Buitenland. Marktberichten. Oosterend, 30 April. Jl. Zondag werd in „het Wapen van Texel" alhier eono tooneel- voorstelliDg gegeven door het gezelschap „Harmonie." De drie blijspelen: De „Huwelijks-advertentie of Ik wil trouwen," Een Minnaar zonder jas" en „De gevolgen van een kus" werden, ofschoon de meeste der werkende leden nieuwelingen waren, niet onverdienstelijk uitgevoerd. Niettegenstaande de intrée slechts f 0,25 bedroeg, kon toch," na aftrek der onkosten, nog f 8,91 op het altaar van de liefdadigheid worden geofferd. Onderscheidene veehouders in Friesland hebben hunne Duitsche grasmaaiers afgeschre ven, omdat zij dit jaar de proef willen nemen of herhalen, om het maaien van hunne landen door eigen volk te doen verrichter. De Haagsche kroniekschrijver van de „N. Gron. Ct." deelt mede, dat hem „uiteen bron, die hem meermalen zeer juiste mede- deelingen deed," is verzekerd, dat de formu leering van het kiesrecht-voorstel van Houten van dien aard is, dat ook ruimte is gelaten voor stemrecht voor vrouwen, hoofden van gezinnen of alléén wonenden en in de rijks-directe belastingen bijdragenden. Tengevolge van het verbod van invoer van vee naar Duitschland wordt dagelijks een niet onbelangrijke smokkelhandel gedreven van uit de gemeente Ylachtwedde. Piuisische kooplieden loopen de dorpen af, om voor flinke prijzen koeien en varkens te koopeD. Ofschoon de Duitsche grensbeambten zeer waakzaam zijn, hoort men toch zelden, dat een smokkelaar wordt betrapthet moerassige terrein ligt gunstig voor een sluiker. Hieruit blijkt hoe Duitschland behoefte heeft aan ons vee, en hoe verkeert en nadeelig ook voor de Duitschers het verbod van invoer is. Te Delfzijl maakt men zich onge rust over het lot van de Nederlandsche brik „Elise Susanna". Het schip is den 26sten November van het vorig jaar van Rio Grande naar Liverpool vertrokken en sedert is er niets meer van gehoord. Moderne holbeivoners. De laatste loodsen van de voormalige zandsteenfabiiek aan den straatweg Velsen-IJmuiden, waarin eenige arbeidersgezinnen woonden, zijn ontruimd en afgebroken. Om zich een onderkomen to ver schaffen, heeft een dier gezinnen een gedeelte van die tunnel, die bij die fabriek behoorde en in den kanaaldijk ligt aan beide zijden dicht gemaakt en tot woning ingericht. („H.-D") Zeker paartje in de „Heidestreken" der Friesche gemeente Achtkarspelen kon het maar niet met elkander vinden, zoo dat de vrouw haar man verliet. Ze wilde nu de door haar ingebrachte meubelen terug hebben, maar manlief was niet genegen om ze af te geven. Ze riep de hulp in van een paar vrienden; met hun drieën begaven ze zich daarop naar de woning, die zij door een gemakkelijk te openen deur wisten binnen te komen. De boide mannen posteerden zich nu bij de deuren van 't bed, waarop de man lag te slapen, terwijl de vrouw in dien tijd eenige harer goederen zooveel mogelijk bijeenpakte, waarmede het drietal in vroolijke stemming zich naar buiten begaf, terwijl de man achter de deurtjes kalm bleef doorslapen, en bij zijn opstaan zag, dat de goederen verdwenen waren. Aan een particuliere correspondentie van Sumatra's Oostknst, die aan „De Tel." welwil lend ter inzage verstrekt werd, is het volgende ontleend De Atjehers worden tegenwoordig weer erg brutaal; zfj hebben eenigen tijd geleden van het binnenlandsch bestuur een stoomsloep wegge nomen en die des nachts langs onze schildwachten heen in zee gesleept. Dit feit is moeiehjk te rijmen met den tegen wooidigen zoogenaamd rustigen toestand op Atjeh en de gevolgde politiek, doch het bestuur bemerkte niet zoo vlug de verdwijning, of ze gaven het gestolen voorwerp ten geschenke aan een bevriend hoofd, met de woorden: Ga het nu zelf maar halen. En nu wordt er in verslagen en rapporten maar zwart op wit meegedeeld, dat het aan dien Vorst ontstolen is. Meermalen komen zulke kleine knoeierijen voor en de meer degelijke mannen onder onze krijgs macht walgen er van. Op Atjeh, om nog