N°. 787. Zondag 21 April. A". 1895. Advertentieblad. Nieuws- en Binnenland. Advertentiën vóór 10 nor op den dug der uitgave. Pry* der Advertentièn Van 1 tot 5 regels SO Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Groot* letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANG1EVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Bubo 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en anüere landen met verhooging der porto's. TEXEL, 20 April 1895. Ofschoon na 15 Maart iederen Maandag gelegenheid is tot het markten van Vee, waarvan in den beginne evenwel weinig gebruik wordt gemaakt, blijven de van ouds bekende markten ook nog steeds in eere. Bene van die dagen is 24 April, alzoo Woens dag a.s. Wij herinneren daaraan voor zooveel zulks noodig mocht wezen. Terecht kenschetsende de tijdsomstandig heden, was zeker wel het marktbericht omtrent de groote voorjaarsveemarkt te Alkmaar, hetwelk luidde als volgt: Aangevoerd 2247 Koeien, handel stug (geen gras in de weide.) Het weder begint zich echter merkbaar gunstiger te doen kennen, 't wordt iets zachter iets milder, hetwelk ongetwijfeld ten goede zal werken. Voor de verkiezing van een lid voor de Prov. Staten is te Helder candidaat gesteld de heer C. D. Zurmuhlen. Ook te Vlieland en te Terschelling moet dezelfde candidaat zijn geproclameerd. Oudeschild, 20 April. Ofschoon dit dorp over het geheel niet in bloeienden toestand verkeert, doet er zich toch gebrek aan woniDgen gevoeleD. De Pastorie der Herv. Gem. wordt sinds lang door twee gezinnen bewoond. Nu moet ook aanzoek zijn gedaan om het diaconie huis, waar anders ouden van dagen worden gehuisvest en verpleegd, doch thans ledig staat, in huur te krijgen. Een wetsontwerp tot regeling van het kiesrecht is ter indiening aan den Raad van State gereed en moet zich thans in handen der Regentes bevinden. Volgens later bericht is het door H. M. de Koningin-Regentes aan den Min. van Binnenl. Zaken toegezonden met machtiging om het bij den Raad van State aanhangig te maken. Te Osch is op Paasch-Maandag in den ouderdom van ruim 102 jaren overleden Johanna Kops, wed. A. van Heescb. Tot het laatste oogenblik van haar leven was zij in het bezit van al hare geestvermogens. Zij was geboren op 26 Sept. 1792. Bij Kon. Besl. van 13 April 1895 no. 37, is een afzonderlijk kruis ingesteld, dat als blijk van bijzondere waardeeriDg zal worden uitgereikt aan alleD, zonder onderscheid van rang of graad, die tusschen 26 Juni en 24 Dec. 1894 deel hebben uit gemaakt van de Daar Lombok gezonden expeditio naire troepen of zeemacht, of die bij die expeditie in eenig burgerlijk ambt of bediening plaatselijk zijn werkzaam geweest. Voormeld Lombok kruis zal worden vervaardigd uit het op Lombok ge durende die expeditie veroverde bronzen geschut. Het nieuw ingestelde kruis is vierarmig de armen aaD beide hoeken gepareld, saam- gevoegd door een medaljon. Het draagt aan de voorzijde van het medaljon de beeltenis der Koningin en op de armen de woorden Lombok, Mataram, Tjakranegara, 1894. Aan de keerzijde op het medaljon prijkt het Rijkswapen, omgeven door een lauwerkrans, en op de armen de woorden Hulde aan leger en vloot. Het wordt op de linkerborst ge dragen aan een lint ter breedte van 3,8 cM., het bestaat uit 5 Oranjestrepen, afgewisseld door 4 Nassau blauwe verticale strepen. De toekenning geschiedt bij brevet. Dat kleine kroegjes met vergunning meer waard zijn dan groote huizen met tuinen, bleek op eene veiling te Rotterdam. Twee zulke kroegjes, respectievelijk slechts groot 26 en 36 centiaren, werden in bod gebracht voor f 8650 en f 8400 plus 8 pCf. kosten, terwijl voor een huis met tuin, groot 2 aren 75 centiaren, slechts f 5000 geboden werd. Door het bestuur van de „Vereeniging tot bestrijding van de knoeierijen in den boter- handel" is een adres verzonden aan de Regee- riDg, waarin geklaagd wordt over de toene mende knoeierijen in den boterhandel en waarin gewezen wordt op het feit, dat de eerlijke boterhandel vrijwel machteloos daar tegenover staat. Opdat de eerlijke handelaars met meer waar borg dan tot nu toe hunne waar zouden kun nen verkoopeD, geeft het bestuur den Minister in overweging, toe te staan dat producenten van en handelaars in boter hunne waar kos teloos onder conti öle mogen stellen van de Rijksproefstation s. Tot de merkwaardigheden van „Oud Holland" op de tentoonstelling te Amsterdam zal ook behooren een Friesch weardsbüs, waar de firma Van Gorkum te Sneek „waer- aghtighe Vriesche Boerejongens" zal verkrijg baar stelleD. De waard en de waardinne zullen gekleed zijn in de dracht der XVIIe eeuw en het huis raad zal uit denzelfden tijd zijD. Woensdagnamiddag ontlastte zich te Vreeswijk eene zware onweersbui, vergezeld van hevigen regeD. Niettegenstaande het felle bliksemlicht heeft dit geen onheil ver oorzaakt. Voor korten tijd werd op een openbare school in een kleine gemeente van Gelder land het referendum met goed gevolg toege past. Een onderwijzer der school in een andere gemeente benoemd zijnde, wist niet of hij de benoeming al of niet zou aannemen. De kinderen droegen kennis van zijn benoe ming elders, zoodat de onderwijzer eenvoudig op een bord de woorden schreef: „gaan ot blijven", welke vraag de kinderen op het bord moesten beantwoorden. Zeer eigenaardig klonken de antwoorden der kindereD, waarvan sommigen schreven weg, marsch, fort (voort), gaan enz. De onderwijzer zag iD, dat de meerderheid der jeugd vóór zijn vertrek had gestemd en diende dan ook eenige dagen later zijn ontslag in waar het behoorde. „A. C." Dubbeldam werd Dinsdagmiddag in rep en roer gebracht door de komst van een aantal muzikanten van het Heilsleger, vergezeld door een duizendtal joelende Dordtenaars. De heil soldaten, die in Dubbeldam een oefening wilden gaan houden, hadden heel wat te verduren; zij werden met grind gegooid, geduwd, geslagen kortom op schandelijke manier vervolgd, terwijl de muzikanten door het publiek gepresd werden te speleD, op straffe van mishandeling. De heilsoldaten hadden het zich echter zeiven te wijten, want nadat zij door de Dordtsche politie tot de grens der gemeente Dordrecht voldoende beschermd waren geworden, had de veldwachter van Dubbeldam, die alleen voor het zaakje stond, hun nog te vergeefs in overweging gegeven te Dordt te blijven. Iu het overzicht van den handel in de afge- loopen week zegt de „N. R. Crt." het volgende over de Amerikaansche petroleum: Dat de prijs ook deze week weder aanmerkelijk steeg, heeft een zeer natuurlijke oorzaak; de berich ten toch uit Amerika bevestigen meer en meer, dat tusschen productie en consumptie een tekort van 30,000 vaten ligt, terwijl de voorraad niet voldoende is om daarin nog lang te voorzien. Hoewel de kooplust groot was, is de noteering als nominaal te beschouwenaanbod ontbreekt. Verdere stijging van prijzen wordt algemeen nog verwacht. Men schrijft uit Rozendaal Zelden was de uitvoer van vee uit Neder land naar België zoo groot als thans. Dag op dag ziet men hier honderd en meer wageDS vee naar het Belgisch douanen-station Esschen vervoeren. Het is alsof de kooplieden vreezen, dat de opening van België slechts van korten duur zal zijn. Als een klein staaltje van de drukte aan het grensstation Esschen kan dienen, dat aldaar in de afgeloopen week ruim 5560 stuks vee, uit Nederland aangevoerd, door de vee artsen gekeurd zijn. Ook de uitvoer van vette schapen is zeer aanzienlijkdeze dieren zijn meest bestemd voor de slachthuizen te Antwerpen, Brussel en Gent, vanwaar weder een groot gedeelte zijn weg vindt naar Engeland. De vrouw van den arbeider A., uit Blankenham, ontving, terwijl zij te Blokzijl haar boodschappen deed, de vreeselijke tijding, dat haar huis in brand stond, waarin zij haar 4 kinderen had achtergelaten. Doordien de woning rondom in het water is gelegen, had zij de deur gesloten. Al de vier kinderen van een half tot zeven jaren zijn in de vlammen omgekomen. Volgens het Belgische landbouwblad „de Landbode" zou dezer dagen mond- en klauwzeer geconstateerd zijn te KoniDgshoyckt (prov. Antwerpen) bij schapen, en te Court-Saint- Etienne bij runderen, uit Nederland ingevoerd. Het blad zegt, dat alles laat voorzien, dat de invoer van vee uit Nederland in België eerst daags weder verboden wordt. Uit Schoterlands Oosthoek vertrekken eerlang onderscheidene arbeiders naar Turn in Schotland, waar hun werk in de veen derijen is toegezegd. Per stok zal hun 18 V» ct. worden uitbetaald (een stok is omstr. 320 turveD). Zijn de werkzaamheden binnen den tijd van drie maanden afgeloopen, dan ont vangen de arbeiders vergoeding van de helft der reiskosten. TEXELSCHE COURMT.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1