de noodige wijzigingen aan te brengen. Bij den klompenmaker J. te Stoppeldijke werden uit twee eieren drie jonge duiven ge broed. Zeker eene zeldzaamheid 1 Door den vleeschhouwer M. Broere te Sliedrecht is een slachtos aangekocht wegende bruto 2100 halve kilo's. Dit monsterachtig beest werd met een gouden medaille bekroond. De prijs der petroleum. De prijs der petroleum stjjgt verbazendhierover klagen vooral vele huismoeders. Wat is hiervan de oorzaak De productie van ruwe olie in Amerika bedraagt thans slechts 70.000 vaten per dag, terwijl de „Standard Oil-Company" alleen een quantiteit van 100.000 vaten noodig heeft, om aan de aanvragen te voldoen. Daarenboven zijn boringen voor nieuwe bronnen bijna zonder eenig gevolg gebleven. Onder deze omstandigheden is de prijs der petroleum van zelf aanmerkelijk gestegen. Maar zelfs al is het waar, dat de bronnen minder leveren, dan is dat nog geen reden tot bezorgdheid, daar het waar schijnlijk is, dat met het voorjaar men betere resultaten zal hebben van nieuwe boringen en ook kan men rekenen op het uitgestrekte Ohio- gebied, dat nog bijna geheel ongeëxploiteerd ligt en rijk is aan olie van zeer goede kwaliteit. 1 Ook Rusland mag niet over het hoofd worden gezien, daar dit nog meer produceert dan Amerka de verbindingswegen steeds worden verbeterd en in den laatsten tijd weer rijke bronnen zijn ontdekt. De prijs zal dus spoedig wel weer naar beneden gaan. („KI. Ct. v. R.") In het „Weekblad van het Nederl. Tijdschr. voor Geneeskunde" deelt dr. Pijnappel een en ander mede over de bereiding van het serum te Amsterdam. De heer P. herinnert, dat de eerste stoot aan de zaak werd gegeven door dr. De Ranitz. „Het Witte Kruis" stelde f 3000 voor de zaak beschikbaar; prof. Forster nam de controle op zich en de heeren dr. Ringeling en Mazure verrichtten het werk. Het paard Roux, het trampaard, dat hot eerst werd aangeschaft, heeft aan het kinder ziekenhuis de beschikking gegeven over een tweede bezending, en Behring, het fraaie luxe paard, dat tegen zeer verminderden prijs voor het doel werd afgestaan, zal ook niet lang meer op zijn goede gaven laten wachten. De heer De Ranitz wenscht kosteloos hetgeen voor het Kinderziekenhuis niet noodig is, voor alle Nederlandsche geneeskundigen verkrijgbaar te stellen. Op eene middelbare school voor meisjes in de provincie Gelderfand is de bepaling van de wet op de besmettelijke ziekte toe gepast dat, wanneer in eene klasse meisjes beneden de twaalf jaar zijn, kinderen uit een gezin, waar een besmettelijke ziekte heerscht, niet op school mogen komeD. Dit geval deed zich onlangs voor. In een gezin brak eene besmettelijke ziekte uit en de dochter mocht de school niet bezoeken, omdat in hare klasse één meisje was beneden de twaalf. Maar dat meisje was zij zelf. Was zij afwe zig, dan mocht zij dus de lessen bijwonen maar kwam zij in de klasse, dan zou er een leerling beneden de twaalf jaar zijn en mocht zij dus niet worden toegelaten. De vader „desisteerde" echter van zijn recht om zijn kind naar school te zenden en de anders onoplosbare quaestie werd daardoor beëindigd. („Zutph. Cr.") Het Groningsche Genootschap van Nij verheid heeft de vraagIs het wenschelijk, dat door ons genootschap wordt aangedrongen op de instelling eener rijks-hypotheekbank voor den landbouw? gesteld in handen der heeren Heidema sr. en H. D. Ebbenster fine van onderzoek. Deze heeren komen tot de slotsom, dat „in beginsel geen bezwaar bestaat tegen de oprich ting van een rijks-bypotheekbank voor den landbouw, doch dat de voordeelen voor de provincie Groningen zoo gering zullen zijn, dat het niet wenschelijk is, dat door het hoofdbestuur van het Genootschap van Nijver heid op de instelling daarvan wordt aange drongen." „Patrimonium" schreef: „Nu reeds is er sprake in de Tweede Kamer van een plattelandsclub. Krfjgt deze vaste vormen en wordt daartegenover gesteld een handelsclub, een krijgsmansclub, enz., dan zal de zelfzucht haar schoonste triomfen vieren, want dan wordt het zachtjes aan alleen de vraag wat is voor my voordeelig?" De (anti rev.) „Nederl." meent, dat deze eenvou dige woorden den vinger leggen op eene wonde, die ook h. i. steeds gevaarlijker wordt. In de laatste jaren verkondigt men, niet als eene beschuldiging, maar als iets, dat van zelf spreekt, dat de regeerende klassen steeds alleen voor zichzelven hebben gezorgd, dat elk z(jn eigen belang behartigt. „Zelfs respectabele Kamerleden ontzien zich niet deze leer min of meer openlijk te ver kondigen. Als