Buitenland. Da Minister van Oorlog heeft den hoofd intendant van het leger opgedragen, na te gaan of er öd zoo ja welke verbeteringen in de voeding van den soldaat moeten worden gebracht. Dit is een verstandige maatregel van den Minister. Op het stuk van „voeding" is nog veel te verbeteren, al moet dankbaar erkend, dat er, bij vroeger, reeds veel ten goede veranderd is. Nu de intendante, dank zij de reorganisatie van dit dienstvak, van de vermoeiende en tijdroovende conti 61e der admi nistratie van de korpsen is ontheven, kan zij zich geheel occupeeren met de verpleging, weshalve mag worden verwacht, dat binnen een niet te lang tijdsverloop o. a. de quaestie van de voeding onzer soldaten op bevredigende wjjze zal zijn opgelost. („Amersf. Ct." Volgens van Lloyd's te Londen ontvan gen telegram is het Nederlandsche stoomschip „Conrad" op reis van Batavia naar Amsterdam den 15 Mei van Genua vertrokken, op de hoogte van Carthagena in aanvaring geweest met het Engelsche stoomschip „Suliy," dat tengevolge daarvan is gezonken. De „Conrad" is met ingestooten bakboordsboeg en het voorruim vol water te Carthagena binnengeloopen. De opvarenden van de „Sully," een klein kolenschip, zijn, behalve de gezagvoerder en een jongen, in veiligheid gebracht, hetzij met eigen middelen, hetzü door de „Conrad." Een kind van den heer H., te Kollum, dat onlangs bij het handwerkonderwljs eene speld heeft doorgeslikt, welke mén in het eerst niet heeft kunnen verwijderen, is nu toch daarvan bevrijd geworden. Merkwaardig is het dat de speld haar slechts één dag pijn veroorzaakt heeft. Op raad van den geneesheer heeft het meisje in dien tijd niets dan droge aardappelen gegeten. De Arnli. Ct, schrijft In het Venl. Weekbl. worden door den heer Haffmans de protectionisten tot de ware vrienden des volks geproclameerd. Hjj ontkent niet, dat door beschermende rechten op het graan het brood duurder zal worden, maar, wat baat goedkoop brood, zegt hij, als, tengevolge van gebrek aan werk, de middelen ontbreken om het te verkrijgen. Hij geeft de voorkeur aan minder goedkoop brood zonder gebrek aan werk. De heer Haffmans schijnt uit het oog te ver liezen, dat wanneer het brood duur wordt, iedereen daarvan de gevolgen ondervindt, en niet slechts van het brood, maar ook van alle andere levens middelen, en dagelijksche benoodigdheden de prijs zal stijgen. In dezelfde mate vermindert dan koopkracht en in plaats van meer werk, zal minder werk daarvan het gevolg zijn, want men zal op alles moeten of trachten te bezuinigen, dus ook op die uitgaven welke anders den werkman ten goede komen. Men kan geld geen tweemaal gebruiken en wie gedwongen is datgene, wat hij noodig heeft, duur te koopen, zal het meerdere geld, hetwelk hij kwijt is, niet kunnen besteden aan andere voort brengselen of diensten der nijverheid. Hoe de heer Haffmans er dus toe komt dat duur brood meer werk zou doen ontstaan, is met geen mogelijkheid te begrijpen. Naar men verneemt, wordt een regeling voorbereid die het voortaan mogelijk zal maken, alle miliciëns, die voor de eerste oefening onder de wapens zijn, ook werkelijk te oefenen. Dat is heusch niet te vroeg. In geen leger wordt zóó gecorveed als in het onze. Toch vreezen we, dat het kwaad niet spoedig uit geroeid zal zijn. („Amersf. Ct.") Hoe nadeelig de koude, natte weersge steldheid voor het vee in de weide in de vorige week was, blijkt uit het feit, dat te Oldeboorn 2 koeien en 2 schapen dood in de weide zijn gevonden. De overstrooming der Meenten van Naar- nen, Bussum, Laren, Blaricum en Huizen door het zeewater, berokkent aan de veehouders in het Gooi ontzettend groote schade. Tweedui zend stuks vee moet op andere wijze verzorgd worden. De een heeft zijn vee gestald en voedt het met afgemaaide rogge, de ander brengt het met veel kosten naar elders. Door Meentmeesters is in overleg met het bestuur der vergadering van Stad en Land van Gooi land besloten