Buitenland, Marktberichten. PREDIKBEURTEN. Oudêschild, 10 Mei. Gisteren geraakte een jeugdig knaapje van de zeeglooiing af te water en was al spoedig een eindje van wal. Het onheil werd golukkig opgemerkt door Koen Hoogerheide, die koen genoeg was om in zee te gaan en het kind te redden. Het geeptrekken nabij de haven heeft een aanvang genomen. De eerste trek leverde slechts drie der vlugge visschen op, doch de uitkomst werd al spoedig beter. Toch is de vangst nog verre van be vredigend en de prijs laag. Er werd te Nieuwediep slechts 3 ets. per stuk betaald. Oosterend, 10 Mei. De algemeene synodale commissie der Ned. Herv. Kerk heeft in hare zitting van Woensdag 8 Mei, dispensatie ver leend tot het aanstellen van een godsdienst onderwijzer te Oosterend, terwijl zij dien dienst voor Eierland wederom voor een jaar heeft bestendigd. Vlieland, 9 Mei. Voor de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, (vacature- Reedeker), Dinsdag 1.1. alhier gehouden, zijn uitgebracht 36 stemmen. Daarvan verkregen K. R. Visser 12, H. Hylkema en A. Molenaar ieder 7, N. W. Duinker en G. de Gorter ieder 4 en M. Rab en G. Krijtenburg ieder 1 stem. Alzoo moet een herstemming plaats hebben tusschen de H.H. Visser, Hylkema en Molenaar. In da gisteravond gehouden raadsvergadering is me t op 1 na algemeene stemmen tot wet- houier gekozen de heer P. L. Bakker, Een aardig uitstapje heeft een brief ge maakt bestemd voor een ingezetene van Oosterend op Texel, zoo luid een couranten bericht. De brief was verzonden van Oud- Karspel en heeft eerst een reisje gemaakt naar Ned.-Iadië, alvorens den geadresseerde te bereiken, 't Ligt voor de hand, dat het adres op den brief niet geschreven was door iemand in het bezit van een diploma voor schoonschrift. Woensdagavond omstreeks halfzeven brak een felle brand uit te Helder in een houten loods aan de Sluisdijkstraat, nabij de Keizerstraat, in eigendom toebehoorende aan den heer H. Janzen Ez. en als timmermanswerkplaats in gebruik bij den timmerman Winder. Snel grepen de vlammen om zich heen, gevoed als ze werden door de aanwezigen voorraad bewerkte en onbewerkte houtwaren, 't Duurde dan ook zeer kort of ook de belende huizen begonnen te branden en zóó ernstig liet het vuur zich op dat oogenblik aanzien, dat menigeen, door schrik bevangen, meende„de heele Sluisdy kat raat gaat er aan." De eerste hulp werd geboden door den heer Korver, lid van den Gemeenteraad, onder wiens leiding zich een aantal mannen aan het werk stelden om h6t brandende gebouw met brand - haken omver te halen. De timmermanswerkplaats brandde tot den grond af en het hoekhuis, Sluisdijkstraat, leed belangrijke schade. De brand werd veroorzaakt door het spelen van kinderen met brandende spaanders bij het houten gebouw. De „Köln. Ztg." beweert, dat weldra de Pruisische regeering den invoer van melk-en van geslacht vee uit Nederland zal verbieden. De Haagsche kroniekschrijver van de „N. Gr. Ct." deelt mede, dat er eene be spreking is gehouden, die ten doel heeft een comité te vormen, om koningin Wilhelmina bij haar troonsbeklimming een nationaal geschenk aan te bieden geen nieuw jacht, zooals onlangs de „Midd. Ct." aanprees, maar een zomerverblijf aan het Scheveningsche strand. Bij stukjes en beetjes wordt de inhoud der kieswet bekend. Nu wordt weer van goed ingelichte zijde kond gedaan, dat de leeftijd voor verkrijging van het kiesrecht op 25 jaar is gesteld. In het wetsontwerp-Tak was de leeftijd 23 jaar. En een andere goede bron zegt: „Het in te dienen wetsontwerp is hoofdzakelijk geschoeid op de leest van het amendement bj] de behandeling van het wetsontwerp-Tak door de heeren Van Houten, de Beaufort en Van der Kaay ingediend, doch is nog met eenige andere catagorieën van kiezers aange vuld. Zoo zal o. a. ook de inschrijving op de spaarbank gehandhaafd