Buitenland. Als eene zeldzaamheid in de dierenwereld werd ons medegedeeld dat bij een onzer vee houders een schaap dat een lam ter wereld had gebracht, drie weken later weder twee lammeren het leven schonk. Zoowel het eerste lam als de twee later geborenen waren vol wassen dieren en zijn allen nog in leven. Vlieland, 2 Mei. Zeer waarschijnlijk zal het aantal zeebaden in ons land met een ver meerderd worden. Alhier worden n. 1. door öe vereeniging tot bevordering van het vreemde lingenverkeer ernstige pogingen aangewend tot het tot stand brengen eener badgelegenheid, waarvan, naar men hoopt, nog dezen zomer gebruik gemaakt zal kunnen worden. Of Vlieland als badplaats opgang zal maken, is een vraag, waarop het antwoord moeielijk is te geven, maar als men let op Schiermonni koog, dat zeer afgelegen ligt en dat des ondanks in het afgeloopen jaar toch nog door ongeveer driehonderd badgasten is bezocht geworden, zou ik geneigd zijn beslist ja te zeggen. Van Harlingen is ons eiland toch gemakkelijk te bereiken. Sedert de Terschellinger boot n. 1. iederen morgen en avond hier aanlegt, is de reisgelegenheid naar hier veel verbeterd. Verder voldoet het strand achter het dorp, dat in ongeveer een kwartier tijds bereikt kan worden, aan alle eischen, welke uit een technisch oogpunt gesteld kunnen worden. En ten slotte kan hier nog bij gevoegd wordeD, dat alhier ruimschoots goede gelegenheid bestaat tot huisvesting van vreemdelingen. Vlieland, 3 Mei. Alhier is gisteren op bijna 72-jarigen leeftijd overleden de heer C. List, wethouder dezer gemeente. De 1 Mei-beweging, welke voor eenige jaren zich liet aanzien alsof daarvan het heil van het menschdom en het „wel en wee" van het lieve vaderland afhing, is zoo langzamerhand gedaald tot eene manifestatie gelijk nul. Uit de berichten thans blijkt dat vele be toogingen achterwege zijn gebleven, niet op order van politie of justitie, doch omdat de elementen voor zulk een betooging, de deel nemers, ontbraken. Door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland is bepaald, dat met de uitreiking der beschrijvingsbiljetten voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten over het dienst jaar 1895/1896 in al de gemeenten dezer provincie een aanvang zal worden gemaakt den 6den Mei e. k. en dat de aanslagsregeling op 1 October dezes jaars moet zijn ten einde gebracht, alsmede dat op denzelfden dag met gelijko uitreiking van de bescbrijvingsbiljetten voor de personeele belasting zal worden be gonnen en op 20 dezer met de wederophaling dezer biljetten. De Haagsche correspondent van de N. Gron. Crt. heeft vernomen, dat de Raad van State waarschijnlijk reeds in de eerste dagen van Mei zijn advies over de kieswet aan de Regeering toezenden zal. In dat geval zou het mogelijk zijn, dat de Kamer bij haar terugkeer in Den Haag het ontwerp gereed vond. Curieus. De te Groningen opgerichte „Nederlandsche Failliet-waarborg Maatschappij" is failliet 1 naar de bladen weten mede te deelen. Eene bijzondere werkverschaffing op Terschelling is het vullen van zakken met zand, ten dienste van de onderneming op het wrak de „Lutiue". Een 1000-tal zakken liggen weder voor het vervoer gereed. De zakken, welke men verleden jaar gelegd heeft, schijnen op hunne plaats te zijn gebleven en vormen thans eenen soliden wal om een gedeelte van het wrak. Het mooie weder begunstigt de werkzaamheden en het opzuigen van het zand tusschen de zakkenwal is reeds aangevangen. Naar aan de „Mepp. Cc." wordt medege deeld houdt zich in de bosschen, in de environs van Dedemsvaart, een vreemd soort insect op en moet onder de muggen't huis behooren. Het vee, vooral de koeien, hebben er veel last van. De prik, die het rund van dit insect ontvangt, veroorzaakt een buil ongeveer ter grootte van een vuist, en moet zeer gevaarlijk zijn. Verder vernemen we dat er reeds drie koeien van de opkoopers Lindenhovius en c.s. uit den Ham aan