Buitenland. Marktberichten. Begunstigd door goed weder mocht de heden gehouden markt bogen op een goed bezoek en op een matige aanvoer van Vee. De handel was evenwel van weinig beteekenis, doordien nog niet zoozeer voor elders wordt gekocht. Aangevoerd werden 15 Koeien, 83 Nucht. Kalveren, 88 Varkens, 78 Biggen, 6 Schapen en 1 Paard. De prijzen waren voor Koeien f 110 A 145 N. Kalv. f 4r a 10; Biggen f 6 a 8; Schapen f 20; jonge idem f 17.50. Bij het vee van den landbouwer A. Van L., te St.-Annaland (Zeeland), is door den provincialen veearts weer het mond- en klauwzeer geconstateerd. De tentoonstelling voor hotel- en reis- wezen te Amsterdam zal, naar men ver neemt, den 11 den Mei des middags om twee uren geopend worden. Omtrent de plannen van den Minister van Financiën ten aanzien van de personeele belasting zegt de Haagsche correspondent der „Zutph. Ct." uit goede bron vernomen te hebben, dat het in de bedoeling van den Minister van Financiën, ligt, om den middenstand niet zwaar der te belasten, maar wel om door de herziening der personeele belasting aan dien middenstand vermindering van druk te brengen. Den middenstand nóg zwaarder te belasten zou ook werkelijk onverantwoordelijk zijn. Vergeten mag men niet, dat door de bedrijfs belasting het zwaarst getroffen worden de ambtenaren, die steeds voor het volle bedrag van hunne inkomsten worden aangeslagen en dat de vermogensbelasting hoe billijk ook in beginsel deze schaduwzijde heeft, dat bij de tegenwoordige verlagiüg van den rente standaard en de daaruit voortvloeiende conver- siën de meeste renteniers en effectenbezitters hunne inkomsten zien verminderd, maar des niettemin nog meer vermogensbelasting moeten opbrengen dan vroeger, omdat de fondsen hooger genoteerd staan. Te Roelofs-Arendsveen heerscht de zoo genaamde „bof" in vrij erge mate. Deze hoofdzwelling schijnt er zelfs epidemisch te zijn. Wanneer één kind uit eenig gezin er aan geleden heeft, duurt het niet lang, of de andere zijn er ook eenige dagen mooi mede. Deze ziekte is zeer onschuldig en veroorzaakt heel weinig of geen pijn. De dure petroleum. Indien de opgaven van de voortbrenging en het verbruik van petro leum juist, en niet uit een speculatief oogpunt vervalscht zijn, dan is de tegenwoordige stijging der prijzen (200 pet.) in eenige wekeD) best te verklaren. In 1891 bedroeg de voort brenging in Amerika ruim 54V» millioen vaten, twee jaren later nog geen 48VS millioen maar in denzelfden tijd steeg de uitvoer van bijna 29 tot 3674. In de laatste maanden is deze verhouding nog sterker veranderd. In de maanden Jan. en Febr. werden 6 millioen vaten verzonden en nog geen 47s millioen vaten voortge bracht. De voorraad bedroeg 1 Maart geen 5 millioen vaten, tegen ruim 167a op 1 Maart '1893. Deskundigen berekenen, dat als het verbruik van petroleum door de prijsverhooging niet belangrijk vermindert, over vier weken de voor raad in Amerika zal zijn uitgeput. Volgens Kon. besl. zullen dit jaar worden opgeroepen, gedurende ten hoogste 35 dagen, om in den wapenhandel te worden geoefend: a. van de lichting van 1892, de militie- plichtigen behoorende tot de regimenten infan terie, de compagnieën hospitaalsoldaten, het le en het 3e regiment veld-art., met uitzon dering van de treincompagnieën dezer regi menten, het 2e reg. veld-art., met uitzonde ring van hen die van het wapen der cavalerie bij de treincompagnieën van dat reg. zijn overgeplaatst geworden, het korps rijdende artillerie, het korps pontonniers, het korps torpedisten en het korps genietroepen, met uitzondering van de vestingtelegrafisten die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van artikel 6 van het kon. besluit d.d 29 Februari 1884 no 13 b. van de lichting van 1893, de militie- plichtigen behoorende tot de regimenten ves ting-artillerie, het korps pantserfort-artillerie en het korps genietroepen. De bijval, dien de „Ned.-Amerik. St.