een voorbeeld te noemen, schieten ze met een kanon springgranaten op een van onze bentings en in het verslag is er dan sprake van eenige kwaadwilligen, terwijl op Segli dagelijks op de benting geschoten wordt door Atjehers. Het ontbreekt er maar aan, dat ze die lui grappenmakers noemen. Nu Lombok achter den rug is, is ook hier een vuile wasch op te redderen. Het is te hopen, dat onze tegenwoordige gouverneur-generaal flink genoeg zal zijn om de koe bij de horens te vatten. Men schrijft uit Schiedam aan het „Vad." Sedert de inwerkingtreding van de interna tionale overeenkomst tot het tegengaan dor misbruiken, voortvloeiende uit den verkoop van sterken drank onder de visschers op de Noordzee, drijven de schepen die van hier uit zich vroeger met dien verkoop bezighielden, thans handel, behalve in tabak, in likeuren, die niet meer dan 5 pet. alcohol bevatten, en in eau de cologne, welke laatste nu door de visschers, in plaats van jenever gedronken wordt, terwijl het debiet der likeuren gering moet zijn. Als bewijs, dat er schatten met den verkoop van jenever verdiend zijn, kan dienen, dat het gebeurd is, dat één schip in één jaar ruim f 40.000 winst maakte. Dit is niet te verwon deren, als men weet dat een kruik jenever, waarvan de waarde 7 cent was, werd verkocht voor f 0.90, alzoo met een winst van ongeveer 1300 pet. Professor Rudolf Falb's weervoorspellingen, over de maand Mei, luiden als volgt: 1-5 Meieerst warm en tamelijk droog weer met neiging voor onweer, dan iets koeler. 6 8 Mei: de regens nemen toe met vervroe ging van den kritieken dag van den 2en rang. 9-13 Mei; in het algemeen nemen de regens af, doch bij hooge temperatuur treden zware onweders op. 14-18 Mei: de temperatuur daalt beduidend; de regens nemen weer toe en nu en dan sneeuw; de onweders zyn niet meer zoo talrjjk, doch komen sporadisch voor. 19-26 Mei: de temperatuur stygt weer, de onweders nemen eveneens weer toe en gaan van stormen vergezeld, de 24ste is een kritieke dag van den derden rang. 27-31 Mei: de regen en onweders nemen weer af, de temperatuur daalt, doch stygt in de laatste dagen weder beduidend, in welke dagen onweders weder zullen heerschen. De vereenvoudiging van de spelling der Nederlandsche taal doet heden een stap voorwaarts. De vereeniging, die zich ten doel stelt om dat ideaal van den heer Kollewfjn te verwezenlijken, vergadert te Amsterdam en zal haar bestuur met twee leden uitbreiden, omdat de tfjd gekomen is voor „de krachtigst mogelijke propaganda" voor deze „zoo broodnodige" verandering. In het orgaan der vereeniging wordt daartoe reeds steun gevraagd: „Steun zowel zedelik als geldelik I „Geef ons uw zedelike steun door uw naam, uw posietsie, en maak ons door uw geldelike, het propageren in wijde kring mogelik." Als men zulk een proeve van die voreenvoudigde taal ziet, dan staat men verbaasd over de ont dekking, hoeveel aanleg een groot gedeelte van ons volk nu al heeft om die „verbeterde" Neder landsche taal te helpen verbreiden. Vooral „kranten- redaksies" die nu en dan „advertensjes" ov6r „jubelarissen" enz. als ingezonden stukken te plaatsen krijgen van „getrouwe lezers" enz. kunnen getuigen, dat een groot aantal onzer landgenooten allen aanleg hebben voor die schrijftaal, die zich met de lastige verbuigingsletters en andere der gelijke overbodigheden niet meer moeielijk maakt. Het moet gebleken zijn, bij de ontploffing in de Oostenrijksche kruitfabriek te Blumau, dat het rookzwak kruit bij lange bewaring zeer gevaarlijk is. De bijmenging van schietkatoen schijnt na eenigen tijd tot verandering van samen stelling te leiden, waaruit ontploffingen zouden voorkomen. De Spaansche kruiser „Isla de Luzon" die naar de verongelukte „Reina Regente" heeft gezocht, is te Gibraltar teruggekeerd met het bericht, dat zfj zes mijlen Oost Noordoost van kaap Caraminal in twee honderd vademen water by het zoeken gestooten is op een voorwerp, dat het verloren pantserschip zou