gestorven zijn. In de boerderij van het opvoedingsgesticht „Veldzicht" aan de Balkbrug wordt, om het insect voor de beesten onscha delijk te makeD, een middel aangewend, be staande uit zeep en azijn. Op de circulars van het hoofdbestuur der Holland,iche Maatschappij van Landbouw aan de afdoelingen omtrent de heffing van invoerrechten op granen, zijn van de 87 afdeelingen nog slechts 44 antwoorden ont vangen, zoodat besloten is de behandeling daarvan tot de volgende vergadering van 't hoofdbestuur aan te houden, waardoor de alge meens vergadering, die het hoofdbestuur voor nemens was in Mei te houden, in die maand niet zal kunnen plaats hebben. Dinsdagmiddag is te Amsterdam, onder leiding van den heer A. C. Wertheim, de jaarlijksche algemeene vergadering der Prins- Hendrikstichting te Egmond aan Zee gehouden. Uit het jaarverslag bleek, dat door eene gift van f 70.000 het mogelijk werd, den lang gekoesterden wensch tot vervulling te brengen, namelijk het bouwen van een nieuw tehuis voor zeelieden, waarvoor reeds f 20,000 was bijeengebracht. Den 8sten Juli a. s., op welken dag het vorige jaar de gift ontvangen was, zal de nieuwe woning voor de thans gehuisveste 112 personen worden ingewijd. In het gebouw zal plaats zijn voor 200 personeü. Men zal zich herirn. eren hoe de Friesche bouw- en veeboer verleden jaar geplaagd werd door de zwarte rups, die veldvruchten en gras vernietigde. De schade, die geleden werd, was groot. Nu is dat schadelijk gedierte op de zandgronden alweer ontdekt in de bouwakkers, waar het alweer de grootste schade aanricht. In de weilanden vindt men de rups nog niet; men oordeelt dat deze landen nog te vochtig zijn, om het schadelijk insect te herbergen. Verleden jaar werden geheele stukken kaal gevreten en zagen zwart, als had daarop een brand gewoed. In de weinige dagen, dat België voor den invoer van vee geopend is geweest, zijn uit Nederland 26116 stuks vee langs Rozendaal naar België verzonden, ter aangegeven waarde van f 2 940.000, zegge bijna 3 millioen gulden. Uit de Friesche venen. Men had verwacht dat het dit jaar in de venen zonder werkstaking zou afloopen. Daarvoor was reden te over. Het loon toch, dat gegeven wordt, is even hoog als in 1894 en toen liep het zonder striken af. In de laatste dagen gingen er geruchten, die eene strike deden vreezen en het feit is gevolgd. In de veenderij te Beets legden Maandag ongeveer 400 klijntrekkers het werk neer, zij eischen eene loonsverhooging van 10 cents per veenroede, eene oppervlakte van 16 Ms. Dadelijk nadat de arbeiders het werk hadden neergelegd, verschenen marechaussees in de veenderij om te waken tegen mogelijke onge regeldheden. Het is onder de strikers echter i ustig. Ook de turf- en klijntrekkers in de veenderij te Oldeouwer hebben het voorbeeld te Beets gevolgd. Ook daar hoorde men reeds lang onder hen gemompel om loonsverhooging nu de turfprijzen rijzende zijn. De stakers hebben nog genoeg werk met het bebouwen van hun eigen land en daarom zoo zeggen ze doet een staking hun geene schade. In de Betuwe zullen de kerseboomen binnen een paar dagen in vollen bloei staan. Zij zijn met knoppen overladen, welke reeds voor een groot gedeelte zijn open gegaan. Het bloeien geschiedt meer dan twee weken later dan het vorig jaar. In verband met de nachtvorsten is dit echter juist een voordeel te noemen. De echtgenoote van den heer M. v. Z., te Assen leed in den laatsten tijd aan vlagen van verstandsverbijstering. In een dergelijke vlaag heeft zij een hoeveelheid effecten en bankpapier tot een vrij aanzienlijk bedrag verbrand. Niettegenstaande men haar voort durend in het oog hield, verliet zij dezer dagen de woning. Den volgenden ochtend werd haar lijk in de spoorsloot nabij die woning gevonden. Het gouvernement van Japan heeft nog niet geantwoord op de nota der drie mogendheden. Volgens een berichtgever der Indépendance" zou het bereid zfin eenige