blijven, maar het bedrag, vroeger f 50, nu op f 100 worden gesteld. Een zeer ruime uitbreiding van het kiesrecht zal de nieuwe wet in ieder geval geven. Een ingezetene vars Bergumsrhoide (Pr.) verloor plotseling zijn schaap. Bij onderzoek bleek, dat het dier was gestorven tengevolge van 't afvreten der bladeren van den bekende Rhododendron, die om hare fraaie bloemen als om de bladeren, welke ook in den winter groen zijn, veel in tuinen worden gekweekt, maar vergiftige eigenschappen bezit. W(j lezen in De Standaard: De Maasbode schönt nu reeds een stok in het vizier te hebben, om ook desnoods aan een kieswet- Van Houten den genadeslag te geven. Het denkbeeld van „kiesdwang" heeft n.I, den laatsten t(jd in de Roomsche kringen veel bijval gevonden. Ook Dr. Sehaepman verklaarde, gelijk men weet, in z0n Bedumsche speech, zich voor dien maatregel. En één der stellingen, waarop Mr. Raay- makers te Amsterdam promoveerde luid aldus: Om tot een zuivere vertegenwoordiging te geraken, is het noodzakelijk dat alle kiesgerechtigden tot het uitbrengen van hun stem verplicht worden. Naar aanleiding daarvan nu levert De Maasbode een warm pleidooi voor „Kiesdwang," dat zjj als volgt besluit: „Zal de minister Van Houten met z0n nieuwe kieswet den kiesdwang aanbrengen? Wfl twijfelen er aan. Maar, waar wij niet aan twijfelen, is, dat zijne wet, als zij den kiesdwang niet bevat, alleen hierom voor velen onaannemelijk zal zijn, welke overigens haar inhoud moge wezen. Over alles zal men willen discussiëerenhier zal bij menigeen van wijken geen sprake zijn. Z0 zullen, en terecht over tuigd zijn, dat in deze dagen van agitatie, nu de Staat en de maatschappij van zoovele kanten door geweteDlooze drijvers ondermijnd worden, z0 den steun van allen eischen moeten, ook van de onver schilligen, die, als z0 maar met geweld wakker geschud worden, wel zullen inzien, van hoe groot belang hunne deelneming aan de verkiezingen is". Nu al een stok? is men onwillekeurig geneigd te vragen, b0 het lezen van deze krasse waarschuwing. Het N. v. cl. Dbevatte dd. het volgende: Nieuw licht. Er is in Duitschland een middel bedacht door den Heer De Graan ten onzent ingevoerd om zonder petroleum of steenkolengas gasgloeilicht te verkrijgen. Men heeft 't „het licht der toekomst" gedoopt en niet zonder reden. Wij hebben 't zien branden en erkennen gaarne dat hier iets is, dat hoogstwaarschijnlijk een toekomst heeft. Vooral op kleine plaatsen zonder gasfabriek, op villa's en buitenplaatsen, die verstoken zijn van gas of electriciteit en wier bewoners mooier en witter licht willen hebben dan petroleum vermag te geven, 't Is gemakkelijk aan te brengen op elke olie- of petroleumlamp. Beschrijvingen geven in den regel een on- volledigen indruk. Wie er kennis mee wil maken, kan dat doen in het magazijn van den Heer Eden, in de Molsteeg, te Amsterdam. Te Utrecht heeft terecht gestaan een oude juffrouw, omdat haar zoontje, dat jonger dan zestien jaren is, toch reeds een hondenkar bestuurd had. De vrouw was hardhoorend en kwam daarom ook dicht bjj den kantonrechter staan, aan wien zij op de volgende w(jze het gebeurde verhaalde„Het jongetje, meneer, gaat nog op school, meneer, en toen is hy gaan rijden, meneer, hy heeft de stel stil weggenomen, voor de aardig heid, meneer, zooals kinderen dat doen, meneer, u en ik binnen ook kinderen geweest, meneer, en toen kwam die agent, meneer, en toen ik het hoorde, meneer, heb ik hem geslagen, meneer, dat het bloed er van langs liep, meneer Hier viel de kantonrechter de juffrouw in de rede met de opmerking: „dat mag je niet doen, daar doe je heel verkeerd aan om zoo'n kind te mishandelen." Deze vermaning bracht de juffrouw aan het schreien en toen het O. M. een boete van f0.50 tegen haar eischte, stak zjj, in haren ijver om maar spoedig van de zaak af te