N°. 789. Zondag 28 April. A°. 1895. Nieuws» en Advertentieblad. OffiCIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bobo 80 Ct*. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en ar.de: e landen mat verhooging der porto'*. AdvertentlSn vóór 10 uur op den dag der nitgave. Prijs der Advertentiên Van 1 tot 5 regels 80 Ct*. Iedere regel meer 6 Cts. Groots lettere en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bueg op Tixbl JICHT en VISSCHERIJ. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de blanco ver zoekschriften ter bekoming van Jacht- en Visch- acten en van kostelooze vergunningen tot uitoefe ning der visscherU, van af heden, ter Secretarie der Gemeente verkrijgbaar zijn gesteld. Texel, 27 April 1895. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. VERVOER VAN VEE DOOR BELGIË. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens een by hem ODtvangen bericht van den Heer commis saris der Koningin in deze provincie, het door de Belgische Regeering uitgevaardigd verbod van invoer van vee uit Nedeiland, niet van toe passing zal zijn op dieren, in rechtstreekschen doorvoer zonder overlading per spoor door België verzonden. Texel, den 27 April 1895. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 27 April 1895. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op eene in dit nummer voorkomende advertentie betreffende de stoombootdienst van Texel naar Nieuwediep en omgekeerd, waarbij in de afvaart van Nieuwediep een belangrijke verandei ing wordt vermeld voor de zomerdienst, aanvangende 1 Mei a. s. Oodeschild, 26 Apiil. Meermalen worden in de netten der visschers allerlei zaken van den bodem der zee opgehaald. Sedert eenige weken brengen de visschers geregeld vaten hars aan, die langs den zeebodem zwalken. Maar ook zeer ongewone artikelen worden soms aan de oppervlakte gebracht. Dit was nog gisteren het geval, toen op Texelstroom een garnalenvisscher van den zeebodem in zijn net een paar krulschaatsen ophaalde. De tramlijn van af Purmerend door de Beemster naar de Rijp, zal met 1 Juni voor publiek verkeer worden geopend. De Minister van Justitie heeft eene commissie iDgesteld om te onderzoeken in hoever door den arbeid in gevangenissen en Rijkswerkinrichtingen afbnuk wordt ge daan aan den arbeid in de vrije maatschappij, en door welke maatregelen de aldus gevoerde concurrentie tot zoo gering mogelijke afmetin gen zou kunnen worden beperkt. Men meldt uit Haarlem: Naar aanleiding van eene in handen der justitie gevallen, sedert eenige weken gevoerde geheime briefwisseling, heeft de rechtbank te Haarlem, op vordering van den officier van justitie, op Zaterdag 20 April jl. ter zake van den in den avond van 26 Februari 1898 op Agatha v. d. Wens, oud 82 jaar, Wed. van Petrus Stokman, en Jacoba v. d. Wens, oud 83 jaar, Wed. van Nicolaas Bekkers, gepleegden moord, gevolgd door diefstal en brandstichting, onder meer rechtsingang, met last tot gevan geneming verleend tegen Leenhart Geel, oud 21 jaar, voermansknecht te Haarlem. Geel onderging reeds vijf vonnissen. Dat er in België nog groote behoefte is aan Nederlandsch vee, blijkt wel hieruit, dat nog deze week in Friesland verscheidene Belgische vee-kooplieden zijn aangekomen, om inkoopen te doen, om die nog vóór den dag der sluitiDg te kunnen invoeren. Nu de petroleum zoo duur wordt, is men bedacht op nieuwe lichtbronnen. En nu moet er weer een nieuw verlichtingsmiddel gevonden zijn, dat zonder olie en zonder pit een ver rassend effect maakt. Het moet bestaan uit een scb ikundig mengsel, waarbij zink, lood en koper, enz. vervat zijn in een gewone flesch. Wij deelen het bericht mede, zooals wij het ontvangen, onder bijvoeging, dat de portier van „Mille Collonnes", te Amsterdam, in het bezit is van deze liehtflesch. i „De Huisvrouw" is allesbehalve ingenomen met de motie, door het congres van het Alge meen Nederlandsch Werkliedenverbond aange nomen, waarby aan het centraal bestuur werd opgedragen, by de Regeering aan te dringen op afschaffing van fabrieksarbeid door gehuwde vrouwen. Het doet niets ter zake, meent het blad, dat bet zeker een ideaaltoestand zou wezen, wanneer elke gehuwde vrouw kon werkzaam zyn in haar gezin, en geen enkele genoodzaakt ware door vaak zwaren arbeid mee te helpen voorzien in het levensonderhouddoch daar gelaten dat de ideaal toestand onbestaanbaar is en wel altyd onbestaanbaar zal biyven, geldt het hier vóór alles het beginsel van vryheid voor de vrouw. Het is, zegt „De Huisvrouw", overigens ge- makkeiyk gezegd: schaf den fabrieksarbeid van vrouwen af, maar wat zou er dan worden van den toestand van zoo menig gezin? Bo vendien, in den regel gaat de .arbeid op de fabriek niet boven hare krachten, en in vele industrieën geeft men aan vrouwenkrachten de voorkeur. „De Huisvrouw" meent dat in de aanneming der motie grof egoïsme in het spel is. Men wil de vrouwen van de arbeidsmarkt verdringen, om voor zichzelf een monopolie te scheppen. Dit gaat h. i. zóó ver, dat het I oorspronkeiyk voorstel zelfs geen onderscheid 1 wilde maken tusschen gehuwde en ongehuwde vrouwen en ook de laatste uit de fabriek wilde verbannen, j De heer Oliphant, de leider van het leger dee Heila in ons land, heeft een plan voor de stichting van een landkolonie uitgewerkt, hetwelk de goedkeuring van Generaal Booth, den heer Wertheim en andere leden van het comité heeft erlangd. In een circulaire, op ruime schaal verspreid, wordt om geldelflken steun voor verwezenlijking van het plan gevraagd. Zoowel b0 de heeren, die het plan steunden, als aan het hoofdkwartier van het Leger zfln giften af te dragen. In een „open brief aan alle Nederlanders", opgenomen in de „Oorlogskreet", wordt het plan aldus uit- eengezet: i 1. Er wordt in Nederland gesticht eene land- kolonie. 2. De bevolking van die landkolonie sal bestaan uit menschen, die in onze Toevluchten in de grootste steden bewijzen hebben gegeven voor verbetering vatbaar te zijn en aanleg bezitten om in een of anderen vorm als landbouwer nuttig werkzaam te ztjn. 3. Het bestuur is onder leiding van den vertegen woordiger van generaal Booth voor Nederland opge dragen aan oiflcieren van het Leger des Heils, terzijde gestaan door deskundigen in de verschillende takken van landbouw en veeteelt. 4. Het geschiedt volgens de beginselen van zuinigheid, in het Leger geldig (vermijding van hooge salarissen, weelderige gebouwen en onnoodige onkosten)terwijl zoo spoedig mogelijk getracht wordt te zorgen dat de kolonie in eigen behoeften zal kunnen voorzien, 6 Door aankoop wordt verkregen een groot land goed, zooveel mogelijk in de nabijheid van een groote stad, en zoodanig gelegen, dat de geleidelijke uitbrei ding mogelijk is. 6 Het beno .digde geld voor aankoop en inrichting wordt verkregen door gifteD, terwijl voor het tekortko- mende gedeelte eventueel gelden op eerste hypotheek zullen kunnen worden opgenomen. 7. De vry willige bijdragen zijn volgens matige bere kening op minstens dertig duizend gulden (f 30,000) te ramen, welke som wij door deze inschrijving trach ten bijeen te brengen en waarvoor wij u beleefd ver zoeken wel te willen medewerken door invulling van het tegenwoordige biljet. Bijna al de pachters van boerderijen op het Kamper-eiland hebben aan den ge meenteraad van Kampen om 20 pet. ver mindering van pacht gevraagd. Goede of slechte aardappelen? Om te zien of aardappelen goed zijn, snijdt men er een door en wrijft de beide stukken tegen elkander. Bij goede, melige aardappelen kleven de beide stukken aan elkander en aan de oppervlakte vertoont zich een licht schuim. Water mag, zelfs als men stukken stijf tegen elkander aandrukt, er niet uitloopeD. Als dit het geval is, koken de aardappelen waterig en smaken slecht. Een goede aard appel is wit of geelachtigis hij erg geel dan zegt men, dat de knollen meestal niet goed koken. Van goed ingelichte zijde wordt aan de „Zw. Ct." het volgende geschreven: Naar aanleiding van het bericht in de „Tele graaf van 20 April 11. dat namelijk voor eenige dagen onder een transport vee uit Nederland een koe, afkomstig uit de omstreken van Zutten, bij de keuring in België werd bevonden in hevigen graad te lijden aan mond- en klauwzeer en dat dientengevolge het geheel transport vee weder naar Nederland werd teruggezonden, kan ik met zekerheid mededeelen, dat bij nader onderzoek is gebleken, dat die koe volstrekt niet aan mond en klauwzeer lijdende was en ten onrechte als zoodanig is teruggewezen, waarvan officieel aan de Belgische Regeeriog is kennis gegeven. Het is enkel de protectionistische geest van onze naburen, die de grenzen voor ons vee ge sloten houdt. Juist om alle aanleiding weg te nemen om ons vee te weren, zijn door onze Regeering in de laatste dagen maatregelen ge nomen om alle bestaande grieven weg te nemen. Er bestaat geen enkele reden om, onder de noodige voorzorgen, den invoer van ons vee te beletten. Mond- en klauwzeer heerschen in België en Duitschland meer dan hier en zelfs hier en daar longziekte bovendien. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1