kleine concessiën te doen. Het begrijpt niet, dat de annexatie van Formosa de Fransche en Duitsche belangen meer kan benadeelen dan de bezetting van ToDgkin door de Franschen de belangen van Engeland te Hong kong. De hoop is nog niet opgegeven, dat de drie mogendheden niet bij hun eischen zullen volharden, en Japan wordt in zjjn verzet aange moedigd door Engeland. In Rusland slaan de bladen voortdurend een oorlogzuchtigen toon aan. Het lijkt wel, alsof men niet alleen den Japanners vrees wil aanjagen maar ook eigen zwakheid wil bewimpelen, doch Japan zal over den militairen toestand in Rusland waarschynljjk even goed zijn ingelicht als vóór den oorlog over dien van China. Blijkbaar is men te St. Petersburg door dezen oorlog verrast geworden. Nader wordt uit St. Petersburg gemeld, dat de Russische regeering, indien Japan weigert afstand te doen van het voorgebergte Liao Tung, onmid- delijk tot het blokkeeren der Japansche haven zal overgaan. Natuurlijk behoeft men aan dergelijke praatjes, die nog steeds in omloop zijn, geen bijzondere waarde te hechten. Bjj Koninklijk besluit van 12 April is aan het Belgische Ministerie van landbouw, nijverheid en openbare werken toegevoegd een „Office du travail." De taak van deze afdeeling zal zfin inlichtingen te verzamelen omtrent den toestand van den arbeid en van de arbeiders bjj de nijver heid en den landbouw en omtrent de middelen die de stoffelijke, geestelijke en zedelijke positie van den werkman kunnen verbeteren. Een huwelijksaanzoek in de gerechtszaal. Voor de rechtbank te Roehestei (Engeland) is het volgend voorval afgespeeld: Eenweduwe, mrs. Nakrel, was wegens een poging tot zelfmoord die in Engeland strafbaar is aangeklaagd. Zy had zich n. 1. in het water gestort met het voornemen om zich te verdrinkenzij was echter bijtijds gered; uit het getuigen verhoor bleek dat de aangeklaagde door de uiterste armoede tot wanhoop was gebracht. Daardoor met het lot van de weduwe begaan, trad een man uit de toehoorders te voorschijn, die haar het voorstel deed om met hem te willen trouwen, welk voorstel de vrouw onder tranen van dankbaarheid onmiddelijk aanvaardde. De rechter legde de vrouw, die op zulk een zonderlinge wijz6 een echtgenoot opdeed, de geringste straf die op haar misdrijf staat, op en veroordeelde haar slechts tot één dag gevangenisstraf. Bruiloft met hindernissen. Maandag zou zekere P. te Laeken trouwen met een meisje uit Saint-Gilles. De stalhouder, bfi wien de noodige rijtuigen besteld waren, had echter het adres des bruidegoms misverstaan en bracht na eenig zoeken zijne paarden weêr op stal. Terwijl P. zich stond te verbijten, verloor de bruid haar geduld en reed op eigen gelegenheid naar Laeken. Zfi vond hem echter niet meer, daar hij zijnerzijds inmiddels naar St. Gilles was getogen. Er ging vrij wat tijd voorbij, maar eindelijk „kregen zij elk:-ar. P. nam vier op straat gereed staande rijtuigen en zoo ging het dan naar het Stadhuis. Onderweg echter brak de as van het r ij tuig, waarin de bruidegom en zijne moeder gezeten waren, met het gevolg dat beiden deerlijk door de glasscherven van het portier gekwetst werden. Als een held verscheen hij echter des ondanks met zijne uitverkorene ten langen leste voor den ambtenaar van den burgerlijken stand en de band werd gelegd. Ziehier iets uit wat een correspondent van den „Figaro" meldt omtrent de doorbraak van BouzejL De dijk der reservoirs werd in 1880 gelegd door de ingenieurs Thoux en Cahen. Heftig is toentertijd over het geheele stelsel van aanleg critiek geveld. Men had een muur gebouwd die alleen Daar binnen boog, terwijl de ondervinding ook een buiging naar buiten ried, en niet een rechten muur. In 1885 brak de toevoerbuis van het meer boven Bouzey, en richtte een groote schade aan, waardoor de aandacht opnieuw op het geheele werk werd gevestigd. Persoonlijke onge-

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2