-Mlj." ondervonden heeft met het plan van een excursie naar Kiel, gevoegd bij den wecsch van velen, om een eenigszins langeren tocht te doen, heeft de Mij. aanleiding gegeven een tweede excursie, en wel een naar Bergen, Cristiania, Kopenhagen, Stockholm, Berlijn en Hamburg, te ontwerpen. Het reisplan is zoodanig geregeld, dat onvoorziene omstandigheden voorbehouden de zeldzame schoone Fjörds van Bergen en Cbristiania, zoowel als de Sont en de toegang tot Stockholm, alle bij dag worden in- en uitgevaren. Het schurft of de pokken van de Aardappel knollen. Het 8Ctiurft of de pokken van de aard appelknollen is een ziekte, die hoegenaamd niet zeldzaam is, maar waaraan tot nog toe te weinig aandacht geschonken werd. Z(j heeft haar naam te danken aan het eigenaardig uitzicht, dat de aangetaste knollen vertooneneerst komen wratachtige uitwassen van enkele milimeters voor den dag, maar weldra ontstaan op die plaatsen bruine, schotelvormige uithollingen metonregelmatige randen, alsof deze uitgevreten waren. Het uitzicht van den aardappel is er geheel en al door bedorvendaarenboven is de aardappel zelf voor de voeding van den mensch weinig geschikt, daar men alsdan verplicht is zeer dik te schillen om de aange taste, diep gelegen gedeelten, die weinig smakelijk uitzien, weg te nomen. De handelswaarde van der gelijke aardappelen is natuurlijk veel geringer dan die van gave knollen, zoodat het verlies aanzienlek wordt, wanneer op een akker talrijke schurftige aardappelen voorkomen. Is de studie van de oorzaak der ziekte nog niet heel en al voleindigd, toch werden zekere feiten aan den dag gebracht, die voor de praktpk van hoog belang z(in en waaruit men reeds de volgende regels kan afleiden a. Gebruik als pootaardappelen de gaafste knollen wie schurftige aardappelen plant, zal ongetwijfeld schurftige knollen oogsten, want h(j brengt zelf de ziekte in den grond. b. Heeft een akker schurftige aardappelen voort gebracht, dan moet men zooveel mogelgk trachten eerst jaren later opnieuw aardappelen op denzelfden grond te planten. Hoe langer tijdruimte er gelaten wordt tusschen twee achtereenvolgende aardappeloogsten, hoe meer kans er bestaat de ziekte te ontgaan of te zien verminderen. Het is overigens een algemeene regel, waarop weinige uitzonderlagen voorkomen, dat wissel bouw, in het belang van de opbrengst, zeer ge- wenscht is. c. Veel versche stalmest en vloeibare mest begun stigen het schurftig worden der aardappelen. d. Gebruik van kalk, mergel, straatvuil en keuken afval moet op de akkers, waar het schurft zich reeds heeft voorgedaan, zooveel mogelijk vermeden worden, want het is een bewezen feit, dat de parasieten dezer ziekte zich uitstekend ontwikkelen in een midden, dat geen vrfje zuren bevat (dat om de scheikundige uitdrukking te gebruiken neutraal of zwak alkali- nisch is) en dat zjj integendeel door de werking van de zuren van den bodem in hunne vermenigvuldiging ge hemd worden. De kalk nu heeft juist de eigenschap die vrije zuren te binden en wordt aldus schadelijk, door gunstige voorwaarden tot den groei der schurft- parasieten te doen ontstaan. In den afval, door den reinigingsdienst der steden verzameld, komen ook vele aardappelschillen voor, die, wanneer zfj van schurftige knollen afkomstig zjjn, een oorzaak van besmetting voor den akker kunnen worden. e. Is de grond van natuur vochtig, dan moet er naar gestreefd worden het overtollige water af te leiden, want vochtigheid en warmte begunstigen de vermeer dering der schurftzwammen. - In de Europeesche pers wordt reeds druk gesproken over de gevolgen welke de vredes voorwaarden door Japan aan China opgelegd, voor ons werelddeel kunnen hebben. Jammer evenwel dat deze voorwaarden nog niet eens volledig bekend zjjn en de Japansche iegeering haar eerst na de ratificatie van het verdrag wil publiceeren. In Engeland troost men zich wel met de verwachting dat het of- en defensief verbond niet meer dan eene handelsovereenkomst zal bl(jk6n te zijn, maar heel gerust is men toch niet en men tracht dan ook het overwinnend Japan te vriend te houden. Overwegende dat