het vee heden op de Hilver- sumsche Meent te brengen, doch het staat niettemin te vreezen, dat de melkerij weinig of geen voordeel zal opleveren, teiwijl ook het uitzicht op slecht hooi in den winter groot is. Alleen het spoedig terugtrekken van het zeewater, gevolgd door een tamelijk over- vloedigen regen, kan hierin verandering ten gunste brengen. Den looper van het agentschap Deventer der Ned. Bank werd Donderdagmorgen door den verschrikkelijken wind zijn portefeuille met bankpapier uit de hand gerukt. De por tefeuille ging open en het bankpapier vloog over de straat. Alles kwam terecht behalve een bankje van f 40; dat vliegt nog als het niet opgevangen is. Woensdag in de vorigo week is door verschillende visscherlieden te Andijk in de zouterij aangebracht 58000 stuks ansjovis; nauwelijks was dat bekend of alle booten die nog binnen waren werden spoedig uitgezet. Door den aanwakkerenden wind en do ruwe zee konden evenwel geen netten worden uit gezet en wegens het stormweder waarop het naderhand uitliep moest ieder voor zoover hij kon zijn boot in veiligheid trachten te brengen. Gedeeltelijk gelukte dit, doch verscheidene vaartuigen zijn gehavend, ééa is geheel on bruikbaar en een andere boot tegen desteen- glooiing totaal verpletterd geworden. De schade is zeer aanzienlijk. In Groningen wordt de proef genomen met den verbouw van een nieuwe tarwesoort. Deze tarwe, de ruwarige Essex, is uit Engeland ingevoerd. De oogst bedraagt van 45 tot 48 H. L. per H. A. Als aanbeveling wordt gezegd, dat deze ruw- arige Essex ook zeer geschikt is om in het voor jaar uitgezaaid te worden. Men schrijft uit; Loosdrecht: De drie strenge heeren zijn dit jaar wel een beetje later gekomen dan gewoonlijk, maar toch zij zijn gekomen, en hun optreden is vrij streng. Jammer genoeg, zouden wij menschen, die meer met zonneschijn en zacht weer dan met regen en wind ophebben, vooral in de Meimaand zoo oppervlakkig zeggen. Bij nader inzien echter gelooven wij, dat zoo'n groote schoonmaak in de natuur ook hare nuttige zijde heeft. Evenmin als wij, houden rupsen en spinnen van stortbuien en stormvlagen. En als een zeer nuttig gevolg van dat ruwe weer kan beschouwd worden een totale opruiming in boomen en planten van allerlei ontuig, dat bloem, blad en vrucht met vernietiging bedreigt. Te Neder Betuwe is zeer ten ongerieve van de houders van bessengaarden in deze vrucht de „trekrups of trekmaai" gevallen. In zeer weinig tijds hebben deze vraatzuchtige dieren geheele boomen van alle bladeren ont daan en van de vruchten komt dan natuurlijk niets terecht. Een wonder is 't dat de bessen- boomen, waaraan roode bessen komen, van deze lastige rupsen verschoont blijven. Enkele personen hebben de proef genomen, om de struiken met roet te bestrooien, wat uitnemend schijnt te helpen! Handelende over grondregelen voorpen- sionneering, somt „De Standaard", den omvang der verzekering besprekende, hare wenschen op. Haar ideaal blijft, dat ze ten slotte moge omvatten lo. een toereikend pensioen voor den ouden dag; 2o. een toereikend weekgeld ingeval Van ziekte 3o. een toereikend levensonderhoud bij verminking door den arbeid; 4o. een toereikend daggeld bij werkeloosheid; 5o. een toereikend handgeld voor de weduwe van den arbeider, zoo deze komt te sterveD; 6o. een toereikend weezenpensioen voor zijne kinderen, zoo hij ze als onverzorgde weezen achterlaat. Eerst wanneer dit ideaal verwezenlijkt zal zijn, kan aan het jammerlijk voortwoekeren van het gebrek en aan het noodeloos insluipen van honger en kommer een einde komen, betoogt de schr. De vrouwen hebben het altijd gedaan. Een geleerde merkt op, dat door de uitvinding der naaimachines eene vrouw thans in staat is evenveel naaiwerk te verrichten als tien vrouwen een eeuw geleden. Maar, laat hjj er opvolgen ééne vrouw heeft nu zooveel kleeren noodig als tien vrouwen honderd jaar geleden zoodat eigenlijk alles precies hetzelfde