zfjn, hare hand in den zak en vroeg; „Wil ik u maar dadeiyk betalen, meneer, dan heeft u er niet om te loopen meneer Maatregelen tegen brandgevaar. Bij politie verordening zijn in het Suitsche district Beuthen maatregelen vastgesteld tegen ongelukken, welke kleine kinderen door brand kunnen treffen, ala z\J alleen in woDingen achtergelaten worden. Ouders cn andere personen, die kinderen onder de 12 jaren verplegen, zijn verplicht voor het verlaten hunner woning, als zij daaiin kinderen achterlaten zonder opzicht van volwassen personen, alle ovens, haarden en kachels goed af te sluiten en alle brandmaterialen, in het bijzonder lucifers, behoorlijk op te bergen, zoodat zij buiten bereik der kinderen zijn. Het niet naleven van dit voor schrift wordt met boeten of lijfsdwang gestraft. Het dorp Pommerzig, het grootste in het Duitsche district Krossen, is 2 Mei voor het grootste gedeelte door brand vernield. Ten gevolge van den Noord westenwind brandden in twee uur tyd 65 woouhuizen en meer dan 150 schuren en stallen afook is veel vee verbrand. Het huis van don predikant en de school zijn met groote moeite gered. Van de meeste inwoners is alles verbrand, omdat zjj zich by het uitslaan der vlammen op het veld bevonden. Het vuur was ontstaan tengevolge van het spelen van kinderen met lucifers. Te Saarbiücken stond een automatisch toestel, dat, tegen storting van 20 Pfenning in de gleuf, een pakje chocolade afleverde. Maar er was nog iets aanby die aflevering kwam ook nog een plaatje voor den dag met het volgende ulevellenvies Aan huweiyksgeluk wilt gy nog niet gelooven, Maar als uw hart ontvlamt, wis zult gy u verloven. De Saarbiückensche politie heeft nu afsluiting van dien toestel bevolen omdatwaarzeggery by het strafwetboek is verboden. Een bekend zwemmer en duiker, Tommy Burns, heeft te Liverpool een roekeloos waagstuk volbracht. Hy is van een voortrijdenden spoortrein af in de Mersey gesprongen. Burns nam ineen trein van den electrischen bovenstraatsche spoor weg plaats, klom met behulp van een paar vrienden boven op den waggon en sprong daarvan af in de rivier een sprong van 100 voet. Hy dook onder een stoomboot, die daar voor anker lag, door, en eenige oogenblikken later kwam hy behouden aan land. Schagen, 9 Mei. Aangevoerd7 paarden f 55 a 165, 13 Stieren f 50 a f 210; 130 Gelde- koeien f100 a f 260,— 100 Kalfkoeien f 140 a f 240; 90 Vaarzen f 80 a f 140; 70 Nuchtere Kalveren f 6 a 19,—; 239 Schapen f 17 a f 26. 160 Lammeren f 7 f 14, 7 Bokken en Geiten f 1,00 a f 9 gld.20 Varkens f 11, af 17; 50 Biggen f 5, a f 7, 20 Kippen 25 allOct: Eenden a ct. Boter per half KG. f 0,35 a 0,45. Kaas per kilogram 20 a 30 ct. Kipeiren per 100 f 2.25 a f 2.50. Eendeieren per 100 f 2.80 a f 3. Leiden, 10 Mei. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 130 a f 253 68 Stieren f 40 a f 230; Veulens stuks; f af 314 kalfkoeien f 132 a f 260; Melkkoeien f 132 a f 260; 275 Varekoeien f 87 a f 200; 280 Vette koeien f 130 a f 25882 Vette kalveren f 36 a f 78, 113 Magere kal veren 4,50 a f 14, Graskalveren f af 62 Vette Schapen f 15 a f 26. 516 Schapen weide) f 12, a f 24, Paarden f af jarige 182 Magere Varkens f 14 a f 30 Vette Varkens a. 218 Biggen f 3.50 af 11. 1706 Lammeren f 6.— a f 12. Londen, 9 Mei. Ter markt zyn aangevoerd 100 Runderen, 3000 Schapen en lammeren 70kalveren, Varkens. Men noteert: Runderen 0,417, 0,676; Schapenen lammeren0,60a0,85; kalveren 0.47s 0.826; varkens a Zondag' 12 Mei. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin, tien uur Ds. van Schaick. Waal. Voorin. 10 uur Ds. de Mazure. Den Hoorn. Voorin, half tien Ds. Leffef. Oudesclnld. Nam. 2 uur Ds. van Schaïck. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Dekker. (Godsdienstonderwijzer.) Nam. 2 uur Ds. Leffef. Gocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2