een regeeringsmaatregel toe vallig aan dezen meer dan aan genen ten goede komt, dan heet het, dat hjj deswe gens genomen is, en dat het nu ook tijd wordt om een maatregel te nemen, waar van de ander indirect voordeel trekt. Dat elke maatregel moet genomen worden in 's lands belang, onverschillig wie daarvan eenige in directe voordeelen geniet, schijnen velen niet meer te beseffen." Met dit demoraliseerend gesjacher, zegt „D< Ned." waarbij de grootste staatsman is wie zyi Btem het duurst weet te verkoopen, bereidt men de komst der democratie voor! Men bemerkt niet, dat dit op den voor grond stellen van stands- of klassenbelangen de dood is geweest van elk gezond politiek leven. Volgens de „Times" blijft de kans gunstig dat de onderhandelingen tusschen Li-Hung Chang en de Japansche regeering tot een goeden uitslag zullen leiden. Den lsten April zijn door de Japansche regeering haar vredesvoorwaarden ter kennis van den Chineeschen gemachtigde gebracht, Li-Hung Chang is nog bezig, deze te overwegen, maar vermoedelijk zal het wel tot eene schik king komen. Aldus meldt de correspondent van de „Times" te Simonoseki, die er bijvoegt dat Li-Hung-Chang weer geheel hersteld is en „hard werkt." Alles wordt zeer geheim gehouden zoolang het protocol niet geteekend is. Een Japansch blad, dat voorbarig onthullingen over den wapenstilstand had gebracht, werd dadelijk geschorst. Voor den eersten keer is in Amerika een persoon ter dood veroordeeld wegens medeplichtig heid aan moord door middel van hypnotisme. De dader beweerde dat hij gehandeld had onder de onweerstaanbare suggestie van een ander, die hem gelast had den moord te plegen. Die ander; werd hierop gevat en ofschoon hjj aantoonde tjjdenS de moord plaats had op 10 mjjlen afstand te zjjn geweest, nam de jury als bewezen aan, dat bij als schuldig moest worden beschouwd- Zaterdag werd dit geding in hooger beroep; behandeld voor het Hooggerechtshof te Topeca en dit college bekrachtigde het vonnis, dat' luiddeveroordeeling tot den strop. Een huis in staat van beleg. Twee dames in Birmingham, Engeland, konden een schuld van f 1200 niet betalen. Daarop gelastten de schuldeischers twee deurwaarders de meubels aan te slaan. De Engelsche wetten staan echter niet toe dat men bjj iemand, ook niet bjj een schuldenaar binnenkomt zonder zjjn toestemming; alleen mag een deurwaarder binnenkomen als hij zjjn voet binnen den drempel kan zetten. Sedert een maand houden nu de deurwaarders, elkaar afwisselend, de wacht voor de woning, doch de dames laten zich niet vangen. Het eten wordt hun toegereikt door een venster op de eerste; verdieping. Het volk heeft er groot plezier van en dikwijls staat er veel publiek voor het huis. De postdirecteur te Elvas in Portugal heeft den Staat voor een aanzienlijk bedrag opgelicht door op alle brieven, die door zijn handen gingen, de ongestempelde postzegels te vervangen door reeds gestempelde en dezen door middel van een rijkelijk van inkt voorzienen stempel onkenbaar te maken. De postzegels welke hy van die brieven had verwijderd, verkocht hjj aan een tabakshandelaar, wiens stilzwijgendheid met 30 pCt. der winst was verkocht. De gestempelde postzegels leverde hem de burgemeester der stad, die in ruil voor deze welwillendheid de talrjjke brieven, die hjj schreef, ongefrankeerd kon verzenden. Een groot gedeelte van het in het Bohemer woud gelegen stadje Neumark dreigt in de aarde te verzinken. Een commissie zal onder zoeken of de op grond van oude documen ten opgeworpen onderstelling, dat het plaatsje boven oude verlaten mijnwerken is gebouwd, op waarheid is gegrond. Inmiddels is voor de bewoners van de bedreigde huizen elders kwartier gezocht. De Duitsche Keizer heeft weer een bevel uitgevaardigd, dat in staat is kwaad bloed te zetten in Frankrijk, naar ten minste uit Berljjn aan de „Debats" wordt gemeld. Wilhelm II heeft nl. gelast, dat alle Pruisische regimenten oen gedenkwaardigen datum zouden kiezen om den 25en verjaardag van den Fransch Duit3chen oorlog te vieren. Zjj mogen by die gelegenheid hun vroegere kameraden uitnoodigen, die aan den oorlog hebben deelgenomen. Heel veel is er anders al niet meer noodig om de stemming van het Fransche volk tegen Duitsch- land bepaald vijandig te maken. Die stemming uit zich nu reeds in betoogingen. Zoo heeft er Dinsdagavond in Parys een meeting plaats gehad, bijeenkomen op intiatief van de „comités républicains socialist en révisionnistes" om te

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2