gebleven is In de (Oude) „Amersfoortsche Courant" van 16 Mei lezen w(J het volgende: In de laatste dagen gaan er stemmen op om H. M. Koningin Wilhelmina b(J de troonsbestijging een geschenk aan te bieden. Er moge nog verschil z(jn over de keuze, zeker is het, dat het plan grooten btival vindt, doch men noeme dit geschenk geen „Huldeblijk" maar veeleer een „Welkomstgroet" van het volk aan zijne Koningin b(j het aanvaarden der Regeering, Maar ongetwijfeld zal ieder Nederlander, hetzjj in Europa, hetz(j in Oost- of West-Indiö, willen mede werken tot het aanbieden van een „Huldeblijk" aan haar, aan wie Nederland zjjne Koningin te danken heeft, aan Hare Majesteit de Koningin-weduwe, Regentes van het Koninkrijk. Z(j, die den nu ont slapen Vorstin Zöne laatste jaren toteene liefhebbende en trouwe gade is geweest. Zjj die voor de teedere Vorstentelg eene waakzame en zorgvolle Moeder was, Zjj die jaren den scepter heeft getorst, Z|j eindelpk die Hare Doorluchtige Dochter door Haar voorbeeld heeft opgevoed tot de lieftallige maagd door het geheele volk geëerd en bemind die Koninklijke Moeder heeft, bij het nederleggen van dit deel Harer taak, ten volle aanspraak op onze hulde. Nederlanders Vrienden van ons Vorstenhuis! Ik vraag uis het noodig u verder op te wekken, van deze dankbaarheid blijk te geven door het stichten van een gedenkteeken of het aanbieden van een blttk van hulde en eerbied Op dan vormt commis sion zoowel eene voor het Welkomst" geschnk aan de jeugdige Koningin als eene voor het „Huldeblijk" aan Hare Doorluchtige Moeder. José chochetics. Een ernstige ramp in Rusland. Blijkens te St. Petersburg ontvangen berichten is den 16den Mei brand ontstaan in de stad Brestlitowski. De brand brak des avonds uit en werd aangewakkerd door een feilen wind. De geheele stad werd grootendeels vernield, met uitzondering van slechts eenige steenen huizen. Dertig personen verloren door deze ramp het leven. Een opmerkelijk middel tot beperking van het drankgebruik door beschonkenen wordt in Denemarken toegepast. Ieder beschonkene, die op straat wordt aangetroffen, wordt in een wagen gezet, naar het bureel gebracht, gevangengehouden totdat hij geheel ontnuchterd is, en dan onder veilig geleide naar huis gebracht, opdat ht) niet aanstonds weer zal beginnen. De kosten van het transport van den dronkaard worden terug- geëischt van den herbergier, die hem het laatst geestrijk vocht heeft verkocht, onder bedreiging dat hij anders zal worden vervolgd. Bij her haling kan de vergunning om te tappen worden iDgotrokken. Uit geheel zuidwestelijk Duitschland meldt men hevige sneeuwbuien en uit het Schwarzwald sneeuwstormen, die het geheele gebergte met een winterkleed bedekken. Het verkeer heeft groote belemmering ondervonden. Ook in het Reuzengebergte is sneeuw gevallen. In de Belgische Ardennen had het Zaterdag avond sedert Vrijdag onophoudelijk gesneeuwd. In het Luxemburgsche liggen de landwegen eveneens hóóg onder de sneeuw. De Hongaarsche minister van koophandel heeft, bij wijze van proefneming, vrouwelijke brievenbestellers in dienst laten nemen. Aan het postkantoor te Temesvar doen sedert drie maanden zes vrouwen als zoodanig dienst. Als de nieuwigheid in de praktijk voldoet, zal de minister ook in andere groote plaatsen vrouwen met het bestellen der brieven belasten. Te Valparaiso heeft men sinds een jaar vrouwe- Hjke tramconducteurs, die het werk even goed doen als de mannen. In Amerika maakt een nieuw spel „Fiy-Loo" veel opgang, dat dit voordeel heeft, dat de spelers in geen opgewondenheid geraken of elkaar de heftigste verwijten doen over slecht spelen. De spelers gaan in gemakkelijke zetels rond een tafel zitten, in het midden waarvan een schotel staat. Ieder legt in die schotel een dollar en voor zich op tafel, plaatst elke speler een klontje suiker. Nu wachten ze stil, Bigaretten rookend en koude

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2