Buitenland. Wij lezen in de „Held. Ct."1 „Een "zeer ernstig ongeluk [heeft heden morgen in de nabijheid van onze kust plaats gehad. Terwijl de Enkhuizer vischschuit E. H. 82, schipper J. Edelenbos, in het Westgat zeilende was, werd het vaartuig getroffen door een projectiel uit een der vuurmonden van de batterij Zeefront waar de artillerie schietoefe ningen hield. De schuit werd totaal verbrijzeld. Twee der opvarenden konden door in de nabij heid zijnde vaartuigen worden gered. Eén dezer geredden is evenwel zwaar ver minkt. De derde zich aan boord bevindende visscher moet verdronken zijn." Naar ons nog wordt bericht is de verminkte, schipper Edelenbos, welke naar het Marine hospitaal was overgebracht, aldaar gisteren middag reeds overleden. De persoon welke verdronken is, was de zoon van den schipper de-knecht is ongedeerd gebleven. Bij Kon. besluit zijn vastgesteld geheel nieuwe formulieren van aangifte voor de beschrijving der bedrijfsbelasting, welke inhoud zeer spoedig openbaar gemaakt zal worden. Tijdens het verblijf der Koninginnen te Amsterdam kwamen zich twee kinderen, een jongen en een meisje, aan het paleis aldaar vervoegen. Zij hadden bij zich een eigenhandig geschreven verzoekschrift aan de jonge Koningin en verzochten om haar dit persoonlijk te mogen overhandigen of anders wilden zij „op antwoord wachten." Den kleuters werd aan het verstand gebracht dat dit niet ging en dat hun verzoek zij wilden niet zeggen wat het bevatte aan de Koningin overhandigd zou worden. Hierdoor tevreden gesteld verlieten zij het Paleis. Als een bewijs hoe voordeelig 't den boeren tegenwoordig gaat mag 't volgende dienen. De landbouwer S. te Spanbroek kocht vóór eenige weken 6 biggen ten einde die te mesten, voor de somma van f42. Al spoedig stierf er een daarvan zoodat er vijf overbleveD. Deze werden gedurende eenige weken gemest en verteerden in dien tijd aan meel en geroomde melk ongeveer f 50 zoodat de 5 biggen kwamen te staan op f 92. Deze vijf werden den 23e op de Alkmaarsche markt gebracht en verkocht voor de respectabele som van f 80. Het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers, heeft aan de candidaten, die bij de jongste examens voor de onderwijs akte zijn geslaagd, een schrijven verzonden, waarin zij worden aangespoord niet te sollici- teeren naar een betrekking van f 400 doch als minimum f 500 te eischen. Er worden te Stadskanaal thans vrij wat zaken gedaan met den verkoop van aardappelen, die dezen zomer nog moeten groeien. De commissionairs bieden 70, 75 en 80 cent per H. L., en daar deze prijs tamelijk hoog is voor fabrieks-aardappelen, zijn er reeds vele H. L. van deze vrucht in voor koop verkocht. Van de bij de Donderdag in de vorige week vanwege de vereeniging „Het Friesch Rundvee-stamboek" te Leeuwarden gehouden keuring van stamboekvee bekroonde stieren zijn niet minder dan vier stuks door onder scheidene personen aangekocht ter uitvoer naar de Kaapkolonie. De vee-uitvoer naar Kaapkolonie en naar de Transvaal neemt toe, 't geen mede is te danken aan de bekrooningen, welke het Friesche vee op de tentoonstellingen aldaar behaalt. De kostbaarheid van het transport staat echter den uitvoer in het groot nog steeds in den weg. Men schrijft uit Hollands Noorderkwartier aan het „N. v. d. D." Het voorjaar is ditmaal zeer achterlijk. De wei- en bouwlanden stonden in het voorjaar van 1894 ongeveer een kleine maand vroeger even goed als thans. Doch de lente is nu toch eindelijk gekomen. Met Paschen is de natuur als tot een nieuw leven opgestaan. Alles begint zich nu even gunstig te ontwikkelen. Vele boeren, die verleden herfst meenden genoeg hooi in schuur of berg te hebben, kunnen reeds de dagen tellen, dat zij het vee nog op stal kunnen houden, sommigen zijn reeds door hun wintervoorraad heen. Ver scheidene veehouders zijn dan ook reeds genoodzaakt geweest tegen duren prijs hooi te koopen of anders hun vee in 't land te jagen. Nog een week goed weer, en het Hollandsche landschap, dat eenige dagen geleden nog doodsch, verlaten en eenzaam was, zal weer vol leven en bedrijvigheid zijn. Onder het opschrift „Schapenmelk" lezen wjj in het „Nederl. Weekbl. voor zuivelberei ding en