N°. 786. Donderdag 18 April. A", 1895. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor dsn Bubs SO Cts. Franco per poel door ge heel Nbdbblans 45 Cts. Naar Ataant* «n andere landen met verhooging der porto'». Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prpt der Advertentiin Van 1 tot 5 regels SO Cts. - Iedere regel meer 6 Ots. Groot, letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB DE ROOU, Parkstraat, Bübg op Tuil TEXEL, 17 April 1895. „Lang heeft men gedacht dat het niet zoo wezen zouzelfs Falb heeft er niet aan geloofd en tot voor weinige dagen meende men dat wij ook dit jaar weder zoo'n ouderwetschen Paschen zoude hebben; d. i. een Paschen met sneeuw en regen en wind, die meer naar het haardvuur dan naar de vrije natuur doet ver langen. Het wêer schijnt zich echter ten goede te keeren en dit opent het vooruitzicht dat wij voor goed van den winter zijn ontslagen en de lente zich zal handhaven. Dit belooft dus ook een mooien eersten Mei." Bovenstaande ontboezeming iazen wij in het Paaschnummer van een onzer bladen en niet onwaarschijnlijk was zulks geschreven op een der mooie dagen die de Paschen vooraf was gegaan. Nu 't ging met de Paschen nog al, 't was wel niet zoo buitengewoon aangenaam weêrtje, maar toch, we bleven verschoond van die natuurtooneelen welke zoo een echt winterig aanzien geven; laten we ons er dus mede mogen vleien dat de winter werkelijk voor goed is henengegaan. De schrijver van de bedoelde ontboezeming welke zich vleit met een mooien eersten Meidag, heeft daarbij op het oog een voorrecht voor hen die den eersten Meidag tot een feestdag willen maken. Wij misgunnen die feestelingen hunnen feestdag in geenen deele doch voor onze om geving (wellicht zijn wij wat veeleischend) willen wij niet slechts wenschen een mooien eersten Meidag doch een geheele mooie Mei maand, voorafgegaan door een gunstige April, voor zoover we daar nog van moeten profüeeren. En dat die wensch in vervulling komt, waarlijk 'c is wel noodig; tot nog toe was de natuur aan veehouder en landbouwer niet bijzonder gunstig en een voordeeliger tijd is niet on ge wensch t. Mogen wij de berichten in elders verschijnende bladen gelooven, (doch die zijn wel eens meer sterk gekleurd) dan zou ten opzichte de afzet van het jonge wolvee, het vooruitzicht reeds niet ongunstig zijn, men vermelde daarin toch dat thans reeds lammeren in voorkoop voor 9 10 Gulden varen verkocht. Moge het waar zijn en dit jaar voor land bouw, veeteelt, visscherij en handel voordeelig wezen. Het mond- en klauwzeer onder het rundvee schijnt in Nederland nog niet geheel te zijn geweken. Opnieuw werd weder een dergelijk geval gemeldtezijn voorgekomen onder het vee van een landbouwer in den Uitweg, gem. Sloten; ook te Edam werd tongblaar geconstateerd bij het vee van een landbouwer. Blijkens de „Ned. Bakkerscourant", gaat het den slachtoffers der bekende werkstaking niet voor den wind. In de beide bakkerijen te Amsterdam, waar voor eigen rekening werd gewerkt, is het werk gestaakt wegens gebrek aan aizet, en de kans dat het geld voor een eigen bakkerij bijeengebracht zal wordeD, is zeer gering. Blijkens eene mededeeling aan de „Midd. Crt." heeft het konijnenfokken op Zuid- Beveland nog al eenige beteekenis. In dit seizoen toch werden ongeveer 25,000 van die dieren naar Engeland verzonden, die ruim f 20,000 opbrachten. Er is Donderdag-middag een ongeluk gebeurd op het terrein van dea. s. tentoonstelling te Amsterdam, gelukkig niet met zulke ernstige gevolgen als men eerst vreesde.- Iq de Belgische afdeeling zijn twee galerijen naast de hoofdgalerij ingestort. Als men weet dat het heele geraamte van ijzer is en dat er op 't oogeiiblik der instortirg wel een vijftig arbeiders aan het werk waren op die plaats, dan is het wonder, dat er slechts vijf personen gewond zijn. Deze zijn naar het Buitengasthuis vervoerd, waar er twee werden opgenomen. De overigen konden weer vertrekken. Drie van de gewonden zijn Belgen. De werklieden zijn verzekerd. Te Bergumerheide zou door een notaris een landverhuring worden gehoudeD. De huurders gaven echter als éón man te kenneD, niet te zullen huren, dan wanneer in de condities bepalingen werden opgenomen, waar bij vermindering van den huurprijs zou worden verkregen, indien de oogst door veelvuldige regens, onderloopen landen enz. mislukte. Daar aan deze voorwaarden niet direct kon worden voldaan, werd geen enkel perceel verhuurd. In de provincie Friesland liggen 30,000 hectaren grond, die aan hun lot worden