kunnen zijn. Een nader onderzoek zal ingesteld worden. Een lastig voorrecht. In den Japanschon schouwburg mag een toeschouwer, als hij iets meer boven den entréeprijs betaald heeft, gedu rende de voorstelling opstaan. Degene, die achter hem zit heeft geen recht zich daartegen te ver zetten of om ook te gaan staan. Hij mag hooren maar niet zien. Te Athene is een der helden van den oorlog van 1821, Andreas Haflas, overleden in den ouderdom van 116 jaar. Een der straten van Griekenlands hoofdstad draagt zijn naam. De oude veteraan had altijd de hoop uitgesproken, dat hij het tot het jaar 1901 zou kunnen uit houden, hij had dan in het licht van drie eeuwen geleefd. Te Epinal (departement Vogezen) is een dijk, die een groot reservoir van een kanaal by Bouzey in bedwang hield, doorgebroken. Het waterbekken van Bouzey, op ongeveer zeven kilometer van Epinal, diende tot voeding van de zuideiyken arm van het Oosterkanaal en bevatte zeven millioen kubieke meter water. Het bekken was afgesloten door een twintig meter hoogen en vyfhonderd meter langen muur, opgetrokken op negen meter diep lig gende fondamenten. De muur was in 1889 versterkt geworden. De gehede hoeveelheid water is in de Moezel vallei nedergekomen, alles meesleurende wat haar in den weg stond. De schade wordt op millioenen berekend. Het cyfer der gedooden is nog niet bekend, maar reeds zyn achtendertig lyken gevonden. De president van de republiek zal zich naar Epinal begeven. Een nader bericht zegt: Het aantal slachtoffers bedraagt meer dan 75. De geheele streek waar de vloedgolf overheenging is verwoest; doode beesten en stukken van allerlei voorwerpen liggen er verspreid. Amerikaansch. De heer John. Harding in Jamestown, Amerika, heeft op zyn huweiyksdag, even voor zy ten stadhuize gingen bemerkt, dat zy niet by hem paste. Hy kwam dus met haar over een dat zy maar niet zouden trouwen. Terstond daarop verloofde hy zich met een der bruidmeisjes, en zyn aanstaande vrouw met een der aan wezige heeren. Het huwelijksdiner dat reeds klaar stond, werd nu maar gebruikt, en werd er te vrooiyker om, nu er, in plaats van één echtpaar, twee gelukkige bruidsparen aan de tafel zaten. Een eerzaam burger van Levallois Peret, naby Parys, had een zoon. en die zoon was buitengewoon thuis op zyn rywiel: hy maakte de gekste records 1 Daardoor kwam ook de rywiel-bacil by don vader tot ontwikkeling, zóó krachtig, dat de vader naar een rywielhandelaar ging en een wiel huurde. Het was donker; er was geen mecsch op straat te zien de heer G. verliet zyn woning om het ryden te leeren, klauterde op het zadel, doch kon geen weerstand- bieden aan de aantrekkings kracht der keien en drukte telkens zyn wang, soms zyn rug, tegen hun kouden vlakken kant. „Zoo leert ge het nooit 1 Blfif beter in't zadel zitten 1 Waag het nog eensVooruit 1" riep hem schertsend iemand toe, die zyn buitelingen had gadegeslagen. De eerzame burger klauterde weer omhoog, trapte alsof hy de krukken in den grond wilde vastplakken en dan lag hy weer. „Wil ik u eens laten zien hoe u het moot doen vroeg de vreemdeling. „Heel gaarne," antwoordde de heer G. „Geef my de machine dan maar. Kyk, zoo springt u op het zadel" de man zat zoo vast als een dragonder op zyn ros „een uitstekende machine zy loopt of ze gesmeerd was nu zoo aanzetten daar gaat hy." De machine begon plotseling te vliegen over de hobbelige straatsteenen, ze verdween om een hoek en d6 eerzame koopman heeft haar nooit terug gezien, evenmin als zyn leermeester. Formerend, 30 April. Aangevoerd 276 vette kalveren 60 a 80 ct. per kg.; 256 nucht. kalv. f 5 a 16132 vette Varkens 27 35 ct. per kg. 106 magere Varkens f 11 k 22. -; 247 Biggen f 3 a 7, 1230 Schapen en Lammeren 164 Runde ren en 9 Stieren. Kip-Eieren f 2,75 a f 3,25 p. 100 Vette koeien, pryshoudend, handel matig, f 0.54 a f 0,64 per k.g. Gelde koeien, pryshoudend, handel matig f 80 a 150 per stuk.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2