de kleine Pruisische graan- boeren nog slechter dan de groote grondeigenaars kunnen concurreeren tegen het buitenlahdscbe graan, beveelt de „Berl. Pol. Nachr. aan het vormen van vereonigingen tot oprichting van graanpakhuizen. Daardoor zouden de kleine boeren in de gelegenheid worden gesteld hun graan ook met alle hulpmiddelen der moderne techniek, de noodzakelijke bewerkingen als sorteeren, droogen, zuiveren te doen ondergaan, ten einde het te maken tot een product dat aan de eischen van den groothandel voldoet. Tevens zou het graan in deze pakhuizen een geschikt onderpand voor krediet zijn, zoodat de kleine landbouwers niet gedwongen zouden zijn hun graan op de markt te brengen zonder rekening te houden met de vraag. Woensdagmiddag omstreeks 2 uur barstte eensklaps boven Brussel een zoo zwaar onweder los, alsof men reeds in de warmste dagen van Juni of Juli was. Een ontzettende stortregen ging er mede gepaard, die in de sterk hellende straten een soort van zondvloed veroorzaakte. Op de drukste punten was 't gedrang groot om een schuilplaats te vinden. Bovendien ontstond hier en daar eenig gevaar, doordien paarden, door de felle bliksemstralen verschrikt, op hol gingen. Het was zoo donker, dat men op alle kantoren enz. het gaslicht ontsteken moest. In den laatsten tijd hebben te Londen her haaldelijk ontploffingen onder het plaveisel plaats gehad, o.a. aan de Southwark Bridge, waarbij ongelukken voorvielen. Een onderzoek heeft aan 't licht gebracht, dat de bodem der stad eigenlijk geheel gedragen wordt door een net van elee- trische geleidingen, die meest in holle buizen liggen, onvoldoende geïsoleerd, zoodat contact vaak tot stand komt. Is er nu een defect in een gasbuis, dan wordt het vrijkomende gas ontstoken en heeft een ontploffing plaats. De „Gil Bias" weet een zeer merkwaardig nieuwtje mee te deelen; Frankrijk en Duitsch- land zouden n. 1. met het oog op de aanstaande vernieuwing van het oorlogsmaterieel overeen zijn gekomen, voorloopig van nieuwe con structies af te zien. Daaruit zou ook te ver klaren zijn het afbestellen van 840 kanonnen en tevens het staken der proeven met nikkeistaai- kanonnen by Krup. Iets wat dezer dagen in Engeland plaats vond zal orgetwijfeld wel tot de grootste zeld zaamheden behooren. Een dame, die elf maal weduwe was geweest, stapte voor de twaalfde maal in het huwelijks bootje. De aandoenlijke plechtigheid vond plaats inde kerk te Neath, in Walesgroot was het aantal belangstellenden die van 't geval getuigen waren. De elfde man van 't gelukkige bruidje, die in het vorig jaar stierf, was geneesheerechtgenoot num mer twaalf is een r(jk grondeigenaar te Neath. Op vijftienjarigen leeftijd trouwde de dame voor de eerste maalzjj maakte met haar gestorven echt vrienden groote reizen en heeft zoowat de geheels wereld gezienthans is die hoogst belangwekkende figuur eerst veertig jaar oud. Als mevrouw ook met haar volgende echt vrienden even gelukkig of liever even ongelukkig is, als nummer een tot en met elf, kan zjj best nog een tweede dozijntje vol maken. Aangezien ze thans sedert vijf en twintig jaar al is 't dan ook met elf tusschen poozen getrouwd is, kan ze, als ze er pleizier in heeft, ten minste voor zoo ver haar persoonlijk betreft, met haar twaalfden echtgenoot haar zilveren bruiloft vieren. deren, le kwal. 63 a 68 ct., 2de kwal. 58 ct. 3e kwal. 48 ct. per KG. 200 Melk- en kalfkoeien f 100 a 220; Graskalveren f a 169 nucht. kalv. Alkmaar, 19 April. Graanmarkt Aangegeven, totaal 889 Hectoliters 48 Tarwe Rogge Gerst id. chev. 647 Haver 57 Paardenboonen Bruine Boonen Citroen Duiven Witte 23 Kanariezaad 21 Rood Mosterdzaad 1 Blaauw Maanzaad 28 Groene Erwten grauwe Vale Amsterdam, 22 April. Aangevoerd 500 Run- f 5,75 h f 6,75 0 i 0 0 J 0 J 0 0 J 0 4,50 0 0 5,10 0 2.90 0 0 3,80 0 5,60 0 0 5,75 0 10, 0 0 18, 0 J 0 0 J IJ 6, 0 0 J 0 17, JJ JJ JJ 6,40 0 0 l'foO 0 10, 0 0 12, 0 7,25 0 0 J 0 12, 0 0 18, 0 10, 0 0 22, 0 J 0 0 J

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2