veeteelt(eene nieuwe uitgave) het volgende Dr. Nobert Auerbach, arts te BerljjD, wijst op de groote waarde die schapenmelk bezit als voedingstof voor den gezonden en vooral voor den zieken mensch. Gewoonlfjk geeft men aan zieken koemelk, omdat de voedende bestanddeelen, eiwit en vet, daarin aanwezig zfjn in een gemakkelijk verteerbaren vorm. Kookt men de melk voor het gebruik, waardoor de ziektekiemen, dier erin aanwezig mochten zjjn, worden gedood, dan is dit koemelkgebruik wel goed. Er is echter één bezwaar aan verbonden, n. 1. dat de voedende bestanddeelen in te kleine hoeveelheid aanwezig zyn. Koemelk bezit gewoonlijk 12 pCt. vaste bestanddeelen, waarvan 2 8 pCt. 3 pCt. eiwit en 2.9 pCt. tot 3 4 pCt. vet, zoodat men eenige liters melk moet gebruiken om voldoende hoeveelheid eiwit vooral op te nemen. Bjj zieken nu is het dorstgevoel gelescht, vóór voldoende voedsel is opgenomen, zoodat met moeite de rest er in te krijgen is. Dr. N. A. raadt daarom het gebruik aan van schapenmelk, die dubbel zoo ryk is aan eiwit en vet, en waarvan dus maar het halve volume behoeft te worden gebruikt, en een melkdieet veel beter is door te voeren. Op sommige bladplaatsen wordt wel door patiënten voortdurend schapenmelk gebruikt, doch in den regel moeten de zieken zich maar met koemelk trachten te voeden. Op vele plaatsen is dan ook geen schapenmelk te kifjgen, en is de prijs veel te hoog. Vele schapenrassen geven weinig melk, en kunnen dus niet met voordeel voor de melk er fj worden gebezigd. Dit zal wel juist gaan als met de melkkoeien. Het steppenvee, dat weinig melk geeft, zou men moeielfjk met voordeel voor de melk erf) kunnen houden, men heeft daarvoor noodig spociaal die rassen welke veel rublk geven. Evenzoo kan men niet ieder schapenras gebruiken voor de melk- produktie, doch moet men daarvoor de rassen kiezen welke de meeste melk geven, en dit melk geven het geheele jaar door volhouden. Zulk een ras is voor al het Oostfriesche of het Hollandsche melkschaap. Dit onderscheidt zich vooral door het grootere lichaam (2 a 3 jarige schapen wegen pl. m. 75 K. G en groote vruchtbaarheid (gewoonlijk worden twee lingen geboren.) Door deze twee eigenschappen is dit schaap voor de melkerfj geschikt. Men rekent dat zulk een dier in den loop van een j aar geeft 550 - 600 Liter, in de eerste acht weken na het lammeren 2%-3 L., daarna c. a, l'/o L. per dag. De smaak der melk is zoet en werkelflk aangenaam. De chemische samenstelling bleek drie weken na het lammeren te zön14.70% vaste bestanddeelen, 6 6% eiwit en 6.03% vet. Tien weken na het lammeren was deze voor de morgenmelk, 20 34% vaste bestanddeelen, 6 35eiwitten 6.1270 vet, en voor de middag- melk, 16 60% vaste bestanddeelen, 5 7% eiwit en 8 69% vet. Vooral bfj herstellende zieken, en bfj patiënten met een chronisch lfjdentering, ingewandsziekten, bleekzucht e. d. blijkt schapenmelk uitstekend voedsel te zfjn en om bovengenoemde redenen verre boven koemelk te verkiezen. Daarom is het noodig dat aan sanatoriums, badplaatsen en ziekenhuizen, het verstrekken van schapenmelk mogelflb worde ge maakt, door de noodige melkschapen te houden. Dan zullen spoedig partikulieren de melkschapen aan schaffen, zoodat die voortreffelijke schapenmelk welke nu nog onvoldoende bekend is overal verkrijgbaar zal worden gesteld en deze steeds ter beschikking zal zjjn van hen die deze behoeven, van zieken en herstellenden. Nu Japan door een gelukkig gevoerden oorlog de voornaamste Staat in Oost Azië is geworden, zullen vele lezers zeker gaarne weten in welke verhouding ons land tot dat Oostersche rjjk staat. De zeer exceptioneels betrekkingen, welke in de vorige eeuwen tusschen de Republiek der Vereenigde Nederlanden en Japan bestonden, toen dit land nog bijna geheel voor vreemdelingen gesloten was, zjjn in de tweede h6lft van deze eeuw grootendeels vervallen, omdat ook onder danen van andere mogendheden werden toegelaten. De „aloude betrekkingen" zijn echter bevestigd door een tractaat van vriendschap en handel dat op 31 Jan 1856 te Nagasaki werd gesloten. Art. 5 dier overeenkomst besluit: „Zoodra een of meer andere havens van het Japansche rijk voor een of meer andere natiën mochten