overge laten, daar er niets aan gedaan wordt; 't zyn maden ot lage buitenlanden, die bijna alle toe- behooren aan groote landeigenaren. De verbetering dier landen zou aan honderden arbeiders werk en daardoor brood kunnen verschaffen. Niet minder dan 27» millioen staat als slik- golden op het grootboek ingeschreven. Boven dien bezit Friesland één millioen aan armgelden, eveneens ingeschreven op het Grootboek, waar van de rente, 27, pet., in de armvoogdykassen wordt gestort en als bedeeling aan de armen der burgerlijke armbesturen wordt uitgekeerd. Zoowel de slik- als de armengelden zyn by het afgraven der lage venen opgebracht. Naar aanleiding van een verzoek van den gemeenteraad van Opsterland, om voor die gelden woeste gionden aan te koopen, hebben Gedepu teerde Staten medegedeeld dat zy daartoe willen medewerken, onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de aan te koopen woeste gronden voor ontginning gelegen zyn onder 't ressort der dorpen, die de armengelden hebben opgebracht, opdat de werkzaamheden, die de ontginning dier gronden zal verschaffen, komen ten voordeele van de armbesturen dier dorpen en de bedeeling der armen daardoor vermindere. Te Dwingeloo heeft in de vorige week een geduchte brand gewoed. Te middernacht werd de bevolking gewekt door het luiden der brandklok. De brand verspreidde zich snel, tengevolge de rieten daken der huizen. Een vuurregen werd van de brandende j perceelen naar de overzij van den brink gedrevenhet gevaar was overal. In één uur tljds waren elf huizen, waaronder flinke boerenwoningen, aangetast. Aan twee zijden moest het vuur gestuit worden. Gelukkig was er weinig winddoor flink aanpakken werden belendende huizen met brandzeilen overdekt en nat gehouden en daardoor be waard. Wat aangetast was, brandde echter tot den grond toe af. Vijftien huisgezinnen zijn thans zonder dak, ja, missen alles. Eenige daarvan zijn in 't geheel niet verzekerd. Men meldt aan de „Ass. Ct." Een gevaarlijk en in deze provincie niet on bekend insect is de kalander (sitophilus grana- rius) die groote verwoestingen in het koren aanricht. Te Exloo vernielde dit kleine in sect voor eenige jaren meer dan 150 H. L. koren en gedurende eenige jaren achtereen hadden telkens weer grootere of kleinere ver woestingen plaats. Nadat verschillende midde len tevergeefs waren aangewend, werd den raad gegeven om takken van vlierboomen in het koren te leggen. Daar dit gewenschte uit komsten gaf, wordt het eenvoudig en goedkoop middel jaarlijks toegepast. Werd in het begin der maand November 1.1. geklaagd over de traagheid, waarmede werd gewerkt aan den stoomtramweg Pur- merend-De-Rijp-Alkmaar, thans kan worden medegedeeld, dat met ijver het begonnen werk wordt voortgezet. Van Purmerend tot De Rijp liggen de rails reeds waterpas, het stationsgebouw is bijna gereed, en te Alkmaar zoowel als te Purmerend vorderen denoodige werkzaamheden. Het plan om landbouwkoloniën op te richten voor onvermogenden, dat in de samenkomst van het Leger des Heils door den heer Wertheim werd aanbevolen, vindt in het „U. D." bestryding. Niet tegen de wenscheiykheid maar tegen de uitvoerbaarheid komt het „U. D." op. Het be roept zich op de ondervinding hier te lande opgedaan by de toepassing van het plan van generaal van den Bosch, om koloniën van wel dadigheid op te richten. Men verlangt dat in den landbouw onervaren lieden uit de steden van de schrale helde meer zullen trachten te maken, dan bekwame, yverige landbouwers er van maken kunnen. „Het is mogeiyk, zegt de sehryver, op de heide koloniën te vestigen, waar bedelaars, dronkaards, vagebonden, leegloopera en luiaards een ordeiyk leven leiden en nuttigen arbeid vinden en voor een deel door hun eigen arbeid in hun onderhoud helpen voorzien. Wie zich daarvan overtuigen wil ga naar Veenhuizen, zie en oordeele. Maar dit kost geld en niet weinig ook. Dat dit geld goed besteed is, staat by ons vast, maar dat men op deze wyze iets anders doet, dan armen onderhouden ten koste van het algemeen, ge looft niemand, die de zaak ernstig onderzoekt en overdenkt. Het is in veel opzichten een goede wyze van armenzorg, die wellicht uitbreiding verdient, maar armenzorg is het, en dat het mogeiyk zou zyn aldus ten koste der openbare liefdadigheid, allen die geen werk en geen brood hebben, te onderhouden is even ondenkbaar als dat allen die werkloos zyn, geneigd zouden wezen om zich op zulk een wyze te laten bedoelen en onder voogdij «tellen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1