N°r 794. Donderdag 16 Mei. A®. 1895. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buna 30 Cts. Franco per post door ge heel NkdbbIiAKD 46 Cts. Naar Amranta en andere landen met verhooging der porto's. Advertenties vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertenliën Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVEL© DE ROOU, Parkstraat, Burg op Taxa LAMMERENMARET. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel doet te weten, dat de eerst te houden lammeren- markt dit jaar valt op Maandag SO Mei e. if. Texel, 10 Mei 1895. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. VERJARING van vorderingen ten laste der Gemeente. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Texel brengen belanghebbenden in herinnering dat alle vorderingen ten laste der Gemeente over het jaar 1894, vóór den laatsten Juni a. s. moeten zyn ingediend, terwijl alle op dien termjjn niet ingediende vorderingen, voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. Texel, 10 Mei 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. D U1TSCHE ONDERDANEN. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL doet te weten, dat door den gezant des Duitschen Rijks, namens Zijne Regeering is bericht, dat Duitsche Onderdanen, die stukken uit hun land behoeven of de legalisatie daarvan verlangen, zich, onder opgave van het doel, waartoe die stukken moeten worden gebezigd, rechtstreeks en zonder van een tusschenpersoon gebruik te maken, moeten wenden tot de overheid van hun eigen land. Texel, 10 Mei 1895. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. Waarschnwing tegen het lokken van Nederiandsche Werklieden naar Duitschland. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL waarschuwt tegen de berichten in de Nieuwsbladen of daartoe uitgezonden agenten, die soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, ten behoeve, van industrieële ondernemingen, Neder iandsche werklieden naar Duitschland lokken. By hunne aankomst te dier plaatse toch, is herhaaldelijk gebleken, dat zfi daar niet gebruikt kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten aftegaan, öf zelf 6f door mijne tusschenkomst, zich tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich be vinden, om inlichtingen wenden, omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Wie dit nalaat stelt zich bloot aan groote teleurstelling en schade. Texel, 10 Mei 1895. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 15 Mei 1895. ©oor huiselijke omstandigheden waren wij verhinderd op Zaterdagavond de lezing van den Heer Staalman bijtewonen. Op ons verzoek verklaarde een onzer bekenden zich bereid eenig verslag van die lezing te geven, welk verslag (hetwelk wij voor rekening van den schrijver laten) onze lezers vinden aan de binnenzijde van dit nummer. Ter markt waren Maandag aangevoerd 11 KoeieD, 17 nucht. Kalveren, 8 Schrammen, 22 Lammeren, 38 Biggen. Naar ons werd medegedeeld werd voor lammeren f 10.75 besteed. De groote lammeren- markten beginnen Maandag a.s. Gisteren had alhier de verkiezing plaats van een Lid voor de Prov. Staten, voor het district Helder. In onze gemeente namen van de 578 kiezers 173 aan de verkiezing deel. De opening der stembriefjes zal geschieden te Helder, op Donderdag 16 dezer. Als eene zeldzaamheid werd ons mede gedeeld, dat d. d. een onzer veehouders een kalf teelde, hetwelk een dag oud (alzoo geheel droog) een gewicht vertegenwoordigde van 102 oude ponden. Otjdeschild, 14 Mei. Nu de garnalenkokerijen hebben moeten sluiten, ziet het er voor de kleine schuiten gedurende den Zomertijd weer niet te best uit. Het verzenden der garnalen naar het buitenland, kon echter bij 't warme weer niet worden volgehouden. Het artikel kon niet zoo zorgvuldig behandeld worden, of 't kwam er in een toestand aan, dat het afgekeurd moest worden voor het gebruik ot zoo dit niet het geval was, zeer weinig opbracht. Met de geepvangst is ook al niet zoo veel te verdienen, doch bij gebrek aan beter oefent men dat werk hier nog uit. Waal, 14 Mei. De kaasfabriek „de Een dracht," een paar jaar geleden hier opgericht, werd dezer dagen door de aandeelhouders 'en deelnemers opgeheven. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leeuwarden heeft besloten aan den Minister van Buitenlandsche Zaken een adres in te dienen, met verzoek om nu in de provinciën Friesland, Groningen, Drente en Overijsel de veestapel al sedert geruimen tijd vrij is van het mond- en klauwzeer te willen bevor deren, dat van uit die provinciën de invoer van vee naar België en Duitschland, onder de noodige waarborgen, weder worde toegelaten. Het N. v. d. D. meldt: De besturen der Landbouw-vereenigingen Kempan, Crefeld, Neuss en Dusseldorp hebben zich tot den Pruisischen Minister van Landbouw schriftelijk en persoonlijk gewend om opheffing te verkrijgen van het verbod van invoer van rundvee uit Nederland. De minister heeft daarop geantwoord, dat daartoe geen toestemming kon verleend worden zoolang in Nederland nog mond- en klauwzeer heerschte. Toen men op het gebrek van jong fokvee wees en om die reden op dien invoer aandrong, werd dit niet rechtstreeks afgewezen, maar dan een bepaalde quarantaine noodig geacht, welke met medewerking van de Neder iandsche Regeering wellicht wel te verkrijgen zou zijn. Op de veemarkt te Leeuwarden waren Vrijdag niet minder dan 5362 stuks vee aan gevoerd. Deze groote aanvoer is een gevolg van de omstandigheid, dat de boeren algemeen in Friesland den 12n Mei hun halfjaarlijksche pacht moeten betalen, en vele veehouders om aan geld te komen, tegen dien tijd een deel van hun vee ter markt brengen. In Kapelle aan den IJsel leeft een meisje, dat met recht den naam van monsterkind mag dragen. Op 4-jarigen leeftijd woog het reeds 78 pond en nu dertien jaar oud mag het zich in een gewicht van 240 pond (zegge 120 kilo) verheugen. De ouders zijn te kiesch om er mee te kijk te gaan. Het bezoekt ook de lagere school, natuurlijk is voor haar een afzonderlijke, geschikte bank gemaakt. Thans is zij onder medische behandeling te Leiden; hare beenen ontzaglijk dik leden onder het zware gewicht van haar lichaam. Het meisje is jaloersch op gewone meisjes. Vaak zucht zij„Och, kon ik ook eens hard loopen en touwtje springen I" Nederlander Ia het Lagerhuis in Engeland werd de aandacht der Regeering gevestigd op het feit, dat hier te lande mond- en klauwzeer voorkomt, en de vraag gesteld, hoeverre dit een nadeeiigen invloed kan hebben op de gezondheid in Enge land, nu groote hoeveelheden melk uit Nederland naar Engeland worden ingevoerd. Het antwoord van den minister Shaw Lefevre luidde geruststellend. Er waren nog geen ge vallen geconstateerd, dat de ziekte zich door geïmporteerde melk had verspreid. Op onbe duidende uitzonderingen na, wordt al de melk in gecondenseerde vorm ingevoerd, en de hooge temperatuur, waaraan de melk bij de condensatie wordt blootgesteld, vernietigt, volgens de deskundigen zoowel de kiemen van het mond de klauwzeer als van tuberculose. De Regeering zou trouwens niet de macht hebben, den invoer van buitenlandsche melk te verbieden. Het N. v. d. DZaterdagavond uitgegeven, bevat het volgende: Heden is de tentoonstelling voor Hötel- en Reis wezen geopend. Die Tentoonstelling kan zijn: voor wie niet in de hoofdstad wonen eene goede aanleiding om een bezoek te brengen aan het schoone Amsterdam; voor Amsterdam-zelf een bron van vertier en welvaart; voor honderden en duizenden eene nutte leerschool, prikkel tevens tot vernieuwde inspanning van alle krachten; middel om de menschen tot elkander te brengen en de algemeene verbroedering te bevorderen. Als een merkwaardigheid en merk waardig is het inderdaad deelt de heer A. G. Griokspoor te Rotterdam mede, dat door hem van September 1894 tot en met April 1895, dus in 8 maanden tijds, niet minder dan 75,000 tamme konijnen zijn geslacht alle voor de consumtie in Engeland. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1