worden opengesteld, zullen volkomen dezelfde rechten aan Nederland worden toegekend." In de 40 additioneels artikelen, die op 16 Oct. 1857 werden onderteekend en volgens welke de havens van Nagasaki en Hakodate werden opengesteld, werd die bepaling meer algemeen gemaakt. Art. 39 bepaalt nameljjk: „Alle rechten, welke aan andere vreemde natiën mochten zijn of worden verleend, zullen alsmede dadelyk ook tot Neder land worden uitgestrekt. Onder dagteekening van den 19en wordt uit Philadelphia aan de „Times" geseind „De prjjs van de petroleum is gedaald. De Standard Company heeft den prjjs verlaagd tot 2 40 dollar. Petroleum opende te Pitsburg en Oil City op 2.40 dollar en sloot op 2.20 dollar. Een groote bron is aangeboord in Doddridge County, West Virginia, welke 500 vaten (barrels) per dag levert. Nu in Amerika landverhuizers worden geweerd waarvan men aldaar vreest dat zij te eeniger tijd ten laste der armenkas zouden kunnen komen, heeft men het in Duitschland noodig geacht, maatregelen te nemen, om te maken dat buiten- landsche landverhuizers, die in Amerika zyn afgewezen en daarom terugkomen naar de Duitsche havens waar zy voor den overtocht naar ginds waren ingescheept, niet ten laste van Duitsche armenzorg komen. Te dien einde is er bevel gegeven dat alle vreemde landverhuizers, die uit Rusland of Oostenrijk over de Pruisische grens willen komen om zich van daar naar eene zee haven te begeven, zich aan een onderzoek der politie moeten onderwerpen, en dat aan diegenen, waarvan het te vreezen is dat zy door de Ame- rikaansche autoriteit als „paupers" zullen worden afgewezen, de voortzetting der reis moet worden belet. Te Parfjs werd onlangs een doofstomme, die bij de politie onder verdenking stond gearres- teerd, hij wist n. 1. het beroep van bedelaar op geniale wijze uit te oefenen. Bij het verhoor, dat hij onderging ontpopte de „doofstomme" zich als een kosmopoliet, die vijf talen sprak. Het bleek een Duitscher te zjjn, die geheel Europa had doorgereisd en hy was in 't bezit van getuig schriften van artsen en politiebeambten, die hem als „doofstomme" in de milddadigheid van zijn medemenschen aanbevalen. Zjjn dagelijksehe inkomsten bedroegen ongeveer 50 francs per dag. Bjj zfjn aanhouding bezat hy nog 425 francs. Uit Kobe wordt aan de „Times" geseind, dat order is gegeven om alle verloven aan de officieren der Russische oorlogsschepen, die te Kobe en te Nagasaki zyn gestationeerd, te weigeren. De bemanning is eveneens aan boord geconsigneerd, en de commandanten is aange zegd om zich gereed te houden zee te kiezen binnen de 12 uren nadat hun daartoe bevel zal zyn gegeven. Het bericht van doze maritieme toebereidse len heeft te Londen zeer de aandacht getrokken. Met ziet er het bewys in, dat Rusland beslo ten is gewapenderhand tegen Japan op te treden, indien de Japansche Regeering geen rekening houdt met de bezwaren door Rusland en andere mogendheden tegen de voorwaarden van het vredestractaat ingebracht. Uit Waverly (Iowa) wordt gemeld, dat het Hooge Gerechtshof vonnis heeft uitgesproken in een proces, dat sedert 1874 aanhangig is en in Amerika bekend is onder den naam van het „kalverproces." Het was begonnen wegens diefstal van vier kalveren, waarvan zekere Johnson, een welgesteld pachter, werd beschuldigd. Driemaal kwam deze diefstal „voor", tweemaal konden de juryleden het niet eens worden en voor de derde maal werd hy vrygesproken. Doch intusschen was de arme Johnson door het procedeeren failliet gegaan. Hij stelde nu een eisch in tegen zyn aanklager wegens laster en eischte 1000 dollars schade vergoeding. De eerste rechter kende hem 3000 dollars toe, de tweede 7500, tot hem ten slotte in hoogste instantie 1000 dollars werd toegewezen. Daarmede was echter het proces nog niet ten einde, want men streed over de betaling der onkosten. Nu is de zaak eindeiyk beslist en is uitgemaakt, dat de vyanden van Johnson de kosten moeten betalen, dat wil hetzelfde voor hen zeggen als bankroet. Zoodat met dit proces twee familiën te gronde zyn geraakt. De advocaten der beide partyen hebben intusschen een onderkin gekregen. Zoo zyn zy gegroeid I

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2